Ινδία 15 ημέρες στην Ινδία

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
φίλε μου, σε ευχαριστώ για την ωραία ιστορία και για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές.
Σε ένα μήνα θα είμαι εκεί και επειδή έχω ένα θέμα με τις κατσαρίδες λέω να πάρω μαζί μου κάτι πιο εξειδικευμένο από τα απλά κατσαριδοκτόνα. Επικοινώνησα λοιπόν με μία εταιρεία απεντόμωσης για να αγοράσω το πολύ αποτελεσματικό τζελ που χρησιμοποιούν, αλλά με ρώτησαν εάν είστε ξανθές/κοκκινωπές ή μαύρες η κατσαρίδες στην Ασία. Εχεις κάποια ανάμνηση για το χρώμα τους?
http://www.rentokil.in/residential-pest-control/insects/cockroaches/
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
φίλε μου, σε ευχαριστώ για την ωραία ιστορία και για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές.
Σε ένα μήνα θα είμαι εκεί και επειδή έχω ένα θέμα με τις κατσαρίδες λέω να πάρω μαζί μου κάτι πιο εξειδικευμένο από τα απλά κατσαριδοκτόνα. Επικοινώνησα λοιπόν με μία εταιρεία απεντόμωσης για να αγοράσω το πολύ αποτελεσματικό τζελ που χρησιμοποιούν, αλλά με ρώτησαν εάν είστε ξανθές/κοκκινωπές ή μαύρες η κατσαρίδες στην Ασία. Εχεις κάποια ανάμνηση για το χρώμα τους?
Μικρές και ξανθούλες ήταν. Πού είχα γράψει για τις κατσαρίδες; Λογικά στο τρένο αναφερόμουν που είχε πολλές από δαύτες. Εκτός τρένων και σταθμών δεν πρέπει να πετύχαμε καμία... περίεργο ε;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Πολύ όμορφη ιστορία, συγχαρητήρια!!! Η ινδία μου έδωσε δυνατές αναμνήσεις και χαίρομαι ιδιαίτερα να διαβάζω καλογραμμένες ιστορίες.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πολύ όμορφη ιστορία, συγχαρητήρια!!! Η ινδία μου έδωσε δυνατές αναμνήσεις και χαίρομαι ιδιαίτερα να διαβάζω καλογραμμένες ιστορίες.
Σε ευχαριστώ @mfish ! Πηγες κ συ Ινδία; Ιστορία;;;


Την βρήκα! Είναι κ μεγάλη! Τέλεια!!! Ξεκιναω διάβασμα!!!
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εξαιρετική ιστορία, απολαυστική αφήγηση!
 
Μηνύματα
14
Likes
5
Είσαι τέλειος!!!Φοβερή αφήγηση, έχω δακρύσει από τα γέλια! Ετοιμάζω κι εγώ ταξίδι στην Ινδία και... "ο θεός - βοηθός"!!:p
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
τι υπεροχη ιστορια κ τι ομορφη αφηγηση!!!! θελω να σε ρωτησω πολλα καθως προκειται να βρεθουμε εκει τον φλεβαρη μαζι με τον sif. θα ξεκινησουμε απο βομβαη,μετα γκοα,δελχι,τζαιπουρ,αγκρα κ επιστροφη απο δελχι.εχουμε 2 βδομαδες στη διαθεση μας.καταρχην το θεμα της βιζας.ειμαστε απο κρητη,γινεται πλεον να βγαλουμε visa on arrival? πως ειναι η διαδικασια οταν φτασεις εκει? τοσο χαλια τα τρενα? θα κλεισουμε απο jaipur για δελχι κ λεμε να κλεισουμε sleeper για την εμπειρια.επισης,στο ταζ μαχαλ ειναι 10 ευρω εισοδος στανταρ για τους ξενους ή μπορεις κ το οικονομικο? το 10ευρω δεν ειναι για προτεραιοτητας? αυτα τα λιγα για την ωρα...αν σκεφτω κατι αλλο σου λεω!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά σας διαβάζω και προσπαθώ να καλυφθω από τις απαντήσεις πριν αρχίσω κι εγώ τον καταιγισμό ερωτήσεων καθότι προγραμματίζεται ταξίδι Ινδία τελη Μαρτίου.
Θα πάμε ατομικό ταξίδι δέκα μέρες και αναρωτιόμαστε τι θα προλάβουμε πλην του γνωστού τριγώνου...Ίσως Βαρανασι.
Απλά διαβάζοντας τον mpampis1971 πήρα θάρρος αφού θα βάλουν και Γκοα σε 2 εβδομάδες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
καταρχην το θεμα της βιζας.ειμαστε απο κρητη,γινεται πλεον να βγαλουμε visa on arrival? πως ειναι η διαδικασια οταν φτασεις εκει?
Δεν χρειάζεται πλέον να πας στην πρεσβεία στην Αθήνα. Όλη η διαδικασία γίνεται online. Είναι τυπικοί με τη διαδικασία και τις λεπτομέρειες, αλλά αν τα κάνεις προσεκτικά και σωστά, δεν θα έχεις πρόβλημα. Σου στέλνουν ένα μέιλ, το τυπώνεις και το παρουσιάζεις στην άφιξή σου για να πάρεις τη βίζα.

επισης,στο ταζ μαχαλ ειναι 10 ευρω εισοδος στανταρ για τους ξενους ή μπορεις κ το οικονομικο? το 10ευρω δεν ειναι για προτεραιοτητας?
Η είσοδος για τους ξένους είναι 1000 ρουπίες (σήμερα, περίπου 13 ευρώ). Δεν υπάρχουν άλλες επιλογές. Προσοχή: Τις Παρασκευές είναι κλειστό.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
τι υπεροχη ιστορια κ τι ομορφη αφηγηση!!!! θελω να σε ρωτησω πολλα καθως προκειται να βρεθουμε εκει τον φλεβαρη μαζι με τον sif. θα ξεκινησουμε απο βομβαη,μετα γκοα,δελχι,τζαιπουρ,αγκρα κ επιστροφη απο δελχι.εχουμε 2 βδομαδες στη διαθεση μας.καταρχην το θεμα της βιζας.ειμαστε απο κρητη,γινεται πλεον να βγαλουμε visa on arrival? πως ειναι η διαδικασια οταν φτασεις εκει? τοσο χαλια τα τρενα? θα κλεισουμε απο jaipur για δελχι κ λεμε να κλεισουμε sleeper για την εμπειρια.επισης,στο ταζ μαχαλ ειναι 10 ευρω εισοδος στανταρ για τους ξενους ή μπορεις κ το οικονομικο? το 10ευρω δεν ειναι για προτεραιοτητας? αυτα τα λιγα για την ωρα...αν σκεφτω κατι αλλο σου λεω!
Σε ευχαριστω babis! Η ιστορια μου λοιπον εβγαλε ειδηση! Ο @mpampis1979 και ο @sif..... πανε Ινδια!!! :clap::clap::clap:

Θα προτεινα να αλλαζατε τη Τζαιπουρ με την Ουνταϊπουρ! Πολυ πιο ομορφη και ενδιαφερουσα. Εχει και αεροδρομιο οποτε φανταζομαι θα βρειτε πτησεις που βολευουν. Το Δελχι μην το "ξεπεταξετε". Αξιζει ενα τριημερακι. (Το νου σας μην τυχον και δεν πατε στο εστιατοριο που γραφω στην ιστορια νου! Karim αν θυμαμαι καλα)

Τωρα για το τρενο... Τι να σας πω... Μια φορα για την εμπειρια καντε το. Προσπαθηστε να βρειτε εισιτηρια πρωτης θεσης. Αν πατε δευτερη (μπρρρρρ) να παρετε πολλα ντετολ μαντιλακια (μην σας πω ενα μπουκαλι χλωρινη) να γλειψετε τον χωρο που θα κοιμηθειτε. Προσοχη στον κλιματισμο. Εγω βγηκα αρρωστος απο το βαγονι. Να μου στειλετε sms οτι φτασατε να μην ανησυχω χαχαχαχα!!!

Για τα υπολοιπα, απαντησε πληρως ο @babaduma

Για οτι αλλο θελετε στειλτε!

@Vicks νομιζω με ενα καλο προγραμματισμο, προλαβαινετε και βαρανασι να δειτε. Φροντιστε να κλεισετε εσωτερικες πτησεις με αεροπλανο. Θα γλιτώσετε χρονο και ειναι παμφθηνες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom