Ιταλία 150 Anni Unità d'Italia

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για παρακάτω εννοούσαμε. Για την Πίζα φτάνουν. Εξοχές θέλουμε.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Έτσι μπράβο φτιαξε μας:D
Και μια διευκρίνηση,το επόμενό σου είναι πάλι Τοσκάνη?
ή τα μπέρδεψα?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ξεχάστηκα να το βγάλω.Ευχαριστώ για την υπενθύμιση.
Ούτε ο Samion δεν θα πήγαινε δύο σερί φορές Τοσκάνη.Ή μήπως όχι;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πάνω που σκεφτόμουν αν σε αυτό το ταξίδι μου πρέπει να επισκεφτώ την Πίζα που δεν την έχω δει ποτέ...
Ελπίζω να περάσατε ωραία. Κι εγώ θα σε παρακολουθώ! :)
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αρχίζουμε και μαζευόμαστε σιγά σιγά, για λέγε λοιπόν!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα σύννεφα έκαναν την απειλή πράξη κι έτσι η διαδρομή από Πίζα προς Λούκα(23km) έγινε υπό καταρρακτώδη βροχή που σε σημεία μετατράπηκε σε χαλάζι.Ευτυχώς μέχρι να βολευτούμε στο ξενοδοχείο μας είχε κοπάσει.

Πολύ μικρή μονάδα,μια πρώην βιλίτσα,με 5-10 δωμάτια και ακριβώς έξω από τα τείχη της πόλης.Για τα 80 ευρώ του ήταν όνειρο.Φρεσκαριστήκαμε και βγήκαμε για απογευματινό περίπατο και δείπνο.Τα γαστρονομικά όπως και τα κόστη τα αφήνω για ξεχωριστό κεφάλαιο οπότε μην παραξενευτείτε μέχρι τότε για την απουσία τους.

Η πόλη είναι περιστοιχισμένη από ένα καλοδιατηρημένο τείχος πάνω στο οποίο "τρέχει" περιμετρικά ένας πεζόδρομος με μουριές (passeggiata delle mura).Περπατώντας πάνω του και βλέποντας γύρω σου κόσμο διαφόρων ηλικιών να κάνει τζόκινγκ,ποδήλατο,βόλτα,να παίζει σκάκι,να διαβάζει,αντιλαμβάνεσαι απότομα την διαφορά κουλτούρας αλλά κυρίως την ποιότητα ζωής που απολαμβάνει ο κάτοικος μιας τόσο μικρής πόλης.Μιλάω για μια πόλη της οποίας η μία άκρη απ'την άλλη απέχει 1,5 χιλιόμετρο.

Κλασσική μεσαιωνική κωμόπολη,με τους ναούς της,τα αρχοντικά της κλπ κλπ.Όμως δεν της αξίζει να αναφερθεί γι'αυτό,όσο για την αίσθηση χαλαρότητας που αποπνέει και την απόλαυση να την περπατάς.Γεμάτη στενάκια που σε καλούν να χαθείς στις σκιές τους κι ένα χρώμα που εγώ θεωρώ αυθεντικό Ιταλικό,έχοντας ίσως μια ρομαντική αντίληψη.

Από τα βασικότερα αξιοθέατα της πόλης η Piazza Anfiteatro και ο Torre Guinigi.Η πρώτη μου μεγάλη ήττα του ταξιδιού.Ααααααααχ!

Θα εξηγηθώ αμέσως.Την επομένη το πρωί πριν βγούμε να απολαύσουμε την πόλη με ήλιο είπαμε να κάνουμε και check-out στην διάρκεια του οποίου η πιστωτική μου "έσκασε".Θεωρώντας ότι κάτι γίνεται με την τράπεζα που μόλις μου είχε στείλει την καινούρια αντικατάσταση σκέφτηκα ότι θα διευθετηθεί αργότερα με ένα τηλέφωνο και έφυγα με σκοπό να ανέβω στον πύργο.Γνωστός για τα δέντρα που φυτρώνουν στην κορυφή του και την απολαυστική θέα που προσφέρει ήταν το πρώτο από τα τρία ψηλά στοιχεία που σκόπευα να ανέβω στην Τοσκάνη.

Ο πύργος ήταν κλειστός για εργασίες μέχρι της 12:30 κι έτσι είπαμε να πιούμε ένα prosecco στην πλατεία αμφιθεάτρου,να κάνουμε κι ένα πούρο βρε αδερφέ.Εκεί είχα την φαεινή ιδέα να τηλεφωνήσω στην τράπεζά μου,η οποία με ενημέρωσε ότι έχω χρεωθεί 1900? από το γραφείο ενοικιάσεως.Έχοντας επίτηδες χαμηλό όριο στην κάρτα μου,αυτή μπούκωσε και δεν είχα περιθώριο να κινηθώ με αυτήν στο υπόλοιπο ταξίδι μου,πράγμα που με δυσκόλεψε αρκετά.Γυρίσαμε κακήν κακώς στο αμάξι για να επικοινωνήσουμε με το γραφείο ενοικιάσεως όπου ως ψαράς έμαθα ότι κατά την ενοικίαση παρακρατείται ποσό εγγύησης που επιστρέφεται μετά την παράδοση.Έτσι -και με κομμένα πόδια μέχρι να λύσω τις απορίες μου- αναχωρήσαμε για Φλωρεντία και ο πυργάκος αποτυπώθηκε μόνο από κάτω φωτογραφικά.

Συμβουλή.Αν μπορείτε να την περάσετε χωρίς διανυκτέρευση θα κερδίσετε χρόνο σε άλλες πόλεις μιας και θεωρώ ότι αρκεί ένα μεγάλο πρωινό για να δεις ότι χρειάζεται και να την απολαύσεις.

::::::

:::
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στην Φλωρεντία καταλύσαμε σε ένα μμμμμ χαμηλών απαιτήσεων ξενοδοχείο.Αν και πρόσφατα ανακαινισμένο ήταν πάνω σε ένα δρόμο που το βράδυ μετατρεπόταν σε πιάτσα.......με την ελληνική έννοια.Τώρα θα μου πείς "και που θες να μείνεις ρε με 69? στη Φλωρεντία;".Συμφωνώ απόλυτα.Ξεπερνώντας αυτό (και δεν έχω και κανένα πρόβλημα με τα κορίτσια) η στάση του λεωφορείου ήταν ακριβώς απ'έξω,απείχε μόλις 3,5χλμ από το κέντρο και είχε δικό του πάρκινγκ.Βασικό προαπαιτούμενο σε όλα τα ξενοδοχεία που έκλεισα καθώς τα ιστορικά κέντρα των πόλεων τα είχε φοβηθεί το μάτι μου με όλα αυτά που είχα διαβάσει και γιατί που να μπλέκεις να μαθαίνεις πως και που παρκάρουν σε κάθε πόλη με έναν πλοηγό που προφέρει την στραντάλε,στραντέηλ:haha:.Αυτό το άφησα μόνο για τις μικρές που έκανα stopover.

Firenze που λέτε.Κατά την άποψή μου μια από τις σημαντικότερες πόλεις παγκοσμίως σε ότι αφορά την συμβολή της ως πόλη στην ανάπτυξη του πνεύματος και των τεχνών.Είχε την τύχη,βλέπετε,να διοικείται από μια οικογένεια μαικήνων,τους Μεδίκους που μαζί με μερικές ακόμη οικογένειες της Ιταλίας είναι βασικοί υπεύθυνοι για αυτό που μεταγενέστερα ονομάστηκε αναγέννηση.

Μπουρζουάδες οι Μέδικοι,που θα'λεγε κι ένας γνωστός μας,είχαν μεγάλη αντιπαλότητα με την έτερη πλούσια οικογένεια της πόλης,τους Strozzi.Με τον καιρό και την βοήθεια της οικονομικής δύναμης που απέκτησαν μέσω της τράπεζάς τους -της ισχυρότερης στην Ευρώπη εκείνη την εποχή- κατάφεραν να κυριαρχήσουν και να γίνουν οι μοναδικοί προστάτες της πόλης.Η ισχύς την εποχή εκείνη δεν μετριόταν μόνο σε χρήμα και διασυνδέσεις αλλά και μέσω της προσφοράς στην πόλη και το πόσο ισχυροί ήταν οι Μέδικοι φαίνεται από τη θαυμάσια αυτή πόλη που ακόμα στέκεται για να μας θυμίζει το μεγαλείο στο οποίο μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος.

Medici VS Strozzi

(Palazzo Vecchio).........................(Palazzo Strozzi)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ζωντανό μουσείο που μπορεί να σου κόψει τα πόδια απ'το περπάτημα,δεν σε αφήνει σε ησυχία.Μόλις ξεκουράζεσαι λιγάκι το μυαλό δίνει εντολή να σφίξεις να δόντια και να προχωρήσεις.Citius,Altius,Fortius,για να δανειστώ μια λατινική φράση.

Το ιστορικό κέντρο επισκιάζει η Βασιλική της Santa Maria del Fiore.Ο καθεδρικός,το Duomo.TO DUOMO.Το μέγεθος του ναού είναι εκνευριστικά τεράστιο.Δεν χώραγε στο φακό μου όποια θέση κι αν έπαιρνα.Το περίτεχνο καμπαναριό του Giotto ξεπερνιέται μόνο από τον μοναδικής σύλληψης,όγκου και κατασκευής τρούλο του Brunelleschi.Μια αρχιτεκτονική γροθιά της εποχής που έσπασε το μεσαιωνικό γοτθικό κατεστημένο και άνοιξε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο την γιορτή που θα ακολουθούσε στις τέχνες και τα γράμματα.Το εσωτερικό του ναού είναι σχεδόν γυμνό αντικατοπτρίζοντας την σεμνότητα που δίδασκε την εποχή της διακόσμησής του ο Girolamo Savonarola (επιφανής δομινικανός μοναχός της εποχής που αργότερα αφορίστηκε και λιντσαρίστηκε).Ξεχωρίζει μόνο το εσωτερικό του τρούλου όπου ο Vasari μαζί με το Zuccari ζωγράφισαν την "Τελική Κρίση" σε μια επιφάνεια 3.600μ².

Η περίπτωση να χαζέψετε αντικρίζοντας το είναι σοβαρή γι'αυτό κοιτάξτε μην καταπιείτε καμιά μύγα.Επίσης η άνοδος στον τρούλο ή το καμπαναριό είναι από τα πρέπει.Εγώ επέλεξα να ανέβω στο δεύτερο γιατί στο πρώτο είχα ανέβει στην προηγούμενη επίσκεψή μου εδώ και γιατί από αυτό μπορείς να θαυμάσεις καλύτερα τη μεγαλοπρέπεια του τρούλου.

::::::

Σίγουρα θα ρίξετε μια ματιά στις χρυσές πόρτες του βαπτιστηρίου -ναι,αυτές που ο Μιχαήλ Άγγελος αποκάλεσε πύλες του παραδείσου- περνώντας από μπροστά τους και κατηφορίζοντας προς την Piazza della Signora.Αν και άκρως τουριστική,όπως και όλη η πόλη εξάλλου,είναι τόσο όμορφη που δύσκολα θα αντισταθείτε να πιείτε ένα εσπρεσάκι σε κάποιο μαγαζί.

Εκεί πιο κάτω,λίγα βήματα μετά το Palazzo Vecchio βρίσκεται και η Galleria degli Uffizi,μια από τις σημαντικότερες πινακοθήκες του πλανήτη.Αν δεν την έχετε ακουστά διαλέξατε λάθος προορισμό.Βγάλτε εισιτήρια από πρίν εδώ.Αν και πιο τσιμπημένα από του ταμείου,η αναμονή στην ουρά για την είσοδό σας μπορεί να ξεπεράσει τις δύο ώρες.Έχετε επίσης υπόψη ότι αυτό όπως και τα περισσότερα μουσεία της Ιταλίας δεν λειτουργούν τις Δευτέρες.

:::
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.272
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Tι ωραία περιγραφή! Γεμάτη χρήσιμες πληροφορίες!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λίγο πιο έξω από την πεπατημένη είναι η Basilica di Santa Croce,800 μέτρα από το Duomo.Η μεγαλύτερη Φραγκισκανική εκκλησία και διάσημη κυρίως για τους τάφους επιφανών Ιταλών όπως του Γαλιλέου,του Μιχαήλ Άγγελου,του Ροσίνι,του Μακιαβέλι και άλλων.

Όμως,όπως θα ανακαλύψετε και οι ίδιοι αν την επισκεφθείτε,δεν αξίζει μόνο γι'αυτό.Στα δεκαέξι παρεκκλήσια της θα δείτε πολλά ενδιαφέροντα frescoes του Giotto αλλά και υπέροχα αναγεννησιακά ταμπλώ.Κάπου εκεί στη βόλτα σας,κρυμμένη πίσω από μια κουρτίνα,θα δείτε και την Cappella dei Pazzi,μια σεμνή κατασκευή που στόχο είχε μάλλον την εξύψωση του ανθρώπου προς το Θείο παρά την εγκατάσταση του τελευταίου επι της γης.

Περπατώντας στον υπέροχο προαύλιο χώρο των πάλαι ποτέ κελιών των μοναχών σχεδόν θα τους δείτε να περνάνε μπροστά σας,ξερακιανές μορφές του μεσαίωνα τυλιγμένοι στις καφέ κάπες τους.

::::::::::::

Κι ύστερα είναι ο Άρνος.Αλάθητη συνταγή για αθεράπευτους ρομαντικούς.Κορίτσια το νου σας.Σε τέτοιο μέρος μέχρι κι ο Κουασιμόδος θα μπορούσε να σας "ρίξει" με μια καλή ατάκα.Αν πάλι σας την πει και κανένας νόστιμος λατίνος προσέχτε μην βρεθείτε μέσα στο ποτάμι.Πάρτε ένα καταπληκτικό gelato από το παγωτατζίδικο στην απέναντι πλευρά της Ponte Santa Trinita και απολαύστε το ηλιοβασίλεμα να λούζει με φως την Ponte Vecchio,την πλέον διάσημη γέφυρα της Ιταλίας.

Γεμάτη με χρυσοχοεία,μερικά εκ των οποίων έχουν άδεια λειτουργίας για σχεδόν 500 χρόνια τώρα,απευθύνεται σε πολύ υψηλά βαλάντια.Το αράδιασμα των πολύχρωμων μαγαζιών πάνω της όμως δημιουργούν μια ανεπανάληπτη εικόνα που δύσκολα συγκρίνεται με οτιδήποτε έχετε δει μέχρι εκείνη τη στιγμή.Κι έτσι ενώ οι κωπηλάτες περνάνε κάτω από τις γέφυρες του Άρνου το μυαλό σας περνάει για άλλη μια φορά σε άλλη διάσταση.

::::::::::::

Τώρα αν θέλετε να λέτε ότι πραγματικά βολτάρατε στην Φλωρεντία δεν μένει παρά να περπατήσετε μέχρι την Piazzale Michelangelo,ένα πλάτωμα σε ύψος στην νότια όχθη του ποταμού,για να απολαύσετε ένα ακόμα ηλιοβασίλεμα.Αν και κάποτε ήταν σχετικά πιο ήσυχο,τα τελευταία χρόνια όπως ανακάλυψα το έχουν μάθει μπόλικοι και μαζεύει αρκετό κόσμο.Κι αν ο δρόμος της επιστροφής σας φαίνεται μακρύς μετά από μια κουραστική μέρα στο δρόμο,απλώς πάρτε το autobus #13 που ξεκινάει από την πλατεία και σας γυρνάει πίσω στο κέντρο της πόλης.

::::::

Τώρα αυτά που σας είπα είναι κυριολεκτικά σταγόνα στον ωκεανό των πραγμάτων που μπορείτε να κάνετε και να δείτε στην πόλη γι'αυτό ξαμοληθείτε και μπείτε σε ότι σας κάνει αίσθηση.Ανοίξτε και κανένα βιβλίο να ξεστραβωθείτε,γιατί τέτοιες πόλεις χωρίς λίγο ιστορικό ή αισθητικό υπόβαθρο είναι μισή εμπειρία.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.822
Likes
15.887
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και εγώ είμαι εδώ και σε απολαμβάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.617
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom