2023! Που πήγατε;

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καποτε υπηρχε ο χρονος αλλα οχι το χρημα. Τωρα το δυσκολο ειναι να βρεθει ο χρονος και αυτο δυσκολα αλλαζει ως συνθηκη οσο μεγαλωνεις. Στα 65 πιθανα να εχουμε κ τα 2 αλλα εκει αρχιζουν αλλα προβληματα. Πφφφ...
Σαφώς όσο μεγαλώνουμε η συνάρτηση αλλάζει, αλλά σίγουρα όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων για τον καθένα και είναι σεβαστό!
Θεωρώ πως όσο πιο νέος τόσο πιο ''ευκολα'' καταπίνεις χιλιόμετρα αλλά και πάλι τρόποι υπάρχουν!
Προσωπικά χαιρόμουν να βλέπω ανθρώπους ( λιγοστούς μεν αλλα έβλεπα ) στα 60-65 να έχουν τέτοια δίψα για περιπέτεια ώστε να διασχίζουν φαράγγια ( canyoneering ) στις Φιλιππίνες και άλλους να ανεβαίνουν την υψύλοτερη κορυφή της ινδοκίνας ( Fansipan ) , και να εύχομαι να έχω και εγώ τετοία δίψα μεγαλώνοντας ( να μάστε υγιείς πρώτα απ'ολα ).
Καλή χρονιά σου εύχομαι !
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
✈ Καθώς έκλεισε το 2023, όπως κάθε χρόνο έχω συγκεντρώσει τα στατιστικά ταξιδιών μου για τη χρονιά που πέρασε, και αυτό ήταν ένα έτος που έσπασε τα ρεκόρ για τα ταξίδια μου (οπότε αναγκασικά κι ο υπολογισμός αυτός θα κάνει ρεκός μήκους, την ανοχή σας...).
Φέτος τα στατιστικά έρχονται μερικές μέρες καθυστερημένα, καθώς μέχρι και χθες ταξίδευα.

🌍 Έκανα συνολικά 44 ταξίδια φέτος, σημαντικά περισσότερα από κάθε προηγούμενο έτος. Από αυτά, 5 ήταν (μόνο) ταξίδια εσωτερικού στην Ελλάδα, ενώ τα άλλα 39 περιλάμβαναν (και) διεθνείς προορισμούς. Από αυτά τα ταξίδια, τα 4 περιλάμβαναν επισκέψεις στην ιδιαίτερη πατρίδα μου στην Κρήτη - στα 2 από τα 4 πήγα και αλλού. Κανένα από αυτά τα ταξίδια δεν ήταν για επαγγελματικούς λόγους, αν και μερικά περιλάμβαναν απομακρυσμένη εργασία. Έκανα 25 ταξίδια μόνος μου, 6 ακόμα μαζί με φίλους, ενώ συνάντησα φίλους ή γνωστούς στον προορισμό σε 13 ταξίδια.

📆 Τα περισσότερα από τα ταξίδια μου έγιναν κατά τα Σαββατοκύριακα. Επιπλέον, χρησιμοποίησα 28 ημέρες κανονική άδεια από τη δουλειά (3 από το 2022) και 6 ημέρες ειδική άδεια (για να συμμετάσχω στις εκλογές στην ιδιαίτερη πατρίδα μου). Επιπλέον, μετρώντας και τις ημέρες αναχώρησης και άφιξης, ήμουν στον δρόμο για συνολικά 223 ημέρες το 2023. Τελικώς, ταξίδευα 51 από τα 52 Σαββατοκύριακα της χρονιάς.

🌐 Χώρες και Περιοχές: Επισκέφτηκα 36 διαφορετικές χώρες μέλη του ΟΗΕ εκτός από την Ελλάδα. Ειδικά, επισκέφτηκα τη Γαλλία (4 φορές), το Ηνωμένο Βασίλειο (4 φορές), την Ισπανία (3), τη Γερμανία (3), την Ιταλία (2), την Ελβετία (2), τη Φινλανδία (2), τη Σουηδία (2), την Αίγυπτο (2), την Πορτογαλία (2), τη Σερβία (2 - συμπεριλαμβανομένου του Κοσόβου), το Ισραήλ (1), τη Νορβηγία (1), την Αυστρία (1), την Τσεχία (1), το Λίβανο (1), τη Συρία (1), τη Τουρκία (1), την Ουγγαρία (1), τη Σλοβακία (1), το Βέλγιο (1), τη Σλοβενία (1), τη Ρουμανία (1), τη Λετονία (1), την Εσθονία (1), την Ιορδανία (1), την Κύπρο (1), την Κολομβία (1), το Περού (1), τη Βολιβία (1), τη Γεωργία (1), τη Δανία (1), την Αλβανία (1), το Λουξεμβούργο (1), την Πολωνία (1) και το Μπανγκλαντές (1). Επιπλέον, είχα σύντομες διελεύσεις (ανταποκρίσεις κλπ) μέσω Γερμανίας, Τουρκίας, Σερβίας, Σουηδίας, Ιταλίας, Βελγίου, Αλβανίας και Κουβέιτ, τις οποίες δεν θεωρώ ως πλήρεις επισκέψεις και δεν έχω μετρήσει. Τέλος πέραν των χωρών μελών του ΟΗΕ, επισκέφτηκα το Κόσοβο και το Gibraltar, που θεωρούνται διακριτές επικράτειες από ορισμένους.

🌍 Το 2023, επισκέφτηκα 4 χώρες για πρώτη φορά: Συρία, Κολομβία, Περού και Μπαγκλαντές. Για όσους γνωρίζουν τα στατιστικά του nomadmania.com, επισκέφτηκα 37 κράτη μέλη του ΟΗΕ, 39 κράτη UN+, ή 87 περιοχές NM (Nomad Mania), καθιστώντας με έναν από τους πιο ενεργούς ταξιδιώτες του κόσμου για το 2023 (σύμφωνα με τα στατιστικά του εν λόγω site, που ελπίζω να είναι ακριβή). Από αυτές τις περιοχές NM, τις 43 τις επισκέφθηκα για πρώτη φορά. Συνολικά, πάτησα το πόδι μου σε 4 διαφορετικούς ηπείρους αυτή τη χρονιά: Ευρώπη, Αμερικές, Αφρική και Ασία.

✈ Πτήσεις και Αεροπορία: Πραγματοποίησα συνολικά 127 πτήσεις το 2023, ξεπερνώντας ακόμα και το αθροιστικό αριθμό των πτήσεών μου στα έτη 2020, 2021 και 2022 όλα μαζί. Από αυτές, 23 ήταν σε Business Class. Αυτές οι πτήσεις έγιναν με 21 διαφορετικές αεροπορικές εταιρείες, με την Aegean Airlines (62 πτήσεις), τη Lufthansa (13) και τη SAS Scandinavian (7) να είναι οι πιο συχνές αεροπορικές εταιρείες. Πέταξα επίσης με τις Ryanair (6) easyJet (6), Air Serbia (4) Biman Bangladesh Airlines (4), LATAM Airlines (3), Wizz Air (3), Avianca (3), Turkish Airlines (2), TAP air Portugal (2), Wideroe (2), Volotea (2), Jazeera Airways (2) και US Bangla Airlines (2), Sky Express (1), British Airways (1), Vueling (1) και μια πτήση πάνω από τις γραμμές Nazca με την Aerodiana (1).

🛫 Οι 127 πτήσεις εκτελέστηκαν από 94 διακριτά αεροσκάφη 13 τύπων. Η πλειονότητα ήταν αεροσκάφη με μονό διάδρομο, με μόλις 3 πτήσεις σε αεροσκάφη διπλού διαδρόμου. Από τις τελευταίες, 2 ήταν σε Business Class. Πιο λεπτομερώς, πέταξα με Airbus A320 (33 φορές), Airbus A321neo (28), Airbus A320neo (24), Airbus A321 (13), Airbus A319 (7), Boeing 737 (4), ATR72 (4), Embraer 190 (3), CRJ900 (3), DH Dash-8-400 (3), Boeing 787-9 Dreamliner (3), Embraer 195 (1) και Cessna Caravan 208B (1).

🌍 Για να κατηγοριοποιήσω τις πτήσεις με διαφορετικό τρόπο: 11 ήταν εγχώριες εντός της Ελλάδας, 74 διεθνείς εντός της Ευρώπης, 2 υπερατλαντικές, 3 διηπειρωτικές ανάμεσα στην Ευρώπη και στην Αφρική, 10 μεταξύ Ευρώπης και Ασίας και 1 μεταξύ Αφρικής και Ασίας. Επιπλέον, είχα 2 διεθνείς πτήσεις μέσα στην Αμερικανική ήπειρο, 1 διεθνή πτήση μέσα στην Ασία και πτήσεις εσωτερικού στη Νορβηγία (6), στο Μπανγκλαντές (6), στο Περού (3), στο Ηνωμένο Βασίλειο (2), στην Πορτογαλία (2), στη Γαλλία (1), στην Ισπανία (1), τη Γερμανία (1) και τη Δανία (1).

🛫Όσον αφορά τις μεταφορές, είχα 22 ανταποκρίσεις πτήσεων χωρίς να φύγω από τα ενδιάμεσα αεροδρόμια, με 15 να είναι κανονικές ανταποκρίσεις και 7 αυτοσχέδιες με διαφορετικά εισιτήρια. Αεροδρόμια ανταποκρίσεων: Μόναχο (3), Φρανκφούρτη (2), Λονδίνο Gatwick (2), Ντάκα (2), Τρόντχαϊμ, Όσλο, Λισαβόνα, Κωνσταντινούπολη, Βελιγράδι, Στοκχόλμη, Βρυξέλλες, Λίμα, Μιλάνο Μαλπένσα, Θεσσαλονίκη, Λυών, Κοπεγχάγη και Κουβέιτ. Άλλες τρεις φορές, είχα πτήσεις που προσγειώθηκαν και απογειώθηκαν χωρίς να αποβιβαστώ από το αεροπλάνο (όλες στη Νορβηγία).

🌍 Όσον αφορά το κόστος, το συνολικό κόστος για αυτές τις 127 πτήσεις ανήλθε σε €7.270,80, συν 302.080 μίλια του προγράμματος Miles and Bonus της Aegean. Ευτυχώς, τα μίλια που κέρδισα κατά τη διάρκεια του έτους ήταν παραπάνω από αυτά που δαπάνησα. Έδωσα επίσης €421,94 για εισιτήρια που τελικά δεν χρησιμοποίησα για διάφορους λόγους (εκλογές). Από τις 43 αναχωρήσεις ταξιδιών με αεροπλάνο, 16 ήταν με πτήσεις εκτός Σέγκεν, ενώ 27 ήταν εντός Σένγκεν, με δύο από τις τελευταίες να είναι για ταξίδια που τελικά βγήκαν από τη ζώνη Σένγκεν.

🏨 Διαμονή: Κατά τη διάρκεια του έτους, πέρασα 145 βράδια σε 86 διαμονές σε 72 διαφορετικά καταλύματα. Αυτά ποικίλλουν από ιδιωτικά δωμάτια ξενοδοχείων (2 έως 4 αστέρων) με ιδιωτικά μπάνια (60 νύχτες) σε ιδιωτικά δωμάτια με πρόσβαση σε κοινόχρηστα μπάνια (45 νύχτες), σε κοιτώνες (38 νύχτες) και ακόμα και σε μια βασική καμπίνα καραβιού χωρίς μπάνιο (2 νύχτες). Επιπλέον, πέρασα 30 νύχτες σε ιδιωτικά σπίτια, είτε δικά μου είτε φιλοξενούμενος, ότι δηλαδή είναι διαμονή σε σπίτι χωρίς πληρωμή, και εκτός φυσικά από το βασικό σπίτι μου στην Αθήνα, και είχα και 6 νύχτες σε αεροπορικές πτήσεις χωρίς διαμονή.

🌍 Οι συνολικές δαπάνες για τις διαμονές, εξαιρουμένων 10 νυκτών που περιλαμβάνονταν σε πακέτα ταξιδιών, ανήλθαν σε €6.342,00, με μέσο κόστος €38,44 ανά βραδιά. Ανάμεσα σε αυτές τις διαμονές, το χαμηλότερο τιμολόγιο ανά βραδιά ήταν €9,07 στη Μπογκοτά της Κολομβία, για το μέρος που μου αναλογούσε από ένα δίκλινο ιδιωτικό δωμάτιο με κοινόχρηστο μπάνιο, ενώ το υψηλότερο ήταν €127,53 στη Ζυρίχη για ένα μονό δωμάτιο με ιδιωτικό μπάνιο σε ένα ξενώνα. Ξόδεψα επίσης 2000 πόντους "ALL" από τα Accor Hotels και 4646 πόντους Luna από το πρόγραμμα της Selina.com.

🚗 Μεταφορές: Εκτός από τις πτήσεις, χρησιμοποίησα 46 τρένα σε 15 χώρες (συμπεριλαμβανομένων 4 διασυνοριακών), 10 πλοία (συμπεριλαμβανομένων 3 διασυνοριακών), και 52 ταξίδια με οδικά μέσα μεταφοράς (λεωφορεία, βαν, ταξί, κ.λπ.), εκ των οποίων 4 ήταν διασυνοριακά. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτά τα νούμερα δεν περιλαμβάνουν τις μεταφορές από τις 18 οργανωμένες μονοήμερες εκδρομές που συμμετείχα και τις δύο πολυήμερες εκδρομές στη Συρία και στο εθνικό πάρκο των Sundarbans στο Μπανγκλαντές. Φίλοι μου και εγώ ενοικιάσαμε αυτοκίνητα 4 φορές για συνολικά 13 ημέρες σε 3 διαφορετικές χώρες (καθώς δεν μπορώ να οδηγήσω ο ίδιος). Επίσης, χρησιμοποίησα ΜΜΜ σε 33 πόλεις και ταξί σε 41 πόλεις, εξαιρουμένης της Αθήνας.

Χρησιμοποίησα 24 διαφορετικά νομίσματα σε μετρητά ή ηλεκτρονική μορφή. Άλλαξα ώρα 79 φορές (είπε κανείς τίποτα για jet lag;). Διέσχισα επίγεια σύνορα 27 φορές με διάφορα μέσα, συμπεριλαμβανομένων ενοικιαζόμενων αυτοκινήτων, λεωφορείων, πούλμαν, τρένων, πλοίων, και με τα πόδια.

Οι παρακάτω σελίδες προσφέρουν μια εποπτική εικόνα των ταξιδιών μου φέτος.
Profile page - NomadMania
taver | myFlightradar24

Τα ταξίδια αναλυτικά:
Ιανουάριος:
- 3 μέρες/4 νύκτες στο Ισραήλ
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Λονδίνο
- 2 μέρες/3 νύκτες στο Κάϊρο.
Φεβρουάριος:
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Παρίσι
- 2 μέρες/2 νύκτες στις λίμνες Ματζιόρε και Όρτα στην Ιταλία/Ελβετία.
- 2 μέρες/2 νύκτες στη Ζυρίχη
- 5 μέρες/4 νύκτες στη Νορβηγία
Μάρτιος:
- 2 μέρες/3 νύκτες σε Βιέννη και Brno.
- 9 μέρες/10 νύκτες σε Συρία (και ολίγη Βυρρητό)
- 2 μέρες/3 νύκτες Γιβραλτάρ
- 2 μέρες/2 νύκτες Κωνσταντινούπολη
Απρίλιος:
- 2 μέρες/2 νύκτες στην Κρήτη
- 5 μέρες/4 νύκτες στη Γερμανία (Hannover, Westphalia, Ruhr, Cologne)
- 2 μέρες/3 νύκτες στο Πόρτο
- 4 μέρες/3 νύκτες στο Κοσυφοπέδιο
Μάϊος:
- 2 μέρες/3 νύκτες στη Λισαββώνα.
- 2 μέρες/3 νύκτες στο Λονδίνο
- 6 μέρες/5 νύκτες στην Κρήτη, Θεσσαλονίκη και Βουδαπέστη.
- 2 μέρες/2 νύκτες σε Σαρλερουά, Βέλγιο
Ιούνιος:
- 4 μέρες/4 νύκτες στην Ανδαλουσία
- 2 μέρες/2 νύκτες στη Σλοβενία
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Παρίσι
- 9 μέρες/9 νύκτες στην Κρήτη
Ιούλιος:
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Βουκουρέστι
- 2 μέρες/3 νύκτες στη Νάπολι
- 4 μέρες/5 νύκτες στη Ρίγα
- 3 μέρες/4 νύκτες στο Ταλίν και Ελσίνκι
Αύγουστος
- 2 μέρες/3 νύκτες στο Αμμάν
- 17 μέρες/16 νύκτες στην Κρήτη
Σεπτέμβριος:
- 2 μέρες/2 νύκτες στη Λευκωσία
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Λονδίνο
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Παρίσι
- 2 μέρες/3 νύκτες στη Ρόδο
- 24 μέρες/24 νύκτες σε Μαδρίτη, Μπογκοτά, Περού και Βολιβία.
Οκτώβριος:
- 2 μέρες/3 νύκτες στην Πάλμα (Μαγιόρκα)
Νοέμβριος:
- 2 μέρες/3 νύκτες στο Κουταΐσι
- 2 μέρες/2 νύκτες στη Nantes
- 2 μέρες/1 νύκτα στην Αίγινα
- 2 μέρες/3 νύκτες στη Δανία (Borneholm, Aarhus).
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Βελιγράδι
Δεκέμβριος:
- 2 μέρες/3 νύκτες στα Τίρανα
- 2 μέρες/2 νύκτες σε Γερμανία (Mannheim, Saarbrucken) και Λουξεμβούργο.
- 2 μέρες/2 νύκτες στο Poznan
- 15 μέρες/14 νύκτες στο Μπαγκαλτές (με λίγο Κάϊρο).

🌟 Τα καλύτερα του 2023, χωρίς συγκεκριμένη σειρά 🌍✈
🌌 Το εκπληκτικό Βόρειο Σέλας για δύο συνεχόμενες νύχτες κοντά στο τριεθνές Φινλανδίας/Σουηδίας/Νορβηγίας, σε νύκτες με εξαιρετική ηλιακή δραστηριότητα.
⛰ Το μυστηριώδες Ματσού Πιτσού και την Ιερή Κοιλάδα των Ινκας στο Περού.
🌐 Παρά τις προκλήσεις, επίσκεψη στην πραγματικότητα της μεταπολέμικης και σεισμόπληκτης Συρίας και σε ότι απομένει από την Παλμύρα.
🏙 Οι αποικιακές πόλεις Λίμα, Κουσκο, και Αρεκίπα στο Περού
✈ Η Πανοραμική πτήση πάνω από τις αινιγματικές γραμμές Νάσκα στο Περού.
🍲 Η γευστική γαστρονομία του Περού και της Βολιβίας.
🏛 Τα αρχαία ερείπια στο Τιουανακού της Βολιβίας
✈ Η διαδρομή στο νησί του Ήλιου, στη λίμνη Τιτικάκα.
🌈 Η Πανδύσκολη πεζοπορία σε μεγάλο υψόμετρο για να δω το rainbow mountain στο Περού.
🏜 Το εντυπωσιακό ερημικό τοπίο γύρω από την Ίκα στο Περού.
🌍 Τα Υψώματα του Γκολάν (από το Ισραήλ), και αργότερα η στάση στην απέναντι πλευρά της ίδιας ρηγματικής κοιλάδας στην Ιορδανία.
🎉 Η Επίσκεψη σε πολλά συνήθως κλειστά μέρη στο Λονδίνο και το Παρίσι κατά τη διάρκεια ειδικών εκδηλώσεων τον Σεπτέμβριο (London Open House Festival, journées européennes du patrimoine).
🛳 Η Παρατήρηση φορτηγών πλοίων να διέρχονται από το εμβληματικό κανάλι του Σουέζ.
🍻 Pub crawls και διαμονές σε hostels γνωρίζοντας νέους φίλους από όλο τον κόσμο.
🏢 Διαμονή μέσα σε πυρηνικό καταφύγιο στο Μπρνο της Τσεχίας!
🐒 Επίσκεψη στο Γιβραλτάρ και τα πιθηκάκια ενώ ήμουν ακόμα σε θεραπεία με Paxlovid.
🌍 Οι πόλεις Μούνστερ και Όσναμπρικ, όπου διαπραγματεύτηκε και συμφωνήθηκε η Ειρήνη της Βεστφαλίας, και οι δύο όμορφες και ζωντανές πόλεις.
🏰 Η βασιλική έδρα της Κασέρτα στην Καμπανία της Ιταλίας και τα ερείπια της Ερκολάνου (Hercolaneum).
🏙 Η πόλη του Πόρτο που έδωσε το Port στην Πορτογαλία.
🌍 Οι όμορφες πόλεις του Πρίζρεν στο Κοσσυφοπέδιο και της Μπεράτ στην Αλβανία.
🌐 Η διαιρεμένη πόλη της Μιτρόβιτσας στο Κοσσυφοπέδιο.
Το κρεμαστό μετρό σύστημα του Wuppertal στη Γερμανία και τα τελεφερίκ που χρησιμοποιούνται αντί για μετρό στο La Paz της Βολιβίας.
🏙 Επισκέφθηκα τις δεύτερες μεγαλύτερες πόλεις ορισμένων χωρών που συνήθως δεν είναι στον τουριστικό χάρτη: Debrecen, Ουγγαρία. Maribor, Σλοβενία. Ταρτού, Εσθονία. Daugavpils, Λετονία. Aarhus, Δανία. Chittagong, Μπανγκλαντές.
🌍 Ανδαλουσία. Γρανάδα, Κόρδοβα, Σεβίλλη, Ρόντα, Μάλαγα, κάθε μια μοναδική και γοητευτική, αν και ευχόμουν να είχα τρεις φορές τον χρόνο που είχα για να τις επισκεφτώ. Θα επιστρέψω.
🌐 Το γεωλογικό τοπίο του Καρστ, στη Σλοβενία, περιλαμβανομένων ορισμένων συστημάτων σπηλαίων παγκόσμιας κληρονομιάς.
🏰 Η πόλη της Πάλμα στην Ισπανία
⛰ Διάβαση του φαραγγιού της Σαμαριάς στην Κρήτη.
✈ Τα ερείπια της Ιεράσα στην Ιορδανία.
🏰 Η Λα Ροσέλ, Γαλλία. Μια απίστευτη λιμενική πόλη που κάπως μου είχε ξεφύγει.
🌍 Το νησί της Μπορνχόλμ που κάποτε έλεγχε την είσοδο στη Βαλτική Θάλασσα, στη Δανία.
🎉 Οι χριστουγεννιάτικες αγορές στο Μάνχαϊμ και το Μόναχο στη Γερμανία, και την πόλη του Λουξεμβούργου.
✈ Το "disneyland" του Μπατούμι στη Γεωργία.
🌐 Το αίσθημα ότι είμαι ο μοναδικός δυτικός τουρίστας σε ολόκληρη τη χώρα, στο Μπανγκλαντές.
🛳 Πραγματοποιώντας κρουαζιέρα στο Μπαγλαντεσιανό Εθνικό Πάρκο Sundarbans με ένα παραδοσιακό ποταμόπλοιο και με όλους τους άλλους επιβάτες να είναι ντόπιοι, οι περισσότεροι μορφωμένοι και με καλά Αγγλικά. Μου έδωσε τη μοναδική ευκαιρία να γνωρίσω και να συζητήσω με ντόπιους εκτός ταξιδιωτικής βιομηχανίας. Μαθαίνεις πολλά για μια χώρα και την κουλτούρα της μ’ αυτό τον τρόπο.
🏰 Εις βάθον εξερεύνηση της παλιάς πόλης της Ντάκα στο Μπαγκλαντές με ένα αυτοπροσκληθέντα ξεναγό…
🏜 Μπάνιο στη μακρύτερη αμμώδη παραλία του κόσμου.
🌍 Χανόμενος στην κίνηση της Dhaka, της πιο χαοτικής πόλης που υπάρχει.

👎 Αρνητικές Εμπειρίες 😔❌
💔 Έλαβα την είδηση της ξαφνικής απώλειας ενός φίλου και συναδέλφου ενώ βρισκόμουν στις λίμνες Ματζόρε και Όρτα στην Ιταλία/Ελβετία.
🌧 Αντιμετώπιση πρωτοφανών βροχοπτώσεων που εμπόδισαν την πλήρη απόλαυση της Γρανάδας, Ισπανίας, και του Άαρχους, Δανία.
😷 Κόλλησα COVID-19 δύο φορές, στη Συρία και στο Μπανγκλαντές.
🏛 Απογοήτευση από ορισμένα τουριστικά αξιοθέατα, όπως το μουσείο Tesla στο Βελιγράδι, το οποίο είναι περισσότερο ένα είδος τάξης πειραμάτων φυσικής παρά μουσείο.
🌆 Η καταστροφή 😊 της Πυραμίδας των Τιράνων λόγω ανακαίνισης.
🌍 Ένα guided walking tour στο Αμμάν, Ιορδανία, που μας πήγαινε μόνο από κατάστημα σε κατάστημα.
🚂 Απεργία στο γερμανικό σιδηροδρομικό δίκτυο μας ανάγκασε να χρησιμοποιήσουμε το Uber ως μέσο μετακίνησης μεταξύ πόλεων.
✈ Η τιμή του ταξί για να φτάσει κανείς στο αεροδρόμιο του Άαρχους από την πόλη την νύχτα (πάνω από €125).
🌍 Ο απρόβλεπτος προγραμματισμός της εκλογικής διαδικασίας στην Ελλάδα (οι αλλαγές τελευταίας στιγμής και το κρυφτούλι των κομμάτων μόνο του μου κόστισε €421.94 σε ακυρωμένα εισιτήρια).
🌆 Αίσθηση απογοήτευσης από τις πόλεις της Πρίστινα, του Ντόρτμουντ και του Σαρλερουά. Μέσα στην πρώτη ώρα, νόμιζα ότι είχα δει τα πάντα.
🏛 Ένα hostel στην Πάλμα που παρότι διαφήμιζε 24ωρη ρεσεψιόν, αρνήθηκε να με δεχτεί μετά τις μεσάνυχτα και δεν επέστρεψε την πληρωμή.
🎉 Η πόλη του Σαάρμπρουκεν αυτοδιαφημίζεται ως μία από τις καλύτερες χριστουγεννιάτικες αγορές στην Ευρώπη. Ε, εξαιρετικά πλασματική διαφήμιση.
🌍 Το ένα Σαββατοκύριακό μου στην Αθήνα (14-15 Ιανουαρίου - κυρίως έμεινα στο σπίτι).
Τι ιστορία να πρωτογραψεις τώρα με όλα αυτά...
Εκτός αν αποφασίσει ο λαός 🙃😁
 

alma viajer@

Member
Μηνύματα
14
Likes
100
Μάρτιος: 1ο ταξίδι στο εξωτερικό στην Βαρκελώνη- 5 ημέρες
Μάιος: 3ημερο Πρωτομαγιάς Καλαμπάκα- Μετέωρα-Τρίκαλα
Ιούλιος: 2ημερο Πρέβεζα και 2ημερο Γύθειο
Σεπτέμβριος : 6 ημέρες Πάτμος-Λέρος-Αρκιοί
Δεκέμβριος: 6 ημέρες Βαρσοβία- Κρακοβία

Δεν πήγε άσχημα ταξιδιωτικά το 2023...Για να δούμε το 2024!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
κοίτα, πρεπει να σε πω οτι το τελος του δεκεμβρίου, καθε δεκέμβριον τέλος, το περιμένω:

πρώτον για το δώρο στον μισθο
δευτερον για την ανασκοπηση των σου ταξιδίων

Απλά, σκεφτηκα, ανερωτηθην μα δεν του λειπει του τιτάνος άραγμα καποιο πρωι Κυριακής αφου γυρισει απο την θεία λειτουργία να αραξει παρα τω τζακίω, με έναν γκαϊφε πλησίον του πυρός ίνα αργεί το κρύαμα του ροφημάτου, τα ποδια εκει κοντά ομοίως οριζοντίως, με την Εστία χερσίν ή ξερωγω τον Κίτρινο Φἀκελλο του ΜΚ να διαβαζει πως

Αυτή η τάχα καλοκάγαθη ειρωνεία του παντός, μόνον τους ανόητους μπορεί να ξεγελάση, και μόνον τους αδαείς καταλήγει να εκνευρίσει. Για τους επαΐοντες είναι το καμουφλάρισμα μιας αδυναμικής και ξινισμένης ενατένισης της ζωής.

Πέρσι συνέβη, πρόπερσι, 3-4 ετη πίσω σίγουρα και φέτος, του χρόνου σύν Θεώ δεν θα κουράζομαι να σου υποβάλλω τα σέβη μου, πλήρης ζήλειας (ουχί φθόνου) για τα επιτεύγματά σου. Μέγας ει Τάβερ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πωπω! Κούραση και πλυντήρια...
Οι πρώτες δύο λέξεις που σκέφτηκα!:haha:
Κουραση... είναι θέμα συνήθειας :)
Πληντύρια... Ε, κάθε δυο βδομάδες βάζω, είτε ταξιδέψω είτε όχι :) Στα μεγάλα ταξίδια, βέβαια, δίνω ρούχα για πλύσιμο.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ιανουάριος: 3 μέρες Πάτρα-Αχαία
Απρίλιος 7 μέρες Αίγινα
Μάιος: 4 μέρες Θεσσαλονίκη
3 μέρες Μιστρά
Ιούνιος: 4 μέρες Λευκάδα
Ιούλιος: 6 μέρες Σαντορίνη
Αύγουστος: 7 μέρες Χανιά-Κρήτη
10 μέρες Αίγινα
10 μέρες Νορβηγία
Σεπτέμβρης: 7 μέρες Χανιά
Δεκέμβρης: 5 μέρες Βουδαπέστη-Ουγγαρία (2 μέρες στο 23)
Εύχομαι το νέο έτος να φέρει περισσότερα ταξίδια σε όλους.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Να το ξαναγράψω μιας και δεν είναι μελλοντικά σχέδια άλλα ταξίδια που έγιναν το 23.
5 ήπειροι λοιπόν φέτος, με το γκολ του 25 να έχει γίνει από άγνοια το 23. (Eυχαριστώ τον @taver)
Αφρική οπού άρχισε και η χρόνια με Ν. Αφρική.
Νότιο και βόρειο Αμερική, Τέξας μόνο, Αργεντινή από τη μέση μέχρι κάτω, Χιλή από κάτω μέχρι τη μέση , Κολομβία, μόνο Μπογκοτά.
Εδώ εκπληρώθηκε ένας άλλος στόχος, Δυο Άκρες ηπείρων την ίδια χρόνια Αφρικής νοτίου Αμερικής.
Ωκεανία, νησί του Πάσχα για μια μέρα μόνο γεμάτη
Ασία, Τόκιο μόνο για λίγες μέρες για τις κερασιές που ήταν απωθημένο, και Τουρκιά φυσικά αρκετές φορές (9 με 10) αφού μου αρέσει να περνάω τον χρόνο μου στην πόλη.
Ευρώπη, (κυρίως πρωτεύουσες) Πορτογαλία, Ισπανία, Ουαλία, Αγγλία, Ολλανδία, Γαλλία, Γερμανία Ιταλία Ουγγαρία Βουλγαρία Γεωργία Αρμένια, χάσαμε το Αζερμπαϊτζάν από φταίξιμο των Γεωργιανών στα σύνορα άλλα αυτό είναι άλλη ιστορία.
Ελλάδα μερικά νησιά, τώρα τον χειμώνα, που μέσα στην ερημία τους είχαν την γοητεία τους.
Με ένα 24 ακόμα πιο γεμάτο εύχομαι για όλους.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να το ξαναγράψω μιας και δεν είναι μελόντικα σχέδια άλλα ταξίδια που έγιναν το 23.
4 ήπειροι λοιπόν φέτος.
Αφρική οπού άρχισε και η χρόνια με Ν. Αφρική.
Νότιο και βόρειο Αμερική, Τέξας μόνο, Αργεντινή από τη μέση μέχρι κάτω, Χιλή από κάτω μέχρι τη μέση συμπεριλαμβανόμενου και του νησιού του Πάσχα για μια μέρα μόνο γεμάτη, Κολομβία, μόνο Μπογκοτά.
Ασία, Τόκιο μόνο για λίγες μέρες για τις κερασιές που ήταν απωθημένο, και Τουρκιά φυσικά αρκετές φορές (9 με 10) αφού μου αρέσει να περνάω τον χρόνο μου στην πόλη.
Ευρώπη, (κυρίως πρωτεύουσες) Πορτογαλία, Ισπανία, Ουαλία, Αγγλία, Ολλανδία, Γαλλία, Γερμανία Ιταλία Ουγγαρία Βουλγαρία Γεωργία Αρμένια, χάσαμε το Αζερμπαϊτζάν από φταίξιμο των Γεωργιανών στα σύνορα άλλα αυτό είναι άλλη ιστορία.
Ελλάδα μερικά νησιά, τώρα τον χειμώνα, που μέσα στην ερημία τους είχαν την γοητεία τους.
Με ένα 24 ακόμα πιο γεμάτο εύχομαι για όλους.
Το νησί του Πάσχα είναι στην Ωκεανία. 5 οι ήπειροι :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom