2023! Που πήγατε;

Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αρκετά μέτριο το 2023 καθώς στο πρώτο εξάμηνο δεν πραγματοποιήθηκε κανένα ταξίδι.
Από εκεί και πέρα πήγε ως εξής:
Ιούλιος: Κύθνος
Αύγουστος: Ίος, Νάξος, Σαντορίνη
Δεκέμβριος: ευτυχώς έκλεισε με εξωτερικό και πολύ ωραίο ταξίδι στο Βερολίνο.

Να προσθέσω εδώ και το ένα ταξίδι που δεν πήγα και ακυρώθηκε το 2023, το οποίο ήταν στο Μπαλί.

Ευελπιστώ σε περισσότερα το 2024😊
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Από Ελλάδα αρκετές φορές Πελοπόνησο σε διαφορετικές εποχές. Από νησιά Εύβοια κ Χίο όπως κάθε χρόνο κ μετά ξανά στην υπέροχη Σάμο κ από Κυκλάδες Σίκινο,Ιο,Φολέγανδρο,Τήνο,Πάρο(ίσως ξεχνάω κ κανένα,πάω πάντα σε πολλά νησιά).:surf1::fishing:

Από εξωτερικό στην πανέμορφη Μάλτα, στην Ιταλία(Γένοβα,Τσίνκουε Τέρρε, Σαβόνα,Ανκόνα,Ρίμινι) κ Άγιο Μαρίνο.Η χρονιά τελείωσε με Βόρεια Ισπανία κ Πορτογαλία όπου μας βρήκε κ ο νέος χρόνος.

Νέες χώρες μόνο Μάλτα κ Άγιος Μαρίνος.Στις άλλες έχω πάει πολλές φορές.

Μερικές από τις καλύτερες στιγμές:

Η πανέμορφη Μάλτα(δίσταζα να παω,είχα ακούσει διφορούμενα σχόλια). Είχε δίκιο ο @Yorgos που την εκθειάζει.Τόσο μικρή χώρα κ κούκλα.Γιορτάσαμε τα φώτα στην εκεί Ορθόδοξη εκκλησία.

====.JPG


DSC04141 (2).JPG

DSC04151 (2).JPG

DSC04154 (2).JPG


Γυρίσαμε σχεδόν τα πάντα.Είδαμε από κουκλίστικες περιοχές ως ερείπια κ επαρχιακά τοπία.

DSC04299.JPG


DSC04301.JPG
++++.JPG


Πήγαμε κ στο ενδιαφέρον Gozo
&&&&.JPG


^^^^.JPG

DSC04370 (2).JPG
DSC04373 (2).JPG


DSC04396.JPG

DSC04397.JPG


DSC04459 (2).JPG


Οκ,η Ιταλία είναι πάντα μια καλή ιδέα,τι να γράψω...

Το λιλιπούτειο Σαν Μαρίνο ήθελα χρόνια να το δω...

Αυτή που με εξέπληξε θετικά όπως πάντα ήταν η Σάμος.Τι Κοντακέικα,τι Κοντέικα,τι Κουμέικα(΄ενα κάρο χωριά μη τουριστικά κ με παρόμοιο όνομα-κουκλάκια όλα)...Αν το ακούσει ο @James ...

K ο άντρας μου να ρωτά "Πάλι το ίδιο χωριό θα δούμε;;"

"Όχι,καλέ άλλο με παρόμοιο όνομα":haha::haha::haha::haha:
λοπ.JPG


Αρνητικότατη εντύπωση μόνο πως έχουν αφήσει ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΑ μετά το σεισμό,υπέροχα κτίρια,εκκλησίες κλπ
κσα.JPG





Η χρονιά τελείωσε με Βόρεια Ισπανία-Πορτογαλία, χώρες αγαπημένες με αύρα Ατλαντικού...ήδη διαβάζετε ιστορία...
77.JPG


Πέτυχα το στόχο να μειώσω κάπως τα αεροπορικά ταξίδια.Έκανα πολλές διαδρομές με ΙΧ,πλοίο,τρένο,λεωφορείο..
Ακόμα κ από Ιταλία γυρίσαμε με πλοίο. :)
 

Attachments

Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σε όλες αυτές τις χώρες πήγατε το 2023;;;
Ίσως φαίνονται πιο πολλές από όσες είναι πραγματικά. Ας πούμε πήγαμε Ρουμανία και φαίνεται σαν να πήγαμε και σε δυο τρεις γειτονικές.
Η Τυνησία επίσης είναι μία. Το Τατζικιστάν άλλη μια. Ινδονησία σκέτη.
Μόνο στα Βαλκάνια τον Δεκέμβριο πήγαμε σε 12 μέρες σε πολλές χώρες, έξι.
Πάντως δε μπαίνουμε στη διαδικασία να θέλουμε να γράψουμε πολλές χώρες στα ταξίδια μας.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτή που με εξέπληξε θετικά όπως πάντα ήταν η Σάμος.Τι Κοντακέικα,τι Κοντέικα,τι Κουμέικα(΄ενα κάρο χωριά μη τουριστικά κ με παρόμοιο όνομα-κουκλάκια όλα)
Βλέπω πήγαμε παντού ε?? Και ωραία φώτο από πλατεία Κουμεικων. Πηγαίνω συχνά πυκνά! Να τα ακούνε και οι υπόλοιποι εδώ μέσα....

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα του σεισμού. Είναι απίστευτη η κατάσταση, εκκλησίες είναι ακόμα όπως ήταν αμέσως μετά τον σεισμό, το σχολείο του γιου μου στο κέντρο του Καρλοβάσου είναι ακόμα με σκαλωσιές και πόσα ακόμα. Τραγική κατάσταση, όλες οι διαδικασίες κινούνται με ρυθμούς χελώνας που έρχεται με κουτσό από Κίνα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.507
Ο στόχος ήταν-είναι Ισλανδία,Παμιρ,Λ.Αμερική.

Ως τότε χαμηλά τη μπάλα και το 2023 ήταν μια χρονιά όπου απέκτησα δυο (ή αλλες δυο) αγαπημένες βεσπες.

Με την μια πηγα τον Φλεβάρη Ιωάννινα,Αλβανια και Αγ.Σαραντα για τεσσερις μερες συνολο.Τον Ιούνη δυο μερες Αλοννησο,δυο Σκοπελο,δυο μηνες στο χωριο μου,ημερησια σε συναντησεις βεσπα, Βεροια και Πτολεμαΐδα οπου το εκει club μας εκανε μια ωραία γυρα Βλάστη κλπ,τον Αυγουστο ξανα Ιωαννινα,Θεσσαλονικη,Αθήνα συμμετείχα στον Μαραθώνιο,στο καταφυγιο Κισσάβου.

Χωρίς αεροπλάνο και οδικως είναι το στοιχείο μου απο δω και πέρα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Βλέπω πήγαμε παντού ε?? Και ωραία φώτο από πλατεία Κουμεικων. Πηγαίνω συχνά πυκνά! Να τα ακούνε και οι υπόλοιποι εδώ μέσα....

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα του σεισμού. Είναι απίστευτη η κατάσταση, εκκλησίες είναι ακόμα όπως ήταν αμέσως μετά τον σεισμό, το σχολείο του γιου μου στο κέντρο του Καρλοβάσου είναι ακόμα με σκαλωσιές και πόσα ακόμα. Τραγική κατάσταση, όλες οι διαδικασίες κινούνται με ρυθμούς χελώνας που έρχεται με κουτσό από Κίνα.
Παντού!Δεν άφησαμε ούτε μικρά χωριουδάκια που να μην πάμε.
#.JPG


Είχαμε κάπου 10 χρόνια να έρθουμε οπότε...Πανέμορφη Σάμος!

Πήγαμε απόγευμα σε έναν εσπερινό στο δρόμο,κάτω είχε πλακάκια... πάνω σε γκρεμισμένο σπίτι έκαναν την ακολουθία. Χρόνια μετά το σεισμό...
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.507
Βλέπω πήγαμε παντού ε?? Και ωραία φώτο από πλατεία Κουμεικων. Πηγαίνω συχνά πυκνά! Να τα ακούνε και οι υπόλοιποι εδώ μέσα....

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα του σεισμού. Είναι απίστευτη η κατάσταση, εκκλησίες είναι ακόμα όπως ήταν αμέσως μετά τον σεισμό, το σχολείο του γιου μου στο κέντρο του Καρλοβάσου είναι ακόμα με σκαλωσιές και πόσα ακόμα. Τραγική κατάσταση, όλες οι διαδικασίες κινούνται με ρυθμούς χελώνας που έρχεται με κουτσό από Κίνα.

φετος,μεσα Σεπτεμβρη γινεται μια απο τις μεγαλυτερες νησιωτικες συναντησεις βεσπα στην Σαμο!Το Aegean Ride
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παντού!Δεν άφησαμε ούτε μικρά χωριουδάκια που να μην πάμε.
Και Δρακαίους φτάσατε ρε θηρία?
Είναι πάνω από μία ώρα για να φτάσω από Καρλόβασι (ταξίδι ολόκληρο!) αλλά η θέα προς Ικαρία και Φούρνους πλησιάζοντας προς Δρακαίους είναι φανταστική!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Και Δρακαίους φτάσατε ρε θηρία?
Είναι πάνω από μία ώρα για να φτάσω από Καρλόβασι (ταξίδι ολόκληρο!) αλλά η θέα προς Ικαρία και Φούρνους πλησιάζοντας προς Δρακαίους είναι φανταστική!
Και εμείς Καρλόβασι μείναμε αυτή τη φορά.Νομίζω πως πια έχω δει κάθε χωριό-οικισμό στη Σάμο.
Παρεμπιπτόντως φοβερό το μουσείο φυσικής ιστορίας!Μέχρι και τέτοιο έχει η Σάμος. :clap:
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Πολύ καλό το 2023 για μένα, μακάρι και το 2024 αν και δε μπήκε καλα τόσο :rolleyes:

Ιανουάριος - Κάιμακτσαλάν, ΄Ποζαρ, Βελιγράδι, Σρι Λάνκα
Φεβρουάριος - Μέτσοβο, Ναόυσα και τα 2 ΣΚ της Αποκριάς, Βελιγραδι
Μάρτιος - Βελιγράδι, Δυτική Σερβία και λίγο από Βοσνία, Κωνσταντινούπολη
Απρίλιος - Γεωργία
Μαίος - Όλυμπος
Ιούνιος - Κωνσταντινούπολη
Ιούλιος - Θάσσος, Βελιγράδι
Σεπτέμβριος (!) - Ουζμπεκιστάν, Ντουμπάι, Σέριφος
Οκτώβριος - Σίφνος, Πελοπόννησος, Σέρες - Κερκίνη, Τζουμέρκα
Νοέμβριος - Πήλιο, Βόλος, Βελιγράδι, Κοπενχάγη, Όσλο
Δεκέμβριος - Στοκχόλμη, Πάικο, Βόρεια Μακεδονία

και όλο το καλοκαίρι Χαλκιδική λόγω δουλειας
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.449
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom