2024 ! Που θα πάμε ? ε ? που ?

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλά να 'μαστε, ο στόχος είναι το 24 και το 25 να ικανοποιηθούν τα ευρωπαϊκά απωθημένα που μένουν.

Για την ώρα έχουν κλειστεί μόνο 8 νύχτες που προορίζονται για Βαλτική/Ελσίνκι (εδώ θα μάστε, θα τη δούμε την κατανομή νυχτών) κι άλλες 5 για Βαλένθια-Σαραγόσα-Μπιλμπάο.
Φλεβάρη-Μάρτη θα ολοκληρωθεί το πλανάρισμα του έτους.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.110
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα ταξίδι σε ξένα κράτη (κι όχι μόνο) μπορεί να είναι ΄΄πλέον, βαρετά΄΄! Είμαι της άποψης ότι όσες φορές και να πάει κανείς, πάντα κάτι θα έχει να δεί , μάθει, θαυμάσει που δεν πρόσεξε τις προηγούμενες! Άσε που κάποιοι δεν μπορούν επισκεφθούν πολύ ακριβούς προορισμούς.
Νομιζω πώς αυτο που εννοεί, (καπως ετσι νιωθω κι εγω), ειναι οτι η Ευρωπη ειναι πανω-κατω προβλεψιμη υπο την εννοια οτι δεν παθαινεις πολιτισμικο σοκ οπως οταν ταξιδεψεις σε μιαν αλλη ηπειρο που η κουλτουρα (χαρακτηριστικα εμφανισης, κουζινα, μουσικη, ντυσιματα, θρησκεια, εθιμα) ειναι εντελως διαφορετικα.
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Σκεψεις για 2 βδομαδες Σρι Λανκα με κανα 2 ημερο Σιγκαπουρη ή Κουαλα Λουμπουρ τον Αυγουστο. Ενα 4ημερο Αμπου Νταμπι - Ντουμπάι το Μαρτη (αν βγαλει κανα ξεφτιλισμενο εισιτηριο η Wizz - δεν σκιζω τα βρακια μου αλλωστε) και κανα 3ημερακι καπου Ευρωπη (ισως Βενετια - που καθε χρονο παω και ποτε δεν παω 😁).
Καλησπέρα,
ποιά τιμή εισιτηρίου θεωρείται καλή για Σρι Λάνκα; Έκλεισες;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.017
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα,
ποιά τιμή εισιτηρίου θεωρείται καλή για Σρι Λάνκα; Έκλεισες;
Δεν εχω ιδεα. Περιμενα black friday μηπως βγει τιποτα αλλα δεν...
Στα 800-850€ βρισκω και θα το παρω ως δεδομενο οτι αυτη ειναι η τιμη. Ειναι πολλα αλλα πιστευω θα αντισταθμιστει με τα υπολοιπα εξοδα που ειναι αρκετα οικονομικα στη Σρι Λανκα.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.737
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα γράφω για να αυτοδεσμευθω:
Γενάρη Κουβέιτ, Σ. Αραβία, Κατάρ
Φλεβάρη Τυνησία και Μαλδίβες

Απρίλιο Σουρινάμ ίσως και κατι εκεί τριγύρω

Μαιο-Ιουνιο: 2 εκ των Κορεα-Ταιβαν-Φιλιππινες-

Και Σεπτέμβριο ελπίζω να κάνω το περσινό ακυρωθεν σε 5 αφρικανικές χώρες.
 
Last edited:

Manos46

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.515
Ταξίδι-Όνειρο
???
Πάσχα: Βιέννη

Αύγουστο : Κορέα;
Καμια πρόταση για Αύγουστο μετά την Κορέα; Κάπου που να μην βρέχει κ να λιαστούμε; 😅
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.110
Πάσχα: Βιέννη

Αύγουστο : Κορέα;
Καμια πρόταση για Αύγουστο μετά την Κορέα; Κάπου που να μην βρέχει κ να λιαστούμε; 😅
Μπαλι... εχει ζεστο καιρο τον Αύγουστο και δεν ειναι βροχερη περιοδος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομιζω πώς αυτο που εννοεί, (καπως ετσι νιωθω κι εγω), ειναι οτι η Ευρωπη ειναι πανω-κατω προβλεψιμη υπο την εννοια οτι δεν παθαινεις πολιτισμικο σοκ οπως οταν ταξιδεψεις σε μιαν αλλη ηπειρο που η κουλτουρα (χαρακτηριστικα εμφανισης, κουζινα, μουσικη, ντυσιματα, θρησκεια, εθιμα) ειναι εντελως διαφορετικα.
Έχει αρκετά μέρη και η Ευρώπη που μπορείς όχι να πάθεις πολιτισμικό σοκ αλλά να σε ιντριγκάρουν κάπως. Αρκεί να περιπλανηθεις στην επαρχία και σε περιοχές που δεν είναι καθόλου τουριστικές συνήθως.

Αλλά φυσικά καταλαβαίνω πως το λέτε. Προφανώς και είναι "βαρετά" και όχι βαρετά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν, τα κλείσμένα ως τώρα:
Ιανουάριος:
- Επιστροφή από Μπαγκλαντές 1/1
- Τεργέστη/Βενετία
- ΗΑΕ (για τη βίζα ενός επόμενου, αλλά και να δω και κάνα από τα εμιράτα που μου έχουν ξεφύγει).
- Λονδίνο
- Ρώμη

Φεβρουάριος:
- Παρίσι
- Αφγανιστάν (μαζί με κάτι ψιλά από ΗΑΕ)

Μάρτιος:
- Βοσνία

Απρίλιος/Mάϊος:
- Αλγερία

Σεπτέμβριος:
- Λονδίνο (Open House).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.461
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom