Ισπανία 21 ημέρες Ισπανία!!!

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καταρχην θα παρεις γευση απο μια Ισπανια εντελως διαφορετικη απο αυτη που εχουμε στο μυαλο οταν λεμε Ισπανια! Και μπραβο για την επιλογη! Κοιτα οι αποστασεις οκ ειναι μεγαλες αλλα να ξερεις οτι η autopista ειναι μια χαρα και απο οτι βλεπω η μεγαλυτερη σου διαδρομη συμφωνα με το πινακα της muya ειναι βαρκελωνη-μπιλμπαο, διαδρομη που εχω κανει 2-3 φορες με αυτοκινητο και ειναι μια χαρα, ΜΟΝΟ που τα διοδια ειναι αρκετα, πραγματικα τσουχτερα, αλλα αν ειστε πανω απο 3 ατομα συμφερει το αυτοκινητο σε αυτη τη διαδρομη. Αν θες καπου να σταματησεις να φας ερχομενη απο βαρκελωνη, η παλια πολη της Παμπλονας ειναι μια χαρα, που ειναι πραγματικα πολυ μικρη, συμμαζεμενη εχει ωραιοτατα ταπας μπαρ. Αν θες να δεις διαφορα χωρια στα πυρηναια κτλ τοτε πρεπει να αφησεις την αουτοπιστα και να βγεις στον επαρχιακο δρομο. Προσεξε το οριο ειναι 120χλμ/ωρα, οι ισπανοι δεν χαριζουν καστανο, για αυτο μη τρεχετε πανω απο 128χλμ/ωρα! Υπαρχουν πολλα ρανταρ γενικα και βεβαια οχηματα της αστυνομιας που εχουν ρανταρ. Επισης στην καταλωνια τα διοδια ειναι τσουχτερα, ακομα και μικρες εκδρομες που θα κανεις θα τα ακουμπας.

Τωρα αν θες καμια πληροφορια για το Σαν Σεμπαστιαν θα βρεις εδω: http://www.travelstories.gr/%E6%FE%ED%F4%E1%F2-%F3%F4%EF-%EC%F0%E9%EB%EC%F0%DC%EF/11397-%F3%E1%ED-%F3%E5%EC%F0%E1%F3%F4%E9%DC%ED.html ,βεβαια συνοπτικα τα γραφω αλλα μπορεις να παρεις μια ιδεα και στα τιπ που δινω θα δεις για ενα spa, αν εχεις χρονο ΑΞΙΖΕΙ! Πηγαινοντας απο Μπιλμπαο στο Σαν Σεμπαστιαν τα διοδια ειναι 7 και κατι ευρω στο πηγαινε και 7 και κατι στο ελα, ενδεικτικα σου γραφω τι παιζει απο διοδια. Τωρα, ολος ο υπολοιπος βορρας δεν εχει διοδια!!!! Καλο αυτο! Δε ξερω τι αυτοκινητο θα νοικιασετε, αλλα να ξερεις οτι στην Ισπανια ή τουλαχιστον οπου μενω εγω, παιζει το πετρελαιο και οχι η βενζινη, στο αναφερω στην περιπτωση που σας δωσουν αυτοκινητο με πετρελαιο και παραξενευτειτε. Σχεδον σε ολες τις πολεις παιζει το παρκομετρο, πως το αναγνωριζεις; Στο δαπεδο θα δεις αλλοτε μπλε γραμμη, αλλοτε πρασινη ή καφε, τουλαχιστον αυτο παιζει στο Μπιλμπαο, θα ψαξεις να βρεις το μηχανημα οπου πληρωνεις και πλητρολογεις τον αριθμο πινακιδας και το χαρτακι το βαζεις στο παρμπριζ, αυτο δε χρειαζεται παντα, αλλα εσυ να το βαζεις και το αφηνεις το ανωτερω 2 ωρες. Τωρα πηγαινοντας απο Μπιλμπαο στο Σαν Σεμπασταιν θα μπορεις να κανεις μια σταστη εδω: Museo Chillida-Leku, θα δειτε εργα βασκου κορυφαιου καλλιτεχνη, του Chillida, εργα του οποιου θα δειτε και στις 2 βασκικες πολεις που θα πας αλλα εκει ειναι μαζεμενα, και ο χωρος ειναι πολυ ομορφος.

Μπιλμπαο: αν εισαι του μουσειου τοτε το Inicio | Museo de Bellas Artes de Bilbao ειναι μια χαρα! Δε ξερω τι θες να δεις στην πολη μου, αλλα αν θες καμια βοηθεια πες μου, εγω θα σου προτεινα ειτε με το μετρο, ειτε με το αυτοκινητο να ερθεις και στο γκετσο, ειναι μολις 14χλμ απο τη μητροπολη, και θα δεις την κρεμαστη γεφυρα και θα περπατησεις διπλα στην θαλασσα, χαζευοντας μικρα καστρακια, που τωρα ειναι οικιες και θα ζησεις τον καθημερινο απογευματινο παλμο μια μικρης πολης, που αν ειναι και καλη μερα, τοσο το καλυτερο!!!! Αν θες για φαγητο κτλ πες μου να σου πω.

Τωρα η προταση της muya για Gijon και Oviedo ειναι παρα πολυ καλη, απλα αν εχεις λιγο χρονο πηγαινε μονο Οβιεδο, απο μονη της ειναι ενα μουσειο, ειναι η πολη του πριγκηπα Φιλιππου και εκει γινονται και τα βραβεια premios de principe de asturias καθε οκτωβρη και η πολη ειναι ομορφη.

Santillana del mar για μενα ειναι ενα απο τα πιο κουκλιστικα χωρια, παρα πολυ κοντα βρισκεται και to μουσειο Museo de Altamira | Santillana del Mar (Cantabria) 39330 Espa?a, αξιζει να το δεις.

Δε ξερω αν εχεις παιδια, ηλικες κτλ, αλλα εδω θα συναντησεις να ζουν τα ζωα ημιελευθερα :: CABARCENO :: Parque de la Naturaleza de Cab?rceno - Cantabria , ειναι μια διαφορετικη προταση.

Picos de Europa:μια λυση ειναι αυτη Lagos de Covadonga, Picos de Europa, valle de Covadonga, αλλα μεχρι πανω δε πας με το αυτοκινητο, μονο αργα το απογευμα σε αφηνουν, αλλιως θα παρκαρεις και θα παρεις το τοπικο λεωφορειακι να σε παει πανω, αν αξιζει; ΝΑΙ!
Η αλλη λυση ειναι να κανεις μια πεζοπορια, εχει τοσες διαδρομες που μπορεις να κανεις στα Πικος, εγω αρκετα χρονια πισω εχω κανει τη διαδρομη ruta de cares, αρκετα ευκολη διαδρομη, λιγο στη αρχη θα κουραστεις, αλλα μετα χαλαρα, πας στην ουσια διπλα απο το ποταμι, που στην αρχη το βλεπεις απο ψηλα και σιγα σιγα θα καταληξεις διπλα του, οπου εκει υπαρχει και ενα εστιατοριο να παρεις να φας μια μποκατα, σαντουιτς, βαζοντας τα ποδια σου στα κρυα νερα του ποταμου. Η διαδρομη πηγαινε ελα ειναι 25χλμ. Αν θες να ψαξω για διαδρομες πες μου.

Πες μας ποτε θα ερθεις, να δουμε τι παιζει απο φιεστας και που. Διοτι σιγουρα θα πετυχεις καπου και ειναι κατι το ιδιαιτερο να δεις.


Το δυσαρεστο το αφησα στο τελος, ΟΜΠΡΕΛΑ να εχεις μαζι σου! Οχι οτι θα βρεχει παντα, αλλα ποτε μα ποτε δε ξερεις!!!! Μιλαω παντα για το βορρα, αθλητικο παπουτσακι ειναι μια χαρα σε αυτη την περιπτωση, αλλα να ξερεις οτι ειδικα σε μερικα σημεια του βορρα θα εισαι απο τη μια μερια σχεδον διπλα στη θαλασσα, στον ατλαντικο και απο την αλλη ακριβως μερια θα βλεπεις καταπρασινα βουνα!!!!!!!!

Σιγουρα ξεχασα να γραψω πραγματα, αν θες κατι αλλο ρωτα μας.
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας. Λόγω απουσίας μου το Σ/Κ καθυστέρησα να σας απαντήσω. Μελέτησα αυτά που προτείνατε και αποφάσισα να αλλάξω χώρα. Εντάξει, αστειεύομαι!!!
Αλλάξαμε λίγο το πρόγραμμα και το υπό διαμόρφωση έχει ως εξής:
Αναχώρηση 1 Αυγούστου. 4 διανυκτερεύσεις Βαρκελώνη. Την πέμπτη ημέρα από Βαρκελώνη προς Παμπλόνα όπου και θα διανυκτερεύσουμε. Στη συνέχεια πάμε Σαν Σεμπαστιάν και καταλήγουμε Μπιλμπάο. Δυο διανυκτερεύσεις Μπιλμπάο και μετά φεύγουμε για Burgos (υπερβολή;) όπου και μένουμε το βράδυ. Δυο μέρες Picos de Europa και την τρίτη αναχώρηση και διαμονή στο Santiago μέσω Oviedo. Στο Santiago de Compotela λέμε να μείνουμε τρια βράδια και να γυρίσουμε την ευρύτερη περιοχή (όπως αναφέρουν Yorgos και Manos). Μετά πηγαίνουμε προς Μαδρίτη με ενδιάμεση διανυκτέρευση στη Σαλαμάνκα. 4 διανυκτερεύσεις Μαδρίτη (με μονοήμερη Τολέδο) και στη συνέχεια επιστροφή στη Βαρκελώνη αφου πρώτα περάσουμε και διανυκτερεύσουμε στη Βαλένθια.
Οι ερωτήσεις προς τους γνώστες είναι, αν βγαίνει το πρόγραμμα (μήπως είναι πολύ κουραστικό, αν και είμαστε της ταλαιπωρίας), αν πρέπει να προσθέσουμε κάτι και να αφαιρέσουμε κάτι άλλο, που αξίζει να μείνουμε ειδικά στις Picos de Europa αλλά και στα άλλα μέρη και αν υπάρχει περίπτωση να βρούμε καλή θάλασσα για μπάνιο και που.
Οι διαμένοντες στην Ισπανία αν εκείνη την περίοδο βρίσκονται στις περιοχές που θα επισκεφθούμε και έχουν όρεξη για συνάντηση ας μου στείλουν πμ.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Εχω την εντυπωση οτι το Burgos δεν κολλαει, καλυτερα να πατε κατευθειαν Santander μετα απο Bilbao κι εκει μπορει να βρειτε και να κανετε και μπανιο.
Κατα τ' αλλα καλο μου φαινεται το προγραμμα. Στο γυρισμο θα δειτε και τα παραλιακα μερη της μεσογειου και οπου εκεινην την εποχη θα ειναι γεματα για τα μπανια του λαου!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λοιπον το Μπουργος ναι ειναι υπερβολη, μην προσπαθεις να δεις ολες τις πολεις του Βορρα! Θα σου προτεινα να αφιερωσεις αυτη τη μερα ειτε εντος Βασκωνιας ειτε στη Γαλικια! Ναι μεν εχεις βαλεις μεγαλες πολεις να δεις και βεβαια βουνα, αλλα εγω θα σου προτεινα να δεις και κανενα ακομα χωριο! Μια προταση ειναι: πας Σαν Σεμπαστιαν και κοιμασαι εκει και γυρνας το πρωι απο τον επαρχιακο δρομο και βλεπεις διαφορα χωρια, εδω μιλαω για μερικα απο αυτα, http://www.travelstories.gr/%E6%FE%ED%F4%E1%F2-%F3%F4%EF-%EC%F0%E9%EB%EC%F0%DC%EF/4618-%E2%E1%F3%EA%E9%EA%E1-%F7%F9%F1%E9%E1.html , αν και αυτα βρισκονται στο νομο που μενω, στη Bizkaia. Αν παλι δε θες να κανεις αυτο μια αλλη λυση ειναι, πας ΣΣ ερχεσαι και κοιμασαι στο Bilbao και κανεις μια μικρη εκδρομη και βλεπεις τη Gernika, El Bosque pintado de Oma , San juan de Gaztelugatxe- για μενα ειναι ΤΟΠ!. http://www.travelstories.gr/%E6%FE%ED%F4%E1%F2-%F3%F4%EF-%EC%F0%E9%EB%EC%F0%DC%EF/7340-bosque-pintado-%F4%EF-%E6%F9%E3%F1%E1%F6%E9%F3%F4%EF-%E4%E1%F3%EF%F2.html

Αν δε θες να αφιερωσεις αυτη τη μερα στη Βασκωνια, τοτε αφιερωσε την στη Γαλικια και σε χωρια εκει! Οτι και να διαλεξεις παντως θα βγεις κερδισμενη σε συγκριση με το Μπουργος, διοτι ναι εκει εχει εναν ωραιο καθεδρικο ναο, αλλα ξερεις ποσους θα δεις στην Ισπανια; Ή καλυτερα θα πας σε εναν απο τους σπουδαιοτερους και ωραιοτερους της χωρας, στο Σαντιαγο.

Εχω και αλλη προταση να κανεις κανο εδω στη βασκωνια, αν σε ενδιαφερει πες μου!

Κοιτα σε 21 μερες θα δεις ενα πολυ μεγαλο κομματι της χωρας, αυτο απο μονο του λεει οτι θα κουραστειτε, εσεις ξερετε τις αντοχες σας, αλλα το σιγουρο ειναι θα φυγετε κουρασμενοι αλλα με πολυ ομορφες εικονες απο ενα μωσαικο που λεγεται Ισπανια!

Αν ξερεις ισπανικα ή καποιος αλλος απο την οικογενεια και σου/του αρεσει οι διαλεκτοι εδω θα βρει τον παραδεισο, σε καθε μερος θα ακουτε διαφορες στην προφορα, σε λεξεις, καλα εχω μια τρελα με τις διαλεκτους και για αυτο στο αναφερω.

Δυστυχως απο οτι καταλαβα με τις ημερομηνιες οπως το εθεσες, δε θα βρεθεις και σε καμια σπουδαια φιεστα εδω τουλαχιστον που μενω, οι 2 τοπ για μενα γιορτες ειναι λιγες μερες αφου θα εχετε φυγει απο το Μπιλμπαο!

Μπανιο; Που εδω στο βορρα; Κοιτα το μαγιο θα το εχετε, αν κανει καλη μερα ηλιοθεραπεια θα κανετε, να βουτηξετε δε ξερω! Εγω που μενω 15 λεπτα με τα ποδια απο τη θαλασσα, στα 6 χρονια μονιμα που μενω, εχω μπει το πολυ 10 φορες! Βεβαια ρωταω το βασκο συζυγο και μου λεει μια χαρα θα κανουν μπανια εδω, μιλαμε για το βορρα παντα, φουλ στις παραλιες, και οι περισσοτερες ειναι οργανωμενες, οχι με ξαπλωστρες, αλλα με ναυγασωστες, ντουζ, τουαλετα. Μπανιο θα κανεις στη βαλενθια και στην καταλωνια.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom