24-ωρη πανελλαδική απεργία ΑΔΕΔΥ 28/2/2024

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Είναι σίγουρο αυτοοο;; Συγγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση αλλά έχω καταγχωθεί γιατί είμαστε και 7 άτομα, χωρις επιλεγμένες θέσεις.
Τιποτα δεν ειναι σιγουρο σε αυτη ζωη, ακομα και θεση να εχεις, δεν ξερεις τι μπορει να παει στραβα οποτε οποιος σου απαντησει με σιγουρια θα σου λεει ψεματα. Αλλα οι πιθανοτητες του να σε πεταξουν εκτος ειναι απειροελαχιστες, ειδικα αν εχετε βγαλει εισιτηριο 7 ατομα σε μια κρατηση το βρισκω στα ορια του απιθανου. Αν υπαρχει overbooking θα ρωτησουν ποιος θελει να παραχωρησει τη θεση του με αποζημιωση 150-200-300 ευρω και με ολα τα συναφη (εισιτηρια για την επομενη πτηση και ισως ενα δωρεαν εισιτηριο για 1 ετος). Σιγουρα θα βρεθουν καλοθελητες που δεν θα βιαζονται και θα δεχθουν να βγαλουν το ταξιδι δωρεαν! Υπαρχουν κ πολλοι επιβατες που κυνηγουν τετοιου ειδους αποζημιωσεις απο overbookings!
 

Αλίνα

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Είμαστε 6 άτομα για 28.02.24. Πότε θα μάθουμε εάν θα πραγματοποιηθει η πτήση για Βαρκελώνη; και εάν ακυρωθεί τι ακριβώς γίνεται με τα εισητιρια και με το διαμέρισμα στο booking?
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Καλησπέρα. Είμαστε 6 άτομα για 28.02.24. Πότε θα μάθουμε εάν θα πραγματοποιηθει η πτήση για Βαρκελώνη; και εάν ακυρωθεί τι ακριβώς γίνεται με τα εισητιρια και με το διαμέρισμα στο booking?
Λογικα μια μερα νωριτερα θα ξεκαθαρισει. Αν γινει τελικα απεργια θα σας προωθησουν με την επομενη διαθεσιμη πτηση. Με το διαμερισμα στο booking δεν νομιζω πως γινονται και πολλα. Παρ ολα αυτα πολλες φορες απεργιες που προαναγγελονται κρινονται καταχρηστικες και οι πτησεις γινονται κανονικα. Χωρις να σημαινει πως 100% θα συμβει το ιδιο.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Εγώ έχω κλείσει travel package Aegean όποτε λογικά θα με τακτοποιήσει κάπως και με το ξενοδοχείο…. Λέω τώρα εγώ … Είμαι σε ανάμονη .
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Λογικα μια μερα νωριτερα θα ξεκαθαρισει. Αν γινει τελικα απεργια θα σας προωθησουν με την επομενη διαθεσιμη πτηση. Με το διαμερισμα στο booking δεν νομιζω πως γινονται και πολλα. Παρ ολα αυτα πολλες φορες απεργιες που προαναγγελονται κρινονται καταχρηστικες και οι πτησεις γινονται κανονικα. Χωρις να σημαινει πως 100% θα συμβει το ιδιο.
Έχει ανακοινωθεί πολύ νωρίτερα οποτε δύσκολο να κριθεί παρανομη και καταχρηστική. Σε κάθε περίπτωση όμως περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει γιατί πολλές φορές έχει συμβεί αυτό που αναφέρεις. Οποτε αναμονή …..
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Εγώ έχω κλείσει travel package Aegean όποτε λογικά θα με τακτοποιήσει κάπως και με το ξενοδοχείο…. Λέω τώρα εγώ … Είμαι σε ανάμονη .
Οι οροι των travel packages ειναι γενικα οτι ναναι. Τους διαβασα μια φορα και δεν ξανα-ασχοληθηκα. Στο αρθρο 10 εξαιρει ευθυνη για λογους που αφορουν απεργιες κλπ. Βεβαια νομιζω, παρα τους ορους, θα προσπαθησουν να σας εξυπηρετησουν και με το ξενοδοχειο, αν υπαρχει τετοια δυνατοτητα.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Έχει ανακοινωθεί πολύ νωρίτερα οποτε δύσκολο να κριθεί παρανομη και καταχρηστική. Σε κάθε περίπτωση όμως περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει γιατί πολλές φορές έχει συμβεί αυτό που αναφέρεις. Οποτε αναμονή …..
Καθε φορα που οι ελεγκτες συμμετεχουν στην απεργια, η πολιτικη αεροπορια και το υπουργειο μεταφορων προσφευγουν στα δικαστηρια και βγαινει παρανομη και καταχρηστικη. Δεν ξερω αν αυτη τη φορα υπαρχει καποιος πιο ιδιαιτερος λογος ωστε να μην συμβει το ιδιο, αλλα δεν νομιζω πως το οτι ανακοινωθηκε νωριτερα την κανει νομιμη.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Καθε φορα που οι ελεγκτες συμμετεχουν στην απεργια, η πολιτικη αεροπορια και το υπουργειο μεταφορων προσφευγουν στα δικαστηρια και βγαινει παρανομη και καταχρηστικη. Δεν ξερω αν αυτη τη φορα υπαρχει καποιος πιο ιδιαιτερος λογος ωστε να μην συμβει το ιδιο, αλλα δεν νομιζω πως το οτι ανακοινωθηκε νωριτερα την κανει νομιμη.
Σχεδόν πάντα για τυπικούς λόγους κρίνεται παράνομη και καταχρηστική μια απεργία, ένας από αυτούς είναι ηότι θα επρεπε να γίνει ενημέρωση σε Χ χρόνο από το εκάστοτε σωματείο ότι θα συμμετάσχουν στην απεργία.

αυτη τη φορά το σωματείο των εργαζομένων ανακοίνωσε νωρίς ότι θα συμμετάσχει……με βάση αυτό προανεφερα το παραπάνω σκεπτικο.

Σε κάθε περίπτωση αναμένουμε όμως
 

Μάγια256

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αν ακυρωθεί η πτήση μας για 28/2 υπάρχει επιλογή να μας δώσουν θέση μια.μερα πιο νωρίς; δηλ αύριο 27/2;
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Αν ακυρωθεί η πτήση μας για 28/2 υπάρχει επιλογή να μας δώσουν θέση μια.μερα πιο νωρίς; δηλ αύριο 27/2;
Αν σας ακυρωσουν την πτηση σημερα και υπαρχει διαθεσιμοτητα αυριο, μπορειτε να το αλλαξετε για αυριο. Αλλα ΑΝ γινουν ακυρωσεις πιστευω θα γινουν αυριο μετα το μεσημερι.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Αν σας ακυρωσουν την πτηση σημερα και υπαρχει διαθεσιμοτητα αυριο, μπορειτε να το αλλαξετε για αυριο. Αλλα ΑΝ γινουν ακυρωσεις πιστευω θα γινουν αυριο μετα το μεσημερι.
Εβγαλε ανακοινωση η Αιγαιου, οποτε συμφωνα με το παρακατω, αν καποιος ενδιαφερεται μπορει να κλεισει και για αυριο. Ακομα δεν ειναι 100% βεβαιο οτι θα πραγματοποιηθει η απεργια βεβαια.

Ενημερώνουμε το επιβατικό κοινό πως, λόγω πιθανής πραγματοποίησης απεργίας των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024, όλοι οι επιβάτες που διαθέτουν εισιτήρια σε πτήσεις που επηρεάζονται, μπορούν να προβούν σε αλλαγές χωρίς κόστος επανέκδοσης και διαφορά ναύλου. Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλούνται οι επιβάτες να επικοινωνήσουν στα παρακάτω τηλέφωνα: 801 1120000 (από σταθερό), 210 6261000 (από κινητό).

Screenshot 2024-02-26 at 16-34-47 Aegean Airlines Πτήσεις από και προς Αθήνα Ελλάδα και Ευρώπη.png
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom