Ολλανδία 3 μέρες για τα πέριξ του Αμστερνταμ

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
29/8-10/9 θα είμαι Αμστερνταμ
Μέχρι τις 4 έχω δουλειά και θα έχω ήδη καθίσει 3 μέρες Αμστερνταμ και 4 Λειντεν. Τις υπόλοιπες 6 έλεγα να τις μοιράσω 3 Αμστερνταμ πάλι και 3 Ουτρέχτη.
Τι λέτε;
μήπως να καθίσω Αμστερνταμ και να κάνω μονοήμερα τα γύρω χωριά και μονοήμερο την Ουτρέχτη;
Μήπως Χάγη καλύτερα;

Δεκτό το ξεσάλωμα αλλά θέλω κυρίως να δω Ολλανδία.
Τι προτείνετε σε κατανομή ημερών και τόπων;
Μακρινές αποστάσεις όχι καλύτερα γιατί ειναι πανακριβα τα τρένα και γιατί το χειμώνα πάω Ροτερνταμ.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Kαθισε Αμστερνταμ και κανε μονοημερες,υπαρχουν πολλες επιλογες.Μονο μη σου τα χαλασει ο καιρος.
 

PAOKARA KATERINI

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
29/8-10/9 θα είμαι Αμστερνταμ
Μέχρι τις 4 έχω δουλειά και θα έχω ήδη καθίσει 3 μέρες Αμστερνταμ και 4 Λειντεν. Τις υπόλοιπες 6 έλεγα να τις μοιράσω 3 Αμστερνταμ πάλι και 3 Ουτρέχτη.
Τι λέτε;
μήπως να καθίσω Αμστερνταμ και να κάνω μονοήμερα τα γύρω χωριά και μονοήμερο την Ουτρέχτη;
Μήπως Χάγη καλύτερα;

Δεκτό το ξεσάλωμα αλλά θέλω κυρίως να δω Ολλανδία.
Τι προτείνετε σε κατανομή ημερών και τόπων;
Μακρινές αποστάσεις όχι καλύτερα γιατί ειναι πανακριβα τα τρένα και γιατί το χειμώνα πάω Ροτερνταμ.
μεινε αμστερνταμ και λιωσε..
μολις γυρισα 6 μερες εμεινα εκει.
γυρνα ολη μερα στα στενα και στα παρκα
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.440
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
29/8-10/9 θα είμαι Αμστερνταμ
Μέχρι τις 4 έχω δουλειά και θα έχω ήδη καθίσει 3 μέρες Αμστερνταμ και 4 Λειντεν. Τις υπόλοιπες 6 έλεγα να τις μοιράσω 3 Αμστερνταμ πάλι και 3 Ουτρέχτη.
Τι λέτε;
μήπως να καθίσω Αμστερνταμ και να κάνω μονοήμερα τα γύρω χωριά και μονοήμερο την Ουτρέχτη;
Μήπως Χάγη καλύτερα;

Δεκτό το ξεσάλωμα αλλά θέλω κυρίως να δω Ολλανδία.
Τι προτείνετε σε κατανομή ημερών και τόπων;
Μακρινές αποστάσεις όχι καλύτερα γιατί ειναι πανακριβα τα τρένα και γιατί το χειμώνα πάω Ροτερνταμ.

volendam οπωσδηποτε, ειναι πολυ ομορφα και πας με λεωφορειο ειναι 25 λεπτα , απο κει με καραβακι πας και μαρκεν, αλλο ψαροχωρι, δεν εχω παει εκει γιατι νοεμβριο που ημουνα δεν λειτουργουσε το καραβακι, ειναι μεχρι οκτωβρη. αλλο χωριο να πας ειναι και το edam και αυτο πολυ κοντα και επισης με λεωφορειο και τα εισητηρια απο οσο θυμαμαι ειναι γυρω στα 7 ευρω. εμενα μου αρεσε και το delft πολυ, εκει πας με τρενο και νομιζω ειναι καμια ωρα αποσταση.
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Alkmaar giaGouda!

29/8-10/9 θα είμαι Αμστερνταμ
Δεκτό το ξεσάλωμα αλλά θέλω κυρίως να δω Ολλανδία.
Τι προτείνετε σε κατανομή ημερών και τόπων;
Μακρινές αποστάσεις όχι καλύτερα γιατί ειναι πανακριβα τα τρένα και γιατί το χειμώνα πάω Ροτερνταμ.
Να πας οπωσδήποτε στην πόλη Alkmaar, 1 ώρα βόρεια του Αμστερνταμ με το τρένο, φθηνό (13 ευρώ π.ε.) και γρήγορο τρένο. Εκεί κάθε Παρασκευή στις 10 το πρωί ακριβώς ξεκινά το παραδοσιακό ζύγισμα του τυριού Χάουντα (στην Ελλάδα το λένε γκούντα) και όλη η πλατεία Kassmarkt μαζεύει κόσμο και αγοραστές. Μην το χάσεις!
 
Last edited by a moderator:

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
επισκέψου οπωσδηποτε Delft (θυμιζει Μπριζ), Ουτρεχτη κ Ροτερνταμ οπως και το Φολενταμ το οποιο ειναι παρα πολυ ωραιο αλλα τουριστικο αρκετα ... σε 3 ημερες μπορεις να γυρισεις ολη τη χωρα ... ειναι παρα πολυ μικρη η Ολλανδια ..οι πολεις μεταξυ τους εχουν αποσταση λιγοτερο της μιας ωρας και οι συγκοινωνιες τους ειναι συνεχης και γρηγορες ... :lol:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
8-9 μερες για την Ολλανδια ειναι καλα.
 

mike1526gr

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ρε παιδιά για να μην ανοίγω και άλλο θέμα, είμαι μπερδεμένος! Θα παω σε Αμστερνταμ για ταξίδι αλλά θα εχω μια μερα ελευθέρη και τις υπόλοιπες απο το απογεύμα και μετα! Τι προτείνεται να κάνω ? να παω volendam - edam μονοημερη και τι υπολοιπές τα απογευματα να γυρναω? Η δεν θα προλαβω να δω τπτ? Θα μείνω 4 μερες εκει.
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
Δες πώς θα σου βγει με τα απογευματα στο Αμστερνταμ, και αν νομιζεις οτι προλαβαινεις πας Maarken, Edam (όχι Volendam κατά τη γνώμη μου). Πολύ ωραία χωριά, που όσο και να καθίσεις σε 5-6 ώρες θα είσαι πίσω άρα θα έχεις πάλι το βράδυ ελεύθερο.

Ούτως ή άλλως το Άμστερνταμ δεν έχει κάτι συγκεκριμένο να κάνεις, ειδικά αν δεν είσαι τύπος με τα μουσεία. Τρελό! περπάτημα και άραγμα είναι. Άρα αν δεις ότι θες πήγαινε σε αυτά τα κοντινά και όχι σε κάτι πιο μακρινό που θα θέλει και ολόκληρη μέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.971
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom