Ιταλία 3 μέρες στη Ρώμη (Φεβρουάριος 2010)

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους σας για τις πληροφορίες για Ρώμη. Χθες το βράδυ γύρισα από Ρώμη.
Μια-δύο διευκρινήσεις ακόμα.
nikos_top ναι με τη Roma Pass γλυτώσαμε την ωρά στο Κολοσσέο. Οντως είναι 12 ευρώ σε είσοδο Κολοσσαίο, Παλατίνο λόφο, forο. Με roma pass free. Υποθέτω δεν έχει σημασία με τη σειρα θα πας. Εμείς πάντως πήγαμε με τη παραπάνω σειρά.

Περι των μουσείων του Βατικανού. Τελικά πήγαμε την Κυριακή, και επειδή ηταν τελευταία Κυριακή του μήνα, η είσοδος είναι δωρεάν. Τώρα, εμέις μεχρί να ξυπνήσουμε, να φάμε κτλ τελικά φτάσαμε στην ουρά κατά τις 9:10, και περιμέναμε ακριβώς μια ώρα. Να σημειωθεί ότι 12:30 κλείνει η είσοδος των μουσείων.

Εχω και 2 προτάσεις για φαγητό κοντά στη Republica, που μου προτειναν κάτι φίλοι Ιταλοί. Πολύ καλό φαγητό και τιμές. Αν ενδιαφέρεται κάποιος να δώ τις κάρτες με ονόματα κ διευθύνσεις.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ τα παιδιά στο φορουμ για τις πληροφορίες-Ιστορίες.
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχω και 2 προτάσεις για φαγητό κοντά στη Republica, που μου προτειναν κάτι φίλοι Ιταλοί. Πολύ καλό φαγητό και τιμές. Αν ενδιαφέρεται κάποιος να δώ τις κάρτες με ονόματα κ διευθύνσεις.
καλως ηρθες εγω φευγω την πεμπτη το μεσημερι απο θεσ/νικη.Επειδη θα μεινω κοντα στη ρεπουμπλικα δωσε παραπανω στοιχεια για τα μαγαζια που λες.κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξω...για την μεταβαση απο και προς το αεροδομιο ποια επιλογη χρησιμοποιησες?
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
καλως ηρθες εγω φευγω την πεμπτη το μεσημερι απο θεσ/νικη.Επειδη θα μεινω κοντα στη ρεπουμπλικα δωσε παραπανω στοιχεια για τα μαγαζια που λες.κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξω...για την μεταβαση απο και προς το αεροδομιο ποια επιλογη χρησιμοποιησες?
Φιλαράκι γράφε...
1. Antica boheme. Via Napoli 4. Ο εσωτερικός διάκοσμος θα σου θυμίσει ταβέρνες παραδοσιακές (με φωτογραφίες-κάδρα τους διάσημους που έχουν φαει εκεί). Τιμή για 4 άτομα με 2 πιάτα στη μέση, σαλάτα, ο καθένας το πιατο του, κρασί, νερό 70ευρώ σύνολο.

2. Matermatuta. Via Milano 47. Aπό εξώ όταν το δείς θα πείς 'τί καταγώγι είναι αυτό?". Μπες! Καταπληκτικό ντεκόρ, ντιζάιν στα πιατα κτλ... Τιμές οι ίδιες με πιο πανω.

Από αεροδρόμιο πήρα το γρήγορο τρενο για termini.
Επιστροφή μας τσίμπησε τύπος με βανάκι έξω από το ξενοδοχείο 40 ευρώ για 4 ατομα.

Λοιπόν καλά να περάσεις!:D
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Καλημέρα.Εγώ επισκέπτομαι την Πρωτοχρονία για 4 μέρες και για 3η φορά την Ρώμη..(Κυρίως όμως για ψώνια.λόγω των εκπτώσεων)..Το μόνο μέρος που έχω επισκεφτεί,είναι το Βατικανό,χωρίς όμως να έχω επισκεφτεί τα μουσεία του.εκτός βέβαια το κέντρο που το έχω γυρίσει όλο...κατα την γνώμη σας πιο άλλο αξιοθέατο θα μου προτείνατε ανεπιφύλακτα?(Κολοσιαίο-Βίλλα Μποργκέζε κ.τ.λ.?)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλημέρα....
Για να μπορέσω να σε βοηθήσω...τις 3 προηγούμενες φορές, έχεις περπατήσει το κέντρο και έχεις δει το Βατικανό; Δηλαδή την εκκλησία απ' ότι κατάλαβα; (εφόσον λες δεν έχεις μπει στα μουσεία).
Κολοσσαίο, Πάνθεον, Circo Massimo, Villa Borghese, συντριβάνια πέριξ του κέντρου;
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Η 3η φορά είναι αυτή που θα πάω τώρα..Την πρώτη φορά είχα πάει στο Βατικανό και είχαμε επισκευτεί μόνο την εκκλησία.Ήμουν μικρή και δεν ήξερα για τα μουσεία..Αξίζει να τα επισκευτεί κάποιος.σωστά?το Πάνθεον το έχω δει μόνο απέξω κ τα υπόλοιπα από το ανοιχτό bus.Τα ταξίδια που είχα κάνει ήταν 4ήμερα κ συνδύαζα κ την δουλειά.Κ είχαμε πάει κ Φλωρεντία μονοήμερη.(όλο το κέντρο το έχω δει και σχεδόν όλες τις πλατείες.Μόνο στο Travestere δεν έχω πάει (νομίζω) που θα πάω φέτος.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Καλημέρα.Εγώ επισκέπτομαι την Πρωτοχρονία για 4 μέρες και για 3η φορά την Ρώμη..(Κυρίως όμως για ψώνια.λόγω των εκπτώσεων)..Το μόνο μέρος που έχω επισκεφτεί,είναι το Βατικανό,χωρίς όμως να έχω επισκεφτεί τα μουσεία του.εκτός βέβαια το κέντρο που το έχω γυρίσει όλο...κατα την γνώμη σας πιο άλλο αξιοθέατο θα μου προτείνατε ανεπιφύλακτα?(Κολοσιαίο-Βίλλα Μποργκέζε κ.τ.λ.?)
λοιπον, καλημερα!
αφου δεν εχεις παει στα μουσεια του βατικανου σου προτεινω να ξεκινησεις απο αυτα, μιας και ειναι ο,τι πιο εντυπωσιακο..
επισης, φυσικα και να μπεις στο κολοσσαιο, να κανεις βολτα στα ρωμαϊκα φορα, να περπατησεις στον παλατινο λοφο, να μπεις στον πανθεον, να επισκεφθεις καποιες απο τις εκκλησιες που φιλοξενουν μερικα απο τα σημαντικοτερα εργα τεχνης (san giovanni in laterano, santa maria del popolo, santa maria magiore, santa maria sobre minerva, san pietro in vincoli κ.α.) καθώς και το san clemente για τις κατακομβες του..
μια βολτα στην villa borguese, με ποδηλατακι κατα προτιμηση, θα σου την προτεινα..για την galleria borguese τωρα εμενα δεν με τρελανε κι ολας..εχει ενα θεμα με την οργανωση που δεν το χω πετυχει πουθενα αλλου..θα ελεγα οτι με σειρα προτεραιοτητων επεται όλων των ανωτέρω..
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Στα περισσότερα συμφωνώ με τη latina, θα σου πρότεινα επίσης και το Circo Massimo και όλη τη γύρω περιοχή, trastevere φυσικά και για φαγητό και ποτό το βράδυ- αν μπορείς να βρεις να μείνεις εκεί κιόλας ακόμα καλύτερα-, όπως και την επίσκεψη στη Villa Borghese. Αν ο καιρός βοηθήσει κιόλας, είναι μια κούκλα.
Η επίσκεψη στα μουσεία του Βατικανού αξίζει, αφού δεν το έχεις κάνει ως στιγμής. Η πόλη έχω ξαναγράψει είναι ανοιχτό μουσείο. Έστω και απ' έξω όπως λες την έχεις δει- ουσιαστικά-. Ό,τι άλλο θελήσεις περί φαγητού, διασκέδασης ή εκδρομών, κάνε μια αναζήτηση στη λέξη Ρώμη και θα σου βγάλει και οδηγό και ταξιδιωτικές ιστορίες για λεπτομέρειες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
λοιπον, καλημερα!
αφου δεν εχεις παει στα μουσεια του βατικανου σου προτεινω να ξεκινησεις απο αυτα, μιας και ειναι ο,τι πιο εντυπωσιακο..
επισης, φυσικα και να μπεις στο κολοσσαιο, να κανεις βολτα στα ρωμαϊκα φορα, να περπατησεις στον παλατινο λοφο, να μπεις στον πανθεον, να επισκεφθεις καποιες απο τις εκκλησιες που φιλοξενουν μερικα απο τα σημαντικοτερα εργα τεχνης (san giovanni in laterano, santa maria del popolo, santa maria magiore, santa maria sobre minerva, san pietro in vincoli κ.α.) καθώς και το san clemente για τις κατακομβες του..
μια βολτα στην villa borguese, με ποδηλατακι κατα προτιμηση, θα σου την προτεινα..για την galleria borguese τωρα εμενα δεν με τρελανε κι ολας..εχει ενα θεμα με την οργανωση που δεν το χω πετυχει πουθενα αλλου..θα ελεγα οτι με σειρα προτεραιοτητων επεται όλων των ανωτέρω..
πρόλαβες να κάνεις όοολα αυτα?μπραβο!
κατω τα χερια από τη Galleria Borghese! το αγαπημένο μου μουσείο στη Ρώμη. έχω πάει 3 φορές και όλες ήταν εκπληκτικά. και σε οργάνωση. απορώ τι συνέβη. εδώ έχουν audioguides και ξενάγηση υψηλότατου επιπέδου σε εκπληκτικά χαμηλή τιμή (5Ε).
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
πρόλαβες να κάνεις όοολα αυτα?μπραβο!
κατω τα χερια από τη Galleria Borghese! το αγαπημένο μου μουσείο στη Ρώμη. έχω πάει 3 φορές και όλες ήταν εκπληκτικά. και σε οργάνωση. απορώ τι συνέβη. εδώ έχουν audioguides και ξενάγηση υψηλότατου επιπέδου σε εκπληκτικά χαμηλή τιμή (5Ε).
ναι, προλαβαμε να δουμε πολλα πραγματα..και δεν τα γραψα και ολα, φαντασου..
με την borghese να σου πω τι συνεβη..ανακατεψαν τα εκθεματα της προσωρινης εκθεσης(cranach l altro rinascimento) με τα μονιμα εκθεματα..:xmas_rolleyes:..ολα μαζι, ενας αχταρμας στις αιθουσες..αυτο ομολογω πως με χαλασε πολυ..το προβλημα βεβαια εστιαζεται στην πινακοθηκη, το υπολοιπο μουσειο με τις αιθουσες με τα γλυπτα και τις τοιχογραφιες ηταν μια χαρα..
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
1. Antica boheme. Via Napoli 4. Ο εσωτερικός διάκοσμος θα σου θυμίσει ταβέρνες παραδοσιακές (με φωτογραφίες-κάδρα τους διάσημους που έχουν φαει εκεί). Τιμή για 4 άτομα με 2 πιάτα στη μέση, σαλάτα, ο καθένας το πιατο του, κρασί, νερό 70ευρώ σύνολο.

2. Matermatuta. Via Milano 47. Aπό εξώ όταν το δείς θα πείς 'τί καταγώγι είναι αυτό?". Μπες! Καταπληκτικό ντεκόρ, ντιζάιν στα πιατα κτλ... Τιμές οι ίδιες με πιο πανω.

:D
γεια σας προχτες γυρισα απο Ρωμη περασαμε παρα πολυ ωραια...........
δοκιμασα και τα δυο μαγαζια που προτεινες καλες επιλογες και τα δυο τα συνιστώ και εχω για τους επόμενους.θα επανελθω με γενικοτερες λεπτομερειες αργότερα.
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Παιδιά ταξιδεύω πρώτη φορά για Ρώμη για 4 ημέρες , στις 14/3!!:clap:

Έχω πάρει πολλές πληροφορίες από τους συνφορουμιστές ( να είστε όλοι καλά!!) και ξεκινάω να φτιάχνω ένα προγραμματάκι...

Σχετικά με την Roma Pass...Στο Κολλοσαίο δεν σου δίνει free αλλά σου δίνει μειωμένο εισητήριο και γλυτώνεις και τις ουρές?? Καλά το κατάλαβα?:roll:
Επίσης ισχύει για το Galleria Borghese?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom