Μαλαισία 4 βδομάδες στη Μαλαισία

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Γιατί? Βιάζεσαι μην τυχόν και δεν τελειώσει ώσπου να φύγεις? :haha:
Τετοια προοπτικη εχεις? Να τελειωσει σε 6 μηνες?
Δεν ειναι βιασυνη... νιωθω σαν να καθομαι σε ενα τραπεζι για φαγητο, μου δινουν το μαχαιροπιρουνο και μετα εξαφανιζονται και πρεπει να περιμενω μια βδομαδα για την σαλατα... σωστο ειναι αυτο?
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Θαυμάσιο ταξίδι και τι ωραία ζωντανή και μεταδοτική αισθήσεων και συναισθημάτων διήγηση.
Πραγματικά είστε ένας αναλυτικότατος και εγκυρότατος....ταξιδιωτικός οδηγός :)
Ευχαριστούμε πολύ-πολύ. Και στα καλύτερα εύχομαι.:)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.840
Likes
18.948
Η εξιστόρηση είναι πάρα πολύ καλή και μου αρέσει ιδιαίτερα ο εμπλουτισμός με φωτογραφίες....πάντως, διαβάζοντας και για τη Kota Bharu επιβεβαιώνεται το αδιάφορο της Μαλαισίας σε πόλεις, ανθρώπους, χρώματα, μυρωδιές κτλ....αισθητικά και αισθαντικά απέχει έτη φωτός από Ταϋλάνδη, δε μου λείπει καθόλου....ας όψεται η ανατολική πλευρά με τα φοβερά νησάκια και η KL ως έδρα της AirAsia....αλλιώς δε νομίζω να τη ξανατιμούσα.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Εγώ αγαπητέ Baba απλώς δηλώνω την παρουσία μου στην ιστορία σου και το συνεχές ενδιαφέρον μου. Περιμένω και εγώ υπομονετικά την συνέχεια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η εξιστόρηση είναι πάρα πολύ καλή και μου αρέσει ιδιαίτερα ο εμπλουτισμός με φωτογραφίες....πάντως, διαβάζοντας και για τη Kota Bharu επιβεβαιώνεται το αδιάφορο της Μαλαισίας σε πόλεις, ανθρώπους, χρώματα, μυρωδιές κτλ....αισθητικά και αισθαντικά απέχει έτη φωτός από Ταϋλάνδη, δε μου λείπει καθόλου....ας όψεται η ανατολική πλευρά με τα φοβερά νησάκια και η KL ως έδρα της AirAsia....αλλιώς δε νομίζω να τη ξανατιμούσα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ... εν μέρει, για τους εξής λόγους:

- Δε γνώρισα τη μητροπολιτική Μαλαισία τόσο ώστε να είμαι σε τέτοιο βαθμό κατηγορηματικός. Δεν πήγα στη Δυτική ακτή, ούτε στο Νότο για να έχω μια πιό πλήρη εικόνα. Η KL, τό'χω πει κι αλλού, μου έδωσε την εντύπωση μιας λίγο μικρότερης Μπανγκόκ. Όμως, δεν είδα ούτε τη Μελάκκα, ούτε το Πενάνγκ (για ν' αναφέρω 2 από τις πιό γνωστές πόλεις) που (απ' ότι διαβάζω και λένε) αισθητικά είναι πολύ ενδιαφέρουσες.

- Το νησιωτικό κομμάτι (Βόρνεο) είναι σαφέστατα πιο ενδιαφέρον και από εθνολογικής σκοπιάς αλλά και από φυσική ομορφιά, κάτι στο οποίο, κατά τη γνώμη μου, υπερτερεί της Ταϋλάνδης. Ίσως οι ιθαγενείς πληθυσμοί της περιοχής να μην είναι τόσο εξωστρεφείς όσο οι αντίστοιχοι της Ταϋλάνδης, απ' όσα είδα όμως στο (τουριστικό) πρόγραμμα του Πολιτιστικού χωριού, μικρή διαφορά παρουσίαζαν από το (επίσης τουριστικό) αντίστοιχο πρόγραμμα της Ταϋλάνδης.

- Σίγουρα η Ταϋλάνδη είναι πιό πλούσια σαν χώρα, ήταν και ανεξάρτητο κράτος για πολύ μεγαλύτερο χρόνο (κάποιοι θα πούν αιώνες) από τη Μαλαισία, κάτι που το εκμεταλλεύτηκε αρκετά καλά, ανέπτυξε τον Τουρισμό, τον "πλάσαρε" έξυπνα στη διεθνή αγορά και δημιούργησε τη "χώρα του χαμόγελου". Το χαμόγελο αυτό, όμως, δεν είναι και τόσο αθώο, μπορεί να μην το βροντοφωνάζουν, αλλά το άλλο πόδι που στηρίζεται η οικονομία της Ταϋλάνδης (εκτός της βιομηχανίας του Τουρισμού) είναι η βιομηχανία του sex. Χαμόγελο, λοιπόν, μεν, "επαγγελματικό" δε. Κάτι που δεν ισχύει (ακόμη) για τη Μαλαισία. Το χαμόγελο είναι εκεί, οι άνθρωποι έχουν μιαν αυθόρμητη αθωότητα και φιλικότητα, δεν προσποιούνται και δεν το κάνουν με σκοπό το κέρδος. Μπορεί, μετά από χρόνια, με την ανάπτυξη του τουρισμού αυτό ν' αλλάξει. Εκείνο που θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να συμβεί είναι ν' αναπτυχθεί και το άλλο "πόδι". Κι αυτό, για πολλούς, είναι συγκριτικό πλεονέκτημα.

- Για την κουζίνα δε θα πώ πολλά, τα γαστριμαργικά γούστα είναι - εν πολλοίς - προσωπική υπόθεση του καθενός. Τα δικά μου, για παράδειγμα, δεν εμπεριέχουν μεγάλη ποικιλία από σάλτσες, ως εκ τούτου σ'αυτό υπερτερεί η Ταϋλάνδη, υστερεί όμως (πιά) στη φρεσκάδα [φρεσκότητα (!) θά'ταν πιό κατάλληλη λέξη] των υλικών και εξ αυτού στη νοστιμιά (μιλάω κυρίως για ψάρια και θαλασσινά).
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για λίγο θα σε πετύχαινα στα Perhentians στο Arwana Resort (πολύ κατσαρίδα αδερφέ). 10 Αυγούστου έφτασα εγώ μετά από ένα short trip στο βόρειο Βιετνάμ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για λίγο θα σε πετύχαινα στα Perhentians στο Arwana Resort (πολύ κατσαρίδα αδερφέ). 10 Αυγούστου έφτασα εγώ μετά από ένα short trip στο βόρειο Βιετνάμ.
- Φαντάζομαι οι εντυπώσεις θα είναι ταυτόσημες μ' αυτές που θ' ακολουθήσουν στο επόμενο κεφάλαιο: Πολύ φόλα φίλε μου... :( Στις 7/8 έφυγα για Redang.

Short trip στο Βόρειο Βιετνάμ? Μόνο short? Μα γιατί? Κι έφυγες από κεί για να πάς στο Arwana? :shock: Είμαι περίεργος πώς ένοιωσες!
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
- Φαντάζομαι οι εντυπώσεις θα είναι ταυτόσημες μ' αυτές που θ' ακολουθήσουν στο επόμενο κεφάλαιο: Πολύ φόλα φίλε μου... :( Στις 7/8 έφυγα για Redang.

Short trip στο Βόρειο Βιετνάμ? Μόνο short? Μα γιατί? Κι έφυγες από κεί για να πάς στο Arwana? :shock: Είμαι περίεργος πώς ένοιωσες!
Με αποζημίωσε τόσο πολύ το Perhentian οι παραλίες και ο ντοκυμανταίρ-βυθός του που χαλάλι και το Arwana. Και δυστυχώς δεν υπήρχε καμία διαθεσιμότητα στα λίγα και ψιλοάθλια "resorts" του νησιού.
Το Βιετνάμ αυτή την εποχή ήταν πανέμορφο αλλά έβραζε στον ατμό. Ειδικά στο Hanoi ήταν χειρότερα από Αμαζόνιο σε ζέστη και υγρασία. Ο συνδυασμός των δύο διαφορετικών χωρών και πολιτισμών έδωσε ωραία ποικιλία στο ταξίδι μου.
Η ιστορία σου εξελίσεται ωραία. keep going.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Πολύ ωραία ιστορία! Πού είσαι babaduma να μας πεις τη συνέχεια;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πού είσαι babaduma να μας πεις τη συνέχεια;
Έμεινε λίγο πίσω λόγω προγραμματισμού του ταξιδιού μου για το Πάσχα. Μέσα στο τριήμερο μπορεί να έχουμε νέο κεφάλαιο για τα Perhentian islands.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Έμεινε λίγο πίσω λόγω προγραμματισμού του ταξιδιού μου για το Πάσχα. Μέσα στο τριήμερο μπορεί να έχουμε νέο κεφάλαιο για τα Perhentian islands.
ΟΚ, σε συγχωρούμε τότε, είναι για ιερό σκοπό :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.301
Μηνύματα
887.245
Μέλη
38.969
Νεότερο μέλος
Angeloti55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom