5μερο στη Ρώμη-Express by Holiday Inn

ithanos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλημέρα,θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο στη Ρώμη.Έχω σκοπό να πάω 5 μέρες την περίοδο της Καθαράς Δευτέρας με την κοπέλα μου.Είναι η πρώτη φορα που πάμε Ρώμη,όπως επίσης είναι η πρώτη φορά που πάω ταξίδι στο εξωτερικό χωρις να έχω κλείσει με κάποιο groupaki.Δεν έχουμε πρόβλημα με τον ποδαρόδρομο(μέχρι ενός σημείου όπως είναι φυσικό :) ) και θέλουμε να χρησιμόποιήσουμε τα ΜΜΜ.Το ξενοδοχείο λέγεται ΄΄Express by Holiday Inn Rome Hotel΄΄ και γράφει ότι είναι πολύ κοντά στο κέντρο.Βέβαια έχω υπ'όψιν μου και άλλα 3.Το ΄΄Torre Rossa Park Hotel΄΄, το ΄΄Hotel Aureliano΄΄ και το ΄΄Cascina Palace Hotel΄΄.Τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία είναι 3 και 4 ατέρων και η τιμή τους για 2 άτομα 4 διανυχτερεύσεις κειμένεται από 150-200euro με πρωινό,δεν θέλω να δώσω παραπάνω.Παρακαλώ όποιος έχει να προτείνει και κάτι άλλο στις ίδιες τιμές για περίοδο(10/2-14/2),ελέυθερα.Ευχαριστώ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.847
Likes
19.060
Αν κατάλαβα καλά ψάχνεις για ξενοδοχείο με 40-50 ευρώ τη βραδιά?

Αυτά που παραθέτεις, με εξαίρεση το Inn που είναι όμως και πολύ πιο ακριβό από αυτά που ζητάς, είναι εκτός κέντρου....

Γνώμη μου είναι να βρεις ένα φτηνό διαμέρισμα-δωμάτιο κοντά στο κέντρο, ψάξτε π.χ. προς Termini μεριά, κάτι θα βρεις....καλύτερα σε ένα δωμάτιο με ένα κρεβάτι και 4 τοίχους στο κέντρο παρά 3* & 4* στου διαόλου. Κάπου, σε άλλο τόπικ, είχε γραφτεί ένα λινκ για ένα σάιτ που δίνει δωμάτια από 2 ευρώ ή κάτι τέτοιο....επίσης το google θα σε βοηθήσει για ότι ψάχνεις.
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Εχει δίκιο ο GTS εκτος απο τo Holiday INN ολα τ'αλλα ειναι αρκετά μακρια εως πολύ μακρια απο το κεντρο της πολης.

Κοιτα στo Termini αλλά κατα την γνώμη μου δες τον χάρτη του Σταθμου και κλείσε σε ξενοδοχειο που ειναι απο τις οδους Via Gioberti απο την κατω μερια του Σταθμου και VIA Milazzo απο την πάνω και αριστερότερα.
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Hotel Altavilla Διεύθυνση Via Principe Amedeo 9/B, Esquilino
Rome, 00185
Ιταλία Τηλέφωνο +390647825568 Φαξ +39064741186 E-mail [email protected]
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.096
Likes
1.714
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Σε ποιό holiday inn έχεις βρει; Νομίζω ότι δεν έχει μόνο ένα στη Ρώμη, έχω μείνει πριν κανα 2 χρόνια στο Express by holiday inn Rome-San Giovanni και μπορώ να σου δώσω πληροφορίες αν θέλεις.
 

ithanos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σε ποιό holiday inn έχεις βρει; Νομίζω ότι δεν έχει μόνο ένα στη Ρώμη, έχω μείνει πριν κανα 2 χρόνια στο Express by holiday inn Rome-San Giovanni και μπορώ να σου δώσω πληροφορίες αν θέλεις.
Σε αυτό που έμεινες και εσύ μάλλον γιατί το άλλο λέγεται express by holiday inn east.Με ενδιαφέρει να είναι στο κέντρο ή κοντά σε τραίνο ή metro.Και βέβαια να είναι καθαρό(δεν με χαλούσε να είναι μοντέρνας αισθητικής,δλδ ψιλοκαινούργια κατασκευή,καλή ώρα όπως το Inn) :) Ευχαριστώ.
 

ithanos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Hotel Altavilla Διεύθυνση Via Principe Amedeo 9/B, Esquilino
Rome, 00185
Ιταλία Τηλέφωνο +390647825568 Φαξ +39064741186 E-mail [email protected]
Ευχαριστώ Γιώργο για την πρόταση σου άλλα εκτός του ότι εμφανισιακά προτιμώ το Inn,δεν έχει και δίκλινο την περίοδο που πάω.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν κατάλαβα καλά ψάχνεις για ξενοδοχείο με 40-50 ευρώ τη βραδιά?

Αυτά που παραθέτεις, με εξαίρεση το Inn που είναι όμως και πολύ πιο ακριβό από αυτά που ζητάς, είναι εκτός κέντρου....

Γνώμη μου είναι να βρεις ένα φτηνό διαμέρισμα-δωμάτιο κοντά στο κέντρο, ψάξτε π.χ. προς Termini μεριά, κάτι θα βρεις....καλύτερα σε ένα δωμάτιο με ένα κρεβάτι και 4 τοίχους στο κέντρο παρά 3* & 4* στου διαόλου. Κάπου, σε άλλο τόπικ, είχε γραφτεί ένα λινκ για ένα σάιτ που δίνει δωμάτια από 2 ευρώ ή κάτι τέτοιο....επίσης το google θα σε βοηθήσει για ότι ψάχνεις.
Συμφωνώ απόλυτα!!
Κοίταξε εδώ! www.rentalinrome.com
Πήγαμε για 1 βδομάδα 3 άτομα αρχές Νοεμβρίου και ήταν σούπερ!
Διάλεξε διαμέρισμα κεντρικό κοντά σε μετρό!
Με εμένα ήταν εξυπηρετικότατοι!!

Καλή τύχη!!:xmas_biggrin:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.847
Likes
19.060
Σε αυτό που έμεινες και εσύ μάλλον γιατί το άλλο λέγεται express by holiday inn east.Με ενδιαφέρει να είναι στο κέντρο ή κοντά σε τραίνο ή metro.Και βέβαια να είναι καθαρό(δεν με χαλούσε να είναι μοντέρνας αισθητικής,δλδ ψιλοκαινούργια κατασκευή,καλή ώρα όπως το Inn) :) Ευχαριστώ.
Καλά, το Holiday Inn που κοιτάς έχει τα διπλάσια χρήματα από αυτά που δίνεις. Μου διαφεύγει κάτι? Γιατί αν είναι να πας στα ~100 ευρώ/βράδυ υπάρχουν πολύ καλύτερα ξενοδοχεία.
 

londonmaniac

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα, Γκαλαπάγκος
Δεν αλλάζεις καλύτερα προορισμό; Πολύ ακριβή πόλη γι αυτά που σου προσφέρει. ***
Αν πάντως θες πολύ να πας, ψάξε να βρεις κάτι στην περιοχή κοντά στο Βατικανό. Δηλαδή ανάμεσα σε Βατικανό και Τίβερη στους δρόμους γύρω από την via cola di rienzo. Είναι η μόνη περιοχή της Ρώμης που αξίζει και θα έχεις εύκολη πρόσβαση με τα πόδια στα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης.

Καλό σας ταξίδι!

Edited by spor_os: Παρακαλώ να λείπουν τέτοιου είδους χαρακτηρισμοί. Μπορείτε με επιχειρήματα να επιχειρήσετε να αποτρέψετε τον άλλον απο το να πάει.
 
Last edited by a moderator:

evi01

Member
Μηνύματα
1.096
Likes
1.714
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το Express Holiday inn San Giovanni που έμεινα ήταν καινούργιο με μεγάλα δωμάτια , κομψά διακοσμημένα (όπως και στη φωτογραφία του site) και το πρωινό του ήταν αξιοπρεπέστατο. 'Οσο για την απόσταση του από το κέντρο, δεν ήταν μεγάλη 10΄ περίπου από το κέντρο με ταξί , 10 ευρώ η διαδρομή. Είχα όμως και σχετικά κοντά στάση του μετρό , 6-7 στάσεις. Ήταν πολύ καλή η επιλογή του συγκεκριμένου ξενοδοχείου για μένα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Δεν αλλάζεις καλύτερα προορισμό; Πολύ ακριβή πόλη γι αυτά που σου προσφέρει. Βλαχοευρωπαικη τουριστική κιτσαρία. Βρωμιά και αγένεια σχεδόν παντού.
Αν πάντως θες πολύ να πας, ψάξε να βρεις κάτι στην περιοχή κοντά στο Βατικανό. Δηλαδή ανάμεσα σε Βατικανό και Τίβερη στους δρόμους γύρω από την via cola di rienzo. Είναι η μόνη περιοχή της Ρώμης που αξίζει και θα έχεις εύκολη πρόσβαση με τα πόδια στα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης.

Καλό σας ταξίδι!
αχαχαχαχαχχα!!!!!Σούπερ!!!Είχα καιρό να γελάσω τόσο!!!Πολύ καλό!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.164
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom