5μερο στη Ρώμη-Express by Holiday Inn

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.330
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
thanos ο GTS μίλησε σωστά στο ποστ ν.2. το Holiday είναι ακριβό γι' αυτά που προσφέρει. και μακριά σε περιοχή που δεν σου δίνει την αίσθηση της Ρώμης. προτίμησε Τέρμινι-Repubblica. Βατικανό-κέντρο Ρώμης είναι μακριά βέβαια και όποιος έχει πάει ξέρει ότι με τα πόδια δεν γίνεται εκτός αν είσαι από Αιθιοπία.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εμπρος?? με καλεσατε??? αισθητικη αστυνομια εδω!!
Ε οχι και κιτσαρια η Αιωνια Πολη !!! Ειπαμε!!!
Μηπως εισαι δρομεας?? γιατι ευκολη προσβαση απο το Βατικανο στο κεντρο με τα ποδια δεν υφισταται!!
Δηλ δεν ειδες τπτ αξιο θαυμασμου στην Ρωμη??
Μαλλον ελειπε η sapienza εκεινες τις μερες:xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:
 

londonmaniac

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα, Γκαλαπάγκος
Παρντόν? Να επέμβει παρακαλώ η αισθητική αστυνομία....
Ναι να επέμβει γιατι μια τόσο παρακμάζουσα πόλη την έχει πραγματικά ανάγκη. Αριστουργήματα αρχιτεκτονικής στο έλεος της βρωμιάς. Τα μόνα πράγματα που σώζουν τη Ρώμη είναι το Βατικανό, το Κολοσσαίο και οι χαμηλές τιμές στα είδη ένδυσης υπόδησης. Συντριβάνια και ισπανικά σκαλιά (ακόμα κι αυτά ιταλικά δεν είναι) δεν νομίζω ότι μπορούν να σε συγκινησούν. Απλώς περνάς και τα βλέπεις.
Και για να μην είμαι άδικος στη Ρώμη μου άρεσαν επίσης οι πανέμορφες εκκλησίες της (σε όσες κι αν μπήκα δεν έμεινα απογοητευμένος) και οι μακαρονάδες τους (όχι η πίτσα, αυτή να μην πω καλύτερα για τι είναι...).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τιι σου κανανε πουλι μου στην Ρωμη και μιλας ετσι για την πολη??
Μηπως σου κλεψανε τα λαστιχα απο τον σκαραβαιο σαν τον Βεγγο??
Τωρα περα απο την πλακα, ειμαι περιεργη να ακουσω την ιστορια σου
 

londonmaniac

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα, Γκαλαπάγκος
εμπρος?? με καλεσατε??? αισθητικη αστυνομια εδω!!
Ε οχι και κιτσαρια η Αιωνια Πολη !!! Ειπαμε!!!
Μηπως εισαι δρομεας?? γιατι ευκολη προσβαση απο το Βατικανο στο κεντρο με τα ποδια δεν υφισταται!!
Δηλ δεν ειδες τπτ αξιο θαυμασμου στην Ρωμη??
Μαλλον ελειπε η sapienza εκεινες τις μερες:xmas_rolleyes::xmas_rolleyes:
Και βέβαια είδα και υπέροχα πέρασα και κυκλοφορούσα σύνεχεια με τα πόδια (εκτός από 2-3 φορές που πήρα μετρό και τις διαδρομές με ταξί από και προς στο αεροδρόμιο). Απλά τη θεώρω το χειρότερο μέρος που έχω πάει αν εξαιρέσω Σκόπια και Σόφια και σίγουρα δεν θα ήθελα να ξαναπάω. Απο κει και πέρα δικαίωμα σας είναι να τη θεωρείτε πολύ ωραία πόλη. Εγώ τη γνώμη μου είπα σε κάποιον που ετοιμάζεται να πάει εκεί. Δεν έχω σκοπό να μαλώσω με κανέναν (αυτό παει σε κάποιες ειρωνίες παραπάνω, όχι σε σένα)

Καλή Χρονιά σε όλους σας!
 

londonmaniac

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα, Γκαλαπάγκος
γραφε τη γνωμη σου, σεβαστη κι αυτη αλλα όχι ανακρίβειες.
Spanish Steps - Wikipedia, the free encyclopedia
Ζητώ συγνώμη

Τιι σου κανανε πουλι μου στην Ρωμη και μιλας ετσι για την πολη??
Μηπως σου κλεψανε τα λαστιχα απο τον σκαραβαιο σαν τον Βεγγο??
Τωρα περα απο την πλακα, ειμαι περιεργη να ακουσω την ιστορια σου
Αν είχα σκαραβαίο είναι πολύ πιθανό να μου κλέβαν και τα λάστιχα :xmas_lol:
Χρειάστηκε να μαλώσω 4-5 ή και παραπάνω φορές για να μην πληρώσω κερατιάτικα (και για κάποιους άλλους λόγους).
Θα γράψω ιστορία και θα τα δεις όλα. Μόνο λίγο υπομονή γιατί γύρισα γύρω στις 5 κι ακόμα δεν έχω ξεκουραστεί. Ίσως επειδή έκανα με τα πόδια μια απόσταση που μόνο Αιθίοπες μπορούν να την κάνουν, κι εγώ δεν είμαι.
 

ithanos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,αλλά με μπερδέψατε.Τελικά αφού το Ινν είναι της τάξεως των 100euro την βραδιά και εγώ το βρήκα με 50,κατά πάσα πιθανότητα θα πάω εκεί.Η ερώτηση μου είναι αν τελικά ειναι κοντά σε κάποιο σταθμό μετρό ΄ή κοντα στο κέντρο(δεν ξέρω και τι εστί κέντρο στη Ρώμη) με τα πόδια ή θα γίνω Αιθίοπας όπως είπε και ένα φίλος πιο πρίν(δεν θέλω να μου τα πρίξει η δικιά μου κτλ,γιατί εκεί πραγματικά θα γίνει σκατά η Ρωμη για μένα τουλάχιστον :) ).Μήπως κοντά στο Βατικανό είναι πιο κυρριλέ τα ξενοδοχεία και η περιοχή,πάντα βέβαια με την προυπόθεση ότι υπάρχει πολύ κοντά σταθμός μετρό.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
ΈΧΩ ΒΡΕΊ ΠΡΟΣΦΟΡΆ 4 ΜΈΡΕΣ 200EURO ΤΟ ΔΊΚΛΙΝΟ
Καλησπέρα.Πως βρήκες αυτή την προσφορά πότε? Θα ειμαι κι εγω εκει 12-16 Φλεβάρη.Εχω κλείσει στο tolentino suites με 380 για 4 μέρες.Αλλα είδα σχολια αλλων για εκεί οχι τόσο κολακευτικά.:xmas_confused:
 

ithanos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα.Πως βρήκες αυτή την προσφορά πότε? Θα ειμαι κι εγω εκει 12-16 Φλεβάρη.Εχω κλείσει στο tolentino suites με 380 για 4 μέρες.Αλλα είδα σχολια αλλων για εκεί οχι τόσο κολακευτικά.:xmas_confused:
Εγώ θα πάω 10-15/2 όχι 12-16 1 μέρα πριν,1 μέρα μετά διαφέρουν οι τιμές,είναι όπως το πετύχεις,σαν τα εισητήρια των αεροπλάνων ένα πράγμα.Δεν έχεις ακούσει καλά σχόλια για το Inn ή γιάυτό που έκλεισες εσύ?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.833
Likes
18.790
Εγώ θα πάω 10-15/2 όχι 12-16 1 μέρα πριν,1 μέρα μετά διαφέρουν οι τιμές,είναι όπως το πετύχεις,σαν τα εισητήρια των αεροπλάνων ένα πράγμα.Δεν έχεις ακούσει καλά σχόλια για το Inn ή γιάυτό που έκλεισες εσύ?
Μπορείς να διαβάσεις κριτικές για το Holiday Inn εδώ:

Holiday Inn Express Rome - San Giovanni (Rome, Italy) - Hotel Reviews - TripAdvisor

Είναι γύρω στα 3-4 χιλ. από το κέντρο, αλλά βλέπω μετρό κοντά. Αν η τσέπη σου κάνει κουμάντο και μπορείς να δώσεις μέχρι 50 καλώς. Σου ξαναλέω όμως, ότι εγώ θα έψαχνα κάτι με 50 ευρώ πιο κεντρικά, να νιώσω λίγο καλύτερα τη Ρώμη....στην οποία τη 1η φορά είχα μείνει σε χόστελ κοντά στο Τέρμινι....τώρα βρίσκεις ξενοδοχειάρες με 110-120 ευρώ καρακέντρο. Εγώ έκλεισα στο Hotel Hosianum Palace Rome - Official Site - hotels Rome - historic residence Rome Italy με 114 ευρώ και Μάρτιο, όχι Φλεβάρη...
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Στον παρακάτω χάρτη θα δεις που ειναι τα κυριοτερα μνημεία και 2 αχνες γραμμες μια μπλε και μια κόκκινη που είναι οι γραμμές του μετρο.

http://www.rome-in-italy.com/rome_roma/plan%20de%20rome.jpg

Για να καταλάβεις το ξενοδοχείο σου ειναι κατω κατω και πολυ δεξια. Ειναι δηλαδή λιγο πιο δεξια απο εκει που ειναι η κλίμακα στην ουσία ειναι εκτός του χάρτη.

Οπως καταλαβες δεν ειναι κοντα στο κέντρο είναι όμως κοντα στο μετρο.

Εδω ειναι οι 2 γραμμες του μετρο
Rome.info > Rome metro map - Italy

Το ξενοδοχείο που λες ειναι σχετικά κοντά στον σταθμο ponte Lungo.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.783
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom