5μερο στη Ρώμη-Express by Holiday Inn

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.315
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν αλλάζεις καλύτερα προορισμό; Πολύ ακριβή πόλη γι αυτά που σου προσφέρει. ***
Είπαμε και ξαναείπαμε, έχει θέματα η Ρώμη, αλλά όχι κι έτσι... Σαφώς είναι ένας από τους 5-10 πιο αξιόλογους προορισμούς στην Ευρώπη. Αρκεί να ξέρεις τι περιμένεις να δείς...

Αν πάντως θες πολύ να πας, ψάξε να βρεις κάτι στην περιοχή κοντά στο Βατικανό. Δηλαδή ανάμεσα σε Βατικανό και Τίβερη στους δρόμους γύρω από την via cola di rienzo. Είναι η μόνη περιοχή της Ρώμης που αξίζει και θα έχεις εύκολη πρόσβαση με τα πόδια στα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης.

Καλό σας ταξίδι!
Η περιοχή αυτή έχει μια πληθώρα από ξενοδοχεία που έχουν ως target group τους θεούσους Αμερικάνους, τα οποία αυτή την εποχή βαράνε μύγες λόγω της σχέσης ευρώ/δολαρίου... Είναι πιθανό εκεί να βρεις όντως κάτι πιο φτηνό, αλλά θα είσαι μακρυά από το κλίμα και την εικόνα του κέντρου της Ρώμης, και πιθανόν να τα δώσεις τελικά στα ταξί... (Προσοχή, το Μετρό στη Ρώμη ΔΕ σε πάει παντού). Καλύτερα προς το termini, που γράφει κι ο Samion...
 
Last edited by a moderator:

ithanos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Μπορείς να διαβάσεις κριτικές για το Holiday Inn εδώ:

Holiday Inn Express Rome - San Giovanni (Rome, Italy) - Hotel Reviews - TripAdvisor

Είναι γύρω στα 3-4 χιλ. από το κέντρο, αλλά βλέπω μετρό κοντά. Αν η τσέπη σου κάνει κουμάντο και μπορείς να δώσεις μέχρι 50 καλώς. Σου ξαναλέω όμως, ότι εγώ θα έψαχνα κάτι με 50 ευρώ πιο κεντρικά, να νιώσω λίγο καλύτερα τη Ρώμη....στην οποία τη 1η φορά είχα μείνει σε χόστελ κοντά στο Τέρμινι....τώρα βρίσκεις ξενοδοχειάρες με 110-120 ευρώ καρακέντρο. Εγώ έκλεισα στο Hotel Hosianum Palace Rome - Official Site - hotels Rome - historic residence Rome Italy με 114 ευρώ και Μάρτιο, όχι Φλεβάρη...
GTS σε παρακαλώ για κάνε καμιά πρόταση για ξενοδοχείο ψιλοκυριλλέ 50-60euro,κοντα στην περιοχή που λες(δεν θα γουστάρει η δικιά μου σε hostel :) )
 

londonmaniac

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα, Γκαλαπάγκος
Αν πάντως θες πολύ να πας, ψάξε να βρεις κάτι στην περιοχή κοντά στο Βατικανό. Δηλαδή ανάμεσα σε Βατικανό και Τίβερη στους δρόμους γύρω από την via cola di rienzo. Είναι η μόνη περιοχή της Ρώμης που αξίζει και θα έχεις εύκολη πρόσβαση με τα πόδια στα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης.
Η περιοχή αυτή έχει μια πληθώρα από ξενοδοχεία που έχουν ως target group τους θεούσους Αμερικάνους, τα οποία αυτή την εποχή βαράνε μύγες λόγω της σχέσης ευρώ/δολαρίου... Είναι πιθανό εκεί να βρεις όντως κάτι πιο φτηνό, αλλά θα είσαι μακρυά από το κλίμα και την εικόνα του κέντρου της Ρώμης, και πιθανόν να τα δώσεις τελικά στα ταξί... (Προσοχή, το Μετρό στη Ρώμη ΔΕ σε πάει παντού). Καλύτερα προς το termini, που γράφει κι ο Samion...
Δεν ξέρω για το Φλεβάρη αλλά τις μέρες της Πρωτοχρονιάς ήταν γεμάτη κόσμο και παντού άκουγες ελληνικά. Στο ξενοδοχείο δε που έμεινα εγώ (hotel cicerone στη via cicerone) οι Έλληνες ήταν περισσότεροι από κάθε άλλο λαό. Ταξί δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση αφού σε 15-20 περίπου λεπτά με τα πόδια φτάνεις piazza del popolo, via del corso, via condotti, ισπανικα σκαλοπατια, piazza navona, pantheon αλλά και trastevere καθώς και στο Βατικανό. Επίσης υπάρχει μετρό το οποίο συμφωνώ ότι δεν είναι και ότι πιο βολικό.

Termini συμφωνώ ότι έχει καλά και σχετικά φθηνότερα ξενοδοχεία αλλά εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η περιοχή. Μου θύμισε σταθμό Λαρίσης. Να σημειώσω στην παρέα μου υπήρχαν και 2 κοπέλες που παλιότερα είχαν μείνει termini και επειδή το βράδι φοβόντουσαν να γυρίσουν μόνες στο ξενοδοχείο πλήρωναν 20 ευρώ σε ταξί κάθε μέρα.

Κάποιοι που γνώρισα στο αεροδρόμιο και έμεναν περίπου 20-25 λεπτά με αμάξι από το κέντρο, στο ξενοδοχείο Midas δίπλα στο Holiday inn (δεν ξέρω αν είναι αυτό για το οποίο συζητάμε) πλήρωναν 12-16 ευρώ στο ταξί από το κέντρο. Όλα είναι θέμα παζαριού εκεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.401
Likes
9.333
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μου θύμισε σταθμό Λαρίσης.
Όλα είναι θέμα παζαριού εκεί.
παζαρι στα ταξί δεν υπάρχει. υπάρχουν μόνο ανήθικοι επαγγελματίες όπως παντού.
αυτη η πλατεια τι σου θυμίζει από σταθμό Λαρίσης?
 

Attachments

londonmaniac

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα, Γκαλαπάγκος
αυτη η πλατεια τι σου θυμίζει από σταθμό Λαρίσης?
μιλώ για τους δρόμους γύρω από το σταθμό κι αν θέλεις πιο συγκεκριμένα από via cavour και κάτω
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.401
Likes
9.333
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μιλώ για τους δρόμους γύρω από το σταθμό κι αν θέλεις πιο συγκεκριμένα από via cavour και κάτω
η via Cavour είναι κάθετη στο σταθμό. αν εννοείς τους 2 δρόμους παράλληλα στο σταθμό που μπορείς να δεις κανα περίεργο, καμμία σχέση δεν έχουν με τα δικα μας. η εγκληματικότητα είναι πολυ πολύ χαμηλή λόγω της μεγάλης αστυνόμευσης. μπροστά στο σταθμό έχουν αφετηρία τα νυχτερινά λεωφορεία που θα δεις και πολλές κοπέλες μόνες στις 4 που κλείνουν τα κλαμπ.. άδικοι οι φόβοι των φίλων σου.
πιο κάτω από το σταθμό είναι η φοβερή piazza Esquilino με τη Santa Maria Maggiore και λιγο πιο νότια η piazza Vittorio Emanuele.
δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτε απλά τα λέω και για άλλους. μήπως πάντως να ξαναπάς μία φορά και με κάποιον που ξέρει ή μια άλλη περίοδο?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μην τα λες μασημενα captain , καλεσε ευθεως τον londonmaniac να του κανεις ενα τουρ της πολης!! Chica chica boom , Gilda ......
Πιστευω θα αναθεωρησεις..:xmas_razz:
 

londonmaniac

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα, Γκαλαπάγκος
Ισως να έχετε και δίκιο, δε λέω...μια φορά πέρασα απο την περιοχή και μέρα.

Για διασκέδαση Ευαγγελία προτιμώ Ελλάδα από κάθε άλλο μέρος στην ευρώπη.
chica chica και gilda δεν ξέρω πως είναι (για να το λέτε κάτι θα ξέρετε δεν αμφιβάλλω), πάντως καλά διασκέδασα στο Hosteria del Orso. Ότι άλλο είδα ήταν τουλάχιστον ξενέρωτο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Λοιπόν...για να επιστρέφουμε στο θέμα λέω εγώ...
...δεν μας ρώτησε κανείς αν είναι καλή ή κακή η Ρώμη κι αν του londonmaniac δεν του άρεσε, δεν έχουμε λόγο να τον πείσουμε. Δε θα το κάνουμε travelwars εδώ μέσα! :xmas_cheesygrin:

Ένα καλό ξενοδοχείο που στο Τέρμινι, είναι αυτό που είχα μείνει εγώ (χωρίς να νιώσω τον κίνδυνο) ....ρίξε μια ματιά εδώ φίλε

www.serendipityinrome.com

ή κάνε κάποια αναζήτηση για το συγκεκριμένο στις γνωστές σελίδες του διαδικτύου.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
παζαρι στα ταξί δεν υπάρχει. υπάρχουν μόνο ανήθικοι επαγγελματίες όπως παντού.
αυτη η πλατεια τι σου θυμίζει από σταθμό Λαρίσης?
Οχι αλλα προτιμω την πλατεια ομονοιας που ειναι και πολυσυλλεκτικη:xmas_mrgreen::xmas_mrgreen::xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
φυσικα αστειευομαι!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Οπα!! Ηρθε και ο φιλοσοφος μετα των κουραμπιεδων του!!
Μην του την μπαινεις ετσι του παιδιου!!
Ειπαμε την επομενη φορα θα παμε ολοι μαζι και θα μας κανει τουρ ο captain!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.206
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom