Γαλλία 5 ημέρες στο Παρίσι-Τι να πρωτοκάνω?

nontas

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!
Χρειάζομαι για άλλη μια φορά την εμπειρία σας. Σε 2 βδομάδες θα βρεθώ στο Παρίσι για 5 ημέρες ( 4 βράδια) και προσπαθώ σιγά σιγά να κάνω ένα πλάνο για τα μέρη και τα αξιοθέατα που θα ήθελα και θα μπορούσα να επισκεφτώ!
Μπορείτε να κάνετε καποιες προτάσεις?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Νομίζω Μουσείο Λούβρου οπωσδήποτε και Μουσείο Ορσέ(ειδικά αν είσαι φαν της ζωγραφικής).
 

jason9575

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σου nontas!
Λοιπόν... μία μέρα θα τη φας όπωσδηποτε για να πας στο Λούβρο (να περιμένεις περίπου μισή με μία ώρα αναμονή για να μπείς). Σίγουρα δε θα προλάβεις να τα δεις όλα, αλλά και τα βασικά θέλεις πολύ ώρα να τα γυρίσεις.
Αν έχεις χρόνο έχει (σχετικά) κοντά και άλλα μουσεία όπως το μικρό και το μεγάλο παλάτι.
Θα σε συμβούλευα αυτή η μέρα να είναι Κυριακή. Θα έχει μεν περισσότερο κόσμο άλλα η είσοδος σε όλα τα μουσεία ειναι δωρεάν.

Μια μέρα θα πρέπει όπωσδηποτε να πας στη eurodisney!! Δεν έχει σημασία πόσο χρονών είσαι!! Είναι απλά παραμυθένια!!

Κάτι να δεις τον πύργο του Eiffel, το Trocadero που είναι δίπλα, την αψίδα του θριάμβου και τη Παναγία των παρισίων (να πιεις κι ένα καφέ, να φας κι ένα κρουασάν) θες άλλη μια μέρα.

Θα ήταν ωραίο να πας και Βερσαλίες μια μέρα αλλά να προσέχεις γιατί έχει ένα σωρό πλανόδιους που σου πουλάνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους πριν προλάβεις να καταλάβεις.

Τέλος, θα μπορούσες να πας και στο χωριό του Asterix (κάτι σαν την disneyland αλλά για λίγο πιο μεγάλα παιδάκια).

Νόμιζω τα παραπάνω είναι βασικά αξιοθέατα και προλαβαίνεις δε προλαβαίνεις να τα δεις σε 5 μέρες...
Καλά να περάσεις!! Το Παρίσι είναι απλά υπεεεέροχο!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
έχει χιλιόαπαντηθεί στο φόρουμ αυτό, το πρόγραμμα για 2-3-5-10 μέρες Παρίσι, ψάξτο
 

nontas

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Για να είμαι ειλικρινής έψαξα στο forum για να βρω κατι για 5 ημέρες αλλα δεν ήμουν πολύ τυχερος. Αυτά που έβρισκα ήταν για ενα σ/κ και για παραπάνω από 5 μέρες.
Φτάνω Σάββατο πρωι και φεύγουμε τετάρτη απόγευμα. Την μία μέρα θα την φάω στην Disneyland. Οπότε μου μένουν 3 και κάτι μέρες για βόλτες στο κέντρο.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παντως.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα παιδιά!
Χρειάζομαι για άλλη μια φορά την εμπειρία σας. Σε 2 βδομάδες θα βρεθώ στο Παρίσι για 5 ημέρες ( 4 βράδια) και προσπαθώ σιγά σιγά να κάνω ένα πλάνο για τα μέρη και τα αξιοθέατα που θα ήθελα και θα μπορούσα να επισκεφτώ!
Μπορείτε να κάνετε καποιες προτάσεις?
Αδυνατώ να συλλάβω το ότι οι πληροφορίες που δίνουμε για ένα τόπο αξιολογούνται όχι για την ποιότητά τους, αλλά με βάση το για πόσες μέρες ήταν το "πρόγραμμα" που ήθελε να φτιάξει ο αρχικός poster (του κατά πέριπτωση θέματος)....
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest

stergios

Member
Μηνύματα
38
Likes
92
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Για ποιο λόγο επέλεξες το Παρίσι;
Εάν σκεφτείς αυτό θα σε βοηθήσει να επιλέξεις τα μέρη που υπάρχουν εκεί. Το Παρίσι έχει πάρα πολλά μέρη και αξιοθέατα. Εάν δεν σε ενδιαφέρει η Τέχνη δεν υπάρχει λόγος να ξοδέψεις το χρόνο σου στα πολλά μουσεία της πόλης. Δεν είναι υποχρεωτικό να πας στο Λούβρο εάν δεν σε ενδιαφέρει.
Εάν σου αρέσει η ατμόσφαιρα την οποία έχεις δει π.χ. σε ταινίες, ξεκίνα και περπάτα την πόλη για να τη ζήσεις.
Μην προσπαθήσεις να πας σε μέρη μόνο και μόνο για να πεις ότι πηγες. Παραείναι ακριβό χόμπι τα ταξίδια για να μην κανεις αυτό που θέλεις!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εγώ στην θέση σου δεν θα πήγαινα και Βερσαλίες και eurodisney αν είχα 5 ημέρες γιατί θέλουν πολύ χρόνο και τα 2 και θα μου έμενε μετά πολύ λίγος χρόνος για να ζήσω την ατμόσφαιρα του Παρισιού αλλά γούστα είναι αυτά:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ στην θέση σου δεν θα πήγαινα και Βερσαλίες και eurodisney αν είχα 5 ημέρες γιατί θέλουν πολύ χρόνο και τα 2 και θα μου έμενε μετά πολύ λίγος χρόνος για να ζήσω την ατμόσφαιρα του Παρισιού αλλά γούστα είναι αυτά:D
Κι εγω στη θεση του θα επαιρνα το eurostar για Λονδινο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom