About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.788
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάλλον κάποια σύγχυση έχεις μεταξύ οπαδισμού και χουλιγκανισμού
Μάλλον δεν αντιλαμβανεσαι το πόσο λεπτές είναι οι διαχωριστικές γραμμές μεταξύ αυτών των δύο.
Το δεύτερο προκύπτει από το πρώτο, όταν σε αυτό εμπεριέχονται η τοξικότητα, η ματσιλα, η έλλειψη παιδείας.
Μπες σε ένα οπαδικό φόρουμ να δεις πώς μιλάνε για τις γυναίκες πχ ή για το πώς εκφράζονται για ζητήματα γενικού ενδιαφέροντος.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.903
Likes
27.051
Μάλλον δεν αντιλαμβανεσαι το πόσο λεπτές είναι οι διαχωριστικές γραμμές μεταξύ αυτών των δύο.
Όμως υπάρχουν. Εσύ μας τσουβάλιασες όλους σαν ανθρώπους των σπηλαίων.
Το δεύτερο προκύπτει από το πρώτο,
Πάλι τσουβαλιάζεις.
Ο χουλιγκανισμός ονομάστηκε έτσι από τον όρο "hooliganism" που χρησιμοποιείται από τη δεκαετία του 1890 για να χαρακτηρίσει τη συμπεριφορά συμμοριών των δρόμων.
Σίγουρα μπορεί από την μία δεξαμενή να πήγαν στην άλλη και το αντίθετο, αλλά αυτό το τσουβάλιασμα είναι υπερβολικό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.788
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σίγουρα δεν ταυτιζονται οι δυο εννοιες.

Αν θελετε ριξτε μια ματιά σε ένα ενδιαφέρον άρθρο

Against modern football: Η ψυχολογία του οπαδισμού και του χουλιγκανισμού
Δε νομίζω ότι έγραψε κανείς πουθενά ότι ταυτίζονται οι δύο έννοιες.
Εγώ προσωπικά ανέφερα το πόσο λεπτές είναι οι διαχωριστικές γραμμές, έκανα λόγο για τον έντονο σεξισμό που παρατηρεί κανείς στον οπαδικό χώρο κλπ κλπ.
Το άρθρο δεν αντικρούει κάτι από αυτά, μάλλον τα επιβεβαιώνει.

Ενδεικτικό απόσπασμα:

"Επιπλέον, το πρότυπο αρρενωπότητας με το οποίο μεγαλώνουν πολλά παιδιά διαδραματίζει ένα σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση τέτοιων συμπεριφορών, καθώς αναζητά πρόσφορο έδαφος για να εκφραστεί και να επιβεβαιωθεί. Ειδικά στην Ελλάδα εξάλλου δεν έχουν εκλείψει οι απόψεις που θεωρούν την απουσία ενασχόλησης ενός νέου, κυρίως, άντρα με τις αθλητικές ομάδες, ως στοιχείο θηλυπρέπειας.

Οι μοντέρνοι οπαδοί υιοθετούν διακριτά πρότυπα ζωής και στις προφορικές τους αντιπαλότητες κάνουν συχνά χρήση ενός ιδιαίτερα σεξιστικού λόγου, με επιδεικτικό τονισμό στοιχείων αρρενωπότητας, ετεροσεξουαλικότητας και γενικά του προτύπου του macho άνδρα (Spaaij 2008).

Τα οπαδικά πρότυπα είναι προσαρμοσμένα σε έναν πολιτισμό ανδροπρέπειας, και η κερκίδα αποτελεί συχνά έναν κοινωνικό χώρο έκφρασης της κοινωνικά τυποποιημένης ανδρικής ταυτότητας."
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.092
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Προσωπικα δεν ειπα ότι το άρθρο επιβεβαιωνει ή διαψευδει τις απόψεις κανενός.
Μου φάνηκε ενδιαφέρον και παρέθεσα το Link του
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.905
Likes
14.717
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Από το διαρκείας στο πέταλο μέχρι να βγεις με δρεπάνια έξω και να σκοτώνεις δεκαεννιαχρονους ένα τσιγάρο δρόμος είναι τελικά. Για να μη πούμε για τα πανο «λευτεριά στα αδέρφια μας» κλπ. Οι γραμμές είναι λεπτές και εύκολα τις πατάνε άνθρωποι που δεν έχουν πάρει βάσεις από το σχολείο και το σπίτι τους. Τα ίδια παιδιά είναι που τραμπουκισαν έναν ομοφυλόφιλο τις προάλλες στην Αριστοτελους. Το γήπεδο σε εξοικειώνει με τη βία θες δε θες. Αν και απείχα τόσα χρόνια, βρέθηκα φέτος σε κρίσιμους αγώνες και αηδιασα με την τοξική αρρενωπότητα . Παρεμπιπτόντως στον τελικό κυπέλλου έχουμε γυναίκα διαιτητή. Περάστε μια βόλτα από τα σχόλια από κάτω.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
2.884
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πιστεύω ότι το φαινόμενο αυτό είναι πολύ έντονο όσο πιο νότια πας.

Ένα βραδυ πέτυχα ένα video με έναν οπαδό της Arsenal, να φοράει το μπλουζάκι της ομάδας k να περνάει μέσα από τους οπαδούς της Chelsea?

έφαγε πολύ δούλεμα, k γιουχάισμα αλλα ως εκεί...κάποιοι στεκόταν μπροστά του k τον κοροϊδεύανε κλπ.

Φανταστείτε να σκάσεις έτσι σε παιχνίδια Aρης Παοκ, η Olympiakos ΠΑΟ η τίποτα ερυθρός αστέρας - παρτιζάν κλπ κλπ....
παίζει να μην βγείς ζωντανός

aaaa

This Arsenal fan got caught walking through Stamford Bridge 😅 (via @skorebeezyojb/IG)

έχω πάει πολλές φορες σε γήπεδο, ακόμα k εκτος έδρας, πήγαινα ακόμα k όταν ερχόταν οι απέναντι με πορείες από την Τούμπα, ήμουνα παρών όταν ήρθανε από την άλλη πλευρά k μπήκανε στην G3, ήμουνα σε παοκ Aρης στην G4 στην Τούμπα, k όταν έκανε το 0-1 η δημητριάδης ένας από τα MAT μου έκανε νόημα να "ξαφανιστω" (που το κατάλαβε δεν ξέρω), έχω πάει με εκδρομή καυτατζόγλειο, Πασαλιμάνι, Λεωφόρο, Φιλαδέλφεια ....

η μονη φορα που "έμπλεξα" σε φασαρία ήταν με οπαδούς του ΠΑΟΚ σε mats Aρης Ολυμπιακός στο Basket.
αν κάποιος το σκεφτεί είναι παντελώς γελοίο...τραγικό...
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
2.884
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Από το διαρκείας στο πέταλο μέχρι να βγεις με δρεπάνια έξω και να σκοτώνεις δεκαεννιαχρονους ένα τσιγάρο δρόμος είναι τελικά. Για να μη πούμε για τα πανο «λευτεριά στα αδέρφια μας» κλπ. Οι γραμμές είναι λεπτές και εύκολα τις πατάνε άνθρωποι που δεν έχουν πάρει βάσεις από το σχολείο και το σπίτι τους. Τα ίδια παιδιά είναι που τραμπουκισαν έναν ομοφυλόφιλο τις προάλλες στην Αριστοτελους. Το γήπεδο σε εξοικειώνει με τη βία θες δε θες. Αν και απείχα τόσα χρόνια, βρέθηκα φέτος σε κρίσιμους αγώνες και αηδιασα με την τοξική αρρενωπότητα . Παρεμπιπτόντως στον τελικό κυπέλλου έχουμε γυναίκα διαιτητή. Περάστε μια βόλτα από τα σχόλια από κάτω.
η καφρίλα δεν έχει να κάνει με αρρενωπότητα
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.680
Likes
16.548
Όλες τις πιάνει.
Και επειδή μάλλον θέλετε επεξήγηση για το καθετί, δε μιλάω για τον απλό φίλαθλο.
Στα συγκεκριμένα φόρουμ υπερισχύει ο οπαδισμος, η τοξική αρρενωπότητα, η παντελής έλλειψη παιδείας (δε μιλάω για τυπική μόρφωση).
Και καλό θα είναι να λείπει η ευθιξία για τόσο σοβαρά θέματα. Τόσα παιδιά έχουν δολοφονηθεί τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας για χάρη της χ ομαδαρας και λόγω του αποπατου που λέγεται οπαδισμος.


Καταλαβαινω τι θες να πεις και ειναι ενα σοβαρο θεμα αυτο που θιγεις .. ναι υπάρχουν πολλά οπαδικα φορουμ με νεατερνταλ τυπου τσουκαλάδων και βοριαδων κλ και σιγουρα δεν βρισκεις και τα καλύτερα παιδια στους οργανωμενους συνδεσμους αλλά και πολλοι παραγοντες με τις ευλογιες ή την ανοχή των κυβερνωντων δημιουγουν μια τοξικότητα θαρρεις και ετοιμαζομαστε για πόλεμο.. οι περισσοτεροι φιλαθλοι φυγαμε απο τα γηπεδα εξ αιτιας αυτων αλλα και οτι καποια στιγμη λειτουργουσαμε σαν οχλος..

Και βεβαια επακολουθο ειναι μετα απο τοση μεγάλη τοξικοτητα να φθασουμε σε σημειο καποιοι να βγαλουν τα δολοφονικά στοιχεια τους και να παρασυρουν εφήβους, που εχουν χασει οι γονεις τους, και να εχουμε θυματα.. αλλά οι φιλαθλοι δεν θα απολογηθουν για τους δολοφόνους ταραξιες μπαχαλάκηδες που δηλωνουν οτι υποστηριζουν καποια ομάδα.. υπευθυνη ειναι η πολιτεια γιατι δεν βαζει το μαχαιρι στο κοκκαλο..

εγω θελω να πηγαινω στο γηπεδο με τον φιλο μου τον Αριανο, Ολυμπιακό, Αεκτσή Παναθηναικό.. το εκανα μικρός..

Αυτο που βλέπουμε στα γηπεδα δεν μας αρεσει ή εστω καποια απο αυτά.. βριζουν πολεις, μαναδες, παικτες, παραγοντες, που πετανε τα σκουπιδια οπου ναναι αλλά απο την άλλη μπορει να βοηθησουν κάποια παιδια με σοβαρα προβλήματα υγειας .. αβυσσος η ψυχη των..

Αλλά αυτοι ειμαστε οι νεοέλληνες .. γεια σου ρε Κουτσουμπα..

Πιστευω οτι δεν τσουβαλιαζεις εννοωντας κατι για μας εδω μεσα αλλιως να παω να βρω την προβιά μου και το ρόπαλο..

Ενα πρωταθλημα παιρνουμε καθε 500 χρονια και θα μας το βγάλετε ξινό..


Κανονιστε, απευθυνομαι σε ολους μας, να κλεισουμε το τοπικ ρε μπαγασηδες πάλι..

ΥΓ. Η λέξη παιδεια υπαρχει σαν τιτλος σε κάποιο υπουργειο ..πουθενα αλλού.. αλλα αν θελετε να ανοιξουμε ενα τοπικ και να ψαξουμε να βρουμε τι σημαινει..
 

pepakos

Member
Μηνύματα
180
Likes
457
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Από το διαρκείας στο πέταλο μέχρι να βγεις με δρεπάνια έξω και να σκοτώνεις δεκαεννιαχρονους ένα τσιγάρο δρόμος είναι τελικά. Για να μη πούμε για τα πανο «λευτεριά στα αδέρφια μας» κλπ. Οι γραμμές είναι λεπτές και εύκολα τις πατάνε άνθρωποι που δεν έχουν πάρει βάσεις από το σχολείο και το σπίτι τους. Τα ίδια παιδιά είναι που τραμπουκισαν έναν ομοφυλόφιλο τις προάλλες στην Αριστοτελους. Το γήπεδο σε εξοικειώνει με τη βία θες δε θες. Αν και απείχα τόσα χρόνια, βρέθηκα φέτος σε κρίσιμους αγώνες και αηδιασα με την τοξική αρρενωπότητα . Παρεμπιπτόντως στον τελικό κυπέλλου έχουμε γυναίκα διαιτητή. Περάστε μια βόλτα από τα σχόλια από κάτω.
Λίγο υπερβάλλεις τώρα, ακόμα και στο πέταλο που λες (και σε κάθε πέταλο των οργανωμένων), τα άτομα τα οποία φωτογραφίζεις αποτελούν την μειονότητα. Πόσο μάλλον σε σχέση με το υπόλοιπο γήπεδο. Το οτι σηκώθηκε ένα πανό «λευτεριά στα αδέρφια μας» και οποιδήποτε άλλο πανό σηκώνεται απο κάποια συγκεκριμένα άτομα τα οποία ηγούνται και γενικά εχουν παραβατικές συμπεριφορές, δεν σημαίνει οτι αντιπροσωπεύει και τους 6500 χιλιάδες που ανήκουν στο πέταλο των οργανωμένων.
Και το να βγεις με δρεπάνια έξω και να σκοτώνεις δεκαεννιαχρονους δεν ειναι ένα τσιγάρο δρόμος, είναι προϊόν και αποτέλεσμα πολλών άλλων παραγόντων που ίσως να μην έχουν να κάνουν καν με το γήπεδο.
Το γήπεδο σε εξοικειώνει με τη βία θες δε θες.
Σε αυτο διαφωνώ κάθετα.
Οι επαφές που κάνεις (μέσα ή έξω από τη γήπεδο) και το μυαλό σου, μπορεί να σε εξοικειώσουν με την βία.
Υπάρχουν άπειρα άτομα που είτε ανήκουν στον χώρο των οργανωμένων είτε όχι που πηγαίνουν στο γήπεδο όλη τους τη ζωή και δεν έχουν πειράξει ούτε .... μυρμήγκι.


Παρεμπιπτόντως στον τελικό κυπέλλου έχουμε γυναίκα διαιτητή. Περάστε μια βόλτα από τα σχόλια από κάτω.
Η γυναίκα έχει τεράστιο βιογραφικό, και χαίρει μεγάλης αποδοχής και εκτίμησης από όλη την ποδοσφαιρική κοινότητα. Γιατί πρέπει πάντα τα (πολλές φορες ψεύτικα) σχόλια στο facebook να αποτελούν δείγμα της κοινωνίας μας, δεν το καταλαβαίνω ?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.788
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καταλαβαινω τι θες να πεις και ειναι ενα σοβαρο θεμα αυτο που θιγεις .. ναι υπάρχουν πολλά οπαδικα φορουμ με νεατερνταλ τυπου τσουκαλάδων και βοριαδων κλ και σιγουρα δεν βρισκεις και τα καλύτερα παιδια στους οργανωμενους συνδεσμους αλλά και πολλοι παραγοντες με τις ευλογιες ή την ανοχή των κυβερνωντων δημιουγουν μια τοξικότητα θαρρεις και ετοιμαζομαστε για πόλεμο.. οι περισσοτεροι φιλαθλοι φυγαμε απο τα γηπεδα εξ αιτιας αυτων αλλα και οτι καποια στιγμη λειτουργουσαμε σαν οχλος..

Και βεβαια επακολουθο ειναι μετα απο τοση μεγάλη τοξικοτητα να φθασουμε σε σημειο καποιοι να βγαλουν τα δολοφονικά στοιχεια τους και να παρασυρουν εφήβους, που εχουν χασει οι γονεις τους, και να εχουμε θυματα.. αλλά οι φιλαθλοι δεν θα απολογηθουν για τους δολοφόνους ταραξιες μπαχαλάκηδες που δηλωνουν οτι υποστηριζουν καποια ομάδα.. υπευθυνη ειναι η πολιτεια γιατι δεν βαζει το μαχαιρι στο κοκκαλο..

εγω θελω να πηγαινω στο γηπεδο με τον φιλο μου τον Αριανο, Ολυμπιακό, Αεκτσή Παναθηναικό.. το εκανα μικρός..

Αυτο που βλέπουμε στα γηπεδα δεν μας αρεσει ή εστω καποια απο αυτά.. βριζουν πολεις, μαναδες, παικτες, παραγοντες, που πετανε τα σκουπιδια οπου ναναι αλλά απο την άλλη μπορει να βοηθησουν κάποια παιδια με σοβαρα προβλήματα υγειας .. αβυσσος η ψυχη των..

Αλλά αυτοι ειμαστε οι νεοέλληνες .. γεια σου ρε Κουτσουμπα..

Πιστευω οτι δεν τσουβαλιαζεις εννοωντας κατι για μας εδω μεσα αλλιως να παω να βρω την προβιά μου και το ρόπαλο..

Ενα πρωταθλημα παιρνουμε καθε 500 χρονια και θα μας το βγάλετε ξινό..


Κανονιστε, απευθυνομαι σε ολους μας, να κλεισουμε το τοπικ ρε μπαγασηδες πάλι..

ΥΓ. Η λέξη παιδεια υπαρχει σαν τιτλος σε κάποιο υπουργειο ..πουθενα αλλού.. αλλα αν θελετε να ανοιξουμε ενα τοπικ και να ψαξουμε να βρουμε τι σημαινει..
Να είσαι καλά για την ψύχραιμη τοποθέτησή σου και για την ουσιαστική κατανόηση των λεγομένών μου. :) Εννοείται δεν είχα στόχο να τσουβαλιασω.
Και κάπου εδώ θα αποχωρήσω από αυτό το θρεντ, δεν είχα συμμετάσχει ποτέ ως τώρα σε αυτο και τώρα κάπως μπλέχτηκα μέσω της παράθεσης που έκανε ο Παναγιώτης.
Μου δημιουργεί πολύ άσχημα συναισθήματα το οπαδιλίκι και η τοξικότητα που εμπεριέχει, η μπάλα είναι κάτι τελείως έξω από τον δικό μου μικρόκοσμο και έτσι θέλω να το διατηρήσω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.905
Likes
14.717
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εδώ πρέπει να αναλογιστεί ο καθένας τι σημαίνουν έννοιες όπως η βία και τοξική αρρενωπότητα -δεν είπα σκέτη αρρενωπότητα- Τέλος πάντων , συμφωνώ με τον chris σε αρκετά από όσα λέει, και ευχαριστώ την @underwater γιατί πάντα τοποθετείται και επιστημονικά κι αυτό είναι σημαντικό ώστε να γίνεται σωστός διάλογος . Όταν φτάσουμε στο σημείο να κυκλοφορούμε με τη φανέλα της ομάδας μας και να μη κινδυνεύουμε , τα ξαναλέμε. Στη Θεσσαλονίκη πάντως τα οπαδικά επεισόδια έχουν ξεφύγει κι έχουμε ένα κάθε βδομάδα. Αποχωρώ μέχρι το Σάββατο τουλάχιστον :)
Καλή συνέχεια
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.398
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom