About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
E
πιστεύω ότι το φαινόμενο αυτό είναι πολύ έντονο όσο πιο νότια πας.

Ένα βραδυ πέτυχα ένα video με έναν οπαδό της Arsenal, να φοράει το μπλουζάκι της ομάδας k να περνάει μέσα από τους οπαδούς της Chelsea?

έφαγε πολύ δούλεμα, k γιουχάισμα αλλα ως εκεί...κάποιοι στεκόταν μπροστά του k τον κοροϊδεύανε κλπ.

Φανταστείτε να σκάσεις έτσι σε παιχνίδια Aρης Παοκ, η Olympiakos ΠΑΟ η τίποτα ερυθρός αστέρας - παρτιζάν κλπ κλπ....
παίζει να μην βγείς ζωντανός

aaaa

This Arsenal fan got caught walking through Stamford Bridge 😅 (via @skorebeezyojb/IG)

έχω πάει πολλές φορες σε γήπεδο, ακόμα k εκτος έδρας, πήγαινα ακόμα k όταν ερχόταν οι απέναντι με πορείες από την Τούμπα, ήμουνα παρών όταν ήρθανε από την άλλη πλευρά k μπήκανε στην G3, ήμουνα σε παοκ Aρης στην G4 στην Τούμπα, k όταν έκανε το 0-1 η δημητριάδης ένας από τα MAT μου έκανε νόημα να "ξαφανιστω" (που το κατάλαβε δεν ξέρω), έχω πάει με εκδρομή καυτατζόγλειο, Πασαλιμάνι, Λεωφόρο, Φιλαδέλφεια ....

η μονη φορα που "έμπλεξα" σε φασαρία ήταν με οπαδούς του ΠΑΟΚ σε mats Aρης Ολυμπιακός στο Basket.
αν κάποιος το σκεφτεί είναι παντελώς γελοίο...τραγικό...
Εσυ μπορεις να φανταστεις εν ετει 1975 η 1976 ΠΑΟΚ ΑΡΗΣ δεν εβρισκα εισητηριο εξω απο το γηπεδο και μου λέει καποιος πηγαινε εκει σε σε ενα εκδοτηριο εχουν μεινει κατι λίγα .. τρεχω λοιπον μου λέει ο τυπος εκει μονο θυρα 8, των φιλοξενουμενων δηλαδη... ρε φερτο εδω του λέω και πηγα κανονικα με κασκολ μπηκα μεσα ενας χαμος στο γηπεδο βεβαια αλλά δεν ειχε αυτο που βλεπουμε σημερα εννοω βρισιμο και προκλησεις.. 2-2 ειχε τελειωσει και δεν ειχα κανενα προβλημα.. βεβαια ηταν και άλλοι Παοκτσηδες στη θυρα αλλα δεν δημιουργηθηκε κανενα θεμα .. πανηγυριζαμε τα γκολ εκατερωθεν υπηρχαν και καποιοι θερμοαιμοι αλλά οι περισσοτεροι δεν αφηναν να γινουν φασαριες..
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
476
Likes
1.591
Και το να βγεις με δρεπάνια έξω και να σκοτώνεις δεκαεννιαχρονους δεν ειναι ένα τσιγάρο δρόμος, είναι προϊόν και αποτέλεσμα πολλών άλλων παραγόντων που ίσως να μην έχουν να κάνουν καν με το γήπεδο.
Τεραστια αληθεια. Η βια και η καφριλα δεν ειναι ουτε ποδοσφαιρικη ουτε οπαδικη. Ειναι βαθια κοινωνική. Το βλεπεις στις ειδησεις, στη καθημερινοτητα κτλ . Βαλε πχ ενα οχλο απο μια παραταξη, πολιτικη , κομματικη, οπαδικη ή οτι αλλο απεναντι στον "αντιπαλο". Παλιοτερα δε συνεβαινε τιποτα, πηγαιναν και μαζι στο γηπεδο μαλιστα. Επειτα (και αυτο ξεκινησε λογω κομματικων λογων εκτιμω) αρχισε να πεφτει ξυλο. Ε, πλεον φτασαμε σε αρρωστημενη κατασταση που βγαινουν μαχαιρια και οπλα. Και οταν εχεις μειγμα απο κοινωνικη αναταραχη λογω οπαδισμου, ομαδων κτλ, ναρκωτικα και οπλα ερχομαστε στο σημειο να θρηνουμε θυματα.

Όταν φτάσουμε στο σημείο να κυκλοφορούμε με τη φανέλα της ομάδας μας και να μη κινδυνεύουμε , τα ξαναλέμε.
Φενια, αυτο δε προκειται να συμβει ποτε. Και η εκτιμηση μου ειναι οτι η κατασταση χειροτερευει μερα με τη μερα συνολικα. Ελεγα στον Δευκαλιωνα προσφατα ποσο ωραια νιωθω εδω, που οσες φορες εχω παει στο γηπεδο δεν εχω καν στο βαθος του μυαλου να προσεξω τι θα φορεσω και που θα πρεπει να το βγαλω για να μη κινδυνεψω. Φοβερο συναισθημα το οποιο αναζητω πραγματικα μια αχτιδα φωτος για να το δω και στο σκοτεινο τουνελ της Ελληνικης πραγματικοτητας.

Υ.Γ Δεν μπορω να πω με σιγουρια τι ευθυνεται για το σημειο που εχουμε φτασει. Η αμελεια της Πολιτειας διαχρονικα να εφαρμοσει νομους; Η κοινωνικοπολιτικη κατασταση; Τα οικονομικα δεδομενα της νεοτερης γεννιας; Επιμενω να πιστευω οτι το προβλημα ειναι βαθια κοινωνικο και εχει να κανει με κουλτουρα και αντιληψη της πραγματικοτητας απο τους εκαστοτε πολιτες.

Υ.Γ 2 Σε μια προσφατη συζητηση προσπαθησα να εξηγησω σε ενα συναδελφο Αμερικάνο ( αυτο το στυλ που μεταξυ σοβαρου κ αστειου οι παντογνωστες Ελληνες κοροιδευουμε σαν "Αμερικανακια" τα καλοκαιρια), τα περιστατικα Αλκη και Μιχαλη που συγκλονισαν προσφατα τη χωρα μας οσον αφορα την οπαδικη βια. Ε, τι και αν προσπαθουσα να αναφερω ολες τις λεπτομερειες, δεν μπορουσε να διαννοηθει οτι για οπαδικους λογους 2 νεοι ανθρωποι δολοφονηθηκαν. Το μυαλο του πηγαινε σε κατι σαν ατυχημα, ουτε καν η υποψια οτι υπηρξαν δολοφονιες......
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.089
Likes
2.903
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
E

Εσυ μπορεις να φανταστεις εν ετει 1975 η 1976 ΠΑΟΚ ΑΡΗΣ δεν εβρισκα εισητηριο εξω απο το γηπεδο και μου λέει καποιος πηγαινε εκει σε σε ενα εκδοτηριο εχουν μεινει κατι λίγα .. τρεχω λοιπον μου λέει ο τυπος εκει μονο θυρα 8, των φιλοξενουμενων δηλαδη... ρε φερτο εδω του λέω και πηγα κανονικα με κασκολ μπηκα μεσα ενας χαμος στο γηπεδο βεβαια αλλά δεν ειχε αυτο που βλεπουμε σημερα εννοω βρισιμο και προκλησεις.. 2-2 ειχε τελειωσει και δεν ειχα κανενα προβλημα.. βεβαια ηταν και άλλοι Παοκτσηδες στη θυρα αλλα δεν δημιουργηθηκε κανενα θεμα .. πανηγυριζαμε τα γκολ εκατερωθεν υπηρχαν και καποιοι θερμοαιμοι αλλά οι περισσοτεροι δεν αφηναν να γινουν φασαριες..
ναι παλιότερα ήταν πολύ διαφορετικά
αν θυμάμαι καλά ως k το 2003-2004 ήταν σχετικά "καλά"
υπήρχαν επεισόδια αλλα γινότανε κυρίως όταν παίζανε οι ομάδες μεταξύ τους

ίσως δεν τα μαθαίναμε τότε? δεν ξέρω
σίγουρα αν πήγαινες έξω από τις καφετεριες στην Τούμπα με κασκολ του Ολυμπιακού , ήταν ένα ρίσκο.

Αλλα τουλάχιστον σπανίζανε οι "έλα να μαζευτούμε να πάμε να βρούμε τους XXXX να πέσει ξύλο"
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
ναι παλιότερα ήταν πολύ διαφορετικά
αν θυμάμαι καλά ως k το 2003-2004 ήταν σχετικά "καλά"
υπήρχαν επεισόδια αλλα γινότανε κυρίως όταν παίζανε οι ομάδες μεταξύ τους

ίσως δεν τα μαθαίναμε τότε? δεν ξέρω
σίγουρα αν πήγαινες έξω από τις καφετεριες στην Τούμπα με κασκολ του Ολυμπιακού , ήταν ένα ρίσκο.

Αλλα τουλάχιστον σπανίζανε οι "έλα να μαζευτούμε να πάμε να βρούμε τους XXXX να πέσει ξύλο"
Ηταν λιγο καλύτερα.. και βρισιμο υπηρχε αλλά πολυ λιγοτερο και κυριως απο μεμονομενα ατομα..και την δεκαετια του 80 καπως καλά κυλησε το πραγμα εκτος εξαιρεσεων.. τα πραγματα αρχισαν να βαινουν ολο και χειροτερα στα τελη των 80s και στην αρχη των 90s..


-------------------------
Το ποδοσφαιρο ειναι ο καθρεφτης της κοινωνιας μας δυστυχως .. ακουγα χθες στις ειδησεις οτι καθημερινά καταγγελλονται 50 περιπτωσεις κακοποιησης γυναικων.. αντιλαμβανεστε το νουμερο;; εγω ειμαι βεβαιος οτι υπαρχουν πολυ περισσοτερες περιπτωσεις απλά φοβουνται καποιες γυναικες να τα βγαλουν προς τα εξω... οι μισοι απο αυτούς τους "ανδρες" ειμαι σιγουρος οτι ειναι σε κάποιο συνδεσμο..

τι να πουμε ρε παιδια .. στα τοσα χρονια και δω στο φορουμ εχουμε γραψει ενα σωρό.. ολοι αυτοι ή δεν εχουν γονεις ή εχουν και αδιαφορουν γι αυτους ή το χειροτερο εχουν κακοποιηθει σπο αυτους ή εχουν γονεις που οτι μ@λ@κια και να κανουν τους επικροτουν.. στο σχολειο δε πολλοι δάσκαλοι δεν θελουν να ανακατευθουν για να μην βρουν το μπελά τους κ.ο.κ.

Εδω θα γινει άλλος ενας τελικός χωρίς κόσμο.. πεστε μου μια αλλη χωρα στον πλανητη που γινεται αυτό.. η τελεια αποδειξη οτι ειμαστε κάφροι ως λαός και δεν μπορουμε να τιθασευσουμε αυτα τα ανόητα παιδια που σκοπο εχουν μονο την βια, τιποτε άλλο, δεν τους νοιαζει η μπάλα..

@arabickostas πεστου και συ οτι και μεις δεν μπορουμε να καταλάβουμε την ωμη αστυνομική βία ειδικά σε μαυρους ... πως γινεται να σου λεει ο άλλος, που τον εχεις ηδη συλλάβει, "δεν μπορω να ανασανω" και ο αστυνομικός να τον πατα χαιρεκακα μεχρι να πεθανει;; εξηγειται λογικά;; και στις 2 περιπτωσεις ειναι η βια που θελει να ασκησει καποιος χωρις να σκεφτεται εκεινη την στιγμη τις οποιες επιπτωσεις..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.120
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τεραστια αληθεια. Η βια και η καφριλα δεν ειναι ουτε ποδοσφαιρικη ουτε οπαδικη. Ειναι βαθια κοινωνική. Το βλεπεις στις ειδησεις, στη καθημερινοτητα κτλ . Βαλε πχ ενα οχλο απο μια παραταξη, πολιτικη , κομματικη, οπαδικη ή οτι αλλο απεναντι στον "αντιπαλο". Παλιοτερα δε συνεβαινε τιποτα, πηγαιναν και μαζι στο γηπεδο μαλιστα. Επειτα (και αυτο ξεκινησε λογω κομματικων λογων εκτιμω) αρχισε να πεφτει ξυλο. Ε, πλεον φτασαμε σε αρρωστημενη κατασταση που βγαινουν μαχαιρια και οπλα. Και οταν εχεις μειγμα απο κοινωνικη αναταραχη λογω οπαδισμου, ομαδων κτλ, ναρκωτικα και οπλα ερχομαστε στο σημειο να θρηνουμε θυματα.



Φενια, αυτο δε προκειται να συμβει ποτε. Και η εκτιμηση μου ειναι οτι η κατασταση χειροτερευει μερα με τη μερα συνολικα. Ελεγα στον Δευκαλιωνα προσφατα ποσο ωραια νιωθω εδω, που οσες φορες εχω παει στο γηπεδο δεν εχω καν στο βαθος του μυαλου να προσεξω τι θα φορεσω και που θα πρεπει να το βγαλω για να μη κινδυνεψω. Φοβερο συναισθημα το οποιο αναζητω πραγματικα μια αχτιδα φωτος για να το δω και στο σκοτεινο τουνελ της Ελληνικης πραγματικοτητας.

Υ.Γ Δεν μπορω να πω με σιγουρια τι ευθυνεται για το σημειο που εχουμε φτασει. Η αμελεια της Πολιτειας διαχρονικα να εφαρμοσει νομους; Η κοινωνικοπολιτικη κατασταση; Τα οικονομικα δεδομενα της νεοτερης γεννιας; Επιμενω να πιστευω οτι το προβλημα ειναι βαθια κοινωνικο και εχει να κανει με κουλτουρα και αντιληψη της πραγματικοτητας απο τους εκαστοτε πολιτες.

Υ.Γ 2 Σε μια προσφατη συζητηση προσπαθησα να εξηγησω σε ενα συναδελφο Αμερικάνο ( αυτο το στυλ που μεταξυ σοβαρου κ αστειου οι παντογνωστες Ελληνες κοροιδευουμε σαν "Αμερικανακια" τα καλοκαιρια), τα περιστατικα Αλκη και Μιχαλη που συγκλονισαν προσφατα τη χωρα μας οσον αφορα την οπαδικη βια. Ε, τι και αν προσπαθουσα να αναφερω ολες τις λεπτομερειες, δεν μπορουσε να διαννοηθει οτι για οπαδικους λογους 2 νεοι ανθρωποι δολοφονηθηκαν. Το μυαλο του πηγαινε σε κατι σαν ατυχημα, ουτε καν η υποψια οτι υπηρξαν δολοφονιες......
Νομίζω ότι πρωτα από όλα είναι θέμα "παιδείας" και "κοινωνικής μόρφωσης".
Αυτά πρώτα από όλα περνάνε από την ιδια την οικογενεια, τις γενικότερες αρχες που μεταλαμπαδεύουν οι γονείς στα παιδιά, και μετά όλα τα υπόλοιπα .
Παιδεία με την κυριολεξία της εννοιας, αβλεψια Πολιτειας, μη αυστηροι νομοι, μη εφαρμογή αυτών, ΠΑΕ κλπ

Κάποια στιγμή ας αναλαβει ο καθενας την ατομική τοιυ ευθύνη και ας πάψει για όλα να κατηγορεί τους άλλους και το Κράτος,
Στο κάτω κάτω μας κυβερνάνε αυτοί που ψηφίζουμε, όσοι τους ψηφίζουμε
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.564
Likes
8.663
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Λίγο υπερβάλλεις τώρα, ακόμα και στο πέταλο που λες (και σε κάθε πέταλο των οργανωμένων), τα άτομα τα οποία φωτογραφίζεις αποτελούν την μειονότητα. Πόσο μάλλον σε σχέση με το υπόλοιπο γήπεδο. Το οτι σηκώθηκε ένα πανό «λευτεριά στα αδέρφια μας» και οποιδήποτε άλλο πανό σηκώνεται απο κάποια συγκεκριμένα άτομα τα οποία ηγούνται και γενικά εχουν παραβατικές συμπεριφορές, δεν σημαίνει οτι αντιπροσωπεύει και τους 6500 χιλιάδες που ανήκουν στο πέταλο των οργανωμένων.
Μειονότητα ε; Δηλαδή συνθήματα όπως "δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ Αλβανε Αλβανε" και όλα τα συνθήματα που τους έχουν τρέξει, τους έχουν πλακώσει κλπ τα φωνάζει μια μειονότητα; Μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε αυτό που λέει η @underwater. Πλάκα θα χει να χετε φωνάξει και σεις τέτοια συνθήματα και τώρα να γράφετε για άδικα τσουβαλιασματα και πως ορίζει ο Μπαμπινιώτης τον οπαδισμο και τον χουλιγκανισμο.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
554
Likes
4.109
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Σήμερα Αταλάντα εναντίον της υπερηχητικής Λεβερκούζεν. Η φετινή Λεβερκούζεν είναι η καλύτερη ομάδα της χρονιάς κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να κοντραρει και Μαν Σίτυ και Ρεάλ και να πάρει και Τσάμπιονς λιγκ φέτος. Μένει να το δείξει και στο γήπεδο κόντρα στην Αταλάντα! Συντονιστείτε! Προβλέπω ματσαρα!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
554
Likes
4.109
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μετά από 51 ματς αήττητη η αρμάδα του Αλόνσο στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Τι να πεις?
Πολύ καλή και η δουλειά του Γκασπερίνι με την Αταλάντα τα τελευταία χρονιά.
Προπονητική αποκάλυψη της χρονιάς ο Αλόνσο αλλά η ομάδα του Γκασπερίνι φάνηκε πιο διαβασμένη και πιο αποφασισμένη. Δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Λεβερκούζεν. Σαν να μην μπήκαν στο γήπεδο σήμερα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
επεσε πανω στον υπερηχητικό Λουκμαν...οκ μαν σε ειδαμε.. δεν το περιμενα με τιποτε.. πηγα να δω και γω το τρελο στορι της Λεβερκουζεν αλλά πέσαμε σε ενα αλλο στορι ..

LOOKMAN
3 γκολ σε τελικό;;
Untitled1.jpg
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
Η, πωλειται οπως ειναι επιπλωμένο, MAN U πηρε το κυπελο FA απο την συμπολιτισσα Σίτι.. Οι "ενωσίτες" απέναντι στους "πολίτες" τα καταφεραν με 2-1 και χαμογέλασε επιτελους και ο Σερ Αλεξ.. Η ΜΑΝ U που ουτε λιγο ουτε πολύ πουλάει τους παντες εκτός απο τον Γκαρνάτσο και ισως 1-2 ακόμα.. Δεν ηταν αναμενόμενο αλλά ετσι ειναι το ποδόσφαιρο με ενα τεράστιο λάθος απο την αμυνα της Σιτι και με λίγη τυχη συνέβη και αυτό.. Η Σιτι πηγαινε για τρεμπλ αλλά πηρε πρωταθλημα (για 4η συνεχομενη παρακαλω που ειναι και ρεκορ) οποτε μια χαρα ειναι και ας μενει μια πικρία στο τελος..
Η ΜΑΝ U αν εχανε δεν θα πηγαινε καν Ευρωπη ενω τωρα παει ομιλους (ή οτι ειναι αυτο που θα γινει φετος) Γιουροπα ..


Σε λίγο ξεκινά ο τελικος κυπέλου στο Βόλο χωρις κόσμο.. δεν μπορω να φανταστω τι γκρίνια θα φερει σε αυτον που θα χασει που, αν δεν κερδισει ο Ολυμπιακός το Κόνφερενς, θα χασει και την Ευρωπη και την όποια οικονομική ενισχυση θα ειχε απο την εκει συμμετοχη του.. τουλάχιστον να δουμε καλη μπάλα, λιγο ξενερωτα βεβαια αλλα θα το αντεξουμε και αυτό.. ειναι και η καζουρα που θα υποστουν ... φανταστειτε πχ να παει Ευρωπη ο ΠΑΟ εξαιτιας του Ολυμπιακού..
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
554
Likes
4.109
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Σε λίγο ξεκινά ο τελικος κυπέλου στο Βόλο χωρις κόσμο..
[/QUOTE
Εντάξει πραγματικά απαράδεκτο. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη χώρα στην Ε.Ε που παραδέχεται ανοιχτα πως δεν μπορεί να κάνει τελικο κυπέλλου με κόσμο και ασφάλεια μαζί. Τον τελικό του Κόνφερενς πως θα τον κάνουν;
Ντροπή και μόνο! Ας εστρωναν τον κωλο τους κάτω να έβρισκαν τρόπο να γίνει και ειρηνικά και με κόσμο. Δεν είναι τίποτα να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας. Η ΕΛ.ΑΣ. μόνο για να κάνει τον νταή στους διαδηλωτές και να φυλάει τα σπίτια των επωνύμων είναι;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
Για πρωτη φορα γυναικα διαιτητης σε τελικο, η Γαλλίδα Στεφανί Φραπάρ..

τελικά μαλλον δεν ισχυει αυτο με τον Ολυμπιακό και σε περιπτωση που παρει το κονφερενς να εχουμε επιπλεον ομαδα σε Ευρωπη..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.613
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom