Aegean Λονδίνο- Μαδρίτη- Βαρκελώνη

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
4000 θέσεις για Λονδίνο-Μαδρίτη-Βαρκελώνη για κρατήσεις έως 26/07/2010 από 79 Ευρώ (απλή μετάβαση) και για πτήσεις από 1/10/2010 έως 16/12/2010.

By Aegean. Το newsletter μου ήρθε αλλά δεν μπορώ να βρω την προσφορά στην σελίδα τους. όσοι ενδιαφέρονται ας το ψάξουν λίγο
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν μ αρέσει..
δηλαδή για λονδίνο θέλω 160 και αλλα τοσα απο χανιά άσε θα παω καλύτερα πιο μακρυά..
αυτο το απο ..μαλον αφορά το saver!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Έ εντάξει Ρενάτα, ο Οκτώβρης είναι εδώ δίπλα, το κλείνεις άνετα το saver! άλλοι κι άλλοι κλείνουν εισιτήρια για τον Ιούνη του 2011!! Αρρώστια!!

Το θέμα Χανιά, το έχω κι εγώ από Ηράκλειο... Ήντα να κάνουμε.. να χτίσουμε γεφύρι!
 

illuminatus

Member
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Δεν μ αρέσει..
δηλαδή για λονδίνο θέλω 160 και αλλα τοσα απο χανιά άσε θα παω καλύτερα πιο μακρυά..
αυτο το απο ..μαλον αφορά το saver!


Παιδια, ειναι ευκολο να μου εξηγησει καποιος τι ειναι το saver ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.408
Likes
14.382
Παιδια, ειναι ευκολο να μου εξηγησει καποιος τι ειναι το saver ?
Eιναι η κατηγορία εισιτηρίου που δέν έχεις δικαίωμα γιά αλλαγές μετά την έκδοση του.Με λίγα λόγια χάνεις τά χρήματα άν δεν πετάξεις.Στις άλλες κατηγορίες(semi-flexible και flexible) με ανάλογη επιβάρυνση έχεις δικαιώμα αλλαγών μέχρι και μερικές ώρες πριν απο την πτήση.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Eιναι η κατηγορία εισιτηρίου που δέν έχεις δικαίωμα γιά αλλαγές μετά την έκδοση του.Με λίγα λόγια χάνεις τά χρήματα άν δεν πετάξεις.Στις άλλες κατηγορίες(semi-flexible και flexible) με ανάλογη επιβάρυνση έχεις δικαιώμα αλλαγών μέχρι και μερικές ώρες πριν απο την πτήση.
να συμπληρωσω οτι παιρνεις πισω τους φορους αεροδρομιων αλλα μονο αν τα ζητησεις
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.911
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
απορία ενός ψιλοσχετικού άσχετου:
γίνεται η τιμή saver να ειναι ακριβώτερη απο την semiflexi?:roll:
πχ μου έβγαζε τιμή semiflexi 91E και τιμή save 108Ε!
νόμιζα οτι το αντίθετο ήταν το σωστότερο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
απορία ενός ψιλοσχετικού άσχετου:
γίνεται η τιμή saver να ειναι ακριβώτερη απο την semiflexi?:roll:
πχ μου έβγαζε τιμή semiflexi 91E και τιμή save 108Ε!
νόμιζα οτι το αντίθετο ήταν το σωστότερο!
Στην ίδια πτήση ή σε διαφορετικές?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.911
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
στην ίδια!
αναρωτήθηκα μήπως ήταν κανένα λάθος στο σάιτ των κρατήσεων, γιατί συνήθως βλέπουμε την φτηνότερη τιμή, πχ 91Ε στην κατηγορία saver και μετά 108E στην κατηγορία semiflexi.
Με αυτή την σειρά ανέμενα να τις δω τις τιμές!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
στην ίδια!
αναρωτήθηκα μήπως ήταν κανένα λάθος στο σάιτ των κρατήσεων, γιατί συνήθως βλέπουμε την φτηνότερη τιμή, πχ 91Ε στην κατηγορία saver και μετά 108E στην κατηγορία semiflexi.
Με αυτή την σειρά ανέμενα να τις δω τις τιμές!
Είναι πράγματι απίθανο, αλλά μπορεί να συμβεί. Οι θέσεις είναι κατανεμημένες σε διάφορα booking classes (που συμβολίζονται από ένα γράμμα κάθε φορά). Π.χ. σε μια Ευρωπαϊκή πτήση της Aegean για την Economy class υπάρχουν τα booking classes B Y G H L M Q V W E J K O P S T και U. Kάθε booking class έχει και διαφορετικά restrictions, άλλα προφανή (π.χ. δεν επιτρέπονται οι αλλαγές) κι άλλα λιγότερο προφανή (π.χ. σε περίπτωση ακύρωσης της πτήσης δεν επιτρέπεται να γίνει reprotect σε άλλη εταιρία αλλά πας με μια επόμενη πτήση της ίδιας). Κάθε booking class, έχει τη δική του τιμή.
Επειδή τα booking classes είναι μπόλικα και μόνο σύγχυση μπορούν να προκαλέσουν στον απλό πελάτη, τα web sites επιλέγουν να ομαδοποιούν κάποια από αυτά σε κατηγορίες, π.χ. saver, semiflex, flex κλπ. Κάθε φορά που βλέπεις μια λίστα από πτήσεις, στην τιμή μιας κατηγορίας ουσιαστικά βλέπεις τη χαμηλότερη από τις τιμές που υπάρχουν στα booking classes που έχουν ομαδοποιηθεί στην κατηγορία αυτή. Η ομαδοποίηση δε γίνεται με κριτήριο την τιμή, αλλά είναι στατική ανάλογα με τα restriction του κάθε booking class.
Οι προσφορές με ημερομηνία λήξης είναι "προσωρινές" μεταβολές στην τιμή κάποιου ή κάποιων booking class(es). Αν στο τέλος της προσφοράς μείνει για κάποιο λόγο απούλητο ένα εισιτήριο, η τιμή του θα επανέλθει στα κανονικά επίπεδα, και πιθανόν να παρασύρει μαζί και την κατηγορία στην οποία ανοίκει η τιμή (π.χ. saver). Ένα άλλο ενδεχόμενο για την περίπτωση που παρατήρησες είναι να είχε κρατηθεί ένα φθηνότερο εισιτήριο σε υψηλότερο booking class από κάποιο πρακτορείο, αλλά να μην αγοράστηκε τελικά εντός της προθεσμίας και το σύστημα να τα αποδέσμευσε.

Προσπάθησα να πω πολλά σε 3 παραγραφούλες, και ίσως δεν έγινα απόλυτα κατανοητός. Εδώ είμαστε για ερωτήσεις (αν ξέρω - δεν τα ξέρω όλα, δεν έχω προγραμματίσει και το σύστημα...).
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Eιναι η κατηγορία εισιτηρίου που δέν έχεις δικαίωμα γιά αλλαγές μετά την έκδοση του.Με λίγα λόγια χάνεις τά χρήματα άν δεν πετάξεις.Στις άλλες κατηγορίες(semi-flexible και flexible) με ανάλογη επιβάρυνση έχεις δικαιώμα αλλαγών μέχρι και μερικές ώρες πριν απο την πτήση.
και στην saver δεν εχεις δικαιωμα για αλλαγες;
απλα μου φαινεται οτι δεν μπορεις να παρεις χρηματα πισω με ακυρωση κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.550
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom