Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

makisg

Member
Μηνύματα
4.772
Likes
15.432
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Last edited:

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Χωρις να θελω να αποθαρρυνω κανεναν, το Σεπτεμβριο που μας περασε εκανα κι εγω αιτηση κ βγηκε η προεγκριση αμεσα..αλλα τελικως απορριφθηκα. Μου εστειλαν κ το αναλογο e-mail....μολις διαβασα ομως οτι λετε για δευτερη κ τριτη προσπαθεια. Οντως ισχυει αυτο? Πιανει? Δε θα πρεπει ομως να εχει αλλαξει κατι απο τα στειχεια μου προς το καλυτερο προφανως? Κανατε δευτερη αιτηση με τα ιδια ακριβως δεδομενα και ηταν επιτυχης?
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Χωρις να θελω να αποθαρρυνω κανεναν, το Σεπτεμβριο που μας περασε εκανα κι εγω αιτηση κ βγηκε η προεγκριση αμεσα..αλλα τελικως απορριφθηκα. Μου εστειλαν κ το αναλογο e-mail....μολις διαβασα ομως οτι λετε για δευτερη κ τριτη προσπαθεια. Οντως ισχυει αυτο? Πιανει? Δε θα πρεπει ομως να εχει αλλαξει κατι απο τα στειχεια μου προς το καλυτερο προφανως? Κανατε δευτερη αιτηση με τα ιδια ακριβως δεδομενα και ηταν επιτυχης?
Τουλάχιστον μέχρι το 14 -15 στην περίοδο της μεγάλης κρίσης οι τράπεζες είχαν και ένα ταβάνι στις νέες εκδόσεις καρτών. Πχ έλεγαν για το μήνα Νοέμβριο θα εκδόσουν μέχρι το Χ όριο καρτών και θα εγγρίνουν μέχρι Ψ αριθμό καρτών. Οπότε απέρριπταν πολλές φορές και σχεδόν αυτόματα αιτήσεις. Τώρα έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα προς το καλύτερο μιας και έχουν διαγραφεί πολλές "κόκκινες" κάρτες και έχει γίνει ένα ξεκαθάρισμα. Η alpha πχ έχει ένα όριο 8,000 ευρώ ετήσιο εισόδημα για να βγάλεις κάρτα. Αν έχεις κάτω από αυτό το ποσό δεν έχει νόημα καν να κάνεις αίτηση.

Αν έχεις πάνω από 8000 ίσως αξίζει να δοκιμάσεις και δεύτερη φορά.
Επίσης είναι και κάποιες κάρτες που εκδίδονται πιο δύσκολα. Αν μιλάς για τη συγκεκριμένη του θέματος της Aegean εκδίδεται σχετικά εύκολα σε σύγκριση με άλλες κάρτες

Η γνώμη μου είναι πάντως ότι μετά την δεύτερη φορά δοκιμασε μετά από αρκετούς μήνες πάλι. Δεν είναι καλό να φαίνεται στον Τειρεσία 2-3-4 απορρίψεις καρτών μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Τουλάχιστον μέχρι το 14 -15 στην περίοδο της μεγάλης κρίσης οι τράπεζες είχαν και ένα ταβάνι στις νέες εκδόσεις καρτών. Πχ έλεγαν για το μήνα Νοέμβριο θα εκδόσουν μέχρι το Χ όριο καρτών και θα εγγρίνουν μέχρι Ψ αριθμό καρτών. Οπότε απέρριπταν πολλές φορές και σχεδόν αυτόματα αιτήσεις. Τώρα έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα προς το καλύτερο μιας και έχουν διαγραφεί πολλές "κόκκινες" κάρτες και έχει γίνει ένα ξεκαθάρισμα. Η alpha πχ έχει ένα όριο 8,000 ευρώ ετήσιο εισόδημα για να βγάλεις κάρτα. Αν έχεις κάτω από αυτό το ποσό δεν έχει νόημα καν να κάνεις αίτηση.

Αν έχεις πάνω από 8000 ίσως αξίζει να δοκιμάσεις και δεύτερη φορά.
Επίσης είναι και κάποιες κάρτες που εκδίδονται πιο δύσκολα. Αν μιλάς για τη συγκεκριμένη του θέματος της Aegean εκδίδεται σχετικά εύκολα σε σύγκριση με άλλες κάρτες

Η γνώμη μου είναι πάντως ότι μετά την δεύτερη φορά δοκιμασε μετά από αρκετούς μήνες πάλι. Δεν είναι καλό να φαίνεται στον Τειρεσία 2-3-4 απορρίψεις καρτών μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα
Ναι για την καρτα του θεματος μιλαω κι εγω. Δεν το ηξερα αυτο με το οριο καρτων ανα μηνα. Μηπως ημουν η τυχερη/ ατυχη? Το εκκαθαριστικο μας ειναι οικογενειακο ουτως η αλλως, αλλα και εκει φαινονται ξεχωριστα τα εισοδηματα. Αν το οριο το ατομικο ειναι 8.000, no luck:(:(. Ευχαριστω παντως!
 

Sinos99

Member
Μηνύματα
44
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Καληςπερα Και απο εμένα εχω την Aegean bonus και σκέφτομαι να βγάλω την Amex.
1 οι πόντοι μεταφέρονται απο την Amex στην Aegean bonus για να γίνουν μίλια?
1 Amex βγαίνει εύκολα?
2 καλύτερο ειναι να κάνω αίτηση ηλεκτρονικά ή στο καταστημα ?
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
1 ναι μεταφέρονται
για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Καληςπερα Και απο εμένα εχω την Aegean bonus και σκέφτομαι να βγάλω την Amex.
1 οι πόντοι μεταφέρονται απο την Amex στην Aegean bonus για να γίνουν μίλια?
1 Amex βγαίνει εύκολα?
2 καλύτερο ειναι να κάνω αίτηση ηλεκτρονικά ή στο καταστημα ?
Η blue και η Vodafone Amex βγαίνουν πιο εύκολα . Καθώς και η απλή alpha Amex bonus αλλά αυτή δεν έχει διπλάσιους πόντους όπως οι 2 προηγούμενες .

Αν δεν γνωρίζεις κάποιον σε κατάστημα που σε εξυπηρετεί καλύτερα να κάνεις αίτηση ηλεκτρονικά

Επίσης καλό θα ήταν στην αίτηση να επιλέξεις να εξοφλείται αυτόματα με πάγια εντολή μέσω τραπεζικού λογαριασμού αν έχεις στην alpha

Ναι για την καρτα του θεματος μιλαω κι εγω. Δεν το ηξερα αυτο με το οριο καρτων ανα μηνα. Μηπως ημουν η τυχερη/ ατυχη? Το εκκαθαριστικο μας ειναι οικογενειακο ουτως η αλλως, αλλα και εκει φαινονται ξεχωριστα τα εισοδηματα. Αν το οριο το ατομικο ειναι 8.000, no luck:(:(. Ευχαριστω παντως!
Μπορείς να υπολογίσεις το ατομικό σου και στην αίτηση που λέει ετήσιο εισόδημα να βάλεις τον τωρινό σου μισθό X14 αν είσαι μισθωτή ιδιωτικού τομέα ή Χ12 μισθωτή δημοσίου τομέα . Αν αυτό βγαίνει πάνω από 8000 μπορείς να κάνεις αίτηση
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.448
Likes
4.453
Ρώτησα στην ALPHA σχετικά με τις κάρτες που προσφέρουν δωρεάν ταξιδιωτική ασφάλιση και μου είπαν ότι αυτές είναι οι χρυσές (gold visa & mastercard) και η Aegean bonus visa, χωρίς να μου δώσουν περαιτέρω λεπτομέρειες, πέρα από κάποια πράγματα που αναγράφονται και στο site της τράπεζας: https://www.alphabankcards.gr/Portals/2/TravelInsurance.pdf.
Ξέρει μήπως κάποιος τι περιλαμβάνει αυτή αναλυτικά και αν αξίζει?
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Όσοι έχετε ενεργοποιήσει να γίνονται αυτόματα οι πόντοι μίλια κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα (πχ χθες για το Νοέμβριο).. οι πόντοι μηδενίζονται στην κάρτα την Κυριακή.. και πότε εμφανίζονται στο λογαριασμό Miles+Bonus?? Θέλει κάποιες μέρες?
 

Sinos99

Member
Μηνύματα
44
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Όσοι έχετε ενεργοποιήσει να γίνονται αυτόματα οι πόντοι μίλια κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα (πχ χθες για το Νοέμβριο).. οι πόντοι μηδενίζονται στην κάρτα την Κυριακή.. και πότε εμφανίζονται στο λογαριασμό Miles+Bonus?? Θέλει κάποιες μέρες?
Σε 3 ημέρες το πολύ εμένα εμφανίζονται στην miles bonus.
 

d2000269

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Για να ρωτήσω και τους πιο σχετικούς μιας και χρησιμοποιώ εδώ και λίγα χρόνια τις κάρτες της alpha bank για εξαργυρώσεις σε εισιτηρια με την aegean. Συνήθως κάνω 1-2 ταξίδια το χρόνο και κάθε φορά εξαργυρώνω σε δύο εισιτηρία μετ επιστροφής για μένα και ενα άτομο ακόμα. Ξοδεύω δηλαδή ετησίως max (28000Χ4) πόντους που μαζεύω από αγορές, προσφορές, προθεσμιακές κλπ). Κανονικά εισιτηρία με aegean σπάνια εως ποτέ.
Θα κερδίσω κάτι παραπάνω εκδίδοντας την aegen visa και αντί για εξαργύρωση bonus κάνω εξαργύρωση μιλιων με τη προϋπόθεση ότι δε κάνω ταξίδια εκτος εξαργυρώσεων. Έχει κάποια πλεονεκτήματα στον αριθμό των θέσεων ή στους προορισμούς; (πχ πολλές φορές αν δε κλείσεις μήνες πριν δε βρίσκεις economy εισιτηρια με bonus περισσεύουν μόνο bussiness που θέλει περισσότερους πόντους). Από ότι είδα στο site πάνω κάτω ο αριθμός πόντων και μιλίων για κάθε εξαργύρωση είναι περίπου κοινός.
 

Sinos99

Member
Μηνύματα
44
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Για να ρωτήσω και τους πιο σχετικούς μιας και χρησιμοποιώ εδώ και λίγα χρόνια τις κάρτες της alpha bank για εξαργυρώσεις σε εισιτηρια με την aegean. Συνήθως κάνω 1-2 ταξίδια το χρόνο και κάθε φορά εξαργυρώνω σε δύο εισιτηρία μετ επιστροφής για μένα και ενα άτομο ακόμα. Ξοδεύω δηλαδή ετησίως max (28000Χ4) πόντους που μαζεύω από αγορές, προσφορές, προθεσμιακές κλπ). Κανονικά εισιτηρία με aegean σπάνια εως ποτέ.
Θα κερδίσω κάτι παραπάνω εκδίδοντας την aegen visa και αντί για εξαργύρωση bonus κάνω εξαργύρωση μιλιων με τη προϋπόθεση ότι δε κάνω ταξίδια εκτος εξαργυρώσεων. Έχει κάποια πλεονεκτήματα στον αριθμό των θέσεων ή στους προορισμούς; (πχ πολλές φορές αν δε κλείσεις μήνες πριν δε βρίσκεις economy εισιτηρια με bonus περισσεύουν μόνο bussiness που θέλει περισσότερους πόντους). Από ότι είδα στο site πάνω κάτω ο αριθμός πόντων και μιλίων για κάθε εξαργύρωση είναι περίπου κοινός.
Αυτό που εχω δει εγώ ειναι
α) τα εισιτήρια κοστίζουν με επιστροφή σε μίλια απο 10000 όταν έχει happy miles έως 14000 χωρις happy miles.
β) καλύτερη διαθεσιμότητα εισιτηρίων
γ) κερδίσεις και κάποια επιπλέον μίλια απο την κάρτα μέλους miles bonus της Aegean απο διάφορους συνεργάτες της

Αυτά εχω δει εγώ σε γενικές γραμμές, τωρα ας απαντήσει και κάποιο ποιο παλιό μέλος του φόρουμ με περιςοτερες γνώσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.315
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
nicktherigk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom