Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Για να ρωτήσω και τους πιο σχετικούς μιας και χρησιμοποιώ εδώ και λίγα χρόνια τις κάρτες της alpha bank για εξαργυρώσεις σε εισιτηρια με την aegean. Συνήθως κάνω 1-2 ταξίδια το χρόνο και κάθε φορά εξαργυρώνω σε δύο εισιτηρία μετ επιστροφής για μένα και ενα άτομο ακόμα. Ξοδεύω δηλαδή ετησίως max (28000Χ4) πόντους που μαζεύω από αγορές, προσφορές, προθεσμιακές κλπ). Κανονικά εισιτηρία με aegean σπάνια εως ποτέ.
Θα κερδίσω κάτι παραπάνω εκδίδοντας την aegen visa και αντί για εξαργύρωση bonus κάνω εξαργύρωση μιλιων με τη προϋπόθεση ότι δε κάνω ταξίδια εκτος εξαργυρώσεων. Έχει κάποια πλεονεκτήματα στον αριθμό των θέσεων ή στους προορισμούς; (πχ πολλές φορές αν δε κλείσεις μήνες πριν δε βρίσκεις economy εισιτηρια με bonus περισσεύουν μόνο bussiness που θέλει περισσότερους πόντους). Από ότι είδα στο site πάνω κάτω ο αριθμός πόντων και μιλίων για κάθε εξαργύρωση είναι περίπου κοινός.
Από τη στιγμή που κάνεις εξαργύρωση σε εισιτήρια θα σε συνέφερε πολύ περισσότερο να βγάλεις την Aegean Visa.

Όπως σου απάντησαν και πιο πάνω.. οι πόντοι που γίνονται μίλια όποτε θες είναι πολύ λιγότερα αυτά που απαιτούνται... Και επιπλέον θα πάρεις και 5000 μίλια δώρο + 2000 με την πρώτη αγορά =7000 μίλια με την έκδοση της κάρτας.
Επίσης μπορείς να μεταφέρεις τους ήδη πόντους που έχεις με την άλλη κάρτα bonus στην Aegean και από την τελευταία να τους κάνεις μίλια.

Το πιο πολύ που συμφέρει όπως έχει αναφερθεί και παραπάνω είναι να έχεις και μία κάρτα bonus American Express που μαζεύεις διπλάσιους πόντους από τις απλές (8πόντους για κάθε 1 ευρώ στους μεγάλους συνεργάτες, 4 για συνεργαζόμενες και 2 πόντους για όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές) και από την American Express τους μεταφέρεις στην Aegean όπου γίνονται μίλια.

Για παράδειγμα ένα εισιτήριο εξωτερικού για Αθήνα-Λονδίνο με επιστροφή σε μίλια κοστίζει περίπου 23000 μίλια /πόντοι με την Aegean Visa (και λιγότερα ανάλογα τον προορισμό και με τα happy miles) ενώ με όλες τις άλλες κάρτες bonus θέλεις 28000 πόντους.
Επίσης με την Aegean μπορείς να εξαργυρώσεις με οποιαδήποτε εταιρία Star Alliance όχι μόνο με την Aegean. Και μπορείς να εξαργυρώσεις και για Αμερική δηλαδή ενώ με τις κάρτες τις απλές bonus μόνο στους προορισμούς της Aegean
 
Last edited:

d2000269

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Από τη στιγμή που κάνεις εξαργύρωση σε εισιτήρια θα σε συνέφερε πολύ περισσότερο να βγάλεις την Aegean Visa.

Όπως σου απάντησαν και πιο πάνω.. οι πόντοι που γίνονται μίλια όποτε θες είναι πολύ λιγότερα αυτά που απαιτούνται... Και επιπλέον θα πάρεις και 5000 μίλια δώρο + 2000 με την πρώτη αγορά =7000 μίλια με την έκδοση της κάρτας.
Επίσης μπορείς να μεταφέρεις τους ήδη πόντους που έχεις με την άλλη κάρτα bonus στην Aegean και από την τελευταία να τους κάνεις μίλια.

Το πιο πολύ που συμφέρει όπως έχει αναφερθεί και παραπάνω είναι να έχεις και μία κάρτα bonus American Express που μαζεύεις διπλάσιους πόντους από τις απλές (8πόντους για κάθε 1 ευρώ στους μεγάλους συνεργάτες, 4 για συνεργαζόμενες και 2 πόντους για όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές) και από την American Express τους μεταφέρεις στην Aegean όπου γίνονται μίλια.

Για παράδειγμα ένα εισιτήριο εξωτερικού για Αθήνα-Λονδίνο με επιστροφή σε μίλια κοστίζει περίπου 23000 μίλια /πόντοι με την Aegean Visa (και λιγότερα ανάλογα τον προορισμό και με τα happy miles) ενώ με όλες τις άλλες κάρτες bonus θέλεις 28000 πόντους.
Επίσης με την Aegean μπορείς να εξαργυρώσεις με οποιαδήποτε εταιρία Star Alliance όχι μόνο με την Aegean. Και μπορείς να εξαργυρώσεις και για Αμερική δηλαδή ενώ με τις κάρτες τις απλές bonus μόνο στους προορισμούς της Aegean
Σ ευχαριστώ πολύ!
Μερικές απορίες μόνο για τους γνωρίζοντες

1.Στο θέμα της διαθεσιμότητας με πόντους έχει συνηθως 2-3 economy και 2-3 business ανά πτήση. Με miles ξέρουμε αν είναι κοινές θέσεις η μπορεί να βγάλεις πχ 2 με το ενα προγραμμα και ενα εισιτηρια με το αλλο;;
2.Είδα οτι με miles έχει τρεις κατηγοριες η go light είναι το χωρίς βαλίτσα σωστά; (γιατι στα bonus δεν έχει τέτοια κατηγορία)
3. Σε κάθε πτήση βγάζει συγκεκριμένες θέσεις και στις τρεις κατηγορίες και εδώ;
4.Έχω την aegean visa με 10000 πόντους μέσα και θέλω πχ 7000 μιλια για μια εξαργύρωση. Παίρνω aegean και επιτόπου μου μετατρέπουν τους 7000 bonus σε αντίστοιχα μίλια και κάνω online μετά την εξαργύρωση;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.500
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για παράδειγμα ένα εισιτήριο εξωτερικού για Αθήνα-Λονδίνο με επιστροφή σε μίλια κοστίζει περίπου 23000 μίλια /πόντοι με την Aegean Visa (και λιγότερα ανάλογα τον προορισμό και με τα happy miles) ενώ με όλες τις άλλες κάρτες bonus θέλεις 28000 πόντους.
Δεν είναι απολύτως συγκρίσιμα τα δυο, γιατί το εισιτήριο με τους Bonus πόντους περιλαμβάνει και βαλίτσα, ενώ με μίλα στην τιμή αυτή όχι.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Σ ευχαριστώ πολύ!
Μερικές απορίες μόνο για τους γνωρίζοντες

1.Στο θέμα της διαθεσιμότητας με πόντους έχει συνηθως 2-3 economy και 2-3 business ανά πτήση. Με miles ξέρουμε αν είναι κοινές θέσεις η μπορεί να βγάλεις πχ 2 με το ενα προγραμμα και ενα εισιτηρια με το αλλο;;
2.Είδα οτι με miles έχει τρεις κατηγοριες η go light είναι το χωρίς βαλίτσα σωστά; (γιατι στα bonus δεν έχει τέτοια κατηγορία)
3. Σε κάθε πτήση βγάζει συγκεκριμένες θέσεις και στις τρεις κατηγορίες και εδώ;
4.Έχω την aegean visa με 10000 πόντους μέσα και θέλω πχ 7000 μιλια για μια εξαργύρωση. Παίρνω aegean και επιτόπου μου μετατρέπουν τους 7000 bonus σε αντίστοιχα μίλια και κάνω online μετά την εξαργύρωση;
1. Στην ερώτηση αυτή μου είπαν ότι η θέση με bonus και μίλια είναι κοινές και συγκεκριμένες ανά πτήση (3)
4. Σωστά ναι.. Μπορείς επίσης να ενεργοποιήσεις πάγια εντολή ώστε αυτόματα κάθε μήνα να μετατρέπονται οι πόντοι που έχεις στην Aegean σε μίλια. Αλλά γενικά είναι μια κάρτα που συμμετέχει και στο bonus και στο miles+bonus. Οπότε διαλέγεις εσύ. Με μίλια εχεις παραπάνω επιλογές όπως ξέρεις για το πρόγραμμα.. πχ για ενοικίαση αυτοκινήτου ή για αναβάθμιση θέσης σε business κτλ.


Δεν είναι απολύτως συγκρίσιμα τα δυο, γιατί το εισιτήριο με τους Bonus πόντους περιλαμβάνει και βαλίτσα, ενώ με μίλα στην τιμή αυτή όχι.
Σε αυτό έχεις δίκιο.. αλλά γενικά επειδή χρησιμοποιώ και τα 2 προγράμματα.. νομίζω τις περισσότερες φορές αν όχι όλες.. Πιο συμφέρον είναι να εξαργυρώσεις με μίλια.. Και αν θες αγοράζεις και βαλίτσα μετά .. πόσο μάλλον αν βρεις με happy miles. Πχ ήθελα να εξαργυρώσω σε ένα εισιτήριο Αθήνα - Αλεξανδρούπολη.. Με το πρόγραμμα bonus ηθελα 9000 πόντους ενώ με το miles and bonus ήθελα 4000 μίλια με happy miles... .. Ακόμα και βαλίτσα να αγόραζα πάλι θα συνέφερε με τα μίλια.
Αλλά μπορείς με μίλια να εξαργυρώσεις και σε flex. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα πχ το Αθήνα Αλεξανδρούπολη είχε 5250 μίλια (οποτε μαζί με βαλίτσα) σε αντίθεση με το bonus που θέλεις 9000. Οπότε έτσι είναι άμεσα συγκρίσιμα
 
Last edited:

d2000269

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Αλλά μπορείς με μίλια να εξαργυρώσεις και σε flex. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα πχ το Αθήνα Αλεξανδρούπολη είχε 5250 μίλια (οποτε μαζί με βαλίτσα) σε αντίθεση με το bonus που θέλεις 9000. Οπότε έτσι είναι άμεσα συγκρίσιμα
Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο αυτά τα happy miles που βλέπω στην σελίδα τους πχ ΑΘΗΝΑ - ΒΙΕΝΝΗ με 5600 μίλια είναι συγκεκριμένες θέσεις ή αν έχει εισιτήρια το συγκεκριμένο τρίμηνο με εξαργύρωση θα το πάρεις με 5600 όχι με τα κανονικά μίλια που θέλει;
 

max1990

Member
Μηνύματα
47
Likes
11
Έχω κάνει αίτηση δύο φορές για αυτή τη κάρτα και μου την έχουν απορρίψει αν και έχω δήλωση πάνω από 9.000 ευρώ. Καμιά ιδέα.? Και δέν έχω θέματα να χρωστάω σε τράπεζες και τέτοια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.732
Likes
50.825
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μήπως να πας με μινι φούστα στη συνέντευξη ; αν τους πήγαινες κουλουρακια; πιο αποτελεσματικα, αν εκανες καμια κλειστή κατάθεση σε αυτούς ;
Έχω κάνει αίτηση δύο φορές για αυτή τη κάρτα και μου την έχουν απορρίψει αν και έχω δήλωση πάνω από 9.000 ευρώ. Καμιά ιδέα.? Και δέν έχω θέματα να χρωστάω σε τράπεζες και τέτοια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.135
Likes
41.446
Έχω κάνει αίτηση δύο φορές για αυτή τη κάρτα και μου την έχουν απορρίψει αν και έχω δήλωση πάνω από 9.000 ευρώ. Καμιά ιδέα.? Και δέν έχω θέματα να χρωστάω σε τράπεζες και τέτοια.
Για σιγουρη εκδοση μπορεις να ανοιξεις προθεσμιακη καταθεση.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Έχω κάνει αίτηση δύο φορές για αυτή τη κάρτα και μου την έχουν απορρίψει αν και έχω δήλωση πάνω από 9.000 ευρώ. Καμιά ιδέα.? Και δέν έχω θέματα να χρωστάω σε τράπεζες και τέτοια.
Μη σταματάς να κάνεις αιτήσεις, εγώ νομίζω με την 4η!
 

d2000269

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Μη σταματάς να κάνεις αιτήσεις, εγώ νομίζω με την 4η!
Mιας και έκανα κι εγώ αίτηση ηλεκτρονικά σας απορρίφθηκε αμεσα η ήρθε courier πηρε τα χαρτιά και στο τέλος φάγατε το άκυρο; Γιατί εμένα χθες εκανα αιτηση και μου ηρθε ενα μειλ τωρα ότι η διαδικασία προχωράει και θα σας καλέσουν από τράπεζα για να σας ενημερώσουν για την υπογραφη της αιτησης τη παραλαβή των δικαιολογητικών. Σε ολους παει αυτό ή πήρε κατι σαν προεγκριση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.317
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
nicktherigk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom