Airbnb

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Προσπαθώ να κρατησω την ψυχραιμία μου αλλά μόλις είδα ότι η πιστωτική μου χρεώθηκε απο την Airbnb με 5 διαφορετικές κρατήσεις που συνολικά φτάνουν ακριβώς τα 1000 ευρώ. Προφανώς έγινε υποκλοπή των στοιχείων της κάρτας μου, καθώς μόνο μια φορά κράτησα δωμάτιο το οποίο μετά ακύρωσα, πριν απο ενα χρόνο
. Τι κάνω τώρα, εκτός απο το να μιλήσω με την τράπεζα αρχικά;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.219
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάνε γρήγορα αμφισβήτηση συναλλαγής υποθέτω, και στείλε και ένα θυμωμένο email στην εταιρεία.

Μου κάνει τρομερή εντύπωση πώς ειδικά στο κομμάτι του ταξιδιού γίνονται αυτά, οι εταιρείες δε κοιτάνε ότι υπάρχει αναντιστοιχεία των στοιχείων χρέωσης με τα στοιχεία των ανθρώπων που χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες; Εγώ πριν 2 χρόνια είδα μια χρέωση στην πιστωτική της γυναίκας μου για αεροπορικά εισιτήρια αξίας 2.500$ !!! Και όταν πήρα τηλέφωνο το πρακτορείο που είχε γίνει η πληρωμή να ζητήσω το λόγο που δεν κοιτάνε τα στοιχεία (ειδικά στα αεροπορικά θάπρεπε νάναι πανεύκολη η διασταύρωση), σφύριζαν αδιάφορα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Προσπαθώ να κρατησω την ψυχραιμία μου αλλά μόλις είδα ότι η πιστωτική μου χρεώθηκε απο την Airbnb με 5 διαφορετικές κρατήσεις που συνολικά φτάνουν ακριβώς τα 1000 ευρώ. Προφανώς έγινε υποκλοπή των στοιχείων της κάρτας μου, καθώς μόνο μια φορά κράτησα δωμάτιο το οποίο μετά ακύρωσα, πριν απο ενα χρόνο
. Τι κάνω τώρα, εκτός απο το να μιλήσω με την τράπεζα αρχικά;
Μου συνέβη ακριβώς με το ίδιο ποσό πριν 3-4 μήνες.Με ειχαν χρεώσει πέντε διαφορετικά καταστήματα στο Λονδίνο εκ των οποίων το ενα κομμωτήριο ενώ δεν εχω πάει καν στο Λονδίνο.Έκανα αμφισβήτηση των συναλλαγών γραπτώς με φαξ,μπορείς να πας και σ'ενα κατάστημα.Έγινε έλεγχος,διαπιστώθηκε η υποκλοπή και μου πιστωθηκαν τα χρήματα σε ενάμιση μήνα.Το πρώτο πράγμα που με συμβούλευσε η τράπεζα ήταν να ακυρώσω την κάρτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μου συνέβη ακριβώς με το ίδιο ποσό πριν 3-4 μήνες.Με ειχαν χρεώσει πέντε διαφορετικά καταστήματα στο Λονδίνο εκ των οποίων το ενα κομμωτήριο ενώ δεν εχω πάει καν στο Λονδίνο.Έκανα αμφισβήτηση των συναλλαγών γραπτώς με φαξ,μπορείς να πας και σ'ενα κατάστημα.Έγινε έλεγχος,διαπιστώθηκε η υποκλοπή και μου πιστωθηκαν τα χρήματα σε ενάμιση μήνα.Το πρώτο πράγμα που με συμβούλευσε η τράπεζα ήταν να ακυρώσω την κάρτα.
Σε ευχαριστω. Ηδη ακυρωσα τμτην καρτα και προχωραω αμφισβητηση με την τραπεζα. Ελπιζω να εχω αισια καταληξη, τελικα χρεωσαν καπου 1200 ευρω. Εχει κανεις μειλ των καραγκιοζηδων της Airbnb;;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σε ευχαριστω. Ηδη ακυρωσα τμτην καρτα και προχωραω αμφισβητηση με την τραπεζα. Ελπιζω να εχω αισια καταληξη, τελικα χρεωσαν καπου 1200 ευρω. Εχει κανεις μειλ των καραγκιοζηδων της Airbnb;;;
Για δοκίμασε και τηλεφωνικά εδώ 211 1989888
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σε ευχαριστω. Ηδη ακυρωσα τμτην καρτα και προχωραω αμφισβητηση με την τραπεζα. Ελπιζω να εχω αισια καταληξη, τελικα χρεωσαν καπου 1200 ευρω. Εχει κανεις μειλ των καραγκιοζηδων της Airbnb;;;
Υπαρχει καποια εξελιξη; Σου εδωσαν εξηγησεις;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν πηρα εξηγήσεις αλλά ξηγηθηκαν σωστά. Η δε τράπεζα διαπίστωσε ότι οι μισές κρατήσεις έγιναν σε κινεζικό νόμισμα. Τέλος πάντων, κινήθηκα κι εγώ σύντομα και σε 4-5 μέρες το θέμα έληξε. Και γλίτωσα το εγκεφαλικό,
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Δεν πηρα εξηγήσεις αλλά ξηγηθηκαν σωστά. Η δε τράπεζα διαπίστωσε ότι οι μισές κρατήσεις έγιναν σε κινεζικό νόμισμα. Τέλος πάντων, κινήθηκα κι εγώ σύντομα και σε 4-5 μέρες το θέμα έληξε. Και γλίτωσα το εγκεφαλικό,
Ουφφφφφφφ ! :clap::clap::clap:
 

CELIA

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
...να υποθέσω πως η πολιτική επιστροφής ή δέσμευσης και αποδέσμευσης χρημάτων που ισχύει για όταν ''κλείνεις' με πιστωτική, ισχύει και για τη χρήση χρεωστικής...έτσι δεν είναι;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom