Athens Local - ξεναγήστε στην Αθήνα

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Από την άλλη όμως, φαντάζομαι, πως δεν εννοεί η όλη προσπάθεια την απόλυτη αφοσίωσή σου και τις π.χ. 7 ημέρες που ο καθείς ξένος θα είναι στην πόλη. Απ' ότι διάβασα μιλούν για κάποιες ώρες (3-4) τον μήνα, οι οποίες μπορεί να χωριστούν σε 2 ημέρες ή και σε 1. Ε, αυτή την ημέρα το να δει ο άλλος μια γωνιά της πόλης που να μην είχε σκεφθεί, πιστεύω θα τον ενδιέφερε ακόμη κι αν αυτή δεν είχε απαραιτήτως ιστορικό ενδιαφέρον. Άλλωστε όλο το υπόλοιπο πρόγραμμά του, θα το έκανε όπως οι περισσότεροι από εμάς όταν επισκέπτονται μια ξένη πρωτεύουσα.
Τώρα σε ό,τι αφορά τι μπορεί να του αρέσει του άλλου και για τη μαντεψιά, έχεις ένα δίκιο αλλά μέσα από τη διαλογή που θα κάνουν οι υπεύθυνοι, βάση των στοιχείων σου, υποθέτω σου αναθέτουν και το ανάλογο "group", αλλιώς με συζήτηση και κουβέντα...
Μα και εγώ σε αυτό το τετράωρο αναφέρθηκα: Αν λάβεις υπόψη σου οτι ο μέσος χρονος παραμονής του τουρίστα στην Αθήνα είναι ένα τριήμερο (και ίσως πολύ να λέω) τότε το ένα απόγευμα που αφορά το τετράωρο είναι ίσως πολύ για να χαθεί σε κάτι μέτριο και ψιλοαδιάφορο. Δε θέλω να πω οτι η Αθήνα δεν έχει "κρυφές γωνιές" οι οποίες θα ενδιέφεραν κάποιες κατηγορίες τουριστών, αλλά σίγουρα δεν έχει η κάθε γειτονιά τέτοιου επιπέδου "κρυφές γωνιές" οι οποίες θα άξιζαν να αφιερωθεί το ένα έκτο της επίσκεψης ενός τουρίστα. Δε θα το έβλεπα λοιπόν σε επίπεδο γειτονιάς κάτι τέτοιο, αλλά σε επίπεδο πόλης, σε σχέση με ειδικό τουρισμό. Πχ: αν είχα να κουλαντρήσω κάποιον θρησκευόμενο καθολικό θα του έκανα τουρ σε κάποιες απο τις καθολικές εκκλησίες της Αθήνας και θα οργάνωνα επίσκεψη στο καθολικό μοναστήρι που βρίσκεται στην Κυψέλη.
Τώρα για τους υπεύθυνους...αν είναι όπως όλοι οι υπόλοιποι υπεύθυνοι του ελληνικού τουρισμού...την έκατσαν τη βάρκα οι τουρίστες! Το πιθανότερο θα είναι να μας περίμεναν οι καθολικοί να πάμε και εγώ να έκανα εκ του προχείρου ξενάγηση στα Εξάρχεια καθότι; αντι για τους καθολικούς, όπως θα είχα ειδοποιηθεί, θα αντιλαμβανόμουνα τελευταία στιγμή οτι είχα πέσει σε γκρουπ ευρωπαίων φίλων του maltakia.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Τώρα για τους υπεύθυνους...αν είναι όπως όλοι οι υπόλοιποι υπεύθυνοι του ελληνικού τουρισμού...την έκατσαν τη βάρκα οι τουρίστες! Το πιθανότερο θα είναι να μας περίμεναν οι καθολικοί να πάμε και εγώ να έκανα εκ του προχείρου ξενάγηση στα Εξάρχεια καθότι; αντι για τους καθολικούς, όπως θα είχα ειδοποιηθεί, θα αντιλαμβανόμουνα τελευταία στιγμή οτι είχα πέσει σε γκρουπ ευρωπαίων φίλων του maltakia.
Αν το σκεφτούμε έτσι, τότε πάσο...Απλά σαν όλη ιδέα φαντάζει στα δικά μου μάτια όμορφη, καθώς αντίστοιχα κι εγώ θα ήθελα να περιπλανηθώ στην αντίστοιχη μη τουριστική μεριά του Βερολινέζου παράδειγμα. Από την άλλη, ο Γερμανός υπεύθυνος θα ήταν τύπος και υπογραμμός υποψιάζομαι και δεν θα είχα προβλήματα του στυλ με τι έχω να κάνω τώρα...Αν "περπατήσει" σωστά πάντως, εδώ θα είμαστε να λέμε και τα καλά και τα στραβά φυσικά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Να εξηγήσω πως εγώ λειτουργώ σαν τουρίστας σε μια Ευρωπαϊκή πόλη... πρώτα απ όλα κάνω μια προεργασία για το τι αξίζει να δω... π.χ αν ήμουν Άγγλος, Γάλλος, Πορτογάλος και πήγαινα στην Αθήνα...

1. Θα έβαζα μέσα δύο μουσεία... άσχετα με την ηλικία του καθενός η επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο και στο Νέο Μουσείο της Ακρόπολης είναι ένα μεγάλο must και δεν χρειάζεσαι καμιά υπόδειξη για να το καταλάβεις...

2. Θα ψαχνόμουν για τα σημαντικά μνημεία της πόλης, τους πιο σημαντικούς δρόμους, τις πιο αξιόλογες συνοικίες... μοιραία θα κατέληγα στην Δ. Αρεοπαγίτου, την Πανεπιστημίου, την Πλάκα, το Σύνταγμα, τον Εθνικό κήπο, το Μοναστηράκι, το Παναθηναϊκό Στάδιο, θα ξεκοκάλιζα τις αρκετές Βυζαντινές εκκλησίες και κατά πάσα πιθανότητα θα κατηφόριζα μέχρι το Γκάζι ή τα Πετράλωνα... όλα αυτά τα έχουν σχεδόν όλοι οι σύγχρονοι και ψαγμένοι οδηγοί και σας πληροφορώ πως είναι πολύ πιο ενημερωμένοι από αρκετούς ντόπιους...

3. Μια μέρα προφανώς θα την έτρωγα στο trendy όπως πλασάρεται απ όλους τους έντυπους και ιντερνετικούς οδηγούς Κολωνάκι για ψώνια και για να δω πως είναι μια κυριλέ Αθηναϊκή περιοχή...

4. Θα έβαζα μέσα μια κοντινή εκδρομή βλέπε Σούνιο , να είστε σίγουροι όλοι το προτείνουν, και αν ήμουν ψαγμένος θα ανέβαινα μέχρι την Κηφισιά ή θα κατέβαινα μέχρι την Γλυφάδα ή τον Πειραιά για διασκέδαση ανάλογα την εποχή...

5. Θα διάλεγα από μυστήριους ιντερνετικούς οδηγούς ή από περιοδικά που θα έτρωγα και θα πήγαινα στην ευχή του Θεού... σας πληροφορώ ότι πολλές φορές κι εγώ ο ντόπιος και μυστήριος στο φαγητό μαθαίνω για περίεργα Αθηναϊκά εστιατόρια από ξένες πηγές...

Σε όλο αυτό το project λοιπόν ένας αμφιβόλου αξίας και ενδιαφερόντων ερασιτέχνης ξεναγός τι θα μου προσέφερε? Υποθέτω μια καλή συνοικιακή ταβέρνα αν ήταν μερακλής, καναδυό μπαράκια σε κανένα Χαλάνδρι, και μια μυστήρια βόλτα στα μπουζούκια... τρίχες δηλαδή...

Λίγο πολύ το ίδιο συμβαίνει σε όλη την Ευρώπη... κρυφές περιοχές διαμάντια δεν υπάρχουν... αν κάνεις μια καλή έρευνα στο net και ακολουθείς πιστά ορισμένα site και περιοδικά περνάς καλύτερα και από ντόπιο...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν τα διάβασα όλα αλλά πρέπει να πω δύο πράγματα:
1) καλύτερος ξεναγός για την Θεσσαλονίκη από την Έρση, δε παίζει...
2) στο Ηράκλειο κάθε χρόνο διοργανώνεται κυνήγι θησαυρού όπου οι συμμετέχοντες θα πρέπει να αναζητήσουν διάφορες ιδιαίτερα ενδιαφέροντες γωνιές της πόλης με στοιχεία που δίνονται. Υπάρχουν π.χ. τμήματα των τειχών του Ηρακλείου τα οποία βρίσκονται κρυμμένα εντός καταστημάτων και αποθηκών. Αυτά κανείς δεν τα ξέρει. Traveller όντως, ελάχιστοι γνωρίζουμε την πόλη μας. Εγώ δεν ξέρω τα στραβά μου για το "πεπερασμένο" Ηράκλειο, πόσο μάλλον για την Αθήνα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μάλλον θα έπρεπε να ήταν "φάτε και διασκεδάστε με ντόπιους" Μου φαίνεται πολύ πιο πρακτικό και εφικτό. Συμφωνώ με τα γραφόμενα του traveller. Αυτό θα έκανα κι εγώ ερχόμενος στην Αθήνα.
Δεν ξέρω αν το πρόγραμμα έχει συγκεκριμένη διαδρομή (στην αρχική σελίδα του site τουλάχιστον υπάρχει μια τέτοια διαδρομή). Μήπως αντιγράψαμε τους Ιάπωνες; κάτι τέτοιο είχα διαβάσει κάπου πως κάνουν για να εξασκούν τα αγγλικά τους
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Έχω 'ξεναγήσει' πλήθος φορών άτομα από άλλες χώρες στη δική μου Αθήνα. Είμαι θαρρώ αρκετά υπεύθυνη για να διαχωρίσω ποια πληροφορία εμπίπτει στο πεδίο των γνώσεών μου και ποια να αποφύγω.

Λυπάμαι, αλλά αν θεωρείτε πως ή ψυχή του τουρισμού οφείλει να κινείται μονάχα γύρω από τα μνημεία και τα προάστια που τα περιλαμβάνουν, μιλάμε για διαφορετικό είδος τουρισμού.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Μάλλον θα έπρεπε να ήταν "φάτε και διασκεδάστε με ντόπιους" Μου φαίνεται πολύ πιο πρακτικό και εφικτό.
Αυτό το φάτε και διασκεδάστε με ντόπιους είναι κι αυτό ωραίο πάντως ρε παιδιά. Όταν είχα πάει στην Μαδρίτη κι είχαμε βγει με μια φίλη Ισπανίδα της αδερφής μου, μας είχε πάει στα καλύτερα τάπας, σε περίεργα μπαρ που συχνάζαν αποκλειστικά ντόπιοι, ενώ παράλληλα μας μιλούσε για διάφορες συνήθειες των Ισπανών. Δεν μας πήγε σε μουσεία ούτε σε αξιοθέατα, ότι θέλαμε από αυτά τα κάναμε και μόνες μας. Η έξοδος μαζί της όμως ήταν από τις πιο ωραίες στιγμές του ταξιδιού. Είναι και ωραίος άνθρωπος βέβαια η συγκεκριμένη, δεν σου εγγυάται κανείς πως αυτός που θα "σε αναλάβει" θα κάνει κι αυτά που πρέπει.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σε όλο αυτό το project λοιπόν ένας αμφιβόλου αξίας και ενδιαφερόντων ερασιτέχνης ξεναγός τι θα μου προσέφερε? Υποθέτω μια καλή συνοικιακή ταβέρνα αν ήταν μερακλής, καναδυό μπαράκια σε κανένα Χαλάνδρι, και μια μυστήρια βόλτα στα μπουζούκια... τρίχες δηλαδή...

Περίπου τα ίδια λέμε:
Αν τώρα μιλάμε για τον μη μέσο τουρίστα, αλλά για τον άνθρωπο με κάποια πιο ειδικά ενδιαφέροντα, εκεί πιστέυω οτι θα είχε νόημα η προσπάθεια αυτή, αλλά χρειάζεται πάρα πολύ καλή οργάνωση, και καλή κατηγοριοποίηση των ενδιαφερομένων οι οποίοι θα παράσχουν το έργο: ποδοσφαιρόφιλοι, λάτρεις της τέχνης, της ιστορίας κλπ με αντίστοιχη κατηγοριοποίηση των ενδιαφερόμενων τουριστών, έτσι ώστε να μπορούν να ταιριάξουν οι δύο ομάδες μεταξύ τους, αλλιώς θα γίνει κόλαση: αν για παράδειγμα μου πέσει εμένα ο ποδοσφαιρόφιλος, ατύχησε σοβαρά ο άνθρωπος και ρήμαξε εντελώς το απόγευμά του. Δε θα μπορώ να τον εξυπηρετήσω σε τίποτε, όσες προσπάθειες και αν καταβάλλω.

Παράλληλα όμως μπορώ να αντιληφθώ οτι υπάρχουν κάποιες "κρυφές γωνιές" οι οποίες μπορεί να έχουν ενδιαφέρον και ενδεχομένως και να αναφέρονται στους τουριστικούς οδηγούς, αλλά συνήθως είναι καλύτερο να πας συνοδευόμενος με κάποιον που ξέρει το θέμα, γιατί και χρόνο θα σου γλιτώσει και θα σου πει κάτι παραπάνω από την αναφορά μιας παραγράφου που συνήθως γίνεται στους τουριστικούς οδηγούς. Αλλά κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνεται σε επίπεδο πόλης όμως, και όχι σε επίπεδο γειτονιάς.
Παράδειγμα: συνηθίζω να πηγαίνω κάποιους επισκέπτες φίλους (οι οποίοι φυσικά έχουν τέτοιο ενδιαφέρον) στο Α' Νεκροταφείο Αθηνών. Προϋπόθεση βέβαια είναι να μη φρικάρουν φυσικά με το θέμα. Εκτός από την ιστορία γλυπτικής του 19ου αιώνα η οποία περνά από μπροστά τους, (ευκαιρία λοιπόν να μιλήσει κανείς για τους Τηνιακούς καλλιτέχνες, τα εργαστήρια τους, και την πολεοδομική οργάνωση του ελληνικού κράτους στις αρχές τους 19ου αιώνα, τους πλούσιους έλληνες της διασποράς που παρήγγειλαν τεράστια ταφικά μνημεία κλπ) δίνεται η ευκαιρία και για μια μεγάλη αναφορά στην ελληνική ιστορία, καθώς επίσης μπορεί να γίνει αναφορά στην ορθόδοξη πίστη για τον θάνατο και για τα ταφικά έθιμα των ελλήνων, πολλά από τα οποία μπορεί να τύχει να τα βλέπουν και μπροστά τους εκείνη την ώρα. Μια τέτοια περιήγηση ξεπερνά την παράγραφο η οποία συνήθως αφιερώνεται στους τουριστικούς οδηγούς για το Α Νεκροταφείο, αλλά ούτε φυσικά και αφορά τον κάθε έναν τουρίστα της Αθήνας. Και βεβαίως και δεν υπάγεται στην κατηγορία που αναφέρεται "κρυφές γωνιές" της γειτονιάς μου.
Η διατύπωση όμως του θέματος, έτσι όπως γίνεται μου θυμίζει δυστυχώς το "απόψε αυτοσχεδιάζουμε".
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ΥΓ! Μετά την ξενάγηση δεν τους πηγαίνω ποτέ για καφέ στο κυλικείο του Α' Νεκροταφείου για ευνόητους λόγους...:D
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
ΥΓ! Μετά την ξενάγηση δεν τους πηγαίνω ποτέ για καφέ στο κυλικείο του Α' Νεκροταφείου για ευνόητους λόγους...:D
Καλά που το διευκρίνησες:lol:

Αλήθεια το παλιό κυλικείο(δεξιά από την κεντρική είσοδο) θα γινόταν μουσείο.Ξέρει κανείς άν λειτουργεί?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Την τελευταία φορά που πήγα, δε λειτουργούσε και δεν υπήρχε και πινακίδα οτι επρόκειτο να λειτουργήσει κάτι τέτοιο. Έχω όμως να βρεθώ εκεί (ευτυχώς) τουλάχιστον ένα χρόνο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αλήθεια το παλιό κυλικείο(δεξιά από την κεντρική είσοδο) θα γινόταν μουσείο.Ξέρει κανείς άν λειτουργεί?
Μέχρι πριν 2 χρόνια δε λειτουργούσε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.467
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom