Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

makisg

Member
Μηνύματα
4.767
Likes
15.420
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Παιδιά καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος πιό ειδικός ή πιό ενήμερος θα μπορούσε να μας πληροφορήσει εάν η οικολογική καταστροφή που συνέβη στην Ουγγαρία έχει καμιά επίπτωση στην υγεία ή τι πρέπει να προσέξουμε εμείς που την άλλη βδομάδα θα ταξιδεύσουμε στη Βουδαπέστη.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
244
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
???
μεταξυ σοβαρου και αστειου και μονο η επιχειρηση «ανοιχτος υπονομος» που βρισκεται σε εξελιξη σε καποια σημεια της πολης ειναι αστα να πανε...

αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι πως η τοξικη λασπη (απ οτι ειπαν στην tv) μπορει να μεταφερθει μεσω της βροχης.. οποτε πιθανη βροχη στη βουδαπεστη ισως σημαινει.............................
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οπότε θα αλλάξω στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης λίγα ευρώ. Κυρίως χρήματα θέλω να βγάλω κατ ευθείαν από ΑΤΜ, δε θέλω να ασχοληθώ με κισέ και πάρε - δώσε.

Ευχαριστώ!
Τα ATM που βρίσκονται στο αεροδρόμιο σε χαλάνε?
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Πριν λιγες μερες γυρισα απο Βουδαπεστη και εχω να πω τα καλυτερα!Η πολη ειναι πανεμορφη και για να πω την αληθεια πιο προσεγμενη απο οτι την περιμενα. Ποδηλατοδρομοι παντου, παρκα, απιστευτη αρχιτεκτονικη,το κοινοβουλιο,ο αγιος Στεφανος,η Mattias church, o πυργος των ψαραδων, η πλατει των Ηρωων και και και. Επισης σε ολη την πολη κανουν εργα(πραγμα εκνευριστικο για τον επισκεπτη βεβαια) και γενικα σου εδινε την αισθηση οτι δεν μενει στασιμη.

Κατι που δεν περιμενα και μου εκανε θετικη εντυπωση ειναι οτι οι ουγγροι οδηγοι σταματουσαν στις διαβασεις των πεζων για να περασουν οι πεζοι.Ακομη εβλεπες οικογενειες να βολταρουν στα παρκα και κατα μηκος του Δουναβη,κοσμο να κυκλοφορει με το ποδηλατο του, παρεες να καθονται στα παρκα και παρα πολλοι να βολταρουν με τα κατοικιδια τους.Εβλεπες με λιγα λογια μια πολη ανθρωπινη. Δυστυχως μετα απο ολα αυτα ξαναθυμηθηκα ποσο πισω ειμαστε σε τετοια θεματα και σε τι αθλιες πολεις εχουμε συνηθισει να ζουμε.

Ο καιρος οταν χαλασε εδω με τις βροχες κτλ εκει ειχε χαρα θεου.Περα απο την πρωτη μερα νωρις το πρωι που ειχε συννεφια μετα ειχε μονιμως ηλιο με μερικα συννεφα καποιες φορες. Ευτυχως ημουνα πολυ τυχερος!

Α!Επισης papi, δεν σε ξεχασα!Το διαμερισμα ηταν απλα ΤΕΛΕΙΟ.Πανεμορφο,καινουριο και ευρυχωρο.Μας δωσαν και μεγαλυτερο (δεν καταλαβα ποτε το λογο αλλα δεν με χαλασε) ενω μας ειχαν ακομη και ενα μπουκαλι κρασι να μας περιμενει μεσα στο διαμερισμα. Το μονο μειον που μπορω να σκεφτω ειναι οτι δεν δουλευε ο φουρνος της κουζινας ή ισως εμεις δεν καταφεραμε να τον λειτουργησουμε σωστα αν και αμφιβαλλω.Ακομη κοντα στο διαμερισμα εχει 2 supermarket 24ωρα(το ενα ακριβως απεναντι και το αλλο ενα τετραγωνο μακρια) οποτε μπορεις να παρεις οτι θες οποτε θες.Ακρως εξυπηρετικο.Ακομη το διαμερισμα ειναι διπλα στον σταθμο του μετρο Deak οπου συναντιουνται και οι 3 γραμμες του μετρου και πολυ κοντα στον Αγιο Στεφανο.Η τοποθεσια ειναι τρομερη.Εισαι κοντα σε ολα.
Τελος θα ηθελα να ευχαριστησω τους ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας γιατι λογω της απεργιας τους η πτηση μας ακυρωθηκε και πεταξαμε με την πρωινη και κερδισαμε ετσι μια ημερα.:haha::haha:
 

jpsih

Member
Μηνύματα
244
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
???
dust ακριβως οπως τα λες ειναι..
ειδικα το θεμα με τις διαβασεις.. θα περασα πανω απο 50 διαβασεις και ολες το αυτοκινητο που ερχοταν πλακονωταν στα φρενα για να περασουμε..
εξαιρετικη εντυπωση μου εκανε και ο ταξιτζης που μας πηγε στο αεροδρομιο..
παιδια πηγαινε σε εντελως αδειο κεντρικο δρομο (οπως ειναι η κηφισιας για παραδειγμα) και το οριο ηταν 50 χλμ ενω δεν πηγε με 51 ουτε για μια στιγμη...
γενικα οι ουγγροι απο αυτα που ειδα εχουν εξαιρετικη παιδεια πανω σε αυτα τα θεματα...
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Dust έχει επηρεαστεί καθόλου η τουριστική κίνηση με το ατύχημα στο εργοστάσιο αλουμινίου? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχουν οι τουρίστες?
 

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Πριν λιγες μερες γυρισα απο Βουδαπεστη και εχω να πω τα καλυτερα!Η πολη ειναι πανεμορφη και για να πω την αληθεια πιο προσεγμενη απο οτι την περιμενα. Ποδηλατοδρομοι παντου, παρκα, απιστευτη αρχιτεκτονικη,το κοινοβουλιο,ο αγιος Στεφανος,η Mattias church, o πυργος των ψαραδων, η πλατει των Ηρωων και και και. Επισης σε ολη την πολη κανουν εργα(πραγμα εκνευριστικο για τον επισκεπτη βεβαια) και γενικα σου εδινε την αισθηση οτι δεν μενει στασιμη.

Κατι που δεν περιμενα και μου εκανε θετικη εντυπωση ειναι οτι οι ουγγροι οδηγοι σταματουσαν στις διαβασεις των πεζων για να περασουν οι πεζοι.Ακομη εβλεπες οικογενειες να βολταρουν στα παρκα και κατα μηκος του Δουναβη,κοσμο να κυκλοφορει με το ποδηλατο του, παρεες να καθονται στα παρκα και παρα πολλοι να βολταρουν με τα κατοικιδια τους.Εβλεπες με λιγα λογια μια πολη ανθρωπινη. Δυστυχως μετα απο ολα αυτα ξαναθυμηθηκα ποσο πισω ειμαστε σε τετοια θεματα και σε τι αθλιες πολεις εχουμε συνηθισει να ζουμε.

Ο καιρος οταν χαλασε εδω με τις βροχες κτλ εκει ειχε χαρα θεου.Περα απο την πρωτη μερα νωρις το πρωι που ειχε συννεφια μετα ειχε μονιμως ηλιο με μερικα συννεφα καποιες φορες. Ευτυχως ημουνα πολυ τυχερος!

Α!Επισης papi, δεν σε ξεχασα!Το διαμερισμα ηταν απλα ΤΕΛΕΙΟ.Πανεμορφο,καινουριο και ευρυχωρο.Μας δωσαν και μεγαλυτερο (δεν καταλαβα ποτε το λογο αλλα δεν με χαλασε) ενω μας ειχαν ακομη και ενα μπουκαλι κρασι να μας περιμενει μεσα στο διαμερισμα. Το μονο μειον που μπορω να σκεφτω ειναι οτι δεν δουλευε ο φουρνος της κουζινας ή ισως εμεις δεν καταφεραμε να τον λειτουργησουμε σωστα αν και αμφιβαλλω.Ακομη κοντα στο διαμερισμα εχει 2 supermarket 24ωρα(το ενα ακριβως απεναντι και το αλλο ενα τετραγωνο μακρια) οποτε μπορεις να παρεις οτι θες οποτε θες.Ακρως εξυπηρετικο.Ακομη το διαμερισμα ειναι διπλα στον σταθμο του μετρο Deak οπου συναντιουνται και οι 3 γραμμες του μετρου και πολυ κοντα στον Αγιο Στεφανο.Η τοποθεσια ειναι τρομερη.Εισαι κοντα σε ολα.
Τελος θα ηθελα να ευχαριστησω τους ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας γιατι λογω της απεργιας τους η πτηση μας ακυρωθηκε και πεταξαμε με την πρωινη και κερδισαμε ετσι μια ημερα.:haha::haha:
σε ευχαριστω παρα πολυυυ!!!τελικα δεν θα μεινουμε εκει γιατι μειναμε μονο το ζευγαρι αλλα να 'σαι καλα που με θυμηθηκες!τελικα οντως ειναι ωραια να εισαι σε καλη ιντερνετικη κοινοτητα :clap::clap:
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Προσωπικα δεν αντιληφθηκα κατι ουτε στη Βουδαπεστη, ουτε στο visegrad που πηγα.Ολα κυλουσαν ομαλα και πολυ ηρεμα.Μαλλον δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Εγω επινα και απο το νερο της βρυσης.Τωρα αν παθω κατι στο μελλον θα σας ενημερωσω!:D
Papi δεν κανει τιποτα.Για αυτο ειμαστε εδω, για να αλληλοβοηθουμαστε!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.767
Likes
15.420
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα σε όλους και καλή μας εβδομάδα.:lol:

λοιπόν,όσοι επιστρέψατε από Βουδαπέστη γράψτε άμεσα τις εντυπώσεις και τις οδηγίες σας προς ενημέρωση πρός εμάς που παραλαμβάνουμε τη σκυτάλη για το επόμενο παρασκευοσαββατοκυρικοδευτερότριτο.:clap:
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλημέρα σε όλους!!!!Σκέφτομαι κι εγώ να κλείσω Βουδαπέστη για τέλη Μαρτίου 25-28.Είναι καλή εποχή.Έχω 4 μέρες γεμάτες.Λέει να πάω μια μονοήμερη Βιέννη;Είδα ότι έχει εισιτήρια με τραίνο μόνο 30 ευρώ.
Η άλλη εναλλακτική είναι να βάλω μερικές μέρες ακόμα και να συνδυάσω Βουδαπέστη - Πράγα.Τι λέτε είναι καλός συνδυασμός;Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος μετακίνησης από Βουδαπέστη για Πράγα.Αν ξέρει κάποιος πολύ θα ήθελα ν'ακούσω την άποψή σας!
Ευχαριστώ πολύ!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.142
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom