Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

sofianaxos

Member
Μηνύματα
796
Likes
278
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπερα! εχει κανεις αποψη για το baross city hotel? ειναι καλη επιλογη για το sziget festival που γινεται στο obudai island?
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
796
Likes
278
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαιρετώ όλη την παρέα. Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Να γράψω και γω τα σχόλιά μου.
Καταρχήν το πρόγραμμα που έβγαλα για τριήμερο (παλαιότερο ποστ) μας βγήκε, αλλά πολύ περπάτημα...Καταρχήν το ξενοδοχείο μας, Eurostars Budapest Center καταπληκτικό. Σε πολύ καλή θέση, αρκετά κοντά στο κέντρο, 200μέτρα από στάση μετρό, τραμ και λεωφορείου. Το πρωινό του πάρα πολύ καλό και και τα δωμάτια πεντακάθαρα. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.
Εστιατόρια: Πήγαμε στο Kiskakukk, στο Cafe Bouchon και στο Fatal.
Στο Kiskakukk το φαί είναι αρκετά καλό αλλά οι μερίδες είναι για στρουμφάκια..Αναγκαστήκαμε και πήραμε starter και main course και δε ξερω και γω τι άλλο για να χορτάσουμε...Λογαριασμός για 4 ατομα 23500 φιορίνια....(το τιπ μέσα)
Στο Cafe Bouchon μπορώ να πω ότι το ευχαριστηθήκαμε. Μερίδες κανονικές προς το μεγάλο, νόστιμο φαί και ωραία ατμόσφαιρα. Και πολύ ευγενικό service. Λογαριασμός για 4 ατομα 18700 φιορίνια....(το τιπ μέσα)
Στο Fatal έχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μερίδες. Το service ετσι και ετσι. Νόστιμα μπορώ να πω, αλλά αρκετά βαρύ το πιάτο του.. Προτιμήστε κάτι ανάλαφρο-όσο μπορεί να ειναι-. Λογαριασμός για 4 ατομα 16500 φιορίνια....
Αν βρεθείτε προς την εκκλησία του Ματιας πιείτε ενα καφεδάκι και φάτε γλυκάκι ή παγωτάκι στο Ruszwurm. Λέει πολλά.
Για σουβενιρ επισκεφθείτε την κεντρική αγορά (Central market), αλλά ψάξτε τις τιμές γιατί υπάρχουν διαφορές. Πίεστε και καμμια μπυρίτσα με συνοδεία αλλαντικών στο πάνω όροφο. Αν πάτε υπολογίστε κανα 3ωρο σίγουρα.
Εμείς πήγαμε και στο ζωολογικό κήπο και μας άρεσε ιδιαίτερα. Πήγαμε και μέχρι τα λουτρά Szechenyi αλλά δε μας ενθουσίασε και τόσο η εικόνα (καμμια 200αρια σε μια πισίνα) οπότε την κάναμε με ελαφριά πηδηματακια. Από την άλλη πήγαμε για να δούμε (τουριστικώς και μόνο) τα λουτρά Gellert πρωί πρωι και ηταν ήταν ωραία γιατί δεν είχε καθόλου κόσμο...
Αν πάτε στο νησι Μαργαρίτα, και θέλετε να το γυρίσετε, προτείνω να νοικιάσετε ένα αυτοκινητάκι σαν αυτά του γκολφ, συμφέρει και δεν κουράζεσαι.. Εμείς πήγαμε να κανουμε τα fitness boys & girls και νοικιάσαμε ποδήλατα, και μετα είμασταν....να μη πω.
Σε μουσεία δεν μπήκαμε, δεν ητανε του γούστου μας. Στο κοινοβούλιο μεγάλη ταλαιπώρια και τελικά δεν επιτρεπότανε η είσοδος λόγω μιας εκδήλωσης που είχανε.
Αν αγοράσετε εισητήρια πάρτε 10αδα, συμφέρει. Στα τραμ (ας πούμε το Νο2) το παλιό σύστημα ακύρωσης είναι λίγο μπέρδεμα. Βάζεις το εισιτήριο και τραβάς κάτι σα μοχλό προς τα κάτω ώστε να σου τρυπήσει το εισιτήριο.
Προτείνω - αν είστε και φαν της φωτογραφίας - να καθίσετε όταν σουρουπώνει στο πύργο των ψαράδων και να απολαύσετε τη θέα και τα όμορφα φωτισμένα κτίρια-γέφυρες κτλ. Πολύ ρομαντζάδα και καλή φάση.
Αυτά. Αν θυμηθώ κάτι ή αν θέλει κάποιος κάτι ας ρωτήσει.

mias kai aneferes to nisi tis margaritas posi wra thelei kaneis gia na to perpatisei? anarwtiemai giati tha paw ton augousto gia to festival, kai oi skines tha einai diaspartes ap oti exw akousei
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
mias kai aneferes to nisi tis margaritas posi wra thelei kaneis gia na to perpatisei? anarwtiemai giati tha paw ton augousto gia to festival, kai oi skines tha einai diaspartes ap oti exw akousei
περπατιέται μιά χαρά!άλλωστε είναι τόσο ευχάριστος ο χώρος μεσ το πράσινο που δεν καταλαβαίνεις πως περνάει η ώρα,
ακριβώς πόση ώρα δεν μπορώ να σου πώ ,στο περίπου κανένα δίωρο για το γύρο από την είσοδο του νησιού ως το τέρμα κάτω που είναι το ξενοδοχείο με τα λουτρά και πίσω από την άλλη πλευρά.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
με ποδηλατο ειναι γυρω στα 45 λεπτα..

Tapatalked from my GT-I9100
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Έχετε να προτείνετε κάποια κοντινή πόλη,πλην της Βιέννης,για σιδηροδρομική εκδρομή;Θα πάω για 5 ημέρες στο τέλος Αυγούστου
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
796
Likes
278
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Aπο ΑΤΜ δεν θελω να σηκωσω, η τραπεζα μου ειπε οτι δεν με πολυσυμφερει γιατι θα χρεωθω διπλά. ασε που ενας υπαλληλος μου ειπε οτι δεν ειναι ασφαλες γιατι τα συστηματα εκει ειναι συγχρονα και μπορει να μου κλεψουν τον αριθμο της καρτας. Γιαυτο λεω να παω σε ανταλλακτηριο, απλα φοβαμαι μην ειναι μουφα κανενα και την πατησω
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
Aπο ΑΤΜ δεν θελω να σηκωσω, η τραπεζα μου ειπε οτι δεν με πολυσυμφερει γιατι θα χρεωθω διπλά. ασε που ενας υπαλληλος μου ειπε οτι δεν ειναι ασφαλες γιατι τα συστηματα εκει ειναι συγχρονα και μπορει να μου κλεψουν τον αριθμο της καρτας. Γιαυτο λεω να παω σε ανταλλακτηριο, απλα φοβαμαι μην ειναι μουφα κανενα και την πατησω
ποιας τραπεζας καρτα εχεις? γιατι μαλλον δεν στα ειπαν καλα..
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
796
Likes
278
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ποιας τραπεζας καρτα εχεις? γιατι μαλλον δεν στα ειπαν καλα..

της marfin αλλα να φανταστεις δεν ηξεραν καν ποσο θα χρεωνομαι. Μενω Ναξο και απο οτι φαινεται δεν εχουν και πολυ ιδεα απο αυτα εδω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Aπο ΑΤΜ δεν θελω να σηκωσω, η τραπεζα μου ειπε οτι δεν με πολυσυμφερει γιατι θα χρεωθω διπλά. ασε που ενας υπαλληλος μου ειπε οτι δεν ειναι ασφαλες γιατι τα συστηματα εκει ειναι συγχρονα και μπορει να μου κλεψουν τον αριθμο της καρτας. Γιαυτο λεω να παω σε ανταλλακτηριο, απλα φοβαμαι μην ειναι μουφα κανενα και την πατησω
Άλλαξε τράπεζα ή βρες πιο σοβαρό υπάλληλο. Έπεσες σε άσχετο που έλεγε - στην καλύτερη περίπτωση - ότι του κατέβαινε στο κεφάλι. Τα συστήματα στην Ουγγαρία, όσον αφορά την ασφάλεια των ηλεκτρονικών συναλλαγών είναι 2 γεννιές μπροστά από των Ελληνικών τραπεζών (που γενικώς είναι τελευταίες στην Ευρώπη, και μιλάω μετά λόγου γνώσεως).
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
αν για οποιοδηποτε λογο προτιμησεις ανταλλακτηριο, κανεις συναλλλαγμα για τα πρωτα εξοδα στο αεροδρομιο (πχ 20-30 ευρω) και αφου βολευτεις τσεκαρεις τις τιμες συναλλαγματος που δινουν τα κεντρικα ανταλλακτηρια στην vaci utca..

απ οτι θυμαμαι (αν και πανε αρκετοι μηνες πισω) την καλυτερη τιμη εδινε ενα ανταλλακτηριο που βρισκοταν μπροστα στον αγ. στεφανο.. εχε το στο νου σου..

και το σημαντικοτερο προσεχε μην μπερδεψεις τις 2 τιμες (we buy/we sell).. στη χαλαροτητα των διακοπων την πατησα (ναι.. μη γελατε..) και εχασα σχεδον ενα 40αρι απο δικη μου μ@!@κ!@
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.365
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom