Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Οικογενειακές είναι παντου, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν κυκλοφορούν άνθρωποι έξω και δεν διασκεδάζουν. Επίσης από άλλες χώρες που έχει τύχει να βρεθώ , αλλά φαντάζομαι ισχύει παντού όλα τα ξενοδοχεία διοργανώνουν γευματα εορταστικά και συνήθως υπάρχουν και πάρα πολλές εκδηλώσεις από δήμους κλπ και για τους τουρίστες και για τους κατοικους.. Στην πρωτεύουσα της χώρας θα πάει, δεν θα πάει σε κανένα χωριό με 10 ανθρώπους. Επίσης οι Ούγγροι γενικά είναι λαός που βγαίνει έξω.. Δεν είναι Αυστριακοί πχ που άμα πας κυριακή στην Βιέννη δεν κυκλοφορούν ουτε γάτες στον δρόμο.. Φυσικά μπορεί να έχεις και δίκιο, φου δεν έχω πάει δεν ξέρω, αλλά το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να συμβαίνει..

Όσον αφορά τα αγγλικά που λέει το Μαράκι, εγώ (κινούμενος σε τουριστικές επι το πλείστον περιοχές βεβαίως) δεν αντιμετόπισα κάποιο πρόβλημα συννενόησης..
 
  • Like
Reactions: Tea

Tea

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Παιδια σας ευχαριστω ολους γ το ενδιαφερον...ειναι πρωτη φορα που βγαινω εξωτερικο και οτι λετε με βοηθαει πολυ..οσο μπορεσα διαβασα και τις παλαιοτερες αναρτησεις παντως τ ξενοδοχειο ,( zora boutiqve hotel) με ενημερωσε οτι ολα ειναι ανοιχτα μεχρι 24 απογευμα και οτι 25 εχει αρκετα εστιατορια ανοιχτα...κ επισης υπαρχουν κ αυτα τα στολισμενα σπιτακια..
 

Maraki_p

Member
Μηνύματα
37
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Κοίτα σίγουρα τα αξιοθέατα είναι κλειστά και οι συγκοινωνίες πιο αραιές, αλλά όπως είπε και ο Psitgr είναι πρωτεύουσα με αρκετούς επισκέπτες αυτή την περίοδο, οπότε σίγουρα θα είναι ανοιχτά κάποια εστιατόρια. Μπορείς να ξαναστείλεις στο ξενοδοχείο και να ζητήσεις να σου προτείνουν κάποιο ή να σου κάνουν κράτηση για να μην ψάχνεις τελευταία στιγμή ή να ρωτήσεις αν θα προσφέρουν αυτοί κάποιο γεύμα για να είστε καλυμμένοι. Η πόλη πάντως από φωτογραφίες που έχω δει είναι ήδη στολισμένη και πανέμορφη! Παρεμπιπτόντως ξέρει κανείς τα σπιτάκια αυτά που ανοίγουν στις πλατείες και οι Χριστουγεννιάτικες αγορές πότε κλείνουν;
 
  • Like
Reactions: Tea

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Αφού είσαι νέα στο σπορ ποτέ να μην ξεχνάς να ρωτάς τον Γούγλη.. Με ένα απλό googlarisma βρίσκεις όλες τις απαντήσεις..

budapestchristmas.com

http://welovebudapest.com/clubs.and.nightlife.1/where.to.party.on.christmas.eve.in.budapest

http://www.budapestbylocals.com/event/christmas-in-budapest/

http://budapestrivercruise.com/budapest-river-cruise-on-christmas-eve

και πολλά άλλα..

Δες και μερικές εικόνες έτσι να προετοιμαστείς ψυχολογικά..

@Maraki_p Πάτα τα λινκ λέει ώρες ακριβώς στο πρώτο..
 
Last edited by a moderator:

Tea

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Νταξει εν τελει νμζω τζαμπα αγχωθηκα!!!

Και χιλια ευχαριστω γ τ ενδιαφερον..οσο γ τις κρουαζιερουλες σγρα θα τις τιμησω...απλα λεω να κλεισουμε οταν παμε εκει...δν νμζω να μν δν βρουμε εισητηρια τ στ καλο...:p
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Νταξει εν τελει νμζω τζαμπα αγχωθηκα!!!

Και χιλια ευχαριστω γ τ ενδιαφερον..οσο γ τις κρουαζιερουλες σγρα θα τις τιμησω...απλα λεω να κλεισουμε οταν παμε εκει...δν νμζω να μν δν βρουμε εισητηρια τ στ καλο...:p
Κλ ν πρσς! :p
 

Maraki_p

Member
Μηνύματα
37
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Psitgr ευχαριστούμε για τις άμεσες απαντήσεις και τη βοήθεια! Tea καλά να περάσεις!
 
  • Like
Reactions: Tea

elisavet91

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία με υπερσιβηρικό
Λόγω του ότι η αδερφή μου πήγε με το πρόγραμμα Erasmus Βουδαπέστη το καλοκαίρι, είχα πάει μαζί της για να τη βοηθήσω να βρει σπίτι. Έμεινα για 4 μέρες, αλλά επειδή είχαμε άλλα πράγματα να κάνουμε δεν πήγα στα αξιοθέατα, στα οποία σκοπεύω να πάω την Πρωτοχρονιά, που θα πάω για να τη δω. Αυτό που έχω να πω είναι ότι χρειάζεσαι κάποιο χάρτη ή κάποια εφαρμογή, γιατί όντως δύσκολα συνεννοείσαι με τους Ούγγρους. Είτε δεν ξέρουν αγγλικά είτε δε θέλουν να σταματήσουν και να βοηθήσουν. Εμένα τουλάχιστον μου έδωσαν την εντύπωση ότι είναι ένας λαός που φοβάται τους ξένους και ελάχιστοι σταμάτησαν στο δρόμο να με βοηθήσουν. Επομένως ο χάρτης και οι εφαρμογές που είχα κατεβάσει στο κινητό με έσωσαν. Τώρα όσο αφορά το φαγητό, όσο ήμουν εκεί δεν πήγα σε κάποιο εστιατόριο, αλλά τρώγαμε κυρίως fast food, οπότε και η κουζίνα τους να μην αρέσει σε κάποιον δε θα μείνει νηστικός. Έχει Mc Donalds, Kfc, TGI, Τούρκικους γύρους (σε κάποιους αρέσουν σε άλλους όχι από ότι έχω διαβάσει, εγώ έφαγα και δεν έπαθα κάτι, ίσα ίσα μου άρεσε),αλλά και πολλά έθνικ τύπου Μεξικάνικα, Ιταλικά, Ασιατικά διάσπαρτα σε όλη την πόλη και κυρίως σε κεντρικές περιοχές όπως στην Deak ferenc ter, Oktogon. Η αδερφή μου βέβαια πήγε στο εστιατόριο Menza και μου είπε ότι ήταν πολύ καλό. Οι συγκοινωνίες τους είναι πολύ καλές και γρήγορες. Προσοχή μόνο κατά τις βραδινές ώρες και κυρίως στο τραμ, γιατί εμάς πήγαν να μας βουτήξουν το πορτοφόλι. Τέλος προσοχή από που κλείνετε καταλύματα. Εμείς είχαμε κλείσει ένα διαμέρισμα από το only apartments και δε μείναμε καθόλου ικανοποιημένοι. Στην αρχή είχαμε κλείσει άλλο διαμέρισμα, το οποίο μας άλλαξαν μια μέρα πριν το ταξίδι λέγοντας ότι είχε βλάβη και δεν ήταν κατοικήσιμο. Το διαμέρισμα που μας έδωσαν τελικά ήταν στην πλατεία Oktogon, σε παλιά πολυκατοικία, με παλιά έπιπλα, καμία σχέση με τις φωτογραφίες και από καθαριότητα άστα να πάνε. Λεκέδες σε σεντόνια και πετσέτες, δαχτυλιές στα τραπεζάκια, πιάτα και ποτήρια φουλ στη σκόνη και η πολιτική τους ήταν πριν φύγεις να τους καθαρίσεις ότι είχες κάνει και να πετάξεις τα σκουπίδια. Αααα και η γυναίκα που ήρθε να μας παραδώσει το κλειδί δε μιλούσε ούτε μια λέξη αγγλικά και προσπαθούσαμε μισή ώρα να συνεννοηθούμε με νοήματα. Κατά τα άλλα η πόλη για να την επισκεφτείς (όχι για να μείνεις) είναι μια ωραία πόλη, έχει πολλά να δεις και να κάνεις. Αυτά από μένα προς το παρόν.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις κάποιες χρήσιμες εφαρμογές??
 

Maraki_p

Member
Μηνύματα
37
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Εγώ είχα κατεβάσει τις εφαρμογές "Smart City Budapest Transport", "Map of Budapest offline", "Budapest Metro" από το play store και ήταν μια χαρά. Χρησιμοποιούσα κυρίως μετρό για τις μετακινήσεις μου, το οποίο καλύπτει όλα τα κεντρικά σημεία. Στις στάσεις πάντως των τραμ και των λεωφορείων έχει ταμπέλες με τις στάσεις που κάνουν και το πρόγραμμά τους.
 

elisavet91

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία με υπερσιβηρικό
Εγώ είχα κατεβάσει τις εφαρμογές "Smart City Budapest Transport", "Map of Budapest offline", "Budapest Metro" από το play store και ήταν μια χαρά. Χρησιμοποιούσα κυρίως μετρό για τις μετακινήσεις μου, το οποίο καλύπτει όλα τα κεντρικά σημεία. Στις στάσεις πάντως των τραμ και των λεωφορείων έχει ταμπέλες με τις στάσεις που κάνουν και το πρόγραμμά τους.
Σ ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! τις κατέβασα ήδη..να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν το γνωρίζεις.. σε ποιά περιοχή μπορώ να βρω σχετικά οικονομική αγορά; για οτιδήποτε, όχι κάτι συγκεκριμένο...
 

passa

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Σ ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! τις κατέβασα ήδη..να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν το γνωρίζεις.. σε ποιά περιοχή μπορώ να βρω σχετικά οικονομική αγορά; για οτιδήποτε, όχι κάτι συγκεκριμένο...
Στην κλειστη αγορα τροφιμων, μπορεις να αγορασεις απο τροφιμα, ποτα, παπρικα μεχρι παραδοσιακες ενδυμασιες, διαφορα αναμνηστικα κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.504
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom