Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Καλημερα σε ολους και καλή χρονια να εχουμε...σκεφτομαι να κλεισω για Βουδαπεστη τέλος Μαίου με αρχες Ιουνιου..Μπορει να μου πει καποιος που γνωρίζει τι καιρο έχει περίπου εκεινη την εποχή;;
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Καλημερα Κοραλενια,

Ειναι καπως αβεβαιο ολο αυτο με τον καιρο. Ειχα παει τελη Ιουνιου, και μας ειχε κανει δυο μερες βροχη. ( μην φανταστεις κατακλυσμο )Πηγα και τον Δεκεμβριο και ειχε πολυ κρυο αλλα σχετικη ηλιοφανεια. Συνηθως, την περιοδο τελη Μαιου-αρχες Ιουνιου η θερμοκρασια κυμαινεται στα ιδια πλαισια, περιπου 18 βαθμους την ημερα-ιδανικη για περπατημα. ;) . Απλα υπαρχει κ μεγαλη- αρκετα μεγαλη θα ελεγα- πιθανοτητα βροχης. Σε αυτο νομιζω δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε. :/
 

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Καλημερα Κοραλενια,

Ειναι καπως αβεβαιο ολο αυτο με τον καιρο. Ειχα παει τελη Ιουνιου, και μας ειχε κανει δυο μερες βροχη. ( μην φανταστεις κατακλυσμο )Πηγα και τον Δεκεμβριο και ειχε πολυ κρυο αλλα σχετικη ηλιοφανεια. Συνηθως, την περιοδο τελη Μαιου-αρχες Ιουνιου η θερμοκρασια κυμαινεται στα ιδια πλαισια, περιπου 18 βαθμους την ημερα-ιδανικη για περπατημα. ;) . Απλα υπαρχει κ μεγαλη- αρκετα μεγαλη θα ελεγα- πιθανοτητα βροχης. Σε αυτο νομιζω δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε. :/
Αρα για καλο και για κακο να παρω μια ομπρελιτσα...ευχαριστω για την απαντηση..βασικα η θερμοκρασια με ενδιεφερε μην περπαταμε και ιδρωνουμε...
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Αρα για καλο και για κακο να παρω μια ομπρελιτσα...ευχαριστω για την απαντηση..βασικα η θερμοκρασια με ενδιεφερε μην περπαταμε και ιδρωνουμε...
Το πρωι...ανεβαινοντας το λοφο Γκελερτ, σιγουρα θα ιδρωσετε! :p Ομπρελιτσα κ μπουφανακι. το βραδυ η θερμοκρασια πεφτει,ειδικα αν κανετε βολτες παραλληλα του ποταμου εχει πολυ υγρασια.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Με το αυτοκίνητο δε βλέπεις την ύπαιθρο μιας χώρας,δε βλέπεις γραφικά χωριά,καλλιέργειες,και την πανίδα της χώρας...Άσε που κινδυνεύεις να τρακάρεις!Τραίνο,το ασφαλέστερο μέσο μεταφοράς!!!
 

Sofiastal

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους! Σκοπευω να επιστεφτω τη βουδαπεστη σε ενα μηνα και θελω να παω σε ενα σπα. Στα πιο δημοφιλη που εχω βρει, διαβαζω οτι εχει πολυ κοσμο και δεν αξιζει τον κοπο. Ξερετε καποιο που να ειναι καλο, καθαρο κυριως και να μην εχει τοσο κοσμο οσο τα υπολοιπα?
 

hlias_gan

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπερα και απο μενα και καλη χρονια σε ολους! Σκοπευω να επισκεφτω και εγω με την γυναικα μου την βουδαπεστη τελος του μηνος (23-30),μας ενδιαφερουν τα σπα και τα μασαζ οτι συμβουλες εχεται καλοδεχουμενες :).Σχετικα με τις πληρωμες ευρω/καρτα υπαρχει θεμα; η πρεπει να κανουμε ανταλαγη;θα παρουμε και budapest pass να το κλεισουμε μεσω ιντερνετ ; η θα βρουμε και στο αεροδρομιο ;
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Καλησπερα και απο μενα και καλη χρονια σε ολουςσταθμω να επισκεφτω και εγω με την γυναικα μου την βουδαπεστη τελος του μηνος (23-30),μας ενδιαφερουν τα σπα και τα μασαζ οτι συμβουλες εχεται καλοδεχουμενες :).Σχετικα με τις πληρωμες ευρω/καρτα υπαρχει θεμα; η πρεπει να κανουμε ανταλαγη;θα παρουμε και budapest pass το κλεισουμε μεσω ιντερνετ ; η θα βρουμε και στο αεροδρομιο ;
Καλη Χρονια! Οσον αφορα τα Σπα ειχα παει στο gellert, υπαρχουν βεβαια παρα πολλα σπα στη βουδαπεστη. Κριτηριο επιλογης αυτου του κεντρου ευεξιας ηταν καθαρα κ μονο επειδη απαντησαν σε ολα τα e-mail- που τους ειχα στειλει και πολυ γρηγορα μαλιστα. Υπαρχουν και καποια αλλα αρκετα γνωστα που τωρα, δυο μηνες μετα περιμενω ακομα απαντηση. Παρολο που ειχε πολυ κοσμο ηταν αρκετα καθαρο. Φοβομουν λιγο την πισινα, τα τζακουζι κ ολα τα κοινοχρηστα λογω κοσμου, αλλα μετα απο τοσο καιρο δεν παρατηρηθηκαν συμπτωματα ουρολοιμωξης. :p Για θεραπεια-μασαζ ειχαμε συννενοηθει μεσω ηλεκτρονικου μηνυματος κ μου εστειλαν ενα λινκ να την κλεισω μεσω ιντερνετ.
Για τα χρηματα, συμβουλευω χωρις δευτερη σκεψη τα μετρητα. Ειχα κανει συναλλαγμα μονο πενηντα
ευρω απο το αεροδρομιο γιατι μπορει να ελεγαν χωρις προμηθεια, αλλα η ισοτιμια δεν μου φανηκε
πολυ fair value. Προτιμησε καποιο ανταλλακτηριο συναλλαγματος στην πολη. Στον δρομο σου θα
βρεις πολλα. Δεν προτεινω την χρηση καρτας γιατι συνηθως χρεωνουν κατι παραπανω για την προμηθεια. ( αυτο που χρεωνουν δεν αναλογει στο πραγματικο κοστος της προμηθειας ). Επισης, απο το Ατμ. Μπορεις να τραβηξεις χρηματα και να επιλεξεις ουγγρικα φιορινια. ( Νομιζω το ειχε κανει η αδερφη μου). Τελος για το budapest pass, ψαξε το λιγο στο ιντερνετ, αλλα σιγουρεψου οτι ειναι αξιοπιστο site.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλη Χρονια! Οσον αφορα τα Σπα ειχα παει στο gellert, υπαρχουν βεβαια παρα πολλα σπα στη βουδαπεστη. Κριτηριο επιλογης αυτου του κεντρου ευεξιας ηταν καθαρα κ μονο επειδη απαντησαν σε ολα τα e-mail- που τους ειχα στειλει και πολυ γρηγορα μαλιστα. Υπαρχουν και καποια αλλα αρκετα γνωστα που τωρα, δυο μηνες μετα περιμενω ακομα απαντηση. Παρολο που ειχε πολυ κοσμο ηταν αρκετα καθαρο. Φοβομουν λιγο την πισινα, τα τζακουζι κ ολα τα κοινοχρηστα λογω κοσμου, αλλα μετα απο τοσο καιρο δεν παρατηρηθηκαν συμπτωματα ουρολοιμωξης. :p Για θεραπεια-μασαζ ειχαμε συννενοηθει μεσω ηλεκτρονικου μηνυματος κ μου εστειλαν ενα λινκ να την κλεισω μεσω ιντερνετ.
Για τα χρηματα, συμβουλευω χωρις δευτερη σκεψη τα μετρητα. Ειχα κανει συναλλαγμα μονο πενηντα
ευρω απο το αεροδρομιο γιατι μπορει να ελεγαν χωρις προμηθεια, αλλα η ισοτιμια δεν μου φανηκε
πολυ fair value. Προτιμησε καποιο ανταλλακτηριο συναλλαγματος στην πολη. Στον δρομο σου θα
βρεις πολλα. Δεν προτεινω την χρηση καρτας γιατι συνηθως χρεωνουν κατι παραπανω για την προμηθεια. ( αυτο που χρεωνουν δεν αναλογει στο πραγματικο κοστος της προμηθειας ). Επισης, απο το Ατμ. Μπορεις να τραβηξεις χρηματα και να επιλεξεις ουγγρικα φιορινια. ( Νομιζω το ειχε κανει η αδερφη μου). Τελος για το budapest pass, ψαξε το λιγο στο ιντερνετ, αλλα σιγουρεψου οτι ειναι αξιοπιστο site.
Εγω χρησιμοποιησα πιο πολυ καρτα γιατι δεν μπορουσα απο κανενα ΑΤΜ να τραβηξω χρηματα..ΠΟΤΕ!! .πουθενα ομως δεν χρεωσαν παραπανω ουτε και κανενα προσθετο εξοδο απο την τραπεζα η καρτα ειναι χρεωστικη...., και στο αεροδρομιο που αλλαξαμε χασαμε! περιπου 7 ευρω στα 50 ευρώ σε σχεση με την ανταλλαγη στο κεντρο
 

hlias_gan

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
και εγω διαβασα καλητερα απο το Ατμ. ειδα το σαιτ του gellert εχει πολυ καλες τιμες σιγουρα.θα παμε και σε οσα αλλα προλαβουμε.το μασαζ πως ηταν αξιζε ;
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπερα και απο μενα και καλη χρονια σε ολους! Σκοπευω να επισκεφτω και εγω με την γυναικα μου την βουδαπεστη τελος του μηνος (23-30),μας ενδιαφερουν τα σπα και τα μασαζ οτι συμβουλες εχεται καλοδεχουμενες :).Σχετικα με τις πληρωμες ευρω/καρτα υπαρχει θεμα; η πρεπει να κανουμε ανταλαγη;θα παρουμε και budapest pass να το κλεισουμε μεσω ιντερνετ ; η θα βρουμε και στο αεροδρομιο ;

Καλησπέρα, επίσης καλή χρονιά!
Σχετικά με το 1ο ερώτημα, εμείς κάναμε ελάχιστες συναλλαγές με μετρητά (γύρω στα 40 ευρώ). Σε όλα τα υπόλοιπα πληρώσαμε με κάρτα της εθνικής και δε μας χρέωσαν καμία έξτρα προμήθεια. Στις αποδείξεις γράφουν το ποσό σε φιορίνια και σε ευρώ. Το ποσό σε ευρώ είναι τσιμπημένο, αλλά δε σε απασχολεί, διότι δεν τραβούν ευρώ, αλλά φιορίνια. Για παράδειγμα, αν αγόραζες κάτι με 3000 φιορίνια, έγραφε 10 ευρώ, ενώ στην πραγματικότητα σου έπαιρναν καθαρή ισοτιμία, δηλαδή 9,50 ευρώ, χωρίς έξτρα προμήθεια. Ακόμα, διαπιστώσαμε ότι συμφέρει να βγάζουμε εισιτήρια για τα ΜΜΜ από τα μηχανήματα, με κάρτα. Επίσης, όλα τα μαγαζία έπαιρναν κάρτα, ακόμα και κάποια από τα σπιτάκια της χριστουγεννιάτικης αγοράς. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά δική σας επιλογή πώς θα κάνετε τις συναλλαγές σας.

Σχετικά με τη δεύτερη ερώτηση, δεν ξέρω καν τι είναι το Budapest pass, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω...

Όσον αφορά τα σπα, εμείς επιλέξαμε τα Szechenyi, διότι έχουν μικτές πισίνες (για άνδρες και γυναίκες), εξωτερικές πισίνες και σάουνα. Κατά τη γνώμη μου, είναι φοβερή εμπειρία να είσαι στην εξωτερική πισίνα! Εμείς ήμασταν τυχεροί, χιόνιζε, ενώ ήμασταν στην εξωτερική πισίνα. Το σώμα σου βρίσκεται σε νερό των 38 βαθμών Κελσίου, ενώ το κεφάλι παραμένει σε κανονική θερμοκρασία, επειδή υπάρχει ατμός που προκαλείται από το ζεστό νερό σε αντίθεση με τον κρύο αέρα (-5 βαθμών κελσίου). Πραγματική απόλαυση :) Μπορεί να ακούγεται τρελό, αλλά αξίζει. Για να μην κρυώσετε, πρέπει να φοράτε παντόφλες και πετσέτα για να μεταβείτε στις εξωτερικές πισίνες ή απλά να κάνετε γρήγορα για να μπείτε στο ζεστό νερό. Εγώ που είμαι επιρρεπής στα κρυώματα δεν κρύωσα πάντως.
Αν βραχούν τα μαλλιά, υπάρχουν πιστολάκια στις τουαλέτες. Όλες οι πισίνες στις οποίες μπήκαμε, δεν είχαν ίχνος βρωμιάς και μια βδομάδα μετά, είμαστε ακόμα υγιείς. Οπότε τα συστήνω ανεπιφύλακτα :) Τέλος, δε χρειάζεται να κάνετε κράτηση μέσω ίντερνετ.
Έξτρα συμβουλές:
-Να πάρετε πετσέτα από το ξενοδοχείο, γιατί αλλιώς θα πρέπει να νοικιάσετε εκεί
-Να πάρετε ένα εισιτήριο με καμπίνα και ένα με λόκερ. Έτσι, θα μπορέσετε να αλλάξετε στην καμπίνα σας με την ησυχία σας και θα αφήσετε εκεί κλειδωμένα όλα σας τα πράγματα. Δε θα κουβαλάτε κάποιο κλειδί, γιατί υπάρχουν υπεύθυνοι που κλειδώνουν και προσέχουν τις καμπίνες.

Αυτά... Αν υπάρχει κάτι άλλο στο οποίο να μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως!
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Εγω χρησιμοποιησα πιο πολυ καρτα γιατι δεν μπορουσα απο κανενα ΑΤΜ να τραβηξω χρηματα..ΠΟΤΕ!! .πουθενα ομως δεν χρεωσαν παραπανω ουτε και κανενα προσθετο εξοδο απο την τραπεζα η καρτα ειναι χρεωστικη...., και στο αεροδρομιο που αλλαξαμε χασαμε! περιπου 7 ευρω στα 50 ευρώ σε σχεση με την ανταλλαγη στο κεντρο
και εγω διαβασα καλητερα απο το Ατμ. ειδα το σαιτ του gellert εχει πολυ καλες τιμες σιγουρα.θα παμε και σε οσα αλλα προλαβουμε.το μασαζ πως ηταν αξιζε ;
Ναι, αξιζε πολυ, κ η τιμη ηταν πολυ καλη για μια ωρα. Οσον αφορα τα χρηματα, συνεχιζω να ειμαι επιφυλακτικη κ να πιστευω οτι ειναι καλυτερα μετρητα. Ο παθων κατα που λενε......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom