Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
παιδια ειναι καλο να κλεισετε τραπεζι σε καθε εστιατοριο πριν πατε. εμεις θελαμε να παμε στο Menza και δεν ειχε την μερα που θελαμε και ο ρεσεψιονιστ μας προτεινε το Raspi.
Ομορφο μικρο εστιατοριο με πολυ καλο φαγητο.
Rspi tterem s Borszat
ε όχι και "πολυ καλό φαγητό.."
υπερβολές...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ε όχι και "πολυ καλό φαγητό.."
υπερβολές...
Eμενα και η σουπα και το κριθαρωτο με τα μοσχαρισια μαγουλα ηταν εξαιρετικα. Εσυ πηγες και πηρε λαθος πιατα! :bleh::bleh::bleh:
 
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
γεια σε ολους!γυρισα την τριτη απο βουδαπεστη κ ειπα να σας πω τις εντυπωσεις μου..
''Kafkasios'':Στο προγραμμα σου που ειναι μια χαρα να προσθεσεις οπωςσδηποτε τα λουτρα Σέτσενι διπλα απο το ζωολογικο κηπο και ειναι πραγματικα υπεροχα~!!
Γενικη συμβουλη ειναι να προσεχετε το νερο,πεφτει πολυ μεγαλη εκμεταλλευση,ενω στο σουπερ μαρκετ το μικρο μπουκαλακι εχει 0.59 φιορινια μας ετυχε σε μαγαζι πανω στην vaci utca να πληρωσουμε 8.000 φιορινια!!!!!το μεγαλο μπουκαλι..γενικα να προσεχετε τις κρυφες χρεωσεις..το τιπ,το σερβιτσιο...
φαγαμε στο fatal,μεγαλες μεριδες,καλο φαγητο πεντανοστιμο το λουκανικο του
Μην παραλειψετε να πατε για γλυκο στο New York cafe αξιζει παιδια!!!(ειδικα το γλυκο truffle κι ενα λευκο που θα σας δειξει )

Επισης ωραια εμπειρια για κατι διασκεδαστικο ειναι ο Λαβυρινθος ειναι πολυ κοντα στον Προμαχωνα κ στον Α.Ματθια και ειναι ανοιχτος ολο το 24 ωρο οποτε το προλαβαινετε ανετα..


θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με τα λουτρα. ειναι καθαρα ? μια γνωστη που πηγε ,μου ειπε οτι ειχαν τοσο πολυ κοσμο ,που συχαινοταν να μπει μεσα .ισχυει ? γινεται πανικος? και στις υπαιθριες πισινες δεν κρυωνατε ? και κατι ακομα ποσο καθησατε και ποσο πληρωσατε?:p
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
γεια σε ολους!γυρισα την τριτη απο βουδαπεστη κ ειπα να σας πω τις εντυπωσεις μου..
''Kafkasios'':Στο προγραμμα σου που ειναι μια χαρα να προσθεσεις οπωςσδηποτε τα λουτρα Σέτσενι διπλα απο το ζωολογικο κηπο και ειναι πραγματικα υπεροχα~!!
Γενικη συμβουλη ειναι να προσεχετε το νερο,πεφτει πολυ μεγαλη εκμεταλλευση,ενω στο σουπερ μαρκετ το μικρο μπουκαλακι εχει 0.59 φιορινια μας ετυχε σε μαγαζι πανω στην vaci utca να πληρωσουμε 8.000 φιορινια!!!!!το μεγαλο μπουκαλι..γενικα να προσεχετε τις κρυφες χρεωσεις..το τιπ,το σερβιτσιο...
φαγαμε στο fatal,μεγαλες μεριδες,καλο φαγητο πεντανοστιμο το λουκανικο του
Μην παραλειψετε να πατε για γλυκο στο New York cafe αξιζει παιδια!!!(ειδικα το γλυκο truffle κι ενα λευκο που θα σας δειξει )

Επισης ωραια εμπειρια για κατι διασκεδαστικο ειναι ο Λαβυρινθος ειναι πολυ κοντα στον Προμαχωνα κ στον Α.Ματθια και ειναι ανοιχτος ολο το 24 ωρο οποτε το προλαβαινετε ανετα..
Εισαι σιγουρη για τα 8000 φιορινια το μεγαλο μπουκαλι νερο? Μιλαμε για 30 ευρω! Δηλαδη η μεριδα το φαγητο ποσο εκανε???:shock:
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
''θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με τα λουτρα. ειναι καθαρα ? μια γνωστη που πηγε ,μου ειπε οτι ειχαν τοσο πολυ κοσμο ,που συχαινοταν να μπει μεσα .ισχυει ? γινεται πανικος? και στις υπαιθριες πισινες δεν κρυωνατε ? και κατι ακομα ποσο καθησατε και ποσο πληρωσατε''

τα λουτρα του Σετσενι ηταν καθαρα,ηταν βραδι οταν πηγαμε και ο κοσμος ηταν μεν αρκετος αλλα οχι και παρα πολυς..
στα γκελερτ μου φανηκε βρομικο κ το νερο κ κυριως τα αποδυτηρια με τις ντουζιερες..θα προτεινα να πατε μονο καθημερινες και οχι σ/κ που μαζευει και πολλους ντοπιους..


τωρα για τα νερα που πιναμε δυστυχως ειμαι σιγουρη μας καταεκλεψαν το φαγητο ηταν πολυ πιο φθηνο 3.000 δωσαμε ο καθενας ηταν και καλα προσφορα μενου μια σουπα γκουλας κ ενα σνιτσελ με πατατες..που να ξεραμε οτι θα μας εκαιγαν στο νερο..συγκεκριμενα πληρωσαμε 16.000 γιατι πηραμε δυο μπουκαλια νερο.. και ρωτησαμε οταν μας εφεραν το λογαριασμο για να το σιγουρεψουμε..
επισης σε ενα ζαχαροπλαστειο Marcipan λεγεται μαζι με την παστα μας εφεραν κι ενα ποτηρακι ''σφηνακι'' με νερο βρυσης,και μαλιστα χαρηκα που πρωτη φορα μας το προσφεραν..
τελικα το χρεωναν 1 ευρω ...και οσο πληρωσαν οι φιλοι μου για φρεσκο χυμο πορτοκαλι (πολυ φθηνοι οι χυμοι )εδωσα σε ενα σφηνακι νερο..
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Ρε παιδια ξερει κανεις στις 23 και 24 Απριλη θα ειναι ανοικτα τα λουτρα,εστιατορια.Εχουν πασχα και εκει σαν καθολικοι. Και επειδη παω με καραβανι(οικογενεια με 2 παιδια-3ετων και 1ενος-πεθερα και κουνιαδα-και μαμα μπαμπας!) και θελω να οργανωσω λιγο το προγραμμα μου για να κερδισω χρονο(επειδη θα ειμαστε δισκινητοι), ξερει κανες να με διαφωτισει. Μιλαμε για το δικο μας μεγαλο σαββατο και την κυριακη του πασχα.Μην παμε και ειναι κλειστα και δεν εχει και να φαμε εκεινε ςτις μερες.Πεταμε Μεγαλη πεμπτη με την απογευματινη και γυρναμε Δευτερα με την μεσημεριανη. Μεχρι τωρα εχω αποφασισει για το βανακι απο το αεροδρομιο για γρηγορη μετακινηση(λεω να το κλεισω και Online μιας και εχει μια μικρη εκπτωση), για την πορτοκαλι γραμμη-εταιρια hop on hoff(το ειπα καλα)?Αυτο που εχει και την βολτα στο δουναβη στην τιμη. Και θελω να δω τι με συμφερει για εισιτηρια ΜΜΜ. Δεν εχω σκοπο και πολυ χρονο για να μπω μεσα σε κοινοβουλια και μουσεια(εκτος απο την βασιλικη του Αγ. Στεφανου που ειναι και δωρεαν), αρα δεν βλεπω να με συμφερει ουτε η budapest card και δεν ξερω αν πρεπει να κλεισω καποιο πασο ημερων ή 10δεσμιδων εισιτηρια.Εχω σκοπο να φτιαξω με βαση αναφορες προγραμμα ημερων με vaci utca,Αγ. Στεφανο, Πλ.Ηρωων,Λουτρα Σεζνι(το σκοτωσα!),Κοινοβουλιο,Ματιας,Ψαραδες,Βασιλικα Ανακτορα,Βολτα Lizt ter περιοχη και Μαργαριτα(τυχαια ειναι η σειρα μην σας μπερδεψει). Αν εχετε προτασεις για τις μερες μου δεκτες μιας και ξερετε την πολη και υπολογιζετε το χρονο μου. Σημαντικο δεν πρεπει να σκεφτεστε με βαση ταξιδι ζευγαριου(ολα τα αλλα που ειχα κανει ημουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ εξω), αλλα τωρα με ολους ...θα ειμαστε λιγακι δισκινητοι.Ευχαριστω εκ των προτερων
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
στο site των Σετσενι δυστυχως δεν λεει αν θα ειναι ανοιχτα παρε καλυτερα τηλ. στο (36-1) 363-3210 για να μαθεις...
μιας και εχεις παιδακια να πατε στο ζωολογικο κηπο που ειναι διπλα στα λουτρα..ειναι σαν σαφαρι,πολλα ζωακια θα δειτε απο πολυ κοντα,εχει φωκιες πολικη αρκουδα πολλα ωραια!
να βγαλετε οπωσδηποτε εισητηρια η καρτα για τα μεσα μιας και πατε για
πανω απο 2 μερες,το μετρο και το τραμ σας πανε παντου,σκεψου οτι δεν μπηκαμε καν σε λεωφορειο η τρολει κ εμεινα 6 μερες γεματες!
στο κοινοβουλιο δεν αξιζει να πληρωσετε ξεναγηση -ειστε κ πολλα ατομα-μια βολτα απο εξω αρκει,κ ειδικα το βραδι που ειναι φωταγωγημενα

για την κρουαζιερα η καλυτερες εταιριες ειναι οι MAHART Passnave
και Legenda - Danube Legend
ειναι οι καλυτερα οργανωμενες .
ο,τι χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου τα εχω φρεσκα χιχι
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
το εψαξα λιγο ακομα οι τιμες για τα εισητηρια ειναι Ticket prices (feb. 2008):

  • Single ticket 270 HUF
Other types of Ticket Plans offered at Metro Stations

  • 1 Day Travel Card 1550 HUF
    3 Day Travel Card 3400 HUF
    7 Day Travel Card 4000 HUF
    10 Single Ticket Book 2350 HUF
    20 Single Ticket Book 4300 HUF
και για προτασεις για ολη την οικογενεια εδω Budapest for Kids - Wintertime

στα λουτρα εχει πισινες με διαφορες θερμοκρασιες..εγω επειδη ημουν αρρωστη μπηκα μονο στα θερμα κ οταν βγηκα κρυωνα θελει αμεσως πετσετα κ μεσα
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
στο κοινοβουλιο δεν αξιζει να πληρωσετε ξεναγηση -ειστε κ πολλα ατομα-μια βολτα απο εξω αρκει,κ ειδικα το βραδι που ειναι φωταγωγημενα
Και ποιος λέει ότι η ξενάγηση στο Κοινοβούλιο είναι επί πληρωμή;;; Φυσικά και είναι δωρεάν για όλους τους πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
αυτο δεν το ηξερα..στο site δεν γραφει τιποτα παντως μονο για χρεωση λεει'' For tours the adult fee is 2520 HUF, the student fee is 1260 HUF; payment by cash or credit card. Tickets can be purchased at gate #10, at the ticket ''.... και απεξω που ειδα εμπαιναν μονο με εισητηρια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom