Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Ήμουν στη Βουδαπέστη τα Χριστούγεννα. Θυμάμαι ότι σχολιάστηκε από όλη την παρέα η σύντομη ξενάγηση. Αν έχει αλλάξει κάτι από τότε δεν το ξέρω. Ίσως να υπολογίζουν και την ώρα που περιμένεις στην ουρά για να περάσεις από τον έλεγχο, τότε ναι, είναι 50 λεπτά.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ήμουν στη Βουδαπέστη τα Χριστούγεννα. Θυμάμαι ότι σχολιάστηκε από όλη την παρέα η σύντομη ξενάγηση. Αν έχει αλλάξει κάτι από τότε δεν το ξέρω. Ίσως να υπολογίζουν και την ώρα που περιμένεις στην ουρά για να περάσεις από τον έλεγχο, τότε ναι, είναι 50 λεπτά.
Εγώ ήμουν στη Βουδαπέστη τον Οκτώβριο του 2009 και θυμάμαι ότι μπήκαμε στο Κοινοβούλιο στις 11.30 (ο έλεγχος στην είσοδο κράτησε 5-6 λεπτά) και βγήκαμε γύρω στις 12.15 με 12.20.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Συνεπώς Bahari ήσουν πιο τυχερή από μας :)
Ή πέσαμε σε ξεναγό που βιαζόταν να φύγει ή η κρίση έχει οδηγήσει σε περικοπές...ακόμα και στη διάρκεια των ξεναγήσεων.
Εν ολίγοις, ακόμη και για ένα τέταρτο πιστεύω πως αξίζει να πάει κάποιος, πόσο μάλλον για περισσότερο!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Συνεπώς Bahari ήσουν πιο τυχερή από μας :)
Ή πέσαμε σε ξεναγό που βιαζόταν να φύγει ή η κρίση έχει οδηγήσει σε περικοπές...ακόμα και στη διάρκεια των ξεναγήσεων.
Εν ολίγοις, ακόμη και για ένα τέταρτο πιστεύω πως αξίζει να πάει κάποιος, πόσο μάλλον για περισσότερο!
Ναι, πιθανόν να έχουν αλλάξει τα πράγματα ή ο ξεναγός σας να μην ήταν στα φόρτε του:lol: Φυσικά και αξίζει μια επίσκεψη στο Κοινοβούλιο...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Αναφορικά με την ξενάγηση στο Κοινοβούλιο, αν έχει κάποιος μαζί του το διαβατήριο, ώστε να πιστοποιεί ότι είναι κάτοικος της ΕΕ, δεν πληρώνει τίποτε για το εισιτήριο. Η ξενάγηση διαρκεί περίπου 15-20 λεπτά, είναι σχετικά σύντομη, αλλά πιστεύω πως αξίζει.
Η ξενάγηση στο κοινοβούλιο διαρκεί περίπου 1 ώρα όπως έγραψε και η bahari
και όχι 15'.Ούτε είναι δυνατόν ο ξεναγός να κάνει του κεφαλιού του κάθε φορά.Οι πολίτες της ΕΕ μπαίνουν δωρεάν με την επίδειξη της αστυνομικής τους ταυτότητας και όχι απαραίτητα διαβατηρίου.Έκανα την ξενάγηση τον Μάρτη και πραγματικά νομίζω πως αξίζει.
 

Apollonios

Member
Μηνύματα
39
Likes
36
Αν περπατάτε πολύ μια χαρά βγαίνει το προγραμματάκι! Εμείς μια φορά μπήκαμε σε μετρό- κι αυτό μετά τα λουτρά που νιώθαμε μια...πνευματική κούραση :D- κατ' τα λοιπά όλο ποδαράτο, από τη μια γέφυρα στην άλλη...
Το Μουσείο Τρόμου δεν το επισκεφθήκαμε αλλά δεν το μετάνιωσα να σου πω κιόλας, σύμφωνα με αυτά που είχα ακούσει και διαβάσει..
Μη χάσεις ένα δείπνο στο Kiskakukk:

Kiskakukk

Θα σας αποζημιώσει, κάντε εγκαίρως κράτηση ωστόσο, εμείς βρήκαμε την 3η μέρα τραπέζι...

Επισκέφτηκα και γω λοιπόν το περίφημο Kiskakukk το Σάββατο που μας πέρασε...

aimg819.imageshack.us_img819_2056_img1332im.jpg


aimg855.imageshack.us_img855_6615_img1334t.jpg


aimg706.imageshack.us_img706_6171_img1333m.jpg


aimg687.imageshack.us_img687_2012_img1336rz.jpg


aimg847.imageshack.us_img847_2223_img1335z.jpg


Πήρα για ορεκτικό γκουλάς, γεμιστά μανιτάρια με κιμά, κοτόπουλο με σάλτσα σύκου και η συνδαιτήμονας νουντλς με λάχανο.

Σε γενικες γραμμές δεν εντυπωσιάστηκα. Η γκουλάς μέτρια με πολύ λάδι το μοσχαράκι καλούτσικο και τα νουντλς κάτω του μετρίου.

Υ.Γ. Επισκέφτηκα και το Menza από όπου επίσης υπάρχει φωτογραφικό ρεπορτάζ και θα το δημοσιέυσω άλλη φορά.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εμείς πάλι που ήμασταν 5 άτομα πάθαμε όλοι πλάκα με το Kiskakukk!! όλα τα φαγητα και ειδικα τα κυριως πιατα ήταν εκπληκτικα! και κάποιος γνωστος μου που πηγε μετα απο προτροπή μου ξετρελάθηκε επίσης! πραγματικα εντυπωσιαζομαι που πηγε κάποιος και δεν του άρεσε! αλλα είναι δυνατον να παραγγείλατε νουντλς??
ΥΓ οσο σκεφτομαι το μοσχαρισιο φιλετο με σαλτσα πρασινου πιπεριου που εφαγα μου τρεχουν τα σαλια!
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Κι εγώ θα συμφωνήσω! Το Kiskakukk ήταν τέλειο!Πήγαμε μετά από τις πολλές θετικές αναφορές εδώ και πραγματικά μας έτρεχαν τα σάλια!Πολύ ωραίο φαγητό σε πολύ νορμάλ τιμές!Είμασταν 5 άτομα και το συνιστούμε όλοι ανεπιφύλλακτα!
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Μιας και ο λογος για το Kiskakukk, μπορείτε να μου πείτε αν κλείσατε τραπέζι ή πηγατε έτσι χύμα; Τους έστειλα από χθες mail για να κλείσω για Παρασκευή βράδυ και αυτοί τίποτα, καμμιά απάντηση.

Επίσης μήπως ξέρετε αν το Fatal ειναι ανοιχτό την Κυριακή;
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Μιας και ο λογος για το Kiskakukk, μπορείτε να μου πείτε αν κλείσατε τραπέζι ή πηγατε έτσι χύμα; Τους έστειλα από χθες mail για να κλείσω για Παρασκευή βράδυ και αυτοί τίποτα, καμμιά απάντηση.
εμείς για το Kiskakukk είχαμε κλείσει τραπέζι (νομίζω μεσω μειλ, κατσε να διαβάσει η Ευαγγελία και θα σου απαντησει, γιατί αυτή το είχε κλείσει). Για Παρασκευή ή Σάββατο θα σου πρότεινα να κλείσεις..τώρα για καθημερινή λογικά δεν θα εχεις πρόβλημα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μιας και ο λογος για το Kiskakukk, μπορείτε να μου πείτε αν κλείσατε τραπέζι ή πηγατε έτσι χύμα; Τους έστειλα από χθες mail για να κλείσω για Παρασκευή βράδυ και αυτοί τίποτα, καμμιά απάντηση.

Επίσης μήπως ξέρετε αν το Fatal ειναι ανοιχτό την Κυριακή;
Τους εστειλα μειλ και μου απαντησαν μεσα σε 3 ωρες. Μην πας χυμα, νομιζω δεν θα βρεις!
Στειλε τους αλλο ενα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.593
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom