Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εμπιστεύομαι τον Μπάμπα και την Νέντελια που προτείνουν το Βίσεγκραντ, όμως έχει κανείς ιδέα πως πάμε εκεί (με συγκοινωνία όχι με οργανωμένες εκδρομές).
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
από Βουδαπέστη, θα πάρεις το τρένο από το σταθμό Nyugati, για την στάση Nagymaros–Visegrád (40 με 60 λεπτά ταξίδι, και τρένο κάθε 60 λεπτά). Από τον σταθμό, θα χρειαστείς να πάρεις το φέρυ, για να περάσεις απέναντι (δε θυμάμαι τιμή), το οποίο αναχωρεί πριν και μετά την άφιξη τρένου.

δεύτερος τρόπος το λεωφορείο, από το σταθμό Árpád híd της Βουδαπέστης, για το Visegrád άνα 20/60 λεπτά και το ταξίδι διαρκεί 80 λεπτά

όπως και με Δελφίνι από την Βουδαπέστη
MAHART Passnave

;)
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλημέρα.
Πετάω και εγώ 27 με 30 Απριλίου για Βουδαπέστη. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν, αν κατά την άποψή τους αξίζει αυτή η εκδρομή σε Βίσεγκραντ κτλ εφόσον θα μείνουμε μόνο 3 μέρες ή απλά θα ήταν καλύτερο να αφιερώσουμε τον χρόνο μας στην πόλη;
Επίσης, είχα ξαναρωτήσει, αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση, η Πέστη είναι Ανατολικά από το Δούναβη ή Δυτικά; Έχω κλείσει στο Mercure Budapest Museum, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι στο κέντρο ή όχι.
Ευχαριστώ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα.
Πετάω και εγώ 27 με 30 Απριλίου για Βουδαπέστη. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν, αν κατά την άποψή τους αξίζει αυτή η εκδρομή σε Βίσεγκραντ κτλ εφόσον θα μείνουμε μόνο 3 μέρες ή απλά θα ήταν καλύτερο να αφιερώσουμε τον χρόνο μας στην πόλη;
To Visegrad αξίζει, αλλά αν πηγαίνεις στη Βουδαπέστη για πρώτη φορά, καλύτερα είναι ν' αφιερώσεις το χρόνο σου (3 μέρες) μόνο σ' αυτήν.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Επίσης, είχα ξαναρωτήσει, αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση, η Πέστη είναι Ανατολικά από το Δούναβη ή Δυτικά; Έχω κλείσει στο Mercure Budapest Museum, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι στο κέντρο ή όχι.
Ευχαριστώ.
Το ξενοδοχειο σου βρισκεται στην Πεστη, βλεποντας το χαρτη πρεπει να'ναι κανα δεκαλεπτο -το πολυ- απο το ξαδελφακι του, το Mercure city centre που ειναι στον κεντρικο πεζοδρομο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μια ακόμη ερωτησούλα..... Σκέφτομαι να πάμε visegrad με το πλοίο (για τη διαδρομή) τον Απρίλιο γίνονται δρομολόγια καθε Σαβ/κο και να συνεχίσουμε με το λεωφορείο για Esztergom μετα πίσω Βουδαπέστη με τρενο ή λεωφορείο. Για να ανεβούμε στο κάστρο στο Visegrad διαβάζω στο LP οτι υπάρχει μινιμπας περιπου 2000ft (το ατομο;;;;;) Αν θυμάται κάποιος...... ας μου πει.
Επισης αν έχετε κάποια πρόταση για φαγητό/αξιοθέατα/βόλτα καλοδεχούμενη!
Ευχαριστω!
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλημέρα.
Πετάω και εγώ 27 με 30 Απριλίου για Βουδαπέστη. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν, αν κατά την άποψή τους αξίζει αυτή η εκδρομή σε Βίσεγκραντ κτλ εφόσον θα μείνουμε μόνο 3 μέρες ή απλά θα ήταν καλύτερο να αφιερώσουμε τον χρόνο μας στην πόλη;
Επίσης, είχα ξαναρωτήσει, αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση, η Πέστη είναι Ανατολικά από το Δούναβη ή Δυτικά; Έχω κλείσει στο Mercure Budapest Museum, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι στο κέντρο ή όχι.
Ευχαριστώ.

νομιζω 3 μερες ειναι οριακες για να παρεις μια καλη γευση απο τη βουδαπεστη, οποτε μην το σκεφτεσαι για καποια ημερησια εκδρομη..

η πεστη ειναι ανατολικα του δουναβη και ειναι το επικεντρο της πολης (μιας και η βουδα εχει κατα κυριο λογο ιστορικα στοιχεια και οχι «εμπορικη» χροια)

στο Mercure Budapest Museum ειχα μεινει και εγω πριν 1,5 χρονο για 5 βραδυα..
μια χαρα ξενοδοχειο (με τα χαμαμ-σαουνες-τζακουζι του!!!)

η τοποθεσια του μια χαρα ειναι, σε 10-15 λεπτα με τα ποδια εισαι σχεδον παντου στην πεστη..
και εγω τον ιδιο προβληματισμο ειχα, αλλα μην ανησυχεις..
σαφως υπαρχουν και πιο κεντρικα, αλλα δε θα εχεις θεμα..

οτιδηποτε αλλο θες (περι ξενοδοχειου-περιοχης ή οτιδηποτε αλλο) μη διστασεις να ρωτησεις..

καλα να περασεις..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Παραδουνάβια χωριά

Μιας και γυρισα χτες απο Βουδαπέστη ας γράψω δυο πραγματάκια.
Πήγαμε Visegrad και Esztergom. Πηγαμε με το πλοίο μεχρι το Visegrad (1790 ft) 3.5 ωρες και μετά με λεωφορείο (250 ft) Esztergom δρομολόγια καθε μισή ωρα περίπου και πίσω στη Βουδαπέστη με λεωφορειο (930Ft). Η διαδρομή με το πλοίο αξίζει μεσα στη Βουδαπέστη (αν δεν εχετε κάνει άλλη κρουαζιέρα στο Δούναβη)άλλα και μετά θαυμάζεις την φύση.
Τα χωριά είναι πανέμορφα, χωρίς καθόλου τουρισμόαυτή την εποχή νομίζω πως το καλοκαίρι θα είναι ακόμη ομορφότερα. Το mini-bus για το κάστρο στο Βισεγκραντ κόστιζε 10 ευρω (7 ατομα) και με τη δυνατότητα να σε παει και να σε φέρει με 15 ευρω το καλοκαίρι ανεβαίνουν οι τιμές.
Για φαγητό/καφέ υπήρχαν λίγα μαγαζιά ανοιχτά αλλα πολυ όμορφα και σε καλές τιμές.
Το λεωφορείο για Βουδαπέστη είναι ενα σαν αστικό που σταματάει παντού στη διαδρομή με αποτέλεσμα να αργεί αρκετά. Εισιτήριο βγάζεις μέσα στον οδηγό.
Αυτά.....
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
1.351
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
λιγες φωτογραφιες!

DSC047611 - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories


αναζητειται το ζευγαρακι της φωτογραφιας (για να του δωσουμε την φωτο)
citadela - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories
μη ξεχασετε να πατε στο citadella!!!

budapest by nigth - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories

να πατε οποσδηποτε στο simpla bar!!!!
simpla bar - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
καλησπέρα! αν πας μονο για 3 μερες Βουδαπέστη καλύτερα να τις αφιερώσεις όλες για την πόλη μην πας κ αλλού εμείς πήγαμε για 6 μέρες κ κάθε μέρα βλέπαμε κάτι διαφορετικό για να καταλάβεις ..
μην ξεχάσεις
-βραδινή κρουαζιέρα στο δούναβη
-μουσείο του τρόμου
-προμαχώνας ψαράδων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom