Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Έχει πάει κανείς στο ιστορικό Lukacs cafe ; Εντυπώσεις;
Εχω την εντυπωση οτι εχει κλεισει (αν οχι για παντα , ισως για ανακαινιση)


Edit : Μολις ειδα οτι τελικα ειχε κλεισει για ανακαινηση και ανοιξε
 

irsak

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Γύρισα προχθές από Βουδαπέστη. Η πόλη πραγματικά είναι πολύ όμορφη. Μέναμε στο ξενοδοχείο Central Basilica που είναι στην πλατεία του Αγίου Στεφάνου. Το ξενοδοχείο ήταν πολύ κεντρικό, καθαρό και σε πολύ καλή τιμή (226 ευρώ η τρεις νύχτες με πρωινό). Ακόμη καλύτερη επιλογή είναι το κοντινό La Meridien στη Deak ter. Τρομερή εμπειρία τα λουτρά! Νομίζω πως θα πρέπει οπωσδήποτε να τα επισκεφθεί κανείς αν πάει στη Βουδαπέστη. Πολύ καλό και το εστιατόριο - καφέ Robinson στο πάρκο που βρίσκονται τα λουτρά, τοποθετημένο δίπλα στη λίμνη. Το εστιατόριο Menza που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum έχει πράγματι καλό φαγητό. Η κρουαζιέρα στον Δούναβη με την εταιρία Legenda απόλαυση! Σε πολλά topics διάβασα και τρόμαξα η αλήθεια είναι ότι η πόλη βγάζει μια μιζέρια με τους άστεγους κλπ. Εγώ δεν ένιωσα κάτι τέτοιο και μάλλον είναι δύσκολο να το νιώσει κανείς αν κινείται στα τουριστικά μέρη. Η πόλη είναι γεμάτη τουρίστες και γεμάτη ζωή. Τώρα αν κινηθείς έξω από το τουριστικό κέντρο δεν ξέρω... Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι στη διάθεση σας.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Γύρισα προχθές από Βουδαπέστη. Η πόλη πραγματικά είναι πολύ όμορφη. Μέναμε στο ξενοδοχείο Central Basilica που είναι στην πλατεία του Αγίου Στεφάνου. Το ξενοδοχείο ήταν πολύ κεντρικό, καθαρό και σε πολύ καλή τιμή (226 ευρώ η τρεις νύχτες με πρωινό). Ακόμη καλύτερη επιλογή είναι το κοντινό La Meridien στη Deak ter. Τρομερή εμπειρία τα λουτρά! Νομίζω πως θα πρέπει οπωσδήποτε να τα επισκεφθεί κανείς αν πάει στη Βουδαπέστη. Πολύ καλό και το εστιατόριο - καφέ Robinson στο πάρκο που βρίσκονται τα λουτρά, τοποθετημένο δίπλα στη λίμνη. Το εστιατόριο Menza που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum έχει πράγματι καλό φαγητό. Η κρουαζιέρα στον Δούναβη με την εταιρία Legenda απόλαυση! Σε πολλά topics διάβασα και τρόμαξα η αλήθεια είναι ότι η πόλη βγάζει μια μιζέρια με τους άστεγους κλπ. Εγώ δεν ένιωσα κάτι τέτοιο και μάλλον είναι δύσκολο να το νιώσει κανείς αν κινείται στα τουριστικά μέρη. Η πόλη είναι γεμάτη τουρίστες και γεμάτη ζωή. Τώρα αν κινηθείς έξω από το τουριστικό κέντρο δεν ξέρω... Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαι στη διάθεση σας.

Έπεσε η στάθμη του Δούναβη;
 

irsak

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Έπεσε η στάθμη του Δούναβη;
Μάλλον εξακολουθεί η στάθμη του νερού να είναι σε υψηλά επίπεδα γιατί τα πλοιάρια δεν κάνουν στάση στο νησί της Μαργαρίτας. Κατά τα άλλα γίνονται κανονικά οι κρουαζιέρες
 

Giorgina!

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν.Αμερικής
Πήγα στην Βουδαπέστη πέρσι το Πάσχα. Ήταν πανέμορφη, ενθουσιαστήκαμε, είχε πολύ κρύο όμως! Συνάλλαγμα σου προτείνω να κάνεις εκεί, θυμάμαι στο τέλος της Vaci Utsa είχε το καλύτερο γκισέ για συνάλλαγμα. Εμάς μας περίμενε αυτοκίνητο (mercedes) μου το είχε κανονίσει ο πράκτορας μου με 30 ευρώ! Μας πήγε στο ξενοδοχείο μας το continental hotel zara, απλά τέλειο, πανέμορφο, χλιδάτο, me πισίνα και 2 λεπτά από το μετρό και 70 ευρώ το βράδυ. Εμείς πήγαμε και στα δυο τα λουτρά νομίζω είναι ότι πιο πολύ αξίζει και κυρίως το μασάζ ...thai μασάζ τέλειο!!!! Κόντεψα να λιποθυμήσω από την χαλάρωση, απλά εμπειρία. Οι τιμές δεν είναι πολύ υψηλές λίγο πιο φθηνά από δω, απλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις την αντιστοιχία. Εγώ έκανα μια λίστα που με βοήθησε πάρα πολύ με αυτήν στα χέρια μου όλη την ώρα ήμουν... κάνε και συ μια.
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Παιδιά σκέφτομαι να ταξιδέψω Οκτώβρη στη βουδαπέστη για 1η φορά κι έχω κάποιες ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει. Η διαμονή θα είναι ή 4 ή 6 βράδυα. Στην περίπτωση που είναι 6 αξίζει μονοήμερη σε μπρατισλάβα και ακόμη μία σε βιέννη; Αν τελικά πάω τι μεταφορικό να προτιμήσω για τις μονοήμερες τρένο ή λεωφορείο; Ευχαριστώ και συγνώμη αν αναφέρθηκαν σε προηγούμενη σελίδα...
 

lachris11

Member
Μηνύματα
29
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία
εγώ με την φίλη μου πήγαμε πριν δυό χρόνια Βουδαπέστη για πρώτη φορά για 6 μέρες. Ουσιαστικά ήταν 4 κάθαρά αφού φτάσαμε 9 το βράδυ και η επιστροφή ήταν πρωινη. Μια μέρα πήγαμε Βιέννη με το τρένο το οποίο ξεκινούσε στις 6 το πρωι και σε τρεις ώρες ήμασταν Βιέννη και επιστροφή το απόγευμα με το τρένο των 18. Οπότε είχαμε αρκετές ώρες για να γυρίσουμε την πόλη και να πάρουμε μια γεύση. Ηπιαμε την βιεννεζικη σοκολάτα μας φυσικά στο Demel και ξεκινήσαμε το περπάτημα. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο απο την Βουδαπέστη και αξίζει περισσότερες μέρες απο μονοήμερη αλλά κι αυτή ήταν καλη...Άλλωστε την τελευταία μέρα μας στη Βουδαπέστη ήμασταν πολύ χαλαρά αφού είχαμε δει τα περισσότερα...Αν πας για τέσσερα βράδια μη την κάνεις την μονοήμερη αν όμως πας για έξι τόλμησε την ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.076
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom