Βολιβία Περού Backpacking Περου-Βολιβια!

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Οι ημερομηνιες που προσπαθησα να κλεισω ηταν 4 Μαρτιου με 20 Απριλιου..
Αν κ ολες οι τιμες με την Avianca και στις τριγυρω ημερομηνιες ειναι το ιδιο.. στα 679..
 
Μηνύματα
93
Likes
76
γιατι αποκλειστικα απο Μαδριτη?
3/3 -17/04 απο Μιλανο με Delta 608
3/3-20/04 απο Μαδριτη με Delta 579
4/3-20/04 απο Ρωμη με Delta 617
και αν κανεις λιγη υπομονη θα βγουν και φθηνοτερα...εμ δεν σου αρεσε η προσφορα της Ιμπερια :) που ηταν και χωρις σταση
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
γιατι αποκλειστικα απο Μαδριτη?
3/3 -17/04 απο Μιλανο με Delta 608
3/3-20/04 απο Μαδριτη με Delta 579
4/3-20/04 απο Ρωμη με Delta 617
και αν κανεις λιγη υπομονη θα βγουν και φθηνοτερα...εμ δεν σου αρεσε η προσφορα της Ιμπερια :) που ηταν και χωρις σταση
Eιχα τσεκαρει ηδη τα αεροδρομιο Μιλανου και Ρωμης δεν ειδα τετοια τιμη..Βασικα εχω ψαξει ολα τα αεροδρομια της Ευρωπης και εχω καταληξει οτι τα πιο φτηνα ειναι απο Μαδριτη κ Βαρκελωνη..
Για το Μαδριτη που λες..579 το δοκιμασα..προχορωντας στην διαδικασια πληρωμης η τιμη ανεβαινει..
Aν κανω υπομονη μαλλον θα ανεβουν κ αλλο..
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Eιχα τσεκαρει ηδη τα αεροδρομιο Μιλανου και Ρωμης δεν ειδα τετοια τιμη..Βασικα εχω ψαξει ολα τα αεροδρομια της Ευρωπης και εχω καταληξει οτι τα πιο φτηνα ειναι απο Μαδριτη κ Βαρκελωνη..
Για το Μαδριτη που λες..579 το δοκιμασα..προχορωντας στην διαδικασια πληρωμης η τιμη ανεβαινει..
Aν κανω υπομονη μαλλον θα ανεβουν κ αλλο..
μολις το δοκιμασα και απο petas.gr & tripair.de & airtickets.de και βγαινει
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Πριν μερικές ώρες γύρισα από ταξίδι 1,5 μήνα σε Περού - Βολιβία. Για την 'ωρα δεν μπορώ να γράψω πολλά. Ηρθα κατευθείαν για δουλεια και γράφω στη ζούλα... Ένα πράγμα έχω να πώ σίγουρα.... Chachapoyas και ξερό ψωμί!!!! Τι να πω... σε όλη την ευρύτερη περιοχή απίστευτή φύση, αρχαία, καταρράκτες, χωριά... και φθηνά. αρκετά φθηνα..

Και κάτι ακόμα.. αν θες κάτι πιο extreme και όχι την πεπατημένη από ζούγκλα (δλδ Ικίτος και Πουέρτο Μαλντονάδο), τότε αυτό λέγεται VRAE (Valle del rio Apurimac y Ene) Η κυβέρνηση έχει κηρύξει την περιοχή σε έκτακτη αναγκή... Ο λόγος..; Η μεγαλύτερη παραγωγή κοκαΐνης παγκοσμίως γίνεται εκεί! Θα συναντήσεις ναρκοεμπόρους, φυτείες, μπόλικο στρατό, ελικόπτερα με φαντάρους, αεροπλανάκια με κοκαινη αλλά και μια πανέμορφη ζούγκλα με χωριά της φυλής Ashaninka. Θα διασχίσεις την περιοχή με πιρόγα (ο μοναδικός τρόπος από ένα σημείο και μετά), θα μείνεις στα χωριά των ινδιάνων, θα τρως μόνο γιούκα,μπανανα και βατράχια (δεν έχει τιποτα άλλο στη μέση του πουθενά). Δυστυχώς/ ευτυχώς δεν ξέρω, ο ηλεκτρισμός έφτασε σε μερικά από τα χωριά πριν 1,2- 2 χρονια. Σύντομα, η ζωή των ινδιάνων θα αλλάξει δραματικά.. Συνολικά εκατσα στην περιοχή μια εβδομάδα. Ο προηγούμενος ξένος πριν από μένα πέρασε από την περιοχή πριν 1,5 χρόνο. Συγκλονιστική εμπειρία! Ακούγεται κάπως αλλά δεν ένιωσα επικινδυνότητα.. Πάντως αν θες ακομα πιο extreme καταστάσεις με 1-2 μέρες περπάτημα μέσα στη ζούγκλα φτάνεις σε φυλές κανίβαλων...:eek:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Προσαρμόσου με το καλό και αναμένουμε γραπτά αναλυτικώς τις εντυπώσεις σου. Νομίζω ότι αξίζει να τα μοιραστείς μαζί μας.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.519
Likes
7.754
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πριν μερικές ώρες γύρισα από ταξίδι 1,5 μήνα σε Περού - Βολιβία. Για την 'ωρα δεν μπορώ να γράψω πολλά. Ηρθα κατευθείαν για δουλεια και γράφω στη ζούλα... Ένα πράγμα έχω να πώ σίγουρα.... Chachapoyas και ξερό ψωμί!!!! Τι να πω... σε όλη την ευρύτερη περιοχή απίστευτή φύση, αρχαία, καταρράκτες, χωριά... και φθηνά. αρκετά φθηνα..

Και κάτι ακόμα.. αν θες κάτι πιο extreme και όχι την πεπατημένη από ζούγκλα (δλδ Ικίτος και Πουέρτο Μαλντονάδο), τότε αυτό λέγεται VRAE (Valle del rio Apurimac y Ene) Η κυβέρνηση έχει κηρύξει την περιοχή σε έκτακτη αναγκή... Ο λόγος..; Η μεγαλύτερη παραγωγή κοκαΐνης παγκοσμίως γίνεται εκεί! Θα συναντήσεις ναρκοεμπόρους, φυτείες, μπόλικο στρατό, ελικόπτερα με φαντάρους, αεροπλανάκια με κοκαινη αλλά και μια πανέμορφη ζούγκλα με χωριά της φυλής Ashaninka. Θα διασχίσεις την περιοχή με πιρόγα (ο μοναδικός τρόπος από ένα σημείο και μετά), θα μείνεις στα χωριά των ινδιάνων, θα τρως μόνο γιούκα,μπανανα και βατράχια (δεν έχει τιποτα άλλο στη μέση του πουθενά). Δυστυχώς/ ευτυχώς δεν ξέρω, ο ηλεκτρισμός έφτασε σε μερικά από τα χωριά πριν 1,2- 2 χρονια. Σύντομα, η ζωή των ινδιάνων θα αλλάξει δραματικά.. Συνολικά εκατσα στην περιοχή μια εβδομάδα. Ο προηγούμενος ξένος πριν από μένα πέρασε από την περιοχή πριν 1,5 χρόνο. Συγκλονιστική εμπειρία! Ακούγεται κάπως αλλά δεν ένιωσα επικινδυνότητα.. Πάντως αν θες ακομα πιο extreme καταστάσεις με 1-2 μέρες περπάτημα μέσα στη ζούγκλα φτάνεις σε φυλές κανίβαλων...:eek:
..\
και εγω περιμενα να δω το σενιαλο στο κινητο και ναχω ετοιμη ομαδα ρεσκιουτιμ..αλλα εσυ παιδακι μου εχεις το κοκκαλακι της νυχτεριδας και δεν μας χρειαζεσαι...χαχα ...αντε επιτελους ανασαναμε ....γυρισες...τωρα τα κεφαλια μεσα...ξερεις εσυ...
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
καλημέρα . Έκλεισα και εγώ ένα εισιτήριο για το Περού 28/1 με 13/2, το ξέρω είναι λίγες ημέρες αλλά και αυτές δύσκολα βγήκανε λόγω δουλειάς.
Έκανα ένα πρόχειρο πρόγραμμα
3 μέρες Λίμα (Παράκας - νησιά ) - 4 Αρεκίπα, Πούνο - 4 Κούσκο - Λίμα επιστροφή.
Τα υπόλοιπα άλλη φορά.
Ερωτήματα.
Θα κλείσω αεροπορικά Λίμα - Αρεκίπα και στο Πούνο θα πάμε οδικώς?
Από το Πούνο πως θα πάμε στο Κούσκο ?
Από το Κούσκο θα πάρουμε οργανωμένη εκδρομή για Μάτσου Πίτσου η μπορούμε να πάμε και μόνοι μας?
Θα κλείσω αεροπορικά για την επιστροφή από Κούσκο στη Λίμα.
Περιμένω βοήθεια από εσας που έχετε πάει. Ευχαριστώ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα κλείσω αεροπορικά Λίμα - Αρεκίπα και στο Πούνο θα πάμε οδικώς?
Και αεροπορικώς γίνεται.
Από το Πούνο πως θα πάμε στο Κούσκο ?
Οδικώς ή αεροπορικώς. Οδικώς έχει και πραγματάκια να δείτε στο δρόμο.

Από το Κούσκο θα πάρουμε οργανωμένη εκδρομή για Μάτσου Πίτσου η μπορούμε να πάμε και μόνοι μας?
Και τα δύο, αλλά αν πάτε μόνοι σας πρέπει να το έχετε κλείσει από πριν, όχι τελευταία στιγμή.

Περιμένω βοήθεια από εσας που έχετε πάει. Ευχαριστώ
Με τόσες λίγες μέρες δε θα πήγαινα καν Αρεκίπα και μάλλον καθόλου Πούνο. Θα πήγαινα λίγο βόρεια από τη Λίμα (Τσικλάγιο και Τρουχίγιο για παράδειγμα) και ίσως Τσαβίν ή Τσατσαπόγιας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom