XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
καλημερα ,
να ρωτησω κι εγω κατι σχετικά με την ασφάλεια;
Εκτος απο το χιονι...υπαρχει κινδυνος να μας σταματησουν στο δρομο ..για ληστίες κτλ...να μασ βρουν σε κανενα χαντακι;! Ακουσα κατι ισχυρισμους για ληστιες σε ΙΧ ..που τις βρηκα λιγο παρατραβιγμενες. Εχετε καμια αποψη επι του θεματος;

βρε κοπέλα μου μηπως ειδες κανα θρίλερ χθές το βραδυ στο cinema και εισαι ακόμα επηρεασμένη :haha::haha:
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εμείς πήγαμε φέτος το Μάρτιο (για μένα πρώτη φορά, για τους υπόλοιπους της παρέας πολλοστή!!) στο Bansko με δικό μας αυτοκίνητο. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα ούτε σε θέμα ασφάλειας ούτε σε θέμα οδήγησης. Ο δρόμος ήταν μια χαρά, πολύ άνετος. Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι να μην υπερβαίνετε τα όρια ταχύτητας γιατί γενικά γράφουν (την έχουν πατήσει φίλοι μας) και φαντάζομαι δε θέλετε μία βουλγάρικη κλήση δώρο από τον Άγιο Βασίλη!
Όσον αφορά το χωριό ειλικρινά δεν έλεγε τίποτα… Και οι καταστηματάρχες και οι υπάλληλοι ήταν πολύ αγενέστατοι και ούτε που μας έδιναν καμία σημασία , αλλά ειλικρινά δε μας ένοιαξε! Σχετικά με το σκι τώρα, πρέπει να επισημάνω ότι έγω έκανα πρώτη φορά εκεί σκι και μ’ άρεσε αλλά δεν είμαι η πλέον κατάλληλη για να κάνω συγκρίσεις … Οι υπόλοιποι της παρέας κάνουν τακτικά και θεωρούν ότι το Bansko είναι πολύ καλύτερο από κάποιες ελληνικές πίστες … Εμένα μου φάνηκε πολύ φτηνή η είσοδος (σε σχέση π.χ. με την Αράχωβα που είχα βρεθεί κάποια στιγμή στο παρελθόν).
Είχαμε μείνει σε ένα πολύ ωραίο chalet (Booking.com: hotel Redenka Chalets, Bansko, Bulgaria - 13 Guest reviews. Book your hotel now!) με το οποίο ενθουσιάστηκα! Είναι σα διαμέρισμα, με δύο κρεβατοκάμαρες, δύο μπάνια, κανονική κουζίνα και τζάκι! Εμείς επειδή ήμασταν πολλά άτομα είχαμε κλείσει 3 ξεχωριστά chalets και ήταν όλα υπέροχα! Εννοείται ότι ανάψαμε και το τζάκι! Μην ξεχάσετε να πάρετε και τα μαγιό σας μαζί γιατί έχει θερμαινόμενη πισίνα και τζακούζι. Αν έχει διαθέσιμα δωμάτια, το συστήνω ανεπιφύλακτα! Δεδομένου αυτού, δεν πολύ-κυκλοφορήσαμε στο χωριό οπότε γι’ αυτό δε μας πείραξε και η συμπεριφορά των πωλητών!
Αυτά από μένα! Ελπίζω να βοήθησα και να περάσετε τέλεια!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
καλημερα ,
να ρωτησω κι εγω κατι σχετικά με την ασφάλεια;
Εκτος απο το χιονι...υπαρχει κινδυνος να μας σταματησουν στο δρομο ..για ληστίες κτλ...να μασ βρουν σε κανενα χαντακι;! Ακουσα κατι ισχυρισμους για ληστιες σε ΙΧ ..που τις βρηκα λιγο παρατραβιγμενες. Εχετε καμια αποψη επι του θεματος;
Nα έχεις πάντα το νου σου... ειδικά προσοχή στο κατούρημα... αν σταματήσετε για κατούρημα κοντά σε χαντάκι έρχονται κι εκει που κατουράτε σας δίνουν μία και σας ρίχνουν μέσα στο χαντάκι... δεν κάνω πλάκα αυτά συμβαίνουν...

Επίσης σταματάνε που και που για ληστείες... αλλά σας το φέρνουν απέξω απέξω... σας ψυχολογούν πρώτα να δούνε αντιδράσεις... το πιο σύνηθες κόλπο είναι να βγάλουν μια ταμπέλα που να γράφει STOP!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΗΣΤΕΙΑ... εσείς μην κάνετε το λάθος και σταματήσετε νομίζοντας ότι είναι πλάκα... αυτοί γελάνε και νομίζεις ότι κάνουν πλάκα αλλά στην πραγματικότητα είναι ληστές και κλέβουν πράγματα... ξεβράκωτους θα σας αφήσουν!! προσοχή...

Κατά τα άλλα όλα καλά... δεν θα έχεις κανένα άλλο πρόβλημα... απλά να προσέχετε τις ληστείες και όλα θα πάνε καλά... να περάσετε τέλεια και μόλις γυρίσεις να μας γράψεις μια υπέροχη ιστορία από το φανταστικό Μπάνσκο... πόσο σε ζηλεύω που πας εκει για γιορτές αλήθεια...
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Nα έχεις πάντα το νου σου...
:haha::haha::haha::haha::haha::haha:

Βλέπω ξαφνικα ολοι, κουτσοι, στραβοι, Χριστουγεννα στο Μπανσκο.. Και ο καθενας γραφεται και ανοιγει δικο του νημα..
Μηπως πρεπει να βαλουμε μια κεντρικη ανακοινωση στυλ "για Μπανσκο εδω"?

Σοβαρα τωρα, μου κανει εντυπωση. Δέκα χρόνια πριν όσοι πηγαιναμε μπανσκο και γυρνουσαμε με τις καλυτερες των εντυπωσεων, ολοι οι αλλοι μας ρωτουσαν, δεν φοβήθηκες; α, εγω δεν θα πηγαινα ποτε.. Και ναι, δεκα χρονια μετα, τωρα που εχει γινει πια τρεντι, εχει μπει η Βουλγαρια στην ΕΕ και συρρέει κατα εκατονταδες ο κοσμος, αποφασιζουν να κανουν το βημα και ακομα υποβοσκει ο φοβος της μαφίας...
Παλια ηταν ακομα καλυτερα γιατι η βουλγαρικη μαφια ελεγχε τα παντα και δεν υπηρχε κινδυνος για τιποτα αν ησουν τουριστας. Θελανε κοσμο για να αυγατιζει η μπιζνα τους και ολοι οι μικροκακοποιοι ειχαν εξαφανιστει.

Για οσους πανε Μπανσκο φετος τα Χριστουγεννα. Παντου θα εχει ελληνες, στις πιστες, στα ξενοδοχεια, στα εστιατορια, οποτε ολες οι ερωτησεις που γινονται εδω, μπορουν καλλιστα να απαντηθουν και εκει. Οι βουλγαροι ειναι γνωστοι για την παρωμοιώδη αγένειά τους και δεν το κανουν επιτηδες..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οι βουλγαροι ειναι γνωστοι για την παρωμοιώδη αγένειά τους και δεν το κανουν επιτηδες..
Δηλαδη εννοεις οτι ειναι στο φυζικ τους η αγενεια; Πραγματικα επειδη και εγω τους βρηκα αγενεις προβληματιζομαι....
 

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
:haha::haha::haha::haha::haha::haha:

Βλέπω ξαφνικα ολοι, κουτσοι, στραβοι, Χριστουγεννα στο Μπανσκο.. Και ο καθενας γραφεται και ανοιγει δικο του νημα..
Μηπως πρεπει να βαλουμε μια κεντρικη ανακοινωση στυλ "για Μπανσκο εδω"?

Σοβαρα τωρα, μου κανει εντυπωση. Δέκα χρόνια πριν όσοι πηγαιναμε μπανσκο και γυρνουσαμε με τις καλυτερες των εντυπωσεων, ολοι οι αλλοι μας ρωτουσαν, δεν φοβήθηκες; α, εγω δεν θα πηγαινα ποτε.. Και ναι, δεκα χρονια μετα, τωρα που εχει γινει πια τρεντι, εχει μπει η Βουλγαρια στην ΕΕ και συρρέει κατα εκατονταδες ο κοσμος, αποφασιζουν να κανουν το βημα και ακομα υποβοσκει ο φοβος της μαφίας...
Παλια ηταν ακομα καλυτερα γιατι η βουλγαρικη μαφια ελεγχε τα παντα και δεν υπηρχε κινδυνος για τιποτα αν ησουν τουριστας. Θελανε κοσμο για να αυγατιζει η μπιζνα τους και ολοι οι μικροκακοποιοι ειχαν εξαφανιστει.

Για οσους πανε Μπανσκο φετος τα Χριστουγεννα. Παντου θα εχει ελληνες, στις πιστες, στα ξενοδοχεια, στα εστιατορια, οποτε ολες οι ερωτησεις που γινονται εδω, μπορουν καλλιστα να απαντηθουν και εκει. Οι βουλγαροι ειναι γνωστοι για την παρωμοιώδη αγένειά τους και δεν το κανουν επιτηδες..
Εσυ τι απο τα 2 (στραβος, κουτσος ) εισαι? ;);):D.Λογικο μου ακουγεται να ρωταει καποιος για καποιο μερος που θα παει πριν παει.Πρωτη φορα ακουω να λεει καποιος πηγαινε εκει θα εχει ελληνες και ρωτα.ΕΛΕΟΣ..:):):):)..
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Άντε λοιπον, να πώ γιατί ΔΕΝ μου αρέσει το Μπάνσκο (άντε, να το συγκεκριμενοποιήσω και λίγο, για τις γιορτές).
Το Μπανσκο, πολύ πριν γινει χιονοδρομικό κέντρο, ήταν ένα πολύ όμορφο και γραφικό χωριο με παλια σπίτια, καλντερίμια κλπ. Ήταν κέντρο φυσιολατρικου τουρισμού και αφετηρία για ορειβατικές εξορμήσεις στο βουνό, όπου ακολουθώντας μια σειρά απο καταφύγια μπορούσε κανείς να διασχίσει κορυφη με κορυφη όλη σχεδόν τη (βουλγαρική) Ροδόπη. Το είχαν παρει πρέφα λίγοι μονο ξένοι τουρίστες μεταξύ αυτων Αυστριακοί και Εγγλέζοι που ερχόταν για φυσιολατρικό τουρισμό. Μέχρι και σιδηροδρομικο τουρισμο ειχε αναπτυξει με το μικρου ευρους τρενακι που συνδεει το Μπανσκο με το Ραζλογκ.
Οταν το πηραν οι Αυστριακοί και έκαναν την (τεράστια) επένδυση, τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Η πτώση του κομμουνισμού, άνοιξε σιγα σιγα την πορτα του καπιταλισμου στους Βούλγαρους που αργα σχετικά συνειδητοποίησαν οτι ειχαν ενα χρυσωρυχειο στα χερια τους... Παρά τις διπλές ταρίφες που είχαν για Βούλγαρους και ξένους, μπορούσες να βρεις αξιοπρεπή διαμονή και διατροφή σε βουλγάρικες (ελεινά χαμηλές) τιμές.. Πλέον πολύ δύσκολα. Λογω των καινουριων εγκαταστασεων και το μηκος των πιστων του, το Μπανσκο κερδισε πολύ γρηγορα τις εντυπώσεις, και πλήθος χιονοδρόμων συνέρρεε στον "παραδεισο" όπως ήταν. Και πραγματι ήταν πολύ καλά.. Αγγλικά γκρουπ άρχισαν να ερχονται και τα πρωτα ξενοδοχεια πολυτελείας άρχισαν να χτιζονται. Πολυκατοικίες αρχισαν να ξεφυτρωνουν που αγοραστηκαν απο ξενους, και μπαρ, νάιτκλαμπ και στριπτιζαδικα εμφανιστηκαν (υπηρχαν και πριν αλλα πλεον με "ευρωπαϊκές" τιμες)...
Με τον καιρο οι Βουλγαροι καλομαθαν στην αναπαντεχη και ευκολη αυτη πηγη εσοδων (γι αυτο ειναι και αγενεις, ποτε δεν ειχαν μαθει να δουλευουν για πάρτη τους και τωρα τους ερχεται ετοιμο το φαϊ στο πιάτο) και σιγα σιγα αρχισαν να κοβουν και τα πρωτα δεντρα στις πλαγιες για να κανουν και αλλα ξενοδοχεια..
Καταλυτικό ρόλο σε αυτο όμως έπαιξε ένα πραγμα.. Οι Ελληνες...
Καταλαβαν νωρις οι βουλγαροι οτι ο κοσμος που πηγαινει για σκι, τρωει μια φορα την ημερα στα εστιατορια του χωριου αφου το μεσημερι ειναι στις πιστες και δεν ξενυχτάει τα βράδια επειδή την άλλη μερα πρεπει να ξυπνησει νωρις για τα χιονια..
Ο Ελληνας όμως, αυτος παιδί μου δεν ερχεται για σκί, αλλα για καλοπέραση.. Φερε λοιπον γυναικες, φτιάξε ταβέρνες με κοψίδια, βάλε την αστυνομια να συνεργαστει με τη μαφια για να διωξουν ολους τους μικροκακοποιούς και να αισθανεται ασφαλεια ο κοσμος, ανακαινισε τα ξενοδοχεια με πολυτελείς πισίνες και σάουνες για να πλατσουριζουν οι κυρίες. Δώσε να ανοίξουν καταστήματα με ρουχα για να αγορασουν εξοπλισμο οι -wannabe βασιλιαδες για τρεις μερες- νεοπλουτοι αστοι (που θα τον φορεσουν εκεινη την φορα μονο και μετα ντουλαπα). Φτιάξε παιδικές χαρές και παγοδρομια να παίζουν τα μούλικα, και νατην η Ντίσνειλαντ των Βαλκανίων.
Και μή στενοχωριέσαι, ο ελληνας για να διασκεδασει θα βαλει βαθια την τσεπη στο πορτοφολι, βάλτου και τις ντισκο και τα μπαρ να παιζουν ελληνικη μουσικη και τον κέρδισες...

Αντε ολοι εσεις που θα πατε τα Χριστουγεννα, δειτε τί εκτρωμα κατήντησε.. Για σκί δεν το συζηταω φυσικα γιατι αυτες τις μερες γινεται πατεις με πατω σε...

Πιστευω ειλικρινα, οτι οποιος θελει να απολαυσει το Μπανσκο, να παει τον Φεβρουαριο-Μάρτιο για να ευχαριστηθεί σκι, ή την άνοιξη και το καλοκαίρι για να απολαύσει τις υπόλοιπες φυσικές ομορφιές..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μια απλή ερώτηση από έναν άσχετο περί του σκι που έχει πάει φορά μία στο κοσμοπολίτικο Μπάνσκο για να δει τον μύθο του...

Πες ότι διαθέτω χρήματα και θέλω να πάω για σκι και να περάσω καλά... το Μπάνσκο θα υπήρχε στις επιλογές μου? Να υποθέσω ότι ούτε μία στις χίλιες... Συμπέρασμα... Το Μπάνσκο είναι για αυτούς που απλά θέλουν να διαθέσουν όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα για να κάνουν σκι... με άλλα λόγια αν θες να πας το καλοκαίρι για μπάνιο και δεν έχεις βολεύεσαι και με την Σαλαμίνα... δεν είναι κακό αλλά μην παραμυθιάζεστε ότι πας και στο σούπερ μέρος... τα άλλα περί γραφικότητος, νυχτερινής ζωής και υπέροχων πιστών είναι σαν τα κρεμαστάρια της αλεπούς... άντε με το καλό να πάτε και με το καλό να έρθετε...


Υ.Γ. Τελικά εκτός από την μπύρα και τον Babaduma μύθος είναι και το Bansko!! Τι καλά!!!
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Τραβελερ, ενταξει δεν ειναι και οπως τα λες.. Αν δεν εχει κοσμο στις πιστες και εισαι απο τη βορεια ελλαδα, ειναι πραγματικα πολυ κοντα να πας και να ευχαριστηθεις. Ειδικα αν το συγκρινεις με τα "κοντινα" του χιονοδρομικα στον Λαϊλιά στις Σερρες και το Φαλακρό στη Δράμα, είναι η μέρα με τη νύχτα. Υπο αυτή την έννοια βολεύει και για Σαββατοκύριακο.
Αν φυσικά έχεις μερες να διαθεσεις και θελεις να ευχαριστηθεις χιονι, υπαρχουν καταπληκτικα φτηνά πακετα για Αυστρια αν το ψάξεις λιγο και κλεισεις απο νωρίς, με χιονοδρομικα που φυσικά είναι πολύ καλύτερα του Μπάνσκο...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Άντε λοιπον, να πώ γιατί ΔΕΝ μου αρέσει το Μπάνσκο (άντε, να το συγκεκριμενοποιήσω και λίγο, για τις γιορτές).
Το Μπανσκο, πολύ πριν γινει χιονοδρομικό κέντρο, ήταν ένα πολύ όμορφο και γραφικό χωριο με παλια σπίτια, καλντερίμια κλπ. Ήταν κέντρο φυσιολατρικου τουρισμού και αφετηρία για ορειβατικές εξορμήσεις στο βουνό, όπου ακολουθώντας μια σειρά απο καταφύγια μπορούσε κανείς να διασχίσει κορυφη με κορυφη όλη σχεδόν τη (βουλγαρική) Ροδόπη. Το είχαν παρει πρέφα λίγοι μονο ξένοι τουρίστες μεταξύ αυτων Αυστριακοί και Εγγλέζοι που ερχόταν για φυσιολατρικό τουρισμό. Μέχρι και σιδηροδρομικο τουρισμο ειχε αναπτυξει με το μικρου ευρους τρενακι που συνδεει το Μπανσκο με το Ραζλογκ.
Οταν το πηραν οι Αυστριακοί και έκαναν την (τεράστια) επένδυση, τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Η πτώση του κομμουνισμού, άνοιξε σιγα σιγα την πορτα του καπιταλισμου στους Βούλγαρους που αργα σχετικά συνειδητοποίησαν οτι ειχαν ενα χρυσωρυχειο στα χερια τους... Παρά τις διπλές ταρίφες που είχαν για Βούλγαρους και ξένους, μπορούσες να βρεις αξιοπρεπή διαμονή και διατροφή σε βουλγάρικες (ελεινά χαμηλές) τιμές.. Πλέον πολύ δύσκολα. Λογω των καινουριων εγκαταστασεων και το μηκος των πιστων του, το Μπανσκο κερδισε πολύ γρηγορα τις εντυπώσεις, και πλήθος χιονοδρόμων συνέρρεε στον "παραδεισο" όπως ήταν. Και πραγματι ήταν πολύ καλά.. Αγγλικά γκρουπ άρχισαν να ερχονται και τα πρωτα ξενοδοχεια πολυτελείας άρχισαν να χτιζονται. Πολυκατοικίες αρχισαν να ξεφυτρωνουν που αγοραστηκαν απο ξενους, και μπαρ, νάιτκλαμπ και στριπτιζαδικα εμφανιστηκαν (υπηρχαν και πριν αλλα πλεον με "ευρωπαϊκές" τιμες)...
Με τον καιρο οι Βουλγαροι καλομαθαν στην αναπαντεχη και ευκολη αυτη πηγη εσοδων (γι αυτο ειναι και αγενεις, ποτε δεν ειχαν μαθει να δουλευουν για πάρτη τους και τωρα τους ερχεται ετοιμο το φαϊ στο πιάτο) και σιγα σιγα αρχισαν να κοβουν και τα πρωτα δεντρα στις πλαγιες για να κανουν και αλλα ξενοδοχεια..
Καταλυτικό ρόλο σε αυτο όμως έπαιξε ένα πραγμα.. Οι Ελληνες...
Καταλαβαν νωρις οι βουλγαροι οτι ο κοσμος που πηγαινει για σκι, τρωει μια φορα την ημερα στα εστιατορια του χωριου αφου το μεσημερι ειναι στις πιστες και δεν ξενυχτάει τα βράδια επειδή την άλλη μερα πρεπει να ξυπνησει νωρις για τα χιονια..
Ο Ελληνας όμως, αυτος παιδί μου δεν ερχεται για σκί, αλλα για καλοπέραση.. Φερε λοιπον γυναικες, φτιάξε ταβέρνες με κοψίδια, βάλε την αστυνομια να συνεργαστει με τη μαφια για να διωξουν ολους τους μικροκακοποιούς και να αισθανεται ασφαλεια ο κοσμος, ανακαινισε τα ξενοδοχεια με πολυτελείς πισίνες και σάουνες για να πλατσουριζουν οι κυρίες. Δώσε να ανοίξουν καταστήματα με ρουχα για να αγορασουν εξοπλισμο οι -wannabe βασιλιαδες για τρεις μερες- νεοπλουτοι αστοι (που θα τον φορεσουν εκεινη την φορα μονο και μετα ντουλαπα). Φτιάξε παιδικές χαρές και παγοδρομια να παίζουν τα μούλικα, και νατην η Ντίσνειλαντ των Βαλκανίων.
Και μή στενοχωριέσαι, ο ελληνας για να διασκεδασει θα βαλει βαθια την τσεπη στο πορτοφολι, βάλτου και τις ντισκο και τα μπαρ να παιζουν ελληνικη μουσικη και τον κέρδισες...

Αντε ολοι εσεις που θα πατε τα Χριστουγεννα, δειτε τί εκτρωμα κατήντησε.. Για σκί δεν το συζηταω φυσικα γιατι αυτες τις μερες γινεται πατεις με πατω σε...

Πιστευω ειλικρινα, οτι οποιος θελει να απολαυσει το Μπανσκο, να παει τον Φεβρουαριο-Μάρτιο για να ευχαριστηθεί σκι, ή την άνοιξη και το καλοκαίρι για να απολαύσει τις υπόλοιπες φυσικές ομορφιές..

επειδή καταλαβα οτι γνωρίζεις αρκετα για το bansko και πολλα μπράβο σου
μπορεις να μου λύσεις και μια απορία ?????

για πιο λόγο χαρακτηρίζεις ως μουλικα τα παιδια όλων αυτων που πανε εκει ??
και ιδιαίτερα των ελλήνων γνωρίζεις τι σημαίνει η λεξη ΜΟΥΛΟΣ ?

αν εχεις άγνοια διαβασε να μάθεις

Υποτιμητικός χαρακτηρισμός για άτομα με πατέρα αγνώστου ταυτότητος και λοιπών στοιχείων. Συνώνυμο της λέξης μπάσταρδος. Η λέξη προέρχεται από το μουλάρι, το οποίο ως γνωστόν αποτελεί διασταύρωση όνου και ίππου, και δεν μπορεί να αναπαραχθεί. Συχνάκις συναντάται και ως μούλος.

καλό θα ηταν
να εισαι πιο προσεχτικός λοιπόν στους χαρακτηρισμούς σου :D:D
 
Last edited by a moderator:

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Κοίτα, η γυναίκα μου ξένη είναι, άρα και τα παιδιά μου θα είναι μουλικα, δεν εχω κολληματα με λεξεις εγω, αν σε ενοχλησε πες ότι αναφερομουν στα δικα μου παιδια...
Ίσως μάλιστα να το ανέφερα αυτό γιατί ήταν πάντα κάτι που με εκνεύριζε... Όποιος έχει κανει σκι στο εξωτερικό, θα έχει δει την παιδεία που έχουν οι πιτσιρικάδες είτε όταν κατεβαίνουν την πίστα είτε όταν μαθαίνουν στην αρχή της..
Εκεί ακριβώς βλέπεις και ξεχωρίζεις την ελληνίδα μάνα και τα παιδιά της.. Πέρα από τα "πρόσεχε Γιωργάκη θα πέσεις", "έλα να σου φορέσω το κασκόλ σου" και "τρέξε στον μπαμπά για σουβλάκι" που ειναι οι μονες φωνες που ακουγονται στο βουνο, συμπεριφέρονται λες και η πιστα τους ανήκει. Κανένας έλεγχος για το άν κάποιος έρχεται απο πάνω, κανένας σεβασμός στη σειρά στο λιφτ, κατέβασμα με V σβαρνίζοντας όλο το χιόνι απο την πιστα, φωτογραφίες μέσα στη μέση της εξοδου της πίστας και αλλα πολλα (μεχρι και χιοναθρωπο εχω δει να στηνουν μεσα στη μεση για να βγουν φωτογραφια)...
Ίσως τότε να μου άλλαξε η γνωμη για το συγκεκριμενο χιονοδρομικο, όταν άρχισε να γίνεται κουραστικό το άθλημα εκεί, λόγω του κόσμου...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Κοίτα, η γυναίκα μου ξένη είναι, άρα και τα παιδιά μου θα είναι μουλικα, δεν εχω κολληματα με λεξεις εγω, αν σε ενοχλησε πες ότι αναφερομουν στα δικα μου παιδια...
Ίσως μάλιστα να το ανέφερα αυτό γιατί ήταν πάντα κάτι που με εκνεύριζε... Όποιος έχει κανει σκι στο εξωτερικό, θα έχει δει την παιδεία που έχουν οι πιτσιρικάδες είτε όταν κατεβαίνουν την πίστα είτε όταν μαθαίνουν στην αρχή της..
Εκεί ακριβώς βλέπεις και ξεχωρίζεις την ελληνίδα μάνα και τα παιδιά της.. Πέρα από τα "πρόσεχε Γιωργάκη θα πέσεις", "έλα να σου φορέσω το κασκόλ σου" και "τρέξε στον μπαμπά για σουβλάκι" που ειναι οι μονες φωνες που ακουγονται στο βουνο, συμπεριφέρονται λες και η πιστα τους ανήκει. Κανένας έλεγχος για το άν κάποιος έρχεται απο πάνω, κανένας σεβασμός στη σειρά στο λιφτ, κατέβασμα με V σβαρνίζοντας όλο το χιόνι απο την πιστα, φωτογραφίες μέσα στη μέση της εξοδου της πίστας και αλλα πολλα (μεχρι και χιοναθρωπο εχω δει να στηνουν μεσα στη μεση για να βγουν φωτογραφια)...
Ίσως τότε να μου άλλαξε η γνωμη για το συγκεκριμενο χιονοδρομικο, όταν άρχισε να γίνεται κουραστικό το άθλημα εκεί, λόγω του κόσμου...

οκ συμφωνω σε ολα τα υπόλοιπα που γραφεις αλλά το θεμα ηταν εκφραση για τα παιδια ( και θεωρω οτι μάλλον το καταλαβες )

δεν εχει καμία σχεση αν εχει καποιος σύζυγο αλλοδαπό η ημεδαπό
ειναι το ιδιο πραγμα πλεον
εγω δεν αναφερθηκα σε κατι τετοιο
αυτα ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.056
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom