ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πες ότι διαθέτω χρήματα και θέλω να πάω για σκι και να περάσω καλά... το Μπάνσκο θα υπήρχε στις επιλογές μου? Να υποθέσω ότι ούτε μία στις χίλιες...
Εξαρταται απο το σημειο εκκινησης του καθενος. Αν ησουνα απο τη βορεια Ελλαδα και σου αρεσε το σκι, το Μπανσκο ειναι μια εξαιρετικα οικονομικη επιλογη, δεδομενου κιολας οτι με την Εγνατια σου βγαινει να πας και μονο για ενα απλο Π/Σ/Κ. Στο Μπανσκο πηγα μια και μονη φορα πριν τεσσερα χρονια. Την ιδια χρονια ειχαμε παει στη Βασιλιτσα. Μειναμε σε ενα ξενωνα στη Σμιξη, το τελευταιο χωριο πριν το χιονοδρομικο, με 80 ευρω με δωματια-τρυπες, οπου δε μπορουσες να γυρισεις σκουντουφλουσες στα επιπλα, και επιπλωση σουηδικη της δεκαετιας του '70. Υπηρχε και καλυτερο ξενοδοχειο στο χωριο με πισινα το οποιο κοστιζε 180 ευρω το οποιο δεν προτιμησαμε. Μετα απο δυο εβδομαδες πηγαμε στο Μπανσκο οπου το δωματιο ειχε 90 ευρω με ημιδιατροφη, πισινες εσωτερικες, εξωτερικες, χαμαμ σαουνες, απιστευτα SPA εντελως δωρεαν, και μασαζ και διαφορες περιποιησεις σωματος, προσωπου κλπ σε πολυ λογικες τιμες. Δεν πηγαινα για να κανω Spa, αλλα καθολου δε με χαλασε που τα βρηκα μπρος μου. Το ξενοδοχειο στο Μπανσκο ηταν απειρως ανωτερο απο αυτο των 180 της Σμιξης. Οι πιστες, κατα τους ειδημονες, καμια σχεση με τις ελληνικες. Οποτε αν καποιος βορειοελλαδιτης ενδιαφερεται για το αθλημα αυτο και δε διαθετει τοσα χρηματα οσα απαιτει το αθλημα στην Ελλαδα, τοτε το Μπανσκο ειναι μια καλη λυση. Λαβε υποψη σου κιολας οτι πολλα φθηνα πακετα απο Θεσσαλονικη για Αυστρια δεν υπαρχουν. Απο εκει και επειτα βεβαια αν καποιος δεν κανει σκι και ειναι απο την νοτια Ελλαδα το θεωρω υπερβολικο να παει στο Μπανσκο. Χαμενος χρονος και χρημα. Αν θελει να θαυμασει βουνο και δασος ας παει Πηλιο, Ζαγορια κλπ. Και συντομοτερα θα φθασει και ωραιοτερα τοπια θα δει. Καθε χρονος που περναει η υπεροχη φυση της Ροδοπης βιαζεται χειροτερα και ολο και παραπανω μεγαθηρια κτιζονται απο αυστριακες εταιρειες που στην χωρα τους δε θα τους επιτρεποταν να βυσοδομησουν εναντιον του φυσικου περιβαλλοντος κατ' αυτον τον τροπο.
 

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
γεια σας!σκεφτομαστε εγω και η παρεα μου να παμε μπανσκο για ενα 4μερο...!ειμαστε απο χανια και λεμε να κλεισουμε αεροπλανο μεχρι την θεσσαλονικη!το προβλημα ειναι οτι απο εκει και περα ποιοι τροποι υπαρχουν να παμε στο μπανσκο!μηπως φευγει καποιο λεοφωρειο απο θεσσαλονικη?ευχαριστω εκ των προτερον......
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπορεις να επικοινωνησεις με το πρακτορειο Τζιμας της Θεσσαλονικης. Καποιες φορες βαζει λεωφορειο για Μπανσκο. Δεν ξερω αν για τις γιορτες θα σου πουλησει υποχρεωτικα και διαμονη. Μπορεις να ρωτησεις. Tzimas Travel
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
γεια σας!σκεφτομαστε εγω και η παρεα μου να παμε μπανσκο για ενα 4μερο...!ειμαστε απο χανια και λεμε να κλεισουμε αεροπλανο μεχρι την θεσσαλονικη!το προβλημα ειναι οτι απο εκει και περα ποιοι τροποι υπαρχουν να παμε στο μπανσκο!μηπως φευγει καποιο λεοφωρειο απο θεσσαλονικη?ευχαριστω εκ των προτερον......
μπορείτε να ενοικιάσετε ένα αυτοκίνητο και να πάτε με την ησυχία σας... μην ψάχνεις τουριστικά λεωφορεία... αυτοκίνητο και θα σας βγει τo ίδιο
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.373
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ειναι σίγουρο οτι μπορεί να ενοικιάσει αυτοκίνητο απο την Θεσσαλονίκη και με αυτο να ταξιδέψει ως το βουλγαρικό Μπάνσκο;
γιατι απο οσο ειναι γνωστό συνήθως δεν επιτρέπεται η έξοδος από την χώρα ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου και ιδίως προς Βουλγαρία και άλλες χώρες του πρωην ανατολικού μπλοκ, οπου οι κλοπές αυτοκινήτων είναι πολύ συνηθισμένες, για αυτό και οι εταιρίες ενοικιάσεων δεν επιτρέπουν τις μετακινήσεις προς αυτές.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ειναι σίγουρο οτι μπορεί να ενοικιάσει αυτοκίνητο απο την Θεσσαλονίκη και με αυτο να ταξιδέψει ως το βουλγαρικό Μπάνσκο;
γιατι απο οσο ειναι γνωστό συνήθως δεν επιτρέπεται η έξοδος από την χώρα ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου και ιδίως προς Βουλγαρία και άλλες χώρες του πρωην ανατολικού μπλοκ, οπου οι κλοπές αυτοκινήτων είναι πολύ συνηθισμένες, για αυτό και οι εταιρίες ενοικιάσεων δεν επιτρέπουν τις μετακινήσεις προς αυτές.
δεν έχει να χάσει όμως να ρωτήσει πριν τo νοικιάσει... ας πάρει σε μεγάλες εταιρίες ενοικιάσεως αυτοκινήτων και ίσος βρει λύση...

δεν έχω δοκιμάσει να παω βουλγαρία με ενοικιασμένο αυτοκίνητο.
 

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
γεια σας!σκεφτομαστε εγω και η παρεα μου να παμε μπανσκο για ενα 4μερο...!ειμαστε απο χανια και λεμε να κλεισουμε αεροπλανο μεχρι την θεσσαλονικη!το προβλημα ειναι οτι απο εκει και περα ποιοι τροποι υπαρχουν να παμε στο μπανσκο!μηπως φευγει καποιο λεοφωρειο απο θεσσαλονικη?ευχαριστω εκ των προτερον......

Απο θεσσαλονικη θα παρεις τρενο ή λεωφορειο για να πας στο blagoevgrad και απο εκει λεωφορειο για μπανσκο.Τρενο καθε μερα 6.40 17.36 23.49 και επιστροφη 1.10 9.03 19.07 απο blagoevgrad.Επισης εχει και λεωφορειο απο τον σταθμο οσε που φευγει καθε μερα 8 το πρωι και καποια βραδινα στις 11.30 για blagoevgrad.Απο blagoevgrad λεωφορειο συχνα για μπανσκο.Το τηλ για το λεωφορειο ειναι 2310599100
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom