Barcelona Card

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Παντού μέσα στην πόλη με όλα τα μέσα μμμ.Λεωφορεία ,τραμ,μετρό και νυκτερινά λεωφορεία.Τώρα και στο αεροδρόμιο με τον προαστιακό ή το αστικό.
Όχι το aerobus express.
 
Μηνύματα
31
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη-Μαγιόρκα
Τέλεια!!! και απο που τις μπορούμε να τις βγάλουμε;;;
Παντού μέσα στην πόλη με όλα τα μέσα μμμ.Λεωφορεία ,τραμ,μετρό και νυκτερινά λεωφορεία.Τώρα και στο αεροδρόμιο με τον προαστιακό ή το αστικό.
Όχι το aerobus express.
τέλεια!! Και απο που μπορούμε να τις βγάλουμε αυτές;;;;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Αεροδρόμιο,στάσεις μετρό,κιόσκια,γραφεία πληροφοριών και τώρα τελευταία άρχισαν να βάζουν αυτόματους πωλητές.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Βλέπω ότι με την Barcelona Card δεν ασχολήθηκε κανείς μες το 2016, οπότε έρχομαι εγώ και ρωτάω. Εφόσον πολλά εισιτήρια για τα σημαντικά αξιοθέατα τα κλείσω online, η barcelona card ουσιαστικά δε μου προσφέρει κάποια έκπτωση αν έχω καταλάβει καλά.
Οπότε για μετακινήσεις (θα μείνω 5 μέρες) φαντάζομαι είναι προτιμότερο να βγάλω κάποια κάρτα διαδρομών Τ10 για δέκα διαδρομές χωρίς χρονικό όριο (πχ σε μια μέρα).
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα και από μένα. Μετά από προσεκτική ανάγνωση είμαι στο 90% να μετακινηθώ με το πακέτο των εισιτηρίων. Έχω τις εξής ερωτήσεις. Θα είμαστε 2 άτομα οπότε αυτό το Τ10 ισχύει για 5 μετακινήσεις σύνολο και για τους 2 στην ζώνη 1. (πείτε μου αν κατάλαβα καλά). όπως κατάλαβα για μετεπιβίβαση στο μετρό δεν ακυρώνω ξανά.
1. Αν από μετρό μπω σε λεωφορείο την ξαναχτυπάω;
2. Αυτό το εισιτήριο είναι σαν "κάρτα" που αφαιρεί διαδρομές; Μετά ξαναγεμίζω ή παίρνω άλλο;
3. Φτάνω το πρωί 06,40 στις 14/8 θα μπορώ να το προμηθευτώ από αεροδρόμιο ή θα είναι κλειστά;
4. Πώς καταλαβαίνω αν κάτι δεν είναι ζώνη 1 πλέον. Υπάρχει ειδική σήμανση;
5. Φτάνω με iberia (η πτήση εξυπηρετείτε με vueling) και το ξενοδοχείο μου είναι δίπλα στην στάση Llacuna του μετρό L4. Το Terminal μου είναι το 1. για να πάρω αυτό το λεωφορείο για κέντρο και που μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά τα εισιτήρια που πηγαίνω; Και πώς λέγεται να ψάξω να βρω την διαδρομή στο ίντερνετ
6. Τέλος αν πάρει κάποιος την πενθήμερη κάρτα μετακίνησης από την μέρα που παραλαμβάνει αρχίζει να ισχύει;

Αυτά τα λίγα για αρχή.....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Κατάλαβες καλά.
1)Ναι ,αλλά δεν χρεώνετε αν είναι μέσα σε 1 .ωρα και 15 λεπτά.
2)Ναι.Παίρνεις άλλο.
3)ανοίγουν αργότερα.Δεν ξέρω αν στο μηχάνημα του νέου μετρό που έβαλαν έχει Τ10.
4)δεν το καταλαβαίνεις.Υπάρχει χάρτης με τις ζώνες.Πάντως όλη η πόλη είναι ζώνη 1.
Αν χρειαστεί να πάρεις τον προαστιακό τότε θα πάρεις χάρτη με τις ζώνες.
5)δεν κατάλαβα την ερώτηση.
6)Από την στιγμή που θα κάνει την πρώτη ακύρωση.Προσοχή.Αν η ακύρωση γίνει
στις 12 παρά πέντε το βράδυ η ημέρα δεν λογίζεται μέχρι τις 12 παρά πέντε της επόμενης,αλλά μέχρι τις 12 το βράδυ.12 και ένα είναι η άλλη ημέρα.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Οπότε η μετεπιβίβαση δεν χρεώνεται σε μετρό - λεωφορείο αν είσαι εντός ορίου στο χρόνο. Απλά εγώ ξαναχτυπάω αν μπω σε λεωφορείο για τυπικούς λόγους.

Τα παραπάνω ισχύουν για ότι συγκοινωνία υπάρχει μέσα στην Ζώνη 1?

5) Τι συγκοινωνία παίρνω (που να καλύπτει το Τ10) για να φύγω από αεροδρόμιο. Θέλω να φτάσω στην στάση Llacuna του μετρό L4
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
5) Τι συγκοινωνία παίρνω (που να καλύπτει το Τ10) για να φύγω από αεροδρόμιο. Θέλω να φτάσω στην στάση Llacuna του μετρό L4
Θα σου απαντήσω αργότερα.Τώρα καίγομαι στην δουλειά.Είναι συνδυασμός.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το κατανοώ απόλυτα. Έχω και κάποιες απορίες σε σχέση με μία μονοήμερη οπότε σίγουρα θα με διαφωτίσεις! Να είσαι καλά panpan...... Σου ερχόμαστεεεεεεε αχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Παναγιώτη όποτε μπορέσεις ενημέρωσε με και για το λεωφορείο. Επίσης πες μου αν δεν σε φορτώνω να σου στείλω εισερχόμενο για μία μονοήμερη που θέλουμε να κάνουμε και χρειάζομαι άμεσα πληροφορίες. όπου και να γράψω είμαι εκτός θέματος νομίζω γι αυτά που θέλω να ρωτήσω
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Με λεωφορείο είναι μεγάλη τυράνια να φτάσεις στην Στάση που θέλεις.
Υπάρχει και η εναλλακτική λύση με τον προαστιακό.
Παίρνεις το λεωφορείο του αεροδρομίου και αλλάζεις τέρμιναλ.Πας στο Τ2
Παίρνεις το τραίνο με το εισιτήριο Τ10 1 ζώνη μέχρι την στάση
Passeig de Gracia.Εκεί κάνεις μετεπιβίβαση στην γραμμή L4 και κατεβαίνεις στην στάση Llacuna .
Υγ.Στείλε ότι θέλεις σε πμ και κάποια στιγμή θα απαντήσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom