Ιταλία Battendo Roma

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.555
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Χθές δηλαδή?????????????:shock::shock::shock:
Γιατί εγώ ήμουνα την Παρασκευή.Καλό είναι,αλλά πρέπει να βελτιώσει τα κοκτέιλ του.Πολύ νεροζούμι!!!!!!!!!!
Εμείς πίναμε σαμπάνια και όχι αυτήν αλλά την προηγούμενη Κυριακή.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Last edited by a moderator:

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αααααα μου φαίνεται μας κοροϊδεύετε και κάνατε συνάντηση αλά Ρώμα, χμμμμμ...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Όντως....μόνο που κοροιδέψαμε και τους εαυτούς μας και δεν ανταμώσαμε :bleh:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αστειεύεσαι!!!!!!!!!!!:shock:Μια μέρα πριν ήμουνα εκεί.

Στο ίδιο μπαρ αναφερόμαστε.Θεωρώ ότι η piazza del Fico είναι hot spot!!!
Ποια μέρα; Εγώ ήμουν το βράδυ της 1/11 και ένα πέρασμα πάλι το απόγευμα της 3/11...
Πλάκα θα'χε να βρισκόμασταν :)
Με ενθουσίασε και το μπαρ και η Antica Taverna λίγο παρακάτω, και προσπαθήσαμε να φάμε στο Da Francesco ακριβώς δίπλα αλλά είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κόσμο να περιμένει.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ποια μέρα; Εγώ ήμουν το βράδυ της 1/11 και ένα πέρασμα πάλι το απόγευμα της 3/11...
Πλάκα θα'χε να βρισκόμασταν :)
Με ενθουσίασε και το μπαρ και η Antica Taverna λίγο παρακάτω, και προσπαθήσαμε να φάμε στο Da Francesco ακριβώς δίπλα αλλά είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κόσμο να περιμένει.
Salotto στις 4/11
Del Fico στις 5/11
Εμείς είχαμε υπομονή και όχι τόσο μεγάλη αναμονή.Βέβαια η ουρές δικαιολογημένες αφού οι πίτσες στο Da Francesco είναι όλα τα λεφτά.
 
  • Like
Reactions: GTS
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
.....
Ξεκινήσαμε με Testaccio,ανάβαση στα ήσυχα στενά του Αβεντίνου λόφου,απόλαυση της θέας από το προαύλιο της Σάντα Σαμπίνα,ξεκούραση στην γραφική πλατεία των Ιπποτών της Μάλτας,κατάβαση και περιήγηση γύρω από το Monte Testaccio,που δημιουργήθηκε από θραύσματα αρχαίων αγγείων.Γρήγορο καφέ μπροστά από την Piramide Cestio,και είσοδος στο Trastevere μέσω της ponte Sublicio......
Αυτή τη διαδρομή προσπάθησα να την κάνω την τελευταία φορά που είχα πάει Ρώμη και την...έχασα:roll:,
πήρα λεωφορείο(η τράμ δε θυμάμαι ακριβώς)και κατέβηκα στην πλατείτσα μπροστά στο ponte sublicio,στη συμβολή των οδών lungotevere...και της λεωφόρου via marmorata.
Βλέποντας το χάρτη ήξερα,έβλεπα ότι η πλατεία των ιπποτών της Μάλτας και όλα τα συναφή ήταν πάνω από το κεφάλι μου στην κυριολεξία:haha:έλα μου όμως που ΔΕΝ υπήρχε μονοπάτι να σκαρφαλώσω;γύρω γύρω τοίχος,ντουβάρι,...ξανά πίσω προς την lungotevere...τίποτε,μπροστά στην κάθετη τη λεωφόρο marmorata περπατούσα -περπατούσα..τιποτε
άσε που ήμουν ήδη κουρασμένη και η περιοχή δεν είχε και τίποτε το ιδιαίτερο,ψιλοερημιά,οπότε το άφησα για την επόμενη φορά.
Πάντως κατάλαβα τώρα ότι μάλλον από την via de la greca (κοντά στο masimo)πρέπει ν ανεβήκατε και μετά η επόμενη πρόσβαση-κατηφόρα που λες είναι στη λεωφόρο via marmorata αλλά σε αρκετή απόσταση από το ποτάμι,(από κεί που ήμουν δηλαδή)
έτσι είναι;
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Πάντως κατάλαβα τώρα ότι μάλλον από την via de la greca (κοντά στο masimo)πρέπει ν ανεβήκατε και μετά η επόμενη πρόσβαση-κατηφόρα που λες είναι στη λεωφόρο via marmorata αλλά σε αρκετή απόσταση από το ποτάμι,(από κεί που ήμουν δηλαδή)
έτσι είναι;
Ακριβώς έτσι.Τα σημεία που δεν έχει πρόσβαση ο λόφος είναι στη Lungotevere και σχεδόν σε όλο το μήκος της Marmorata.Εγώ ανέβηκα από via della fonte di fauno,σχεδόν έξω από το μετρό circo massimo
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.732
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom