Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Τι καλά που ξεκίνησες τη μέρα με κρουαζιέρα!Υπέροχη δραστηριότητα!Όπου πηγαίνω και ποτάμια και κανάλια, δεν παραλείπω να κάνω βαρκάδα!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Καλά εννοείται ότι η δια ζώσης άποψη των κοσμημάτων είναι αυτή που ξεχωρίζει, αλλά και το βίντεο σαν εισαγωγή δεν είναι άσχημο.
Άλλωστε νομίζω ότι με αυτό τον τρόπο έλέγχουν τη ροή του κόσμου καλύτερα.
Πάντως πρέπει να έριξες πολύ περπάτημα και να απέφυγες να επισκεφθείς πολλά μουσεία. Μία μέρα έμεινε και αν θυμάμαι καλά δεν έχεις επισκεφθεί ακόμη British Museum, National Gallery, Tate Modern.
Aναμένω λοιπόν το τέλος της ιστορίας και τα σχόλια σου.

National Gallery πήγα ήδη από την πρώτη μέρα.British δεν θα πήγαινα ποτέ λόγω άποψης.Η Tate Modern έρχεται τώρα...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.123
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
National Gallery πήγα ήδη από την πρώτη μέρα.British δεν θα πήγαινα ποτέ λόγω άποψης.Η Tate Modern έρχεται τώρα...
Eίναι τόσο καταιγιστική η αφήγηση σου, που ξέχασα ότι πήγες στην Πινακοθήκη. Και εμένα μου άρεσαν περισσότερο οι αίθουσες με τους ιμπρεσσιονιστές και τους Φλαμανδούς, παρά οι Ιταλοί (μάλλον με επηρέασε η αναπόφειυκτη σύγκριση με τα αριστουργήματα που έχω θαυμάσει στη Φλωρεντία και στο Βατικανό).
Προσωπικά στην Πινακοθήκη ξεχώρισα τα ηλιοτρόπια του Βαν Γγογκ και τις Ομπρέλες του Ρενουάρ.
Πάντως εσύ φίλε δε το νίκησες το Λονδίνο, το κατατρόπωσες:lol:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μέρα 5η

Σήμερα το πρόγραμμα περιλαμβάνει Νότια όχθη...όλη.Πρωινή ρουτίνα με tube και Westminster Station.Τελευταία δόση κλασσικού βασιλικού Λονδίνου και Westminster Bridge για South Bank.Ξεκινήστε τον παραποτάμιο περίπατό σας από το County Hall.Σ'αυτό το επιβλητικό κτίριο συστεγάζονται το Ενυδρείο,εστιατόρια,καταστήματα και η μόνιμη έκθεση Dali...μόνιμη;;;Δυστυχώς απούσα,λόγω μεταφοράς της και επανέναρξής της την άνοιξη,κάπου στο Piccadilly Circus...τρομερή απογοήτευση!!!Μην σας κόβει τα φτερά και ανοίξτε τα για μια πτήση με το London Eye (The London Eye's official website for the best online ticket prices, guaranteed) διάρκειας μισής ώρας για "επανάληψη" της πόλης από ψηλά πριν το ταξίδι του γυρισμού.Αμέσως δίπλα βρίσκονται οι Jubilee Gardens διαμορφωμένοι κατά τον εορτασμό των 25 χρόνων της Ελισάβετ στο θρόνο,με το κτίριο της Shell να υψώνεται επιβλητικά στο τέλος τους.Πλησιάζοντας στην Waterloo Bridge θα δείτε εκατέρωθεν το Royal Festival Hall και την "περίεργη" τσιμεντένια Hayward Gallery από την μιά,και τα National Film Theatre και Royal National Theatre από την άλλη.Αν είστε τυχεροί μπορεί να συναντήσετε και "μάχες" νεαρών skateboarders κάτω από την γέφυρα στο χώρο με τα graffiti.Συνεχίστε δυτικά στο Queen's Walk,στην Gabriel's Pier παρατηρήστε το λογοπαίγνιο στα παράθυρα του OXO Tower,ακολουθήστε την παράκαμψη της Blackfriars Bridge μέχρι την Tate Modern (Tate Modern: International modern and contemporary art).Καταιγιστείτε από Dali,Picasso,Klee,Ernst,Braque,Warhol,Giacometti,Miro κλπ κλπ.Αναζητήστε το "Φιλί" του Rodin,και ξεκουραστείτε στο καφέ του 7ου ορόφου με την εκπληκτική θέα.Το κτίριο του ανακαινισμένου ηλεκτρικού σταθμού όπου στεγάζεται η Tate Modern,καθώς και η Turbine Hall αποτελούν από μόνα τους αξιοθέατο.
Στο πλάι της Tate το Globe Theatre (Shakespeare's Globe Theatre, Bankside, Southwark, London) ανακατασκευή του θεάτρου όπου παίζονταν τα έργα του Shakespeare.Το μονοπάτι οδηγεί στο The Anchor,μια εκπληκτική εξωτερικά pub,πριν φτάσετε στην Vinopolis αφιερωμένη στην απόλαυση του κρασιού.Συνεχίζοντας ακολουθεί η παλιά φυλακή Clink,τώρα μουσείο με εργαλεία βασανιστηρίων και άλλα "εκθέματα".Σηκώστε το κεφάλι και δείτε τα κλουβιά που έβαζαν τους φυλακισμένους να τους φάνε τα κοράκια και διακρίνετε πάνω στον δρόμο την Ροζέτα,μοναδικό κατάλοιπο του ανακτόρου των επισκόπων του Ουίντσεστερ.Αμέσως μετά θαυμάστε το Golden Hide,αντίγραφο του πλοίου του Sir Francis Drake,και τον μοναδικό καθεδρικό ναό του Southwark με τον όμορφο εξωτερικό κήπο.Εδώ βαφτίστηκε ο John Harvard,ιδρυτής του ομώνυμου πανεπιστημίου.Προσπεράστε το αδιάφορο London Dungeon,ρίξτε μια κλεφτή ματιά στο HMS Belfast,θαυμάστε τον σκεπαστό υπαίθριο της Hays Gallery,παλιός χώρος εκφόρτωσης τροφίμων που έχει τώρα μετατραπεί σε εμπορικό κέντρο,και ολοκληρώστε τον περίπατο με το City Hall,το υπερμοντέρνο νέο δημαρχειακό μέγαρο.
Είστε πια στην Tower Bridge,και επιβάλλεται να την διασχίσετε πεζή.Πάρτε τις τελευταίες εικόνες από ένα κλασικό Λονδρέζικο αξιοθέατο και Tower Hill Station για την πτήση επιστροφής στην μαμά πατρίδα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τελεια!!η ιστορια σου με βοηθαει πολυ!ευχαριστω!ηρθε ακριβως την καταλληλη στιγμη!!:p

για να δουμε πως θα τα παω εγω στην αναμετρηση με το λονδινο...:haha:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πολύ ωραίο κι αυτό με τη ρόδα!Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που πήγα στο Λονδίνο-ήταν το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό, από κει κόλλησα το μικρόβιο...-και τότε δεν υπήρχε η ρόδα!Μου φαίνεται πως πρέπει να ξαναπαώ μια βόλτα για να θυμηθώ τα διάφορα!Ήμουν και αρκετά μικρή τότε....
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
ΣΧΟΛΙΑ

Πού...δεν πήγα.
1)Madame Tussauds.Εντάξει,μπορεί να είναι tourist-trap,παιδική χαρά ή ότι άλλο θέλετε,μπορεί οι 25 GBP για είσοδο να είναι πολλές...αλλά ήθελα να πάω.Βέβαια για να είμαι ειλικρινής,ήταν το ένα και μοναδικό υποψήφιο που θα κοβόταν αν ο χρόνος δεν περίσσευε...όπερ και εγένετο.Next time.
2)British Museum...λόγω άποψης και τίποτα άλλο.
3)St Katharine's Haven δίπλα στον Πύργο του Λονδίνου.Με μια κλεφτή ματιά από τον δρόμο,ήταν πανέμορφο.Next time.
4)Greenwich Observatory.Δεν καιγόμουνα να πατάω με το ένα πόδι στο ανατολικό και το άλλο στο δυτικό ημισφαίριο.Εξάλλου ο κερδισμένος χρόνος μου πρόσφερε πολλά περισσότερα.
5)Chelsea.Γνωρίζω οτι ο περίπατος και μόνο αξίζει.Next time.
6)Portobello Market.Γιατί-όπως έχει γράψει ο Traveller-η Julia δεν είναι πια εκεί.Επίσης,γιατί αν αφιερώσεις από ένα 3ωρο σε κάθε αγορά ή παζάρι του Λονδίνου,δεν φτάνουν ούτε 15 μέρες.
7)Σε θεατρική παράσταση...γιατί δεν με ενδιέφερε.
8)Σε ένα από τα πολλά,βραβευμένα με αστέρι Michellin,εστιατόρια της πόλης για το προσιτό lunch menu τους.Δυστυχώς οι ώρες ήταν απαγορευτικές.Next time.
9)Dali Universe...γιατί δεν ήταν εκεί!!!


Πού...θα αφιέρωνα περισσότερο χρόνο.
1)Covent Garden.Γιατί όλη η περιοχή μοιάζει με ζωντανό οργανισμό.
2)Kensington Gardens,Hyde Park,Green Park,St James's Park.Σε κάποιο μόνο ή και σε όλα.Για την ανάσα πράσινου που προσδίδουν στην πόλη.Ιδίως την άνοιξη θα είναι μοναδικά!!
3)Μουσείο Επιστημών...γιατί με τραβάει το θέμα του.
4)National Gallery για να εξερευνήσω εκτενέστερα την συλλογή της.


Σχόλια για την πόλη
-Απλά πεντακάθαρη!!! Και το περίεργο είναι ότι,ενώ δεν βλέπεις σκουπίδια,δεν βλέπεις και αυτούς που τα μαζεύουν.Λες και τα σκουπίδια εξαυλώνονται.Μοναδικό παρατράγουδο οι τσίχλες στα πεζοδρόμια.Βλέπετε η ΑλΚαιντα έδιωξε τους κάδους,η τσίχλα δεν αποθηκεύεται προσωρινά στην τσέπη,οπότε...φτου και άσε τον Νεύτωνα να τα βγάλει πέρα.
-Έχετε θέμα με το σκόρδο-κρεμμύδι;Κανένα πρόβλημα...η πόλη φρόντισε για σας.Έγραψε στο κούτελο της κάθε διάβασης,προς τα που πρέπει να κοιτάξεις για να δεις τί έρχεται...άσχετε,ανάποδε περιπατητή.
-Ο μουντός,γκρίζος,βουρκωμένος ουρανός,της ταιριάζει γάντι."Φωτίζει" μοναδικά τα σκοτεινά χρώματα των κτιρίων και αναδεικνύει μια ιδιαίτερη μελαγχολική γοητεία.
-Εντάξει,είπαμε ο Γάγγης έχει πολλααααααααά κολοβακτηρίδια ανά ml.Ο Τάμεσης μπορεί να έχει λιγότερα,αλλά του μοιάζει σε χρώμα.
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα συγχαρητήρια φίλε dmdoc και από εμένα!
Από την περιγραφή σου φαίνεται ότι γούσταρες το αγαπημένο Λονδίνο και κατά την ταπεινή μου άποψη επείδή γούσταρες το ταξίδι είναι επιτυχημένο και όχι λόγω του οτι είσαι time-winner!.
Χαίρομαι που το Λονδίνο ικανοποίησε στο έπακρο από ότι κατάλαβα τα θέλω σου, και σου έδειξε ότι πρέπει να ξαναπάς!
Και φυσικά μετά την φοβερή περιγραφή σου να θέλω να ξαναπάω και εγωωωωω!!!!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καλα,τρομερη περιγραφη,με λεπτομερειες και αναλυτικα σχολια!!! Τα συγχαρητηρια μου!!!:clap::clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom