Κένυα Τανζανία Been there, Seen it All

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ας αρχίσω όπως θα άρχιζε ένα γυμνασιακό πόνημα.
"Η Αφρική είναι ένας τρισάθλιος τόπος..."
Πήγα Κένυα-Αιθιοπία το '97. Όχι οργανωμένα, σιχαίνομαι τις οργανωμένες εκδρομές. Αυτές είναι για τον ανασφαλή λαουτζίκο που κοπαδιάζει πίσω από τον ποδηγέτη-ξεναγό φοβούμενος τον κακό λύκο (τον κακό ιθαγενή στην περίπτωσή μας).

Ιδού τα highlights, έτσι όπως έρχονται στο νου μου - σα γκρίζα φλασάκια.

- Κουφάρια μεγάλων ζώων να γίνονται λουκούλεια γεύματα για όλη την πελατεία της ζούγκλας και της σαβάνας. Ξέρετε τι μαζεύεται γύρω από το σάπιο απομεινάρι ενός ελέφαντα? Ουρλιάζουσες ύαινες, ποντίκια της σαβάνας και κάθε λογής μικρά σαρκοβόρα, σμάρια πολύχρωμα πουλιά. Υπέροχο.

- Μια τύπισσα να μου πουλάει την κόρη της σε αραβικό παζάρι στη Μομπάσα. Όχι, δεν την αγόρασα.

- Ένα πλήθος να λιντσάρει έναν κλέφτη στο Ναιρόμπι. Ο τύπος έκλεψε ένα πορτοφόλι μπροστά μου. Τον σκότωσαν από τα κτυπήματα στα 20 μέτρα από μένα.

- Ένας ταξιτζής να χώνει μπουνιά στο πρόσωπο ενός πιτσιρίκου-επαίτη στην Άντις Αμπάμπα και να γυρνάει μετά με σάπιο χαμόγελο σε μένα περιμένοντας επιβράβευση.

- Ο τσαμπουκάς από μια τοπική συμμορία στα σύνορα της Τανζανίας. Με σταμάτησαν, κατέβηκα από το τζιπ μαζί με τον οδηγό μου και μας ζήτησαν διόδια υπό την απειλή ΑΚ 47.

- Μομπάσα-Ναιρόμπι πήρα τρένο. Κουκέτα μόνος, πρώτη θέση. Στο εστιατόριο της πρώτης θέσης η σούπα μου είχε γαρνιτούρα μύγες και κουνούπια. Στην κουκέτα κοιμήθηκα παρέα με εκατοντάδες μικρές κατσαρίδες που μου γαργαλούσαν την πλάτη όλη τη νύχτα.

- Υπέροχο skewered meat. Κυνήγι βεβαια. Καμηλοπάρδαλη, γαζέλα, αντιλόπη, κροκόδειλος, ζέμπρα, ιμπάλα. Το υγρό όνειρο του meat lover.

- Εντυπωσιακά road kills. Στην Ευρώπη στη χειρότερη να δεις κανένα πατημένο λαγό στο δρόμο. Σ'εκείνα τα μέρη είναι σύνηθες να δεις μια γαζέλα να ξεψυχάει στην άσφαλτο.

- Έντομα, ζέστη, υγρασία, εφιαλτική φτώχια, AIDS, η ζωή αξίζει ένα δολλάριο, υπέροχος Ινδικός ωκεανός, κοραλιογενής βυθός, εντυπωσιακή πανίδα.

Ο παράδεισος του white supremacist.
Ένα ταξίδι που σας συστήνω ανεπιφύλακτα αν τη βρίσκετε με νεκροφιλία και κατάποση νυχιών.
 

Attachments

  • Like
Reactions: Pel

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
AEKfan σε συμπαθησα απο την πρωτη μολιs παραγραφο! Η εισαγωγη ηταν εντυπωσιακη και με βρισκει απολυτωs συμφωνη.
Τα highlights πιθανον να αποθαρρυνουν τον μελλοντικο ταξιδιωτη , η καλυτερα τον μελλοντικο τουριστα , γιατι ο ταξιδιωτηs δεν αποθαρρυνεται ευκολα.
Μπορει να ειναι δυσαρεστα στα αυτια αρκετα απο αυτα που γραφειs , ειναι ομωs η πραγματικοτητα και το ταξιδι ειναι βουτια στην αληθεια και οχι απλο ξυσιμο τηs επιφανειαs μιαs χωραs.
Ευγε για τα κοτσια που εχειs :clap: και ελπιζω καποτε κι εγω να παω επιτελουs στην Αφρικη!Τανζανια , Ζανζιβαρη , Μοζαμβικη!Ειμαι περισοτερο fan των παραθαλασσιων χωρων..
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η επιστροφή του Κόρτο Μαλτέζε εντυπωσιακή:clap:.

ΥΓ Το 1ο πράγμα που κοίταξα ήταν η ηλικία σου αυτή την εποχή. Τελικά το έκανες το θαύμα σου. Τώρα πια είσαι άχρονος.
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
- Ένα πλήθος να λιντσάρει έναν κλέφτη στο Ναιρόμπι. Ο τύπος έκλεψε ένα πορτοφόλι μπροστά μου. Τον σκότωσαν από τα κτυπήματα στα 20 μέτρα από μένα.

- Ένας ταξιτζής να χώνει μπουνιά στο πρόσωπο ενός πιτσιρίκου-επαίτη στην Άντις Αμπάμπα και να γυρνάει μετά με σάπιο χαμόγελο σε μένα περιμένοντας επιβράβευση.

- Ο τσαμπουκάς από μια τοπική συμμορία στα σύνορα της Τανζανίας. Με σταμάτησαν, κατέβηκα από το τζιπ μαζί με τον οδηγό μου και μας ζήτησαν διόδια υπό την απειλή ΑΚ 47.

- Μομπάσα-Ναιρόμπι πήρα τρένο. Κουκέτα μόνος, πρώτη θέση. Στο εστιατόριο της πρώτης θέσης η σούπα μου είχε γαρνιτούρα μύγες και κουνούπια. Στην κουκέτα κοιμήθηκα παρέα με εκατοντάδες μικρές κατσαρίδες που μου γαργαλούσαν την πλάτη όλη τη νύχτα.

- Έντομα, ζέστη, υγρασία, εφιαλτική φτώχια, AIDS, η ζωή αξίζει ένα δολλάριο, υπέροχος Ινδικός ωκεανός, κοραλιογενής βυθός, εντυπωσιακή πανίδα.

Ένα ταξίδι που σας συστήνω ανεπιφύλακτα αν τη βρίσκετε με νεκροφιλία και κατάποση νυχιών.

Γιατί να μην θέλει κάποιος να δεί κάποιον να τον σκοτώνουν μπροστά του, να σε απειλούν με όπλο, να κινδυνεύεις να κολλήσεις Aids, να κοιμάσε παρέα με όλα τα τετράποδα,και με 1 δολλάριο να είσαι βασιλιάς;
Καλύτερα να τα βλέπω απο την τηλέοραση και όχι απο κοντά, πάντως χωρίς να ξέρω την ηλικία σου φίλε πρέπει να έχεις μεγάλο θάρρος για να κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι.Όταν βλέπω τέτοιες εικόνες το μόνο που κάνω είναι να λυπάμε γιατί η ανθρώπινη ζωή σε τέτοιες χώρες δυστυχώς δεν έχει αξία.Είχα δει ένα βίντεο που έδειχνε το λιθοβολισμό μέχρι θανάτου μιας 17χρονης απο συγγένεις της λόγο οτι αγάπησε ένα αγόρι απο άλλη θρησκεία.Πάνω απο ένα μήνα η εικόνα δεν έφευγε απο το μυαλό μου.Εύχομαι σε όποιον κάνει ένα τέτοιο ταξίδι να μην δει η περάσει αυτά που πέρασε ο φίλος μας.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
mike , ουτε εγω θα πηγαινα σε μια χωρα που θα κινδυνευε η ζωη μου και που θα μου δημιουργουσε αισθηματα θλιψηs και απογοητευσηs για το ανθρωπινο ειδοs.

Ομωs λεω ξανα ευγε στον AEKFAN γιατι αποφασισε να παει σε μια χωρα και να την δει οπωs ειναι.Καποια απο αυτα που γραφει ουτε σε τηλεοραση δε θα τα εβλεπα.
Προτιμω ομωs χιλιουs ΑΕΚFAN , παρα εναν απο αυτουs που μενουν στα 5αστερα ξενοδοχεια και γυρνουν πισω περιχαρειs δηλωνονταs οτι πηγαν στην Κενυα η στο Μυανμαρ ενω δεν εχουν καν αγγιξει την επιφανεια.

Ειναι προφανεs οτι ο AEKfan την ψαχνει αλλιωs , κι εγω του ευχομαι να κανει πολλα ταξιδια οπωs τα θελει παραμενονταs ασφαληs..
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όντως εντυπωσιακά όλα αυτά! (πάντα φυσικά χωρίς γκρουπ!)
Να πω την αλήθεια όμως ένα ταξίδι στην Αφρική πάντα με προβληματίζει, από θέμα ασφάλειας. Παρόλο που συνήθως είμαι αυτός που λέει "μην ακους τι λένε τα ΜΜΕ" και συνήθως επαληθεύομαι στην πράξη (πχ Συρία) ... Για τις πιο υπανάπτυκτες χώρες της Αφρικής το φοβάμαι λίγο. Φυσικά μπράβο σε όσους τολμούν!
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Όντως εντυπωσιακά όλα αυτά! (πάντα φυσικά χωρίς γκρουπ!)
Να πω την αλήθεια όμως ένα ταξίδι στην Αφρική πάντα με προβληματίζει, από θέμα ασφάλειας.
Περπάτησα σε Κένυα και Εθιοπία, σε περιοχές που η φτώχια θέριζε, που θα μπορούσαν να με έχουν σκοτώσει μόνο και μόνο γιατί βρώμαγα καλοπέραση και δυτικό λούστρο. Σε βεβαιώνω ότι πουθενά στην Αφρική δεν ένιωσα ανασφαλής.

Ανασφαλής έχω νιώσει μόνο στην "σούπερ πολιτισμένη" Αμερική σε γειτονιές του Μπρονξ (κυρίως) και του Χάρλεμ.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Περπάτησα σε Κένυα και Εθιοπία, σε περιοχές που η φτώχια θέριζε, που θα μπορούσαν να με έχουν σκοτώσει μόνο και μόνο γιατί βρώμαγα καλοπέραση και δυτικό λούστρο. Σε βεβαιώνω ότι πουθενά στην Αφρική δεν ένιωσα ανασφαλής.

Ανασφαλής έχω νιώσει μόνο στην "σούπερ πολιτισμένη" Αμερική σε γειτονιές του Μπρονξ (κυρίως) και του Χάρλεμ.
Δε νομίζω ότι θα σε σκότωναν επειδή "βρωμούσες" καλοπέραση. Η φτώχια και η πείνα, δεν συνεπάγονται κατ’ ανάγκη και εγκληματίες ή έλλειψη πολιτισμού. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν έβγαζες κανένα κομμάτι κρέας να φας μπροστά τους. Το πολύ πολύ να στο αρπάζαν από τα χέρια και αυτό δεν είναι έλλειψη πολιτισμού, είναι απλά ένστικτο επιβίωσης.

Τώρα, περί ανασφάλειας στην Αμερική; Αυτό είναι άλλο πράγμα. Ο σύγχρονος "πολιτισμός" δημιουργεί αυτά τα φαινόμενα. Δημιουργεί εγκληματίες και κατά περίεργο τρόπο τρέφεται από αυτό το φαινόμενο (βλ. τρομοκρατία (χα) ). Η Αμερική είναι ο οδηγός και οι λοιποί απλά ακολουθούμε.
 

Zizel

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
θα επιθυμούσα New York
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
ισως να ειμαι πολυ "δυτικοποιημενη" τελικα..σεβομαι οσους τολμουν αλλα εγω δειλιαζω και σωπαινω με τετοιες καταστασεις...ιδανικα ταξιδια αλλα χρειαζομαι να νιωθω ασφαλεια και η περιγραφη αυτη μονο ασφαλεια δεν με εκανε να νιωσω και αν μου επιτρεπεται να ρωτησω "πως γινεται να σε απειλουν με οπλο και να δηλωνεις οτι δεν ενιωσες ανασφαλεια πουθενα?"..παρολα αυτα μπραβο στον φιλο..πρεπει να εχει γερο στομαχι για να αντεχε να βλεπει αυτα που συνεβαιναν μπροστα του...εγω πχ θα εριχνα μπουνια στον ταριφα και ας τις ετρωγα μετα..ετσι για το γαμωτο.
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Aekfan
Που εισαι δωσε κατι παραπανω
Πως τα εκανες αυτα
Με εσυ οργανωσες;
Και περα απο αυτα τα αρνητικα τι αλλο ειδες;
Πες....
 

nefertiti

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη 29/12
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Αρχίζοντας κι εγώ την πρώτη μου ταξιδιωτική ιστορία, θα σας μεταφέρω κάποιες αναμνήσεις από το πρώτο μου εκτός Ευρώπης ταξίδι : την Κένυα.
Δεν έζησα βέβαια όσα έζησε ο ΑΕΚfan (ΑΕΚΑΡΑ για πάντα) καθότι πηγαίνω με γκρουπ όχι γιατί είμαι ανασφαλής λαουτζίκος όπως προανέφερε (ο μόνος λόγος άλλωστε είναι ότι ο φίλος μου δεν ξέρει Αγγλικά γι αυτό και αναγκαζόμαστε να πάμε με γκρουπ-κανένας φίλος μας δεν ακολουθεί), αλλά σίγουρα γνώρισα κάποια από όσα αναφέρει.
Το συνταρακτικό ήταν ότι με το που σε έβλεπαν τα πιτσιρικάκια, έτρεχαν και σου ζητούσαν bon-bon δηλαδή καραμελλες. Πως μπορούσες να τους το στερήσεις ;
Αγόραζα κατά εκατοντάδες και τους τις μοίραζα.

Η Κένυα είναι μια εκπληκτική χώρα. Μόνο όμως αν είσαι συνειδητοποιημένος τι θα αντικρίσεις. Όταν θα ξέρεις, ότι εσύ έδωσες τόσα χρήματα γι αυτό το ταξίδι (ή και για άλλα ταξίδια ή πράγματα) και κάποια παιδάκια μπορεί να πεθάνουν μπροστά σου για λίγο νερό ή φαγητό.
Αξίζει όμως να το κάνεις. Μόνο και μόνο γιατί αλλιώς δεν εκτιμάς όσα σου προσφέρονται από την ζωή και τα θεωρείς δεδομένα.

Εκτός από την φυσική ομορφιά που σε ξετρελαίνει (ειδικά στην περιοχή της λίμνης Νακούρου που μείναμε 2 μέρες ) βλέπεις πράγματα που μόνο όσοι κάνουν ένα τέτοιο ταξίδι βλέπουν. Όπως ...
- το να βλέπεις μέσα από τζηπάκι σε απόσταση 5 μέτρων λιοντάρια να κάνουν ενέδρα σε καμηλοπάρδαλη.
- λιοντάρια αρσενικά να μαλώνουν και το ένα να φεύγει έπειτα από ώρα με τα αίματα να τρέχουν από τα πλευρά του
- ρινόκερους να σε κοιτάζουν με απορία και να συνεχίζουν το φαγητό τους
- κοπάδια από φλαμίγκο να κατεβαίνουν 6.00 τα χαράματα στην λίμνη για να πιουν νερό ( πρέπει να είσαι εκεί από τις 5.30 )
- ύαινες να γρυλίζουν έξω από το παράθυρο του λότζ-καλύβα που κοιμάσαι.

Αυτό που μίσησα ήταν ότι σε χωριό των Μασάϊ οι ιθαγενείς αναγκάζονται για λίγα δολάρια να κάνουν "τουριστικές ξεναγήσεις" στα σπίτια-καλύβες τους όπου ζουν μαζί με τα ζώα τους και δεν χρειάζεται να σας κάνω ιδιαίτερη περιγραφή γι αυτό - χρησιμοποιήστε την φαντασία σας - .

Η κένυα είναι καταπληκτική χώρα όπως σας ανέφερα και αξίζει χίλιες φορές να την επισκεφθείς. Αρκεί να ξέρεις τι να περιμένεις.

Υ.Σ. Δοκιμάστε κρέας κροκόδειλου. Είναι απλά γευστικότατο !!!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Μπράβο. Πολύ χαίρομαι που διαβάζουμε όλο και πιο πολύ τελευταία ιστορίες από σπάνιους προορισμούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom