Σερβία Beograd or Be(er)ograd? Živeli!

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.285
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Πολυ ωραια περιγραφη και αυτη! Και εγω εχω τις καλυτερες αναμνησεις απο τη Σερβία! Και το Βελιγράδι αλλά ιδιαιτερα το Νοβισαντ ειναι τελεια!!! H πλετσκαβιτσα τρομερη! Και τα σκανταρλια (περιοχη) επισης πολυ ωραια. Στο "?" ειχαμε φαει και εμεις "καρατζορτζεβιτσ" που ειναι ρολλο σαν σνιτσελ! Τα ονοματα δεν τα θυμαμαι καλα, εχει περασει και καιρος! Η Σερβία ειναι ωραία και την ανοιξη, που ειναι ολα ανθισμενα! Ο κόσμος παλι μας αφησε και εμας την ιδια εντύπωση! Παρα πολυ φιλικοι και πολυ προθυμοι να βοηθησουν! Δεν θα ξεχασω οτι μολις λεγαμε Ελληνες ολοι μας λεγανε "αδερφια"! Θελω να ξαναπαω!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Την διάβασα και εγώ, καθώς θα πάω σε 2 μήνες... Κράτησα και τις σημειώσεις μου, αλλά δεν κράτησα απορίες. Οπότε δε θυμάμαι τι ήθελα να ρωτήσω...

Αυτό το ''?'', ποιό είναι; Κάπου το έχασα. Και αξίζει (αυτό με ενδιαφέρει!!)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Την διάβασα και εγώ, καθώς θα πάω σε 2 μήνες... Κράτησα και τις σημειώσεις μου, αλλά δεν κράτησα απορίες. Οπότε δε θυμάμαι τι ήθελα να ρωτήσω...

Αυτό το ''?'', ποιό είναι; Κάπου το έχασα. Και αξίζει (αυτό με ενδιαφέρει!!)
Είναι μια παλιά καφάνα του Βελιγραδίου (οι καφάνες θυμίζουν λίγο τα δικά μας καπηλειά) η οποία έχει ιδιαίτερη αρχιτεκτονική είναι μακεδονίτικο κονάκι χτισμένο και σχεδιασμένο από έλληνες τεχνίτες. Το φαγητό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο είναι αξιοπρεπές όμως, αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει να πας έστω και για καφέ να δεις το μέρος.
? (bistro) - Wikipedia, the free encyclopedia
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Είναι μια παλιά καφάνα του Βελιγραδίου (οι καφάνες θυμίζουν λίγο τα δικά μας καπηλειά) η οποία έχει ιδιαίτερη αρχιτεκτονική είναι μακεδονίτικο κονάκι χτισμένο και σχεδιασμένο από έλληνες τεχνίτες. Το φαγητό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο είναι αξιοπρεπές όμως, αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει να πας έστω και για καφέ να δεις το μέρος.
http://en.wikipedia.org/wiki/%3F_(bistro)
A ναι, τώρα που έγραψες για έλληνες τεχνίτες θυμηθηκα!
Το λινκ βγάζει κάτι άσχετο, οπότε πάω να το βρώ στο αντίστοιχο πόστ.
A...οκ, είναι πάνω στην Knez Mihailova, ε;
Ευχαριστω!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
A ναι, τώρα που έγραψες για έλληνες τεχνίτες θυμηθηκα!
Το λινκ βγάζει κάτι άσχετο, οπότε πάω να το βρώ στο αντίστοιχο πόστ.
A...οκ, είναι πάνω στην Knez Mihailova, ε;
Ευχαριστω!!
Έβαλα άλλο link ελπίζω να εμφανίζεται σωστά...Είναι Kralja Petra 6 η οποία είναι κάθετη στην Knez Mihailova και είναι στα αριστερά όπως πας για το Kalemegdan.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ελα, δες και αυτό το τόπικ σε περίπτωση να χρειαστείς κάτι για μεταφορά και πάρκινγκ, αλλά μέσα έχει και άλλο τόπικ (στο τελευταίο μου ποστ) "Βελιγράδι, 25 Μαρτίου" κάτι τέτοιο έγραψα εκεί για την καφάνα και εγώ. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E5%F5%F4%DD%F2-%EC%E5-%E1%F5%F4%EF%EA%DF%ED%E7%F4%EF-%E9%F7/32227-%F4%E1%EE%E9%E4%E9-%F3%F4%EF-%E5%EE%F9%F4%E5%F1%E9%EA%EF-%E1%F0%EF%F1%DF%E5%F2-2.html
καλά να περάσεις :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.290
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως εγώ δεν θα πρότεινα το ? για φαγητό, μόνο για καφέ/ρακί.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάντως εγώ δεν θα πρότεινα το ? για φαγητό, μόνο για καφέ/ρακί.
Ευχαριστώ. Ναι, το διάβασα κάπου-κάποιος το ανέφερε ότι δεν τρελάθηκε για φαγητό, αλλά για καφε/ποτό αξίζει, οπότε και εγώ αν πάω γι'αυτό θα πάω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.022
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom