Βέλγιο Brugge-ΜΠΡΙΖ (3ημερο)

travelpassion

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΙΛΑΝΤΣ ΣΚΩΤΙΑΣ
brugge

Παιδιά,

θα ήθελα και εγώ να προσθέσω την εμπειρία μου από Brugge.

Είναι μια πανέμορφη πόλη έξω από bruxelles.

Μπορείς να πας παίρνοντας το τραίνο από τον σταθμό bruxelles midi ή central.

Εάν κλείσετε τα εισιτήρια σας μέσω internet οι τιμές θα είναι κατά 50-60% πιο φθηνές.

Φτάνοντας στην Brugge πραγματικά θα καταλάβετε την διαφορά.

Το κέντρο της είναι προστατευμένο από την Unesco καθότι υπάρχουν πολλή παλαιά κτήρια. Το αποτέλεσμα είναι όταν βρίσκεστε στο κέντρο της πόλης πραγματικά να νομίζετε οτι βρίσκεστε στον Μεσαίωνα.

Η brugge έχει έναν αέρα φινέτσας και αριστοκρατίας.

Τα κτήρια Art Deco, οι πανέμορφες αλλά και συνάμα πανάκριβες βιτρίνες , τα πλακόστρωτα, τα κανάλια πραγματικά συνθέτουν ένα μαγευτικό σκηνικό.

Μηνάμε σε ένα B&B κοντά στον σταθμό και στο κέντρο που λεγόταν villa de Raisins, οι ιδιοκτήτες πολλή φιλικοί (κάθε πρωί επιμελούταν το πρωινό μας με πολλή ζήλο)και εξυπηρετικότατοι.(μας έφτιαξαν εκείνη την στιγμή το αυγό μας, μας έψησαν τόστ και μας έφτιαξαν κρεπουλα με φράουλες και ζεστή σοκολάτα και το άλλο πρωινό άλλαξαν το μενού αλλά τα έφτιαχναν εκείνη την στιγμή!!)Πρώτη φορά είδα τέτοια περιποίηση.

Πήραμε τα ποδήλατα τους για 4 € την ημέρα και πραγματικά οργώσαμε την brugge.

Επιχειρήστε το καθώς παντού υπάρχουν ποδηλατόδρομοι και είναι μια πολλή καλή εμπειρία.

Η κεντρική πλατεία τους(markt) είναι πολλή όμορφη γίνονται και ξεναγήσεις με άμαξα υπάρχει και ένας παλαιός ναός αλλά τα μαγαζιά φωτιά! Έναν καφέ και ένα χυμό λογαριασμός 10,00€.

Γενικά οι τιμές ήταν υψηλές.

Συμβουλή μου μην καθίσετε πάνω από 3 ημέρες στην brugge, καθώς θα βαρεθείτε. Είναι όμορφη αλλά μικρή πόλη.

Εμείς την 3η ημέρα πήραμε το tram από brugge και πήγαμε ostende και μετα knokke. Επίσης μπορείτε να πάτε ostende και μετά Niewpoort.Είναι τα παράλια του βελγίου και ήταν πολλή όμορφα. Κάναμε όλη την παράκτια γραμμή και καταλήξαμε να τρώμε στην παραλία του Niewpoort μα τι άλλο ?Μύδια.

Από φαγητό το κύριο τους πιάτο είναι μύδια με πατάτες και μαγιονέζα.

Οπως επίσης μαγειρεύουν σε κατσαρόλι τα μύδια με λαχανικά και σου φέρνουν όπως είναι την κατσαρόλα και τρως.

Επίσης θα γευτείτε από ψαρικά σολομό.

Η γλώσσα που μιλάνε είναι φλαμανδικά κάτι μεταξύ γαλλικών και ολλανδικών.

Κάτι άλλο που μου άρεσε πολλή ήταν οι μπύρες.

Δοκιμάσαμε σχεδόν όλους τους τύπους και αυτές που υπερτερούσαν κατά την γνώμη μας ήταν η μπύρα tripel, και η leffe.

Ηταν φανταστικές. Προσωπικά πολλή μου άρεσε και μια μπύρα από βατόμουρα (κόκκινη bellevueλεγόνταν και υπάρχει και από κεράσι που όμως δεν πρόλαβα να γευστώ!) που ήταν για μετά το φαγητό χωνευτική και γλυκιά.
θα αρέσει στις συμφορουμιτισες αυτή!

Από restaurant μας άρεσε η De koetse www.dekoetse-brugge.be είχε καλό φαγητό και τιμές λογικές. Για ψάρι θα φάτε κοντά στην ψαραγορά τους, έχει εκεί μια πλατεία με πολλές επιλογές για ψαροταβέρνες.

Φαγητό επίσης μια χαρά θα βρείτε στις brasserieτους και για πιο οικονομικές λύσεις ξέρετε πατατούλες με μαγιονέζα!

Τέλος στην brugge γευτείτε mous σοκολάτας , παγωτό με βάφλα και ένταξη βέλγικές πραλίνες.

Οι βέλγικές πραλίνες είναι πανάκριβες (εγώ προσωπικά δεν τρελάθηκα) πήραμε λίγες για να δοκιμάσουμε.

Οι τιμές είναι ακριβές από 15,00€ και πάνω το κιλό και τα ζαχαροπλαστεία που τις πουλάνε είναι σαν χρυσοχοεία!


Από βραδινή ζωή δεν έχουμε και πολλά πράγματα αλλά τουλάχιστον βλέπεις κόσμο και κυκλοφορεί σε αντίθεση μα άλλες βόρειες χώρες.


Βόλτα με καραβάκι στα κανάλια δεν κάναμε όμως περιπλανηθήκαμε εκεί γύρω και ήταν μαγευτικά.

Πολλή όμορφα ήταν και στην περιοχή του minewater , όμορφη περιοχή για βολτούλα αλλά και φαγητό.


Αυτά από εμένα

Ελπίζω να βοήθησα!
 
Last edited by a moderator:

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Να σαι καλα!Επειδη θα παω το καλοκαιρι προς τα εκει,ηδη ετοιμαζω φακελο με χρηστικες πληροφοριες!
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Αυτο που "πρεπει" να δοκιμασετε ειναι αυτα τα αηδιαστικα Μυδια με πατατες. Ειναι χαρακτηριστικο φαγητο του Βελγιου και υπαρχουν παντου. Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο
αλλα ετσι μονο για να λετε οτι φαγατε.
Διαφωνώ τρελλά!!:D:D
Έμεινα πέρσι το καλοκαίρι για 2.5 μήνες Βρυξέλλες και πήγα 2 μονοήμερες εκδρομές σε Μπριζ, Γάνδη και Αμβέρσα. Έτρωγα μύδια παντού.. (αρκεί να ξέρεις βέβαια τα κατάλληλα εστιατόρια..π.χ. Le Chou de Bruxelles). Είναι τέλεια!! Εγώ τρελαίνομαι!!:clap::clap:
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Ρε παιδιά μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν έχει αναφέρει το μουσείο Νταλί.
Είναι στην κεντρική πλατεία και έχει απίστευτες λιθογραφίες του και μερικά γλυπτά του.Το μουσείο είναι must!

aimg41.imageshack.us_img41_3876_dalife.jpg


Επίσης πρέπει κανείς να επισκεφθεί τη ζυθοποιία του Μισοφέγγαρου (De Haalve Man).
aimg94.imageshack.us_img94_1985_dscn5186k.jpg

Να κάνει την ξενάγηση, να δει από την ταράτσα ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΠΡΥΖ σε όλη της τη μεγαλοπρέπεια και να δοκιμάσει δωρεάν ένα ποτηράκι Zot αφιλτράριστη βαρελίσια. ΝΕΚΤΑΡ.

aimg23.imageshack.us_img23_1092_dscn5213o.jpg

Μια ξεχωριστή εμπειρία είναι ένα μεσημεριανό γεύμα στο βραβευμένο αυτό gourmet εστιατόριο, Den Dyver. Θα απολαύσετε βελγική κουζίνα και πιάτα που φτιάχονται με βελγική μπύρα και συνοδεύονται επίσης με την ανάλογη μπύρα. Προσοχή στις ώρες, η κουζίνα είναι ανοιχτή 12.00-14.00 και μετά τις 17.00. Κλειστό Τετάρτη-Πέμπτη. Ένα πλήρες γεύμα κοστίζει περίπου 50 ευρώ. Οδός: Dijver 5. Από την ιστοσελίδα τους μπορείτε να κλείσετε on-line τραπέζι. Restaurant DEN DYVER

και το γνωστό πλέον για τις 400 βελγικές μπύρες του:
aimg4.imageshack.us_img4_2826_dscn5351hn.jpg

Bierbrasserie Cambrinus
Πλούσιο μενού, χορταστικά πιάτα θα ξεκουραστείτε με ένα καλό δείπνο αποχαιρετώντας την πόλη. Το ευρύ του ωράριο το κάνει επίσης πολύ προσιτό όλες τις ώρες της μέρας. Τιμή γεύματος: 20-30 ευρώ. Ανοιχτά: 11.00-23.00
Bierbrasserie Cambrinus
 
Last edited by a moderator:

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Πρεπει να ειναι ωραια,συμφωνα με τον οδηγο,και βορειανατολικα του Μαρκτ.Λεω να παω και προς εκεινη τη συνοικια,αν κρινω απο τις φωτο που εχω δει.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Πρεπει να ειναι ωραια,συμφωνα με τον οδηγο,και βορειανατολικα του Μαρκτ.Λεω να παω και προς εκεινη τη συνοικια,αν κρινω απο τις φωτο που εχω δει.
Με ποδηλατάκι,θα τα δεις όλα ευκολότατα.Και η δυτική μεριά έχει ξεχωριστό χαρακτήρα.Επειδή είναι και μικρή η πόλη,σε ελάχιστο χρόνο θα διαπιστώσεις ότι κινείσαι εκτός των ορίων του "δακτυλίου"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom