ΗΠΑ California 2010

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Περυσι τον Αυγουστο αποφασισαμε να επισκεφτουμε με τον συζυγο μου τον νονο του, ο οποιος μενει στη Loma lida, μια περιοχη εξω απο το Los Angeles περιπου μια ωρα με ωραια σπιτια οπου οι περισσοτεροι που μενουν εκει ειναι γιατροι καθως εχει εκει γυρω πολλα νοσοκομεια και κλινικες.
Το ταξιδι αρκετα μεγαλο μπορω να πω και μου εκανε εντυπωση πως στην εσωτερικη πτηση απο N.Y για L.A. επρεπε να πληρωσεις με καρτα αν ηθελες να φας κατι ή αν χρειαζοσουν κουβερτακι.
Οταν φτασαμε στο σπιτι του νονου επαθα πλακα!!!το σπιτι τεραστιο με μεγαλη αυλη και πισινα.Εμοιαζε σαν επαυλη απο ταινια!!!
Αφου χαλαρωσαμε λιγες μερες στο σπιτι του και τους ειδαμε και ξεκουραστηκαμε, ξεκινησαμε το προγραμμα και τωρα αρχιζουν τα ωραια:
Πρωτη βολτα βεβαια στο Hollywood και στο δρομο Boulevard με τα γνωστα αστερια.Ειχε τοσο πολυ κοσμο απο ολες τις φυλες του πλανητη που στο τελος μπερδευτηκα και δεν ηξερα που βρισκομουνα.Μου αρεσε παρα πολυ ολο αυτο, πηγαμε στο Kodak Theatre και στο Chinese Theatre οπου απ' εξω εχει πατημασιες-αποτυπωματα απο γνωστους αστερες.Στο Downtown του L.A. καναμε βολτα με το αυτοκινητο γιατι μπορω να το πω οτι δε μου φανηκε και πολυ φιλικο.Εντυπωσιακο ηταν το Beverly Ηills με πολυ ωραια σπιτια και το γνωστο δρομο Rodeo Drive με μαγαζια απο επωνυμες μαρκες.Φυσικα μια ολοκληρη μερα περασαμε στα Universal Studios οπου ηταν εκπληκτικα!!!ανεβηκαμε σε ολα τα τραινακια και παιχνιδια και το χαρηκαμε σα μικρα παιδια.Φανταστικο επισης και το tour στα σκηνικα απο ταινιες!!!
Μια μερα πηγαμε εκδρομη στο Palm Springs, ειχε τοσο πολυ ζεστη που στις ειδησεις ελεγαν στον κοσμο να μη βγαινει εξω απο τα σπιτια τους.Μας αρεσε παρα πολυ η ερημος, καναμε βολτα, φαγαμε κλασικο burger (τεραστιο στην κυριολεξια) και ανεβηκαμε στο τελεφερικ το οποιο σε παει αρκετα ψηλα και η θεα ειναι μαγευτικη.Εκει χαζεψαμε αρκετα με τα σκιουρακια τα οποια εδιναν παρασταση.
Επομενη εξορμηση στη Santa Monica με τεραστια παραλια, ολος ο κοσμος βεβαια στην παραλια να κανουν ηλιοθεραπεια και καποιοι μονο να καθονται στην ακρη για να τους χτυπαει το κυμα.Αυτο εννοουν οι αμερικανοι μπανιο.το νερο βεβαια πολυ κρυο και θολο.Ειδαμε τις προβλητες και τα σπιτακια απο τους ναυαγωσωστες οπως στις ταινιες και περιμενε ο αντρας μου να δει και την Παμελα αλλα τιποτα.χα!χα!Το Venice beach ειναι ενα τρελοκομειο!!!Στο Malibu ειχαμε μια πολυ ωραια στιγμη, την ωρα που τρωγαμε ψαρια(καμια σχεση με τα δικα μας,γι'αυτο και τα μαγειρευουν συνηθως σε σαλτσες) σε ενα ωραιο εστιατοριο πανω στη θαλασσα ειδαμε ενα μεγαλο κοπαδι απο δελφινια να περναει κανοντας κολπα.Η στιγμη ηταν μαγευτικη μαζι με το ηλιοβασιλευμα!!!
Αφου μια μερα ξεκουραστηκαμε με μπανιο στη πισινα και εχοντας εντοπισει μια μαυρη χηρα(αραχνη) κατω απο την καρεκλα στο κιοσκι καθως επισης και μια Reclouse αραχνη (θεωρειται η πιο θανατηφορα και απο τη μαυρη αραχνη) καναμε μπαρμπεκιου για να γιορτασουμε τα γεννεθλια της μικρης ανηψιας.Την επομενη μερα ξεκινησαμε για τη μεγαλη εκδρομη Las Vegas-Grand Canyon.Νωρις το πρωι απολαυσαμε ενα ωραιο τεραστιο κλασικο αμερικανικο πρωινο, γεμισαμε το αυτοκινητο με νερα και σαντουιτς, φουλ βενζινη(παθαμε πλακα στη διαφορα τιμης) στο τζιπ του νονου και φυγαμε.....
Στη διαδρομη της Νεβαδας μας επιασε καταιγιδα και ηταν τοσο πανεμορφος ο ουρανος με τα σχηματα που επαιρνε απο τους κεραυνους και μετα ενα πελωριο ουρανιο τοξο.Περνοντας απο την ερημο(το τοπιο εντυπωσιακο) ειδαμε 2-3 φορες ανεμοστροβιλους βεβαια μικρους, ισα που προλαβαινες να τους εντοπισεις.Φτανοντας στο Λ.Β. απογευμα χωρις καμια σταση, μειναμε με το στομα ανοιχτο για ολο αυτο που εχουν κτισει στη μεση του πουθενα.Μεγαλες ξενοδοχιακες εγκαταστασεις με διαφορα θεματα, παρα πολυ κοσμο και αμετρητα καζινα.Πηγαμε κατευθειαν στο ξενοδοχειο(το οποιο κλεισαμε μεσω ιντερνετ-μπορεις να βρεις με φθηνες τιμες σε καλα ξενοδοχεια) καναμε ενα γρηγορο ντουζ και αμεσως γυρισαμε ολα τα ξενοδοχεια με καλυτερο αυτο που ειχε θεμα τη Βενετια.Επειδη εχω παει στη Βενετια οντως εχουν καταφερει να σε μεταφερουν στο κλιμα της.Παιξαμε λιγο και φυσικα χασαμε αλλα κερδισαμε στο ωραιο φαγητο που φαγαμε.
Επομενη μερα της εκδρομης με πρωτη σταση στο Hoover Dam, ενα πελωριο φραγμα, πολλες εντυπωσιακες φωτογραφιες, πολλα νερα γιατι η ζεστη ηταν αφορητη και συνεχιζουμε.Το απογευμα κανουμε σταση στο χωριουδακι Williams, πανεμορφο οπου και αποφασιζουμε να διανυκτερευσουμε σε ενα απο τα δωματια πανω στο δρομο οπως στις ταινιες.Οι αμερικανοι ειναι τρελοι καθως ολα στο δωματιο απο το χαλακι μεχρι τις κουρτινες ειχαν θεμα μια παιδικη αρκουδα. ο νονος πετυχε την παπια.Το χωριουδακι αυτο πολυ μικρο, με εναν μονο κεντρικο δρομο και με ωραια μικρα μαγαζακια.Το απογευμα ειχαν παρασταση στη μεση του δρομου μονομαχια απο καουμπόυδες.Το βραδυ φαγαμε την καλυτερη μπριζολα της αριζονας!!!Νωρις το πρωι ξεκινησαμε για το Γκραν Κανυον οπου η διαδρομη ηταν φανταστικη καθως αλλαζε.Ενω ειχαμε ξεκινησει το ταξιδι απο την ερημο και το θρυλικο route 66 σιγα-σιγα μπαιναμε στα δεντρα και στη βλαστηση.
Οταν αντικρυσαμε το Γκραν Κανυον μειναμε αφωνοι!!!Ηταν οτι πιο ομορφο ειχα δει σε ολο το ταξιδι!!!Ολοι πιστευω πως πρεπει να δουν αυτο το μεγαλειο της φυσης!!!το περπατησαμε για δυο ωρες βλεποντας τη θεα απο την ακρη του γκρεμου και παιζοντας με τρα σκιουρακια και μετα καναμε βολτα για μια ωρα με το ελικοπτερο οπου ειλικρινα δε μπορω να σας περιγραψω τις εντυπωσεις μου.Στην αρχη λιγο φοβηθηκα καθως κουνουσε παρα πολυ γιατι φυσουσε αρκετα.Πρωτα πεταξαμε απο ενα λιβαδι με δεντρα καταπρασινα και ξαφνικα το ελικοπτερο βρεθηκε μεσα στο φαραγγι -σα να πεσαμε σε τρυπα μεσα στα βραχια. Το ποταμι αλλοτε πρασινο και αλλοτε καφε και τα φουσκωτα απο αυτους που κανανε ραφτινγκστο ποταμο να φαινονται μικροσκοπικα. Τα χρωματα απο τους βραχους να αλλαζουν αναλογα με τον ηλιο!Ολο το θεαμα να σου προκαλει δεος.Μετα απο αυτη την απιστευτη εμπειρια πηραμε το λεωφορειακι που σου κανει tour στα σημαντικα σημεια που μπορεις να κατεβεις και να δεις το φραγμα και να βγαλεις φωτο.Υστερα απο ολο αυτο γυρισαμε με τη μια πισω στο δευτερο σπιτι του νονου στο Palmdale με δυο μονο στασεις για την απαραιτητη αναγκη για λιγα λεπτα χωρις να κοιμηθουμε πουθενα.
Το σπιτι αυτο ακομη μεγαλυτερο με πισινα με καταρρακτες!!!ειναι μεσα στην ερημο γυρω-γυρω φρακτης και το βραδυ ακουγαμε κογιοτ να ουρλιαζουν σαν τρελα.ειδαμε και αρκετα ποσουμ, χοντρουλικα και γλυκα.Περιμεναμε να δουμε και κανενα φιδι αλλα δυστυχως τιποτα, μονο μεγαλες σαυρες.Καναμε σκοποβολη με αληθινα οπλα και σφαιρες και οδηγησαμε τις μηχανες του νονου μεσα απο τα Joshua Tree τα οποια μου αρεσαν παρα πολυ.Η διαδρομη πανεμορφη βλεποντας το ηλιοβασιλεμα αναμεσα απο αυτα τα παραξενα δεντρα και το κοκκινο-καφε χωμα.
Γυρνοντας στο σπιτι στη Λομα Λιντα καναμε σταση σε ενα υπαιθριο πολεμικο μουσειο αεροπλανων που ειναι διπλα στο εργοστασιο της Lockheed.Εκει ειδαμε ολα τα απορρητα κατασκοπευτικα αεροπλανα, κατασκευασμενα απο το παραρτημα της Lockheed, τα διαβοητα Skunk Works που εχουν κατασκευασει τα γνωστα Blackbird, U2 και το F117.Εγω για δυο μερες εκανα shopping στα εμπορικα με τρελες εκπτωσεις τον Αυγουστο και ο αντρας μου πηγε για καταδυσεις στο Catalina Island.Το ειχε προγραμματισει απο πριν, μεσω ιντερνετ βρηκε καποια παιδια στην περιοχη που βουτανε εκει,συναντηθηκανε, πηγανε στο Long Beach και απο εκει ανεβηκαν στο σκαφος για το νησακι.Εγω ειχα μια ανησυχια βεβαια γιατι δε τους ηξερε τους τυπους και το ειχε κλεισει στην τυχη απο ελλαδα.Τελικα ολα καλα αφου γυρισε ενθουσιασμενος για αυτα που ειδε.Απο αυτα που μου περιεγραψε, στην νυχτερινη καταδυση ειδε πολλους angell sharks και διαφορων ειδων sea basses(τεραστια λαυρακοειδη που φτανουν τα 3 μετρα).Στη πρωινη καταδυση εκανε βολτα στα δαση απο kelp(τεραστια φυκια που φτανουν μεχρι και 70 μετρα υψος και αποτελουν βιοτοπο πολλων ειδων)Εγω βεβαια παλι του περιεγραψα τα ψωνια μου αλλα και τα δωρα του.χα!χα!
Μετα για 4 μερες πηγαμε στο San Diego.Τελειο!!!!!!!Πηραμε τον παραλιακο δρομο απο Λ.Α. για Σαν Ντιεγκο, καναμε διαφορες στασεις στις παραλιες για καφεδακια και για να χαζεψουμε αυτους που κανανε surfing.
Μολις φτασαμε,αφησαμε τα πραγματα στο ξενοδοχειο και πηγαμε βολτα στο Old Town οπου νιωθεις οτι εισαι στο μεξικο!!!Ωραια μαγαζακια, εστιατορια,μπαρακια σε αναλογο κλιμα.Φαγαμε μεξικανικο φαγητο και ηπιαμε κοκτειλ.Ηταν μια πολυ ωραια βραδια.....Την επομενη μερα πηγαμε στο Balboa Park οπου τη μιση μερα και παραπανω τη ξοδεψαμε εκει στα μουσεια και στις βολτες.Ειναι πολυ ομορφο και οποιος παει εκει πρεπει σιγουρα να το δει.Το απογευμα πηγαμε στο κεντρο του Σ.Ντ. καναμε ψωνια και βολτες και μετα παλι για βραδυ στο Old Town.Το επομενο πρωινο στο Coronado Island περνοντας απο μια εκπληκτικη γεφυρα του 1969 και σε 15 λεπτα εισαι εκει.Η παραλια τεραστια-τεραστια!Το γνωστο Hotel del Coronado ωραιο οπου ηπιαμε εκει το καφε μας.Η περιοχη ομορφη με ωραιες γειτονιες και ησυχα για περπατημα.Απογευμα βολτα στο Pacific Beach και στο Mission Bay.Tελευταια μερα εκανα ενα μεγαλο λαθος!!!πηγαμε στο Sea World.Θα σας πω τη δικια μου αποψη: στεναχωρεθηκα παρα πολυ σε σημειο που αρχισα να κλαιω οταν ειδα αυτα τα πανεμορφα ζωα ,τις ορκες, να κανουν show οπως το τσιρκο.Δεν πρεπει να υπαρχουν τετοια τσιρκα με κλοουν τις φωκιες,τα δελφινια και τα μπελουγκα και νιωθω πολυ ασχημα που πληρωσα και πηγα να το δω!!!Δεν θα το ξανακανω ποτε στη ζωη μου και ριξτε μια ματια και στο you tube που δειχνει τη φαλαινα που επνιξε την εκπαιδευτρια της.Μετα απο αυτη τη δυσαρεστη ατμοσφαιρα περασαμε το απογευμα στο λιμανι με βολτες στη παραλια, στα μαγαζακια και παγωτο.
Ξαναγυρισαμε πισω στο σπιτι παλι απο τον παραλιακο δρομο γιατι μας αρεσε πολυ.Προτελευταια μερα του ταξιδιου μας πηγαμε βολτα στις λιμνες Arrowhead και Big Bear οπου ηταν τελεια!!!Βρισκονται σε μεγαλο υψομετρο και εχουν γυριστει αρκετες ταινιες εκει.Πολυ ωραιο το τοπιο μεσα στα δεντρα με ξυλινα σπιτακια και μαγαζακια που πωλουσαν μαλλινες κουβερτες και πουλοβερ.Το εστιατοριο που φαγαμε πολυ ομορφο και το φαγητο πεντανοστιμο.Στο γυρισμο πηγαμε απο το San Bernardino.Την τελευταια μερα τη περασαμε στο σπιτι οικογενειακως καθως το πρωι θα ειχαμε το ταξιδι του γυρισμου.
Απο ολη την εμπειρια μου στην Καλιφορνια αυτα που παρατηρησα ηταν οτι:1) οι αποστασεις εαν δεν τις ζησεις δε μπορεις να καταλαβεις ποσο μεγαλες ειναι εκει 2)ολα στην αμερικη ειναι πελωρια και υπερβολικα, απο τα αυτοκινητα τους μεχρι και τους ιδιους τους αμερικανους οπου οι περισσοτεροι απο το φαγητο που τρωνε(fast food,λιπη και κετσαπ) ειναι παχυσαρκοι 3) σεβονται ολοι τους νομους καθως ειναι αυστηροι 4) τα σπιτια τους ειναι μεγαλα αλλα τα υλικα τους ψευτικα, για να τα χτισουν οπως εδω θα κοστιζαν πολυ πιο ακριβα 5) εχουν τα παντα και μπορεις να κανεις απο επικινδυνα σπορ μεχρι εκδρομες σε μαγευτικα τοπια, να ζησεις την ερημο, την θαλασσα, το βουνο και τη πολυκοσμια καθως και να ψωνισεις οτι μπορεις να φανταστεις και φθηνα.
Ηταν μια ωραια εμπειρια και αυτα που ξεχωρισαν ηταν το Γκραν Κανυον και το Σαν Ντιεγκο.Να ειναι καλα ο νονος που μας εδωσε την ευκαιρια να γνωρισουμε αυτα τα μερη. :D

Υ.Σ. οποιος εχει αποριες για εισητηρια , τιμες και τα σχετικα ειμαι στη διαθεση του.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ όμορφο το ταξίδι σου Σοφία και μας το περιγράφεις με ωραίο τρόπο! Μου θυμίζει σε πολλά σημεία το αντίστοιχο δικό μου πριν 3 χρόνια!
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Ευχαριστω.αναμνησεις ε?και γω ολο ξανακοιταω τις φωτογραφιες...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αυτό είναι ταξίδι..Δεν ανεβάζεις καμιά φωτογραφία?
Ένας πολύ καλός μου φίλος μόλις μετακόμισε στην Καλιφόρνια (τα καλά της κρίσης), οπότε με την πρώτη ευκαιρία λέμε να τον επισκεφτούμε!
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
εχω ανεβασει τις φωτο.μολις μπορεσετε να πατε σιγουρα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ ωραιο προγραμμα κανατε!!!Και πολυ σουπερ ο νονος !
Αυτο που μου αρεσει στην Καλιφορνια ειναι οι πολλες εναλλαγες τοπιων και εικονων...εχει μεσογειακα τοπια ..ερημους..εθνικα παρκα ..βουνα με ορεινα τοπια και λιμνες..παραλιες..τα εχει ολα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν ειναι απο τα τοπ μερη της λιστας μου , αλλα σιγουρα μου κινησες το ενδιαφερον με την ενθουσιωδη περιγραφη σου :) Πιο πολυ ζηλεψα τις καταδυσεις του συζυγου στο Καταλινα.
Τι να κανω που ο δικος μου νονος ειναι Κερκυραιος..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Πολύ ωραίο και γεμάτο πρόγραμμα! Και πολύ χειμαρρώδης η περιγραφή σου! Πάντα τέτοια ωραία ταξίδια να έχεις!
Υ.Γ. 'Εναν τέτοιο νονό που μπορώ να βρώ??? :roll:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν ειναι απο τα τοπ μερη της λιστας μου , αλλα σιγουρα μου κινησες το ενδιαφερον με την ενθουσιωδη περιγραφη σου :) Πιο πολυ ζηλεψα τις καταδυσεις του συζυγου στο Καταλινα.
Τι να κανω που ο δικος μου νονος ειναι Κερκυραιος..
Κι εγώ τις καταδύσεις ζήλεψα!

Ο δικός μου ο νονός που είναι από την Ταιβάν και μένει στην Αθήνα, τι να πω?:D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σοφια , πολυ ωραια περιγραφη και χρησιμες οι πληροφοριες σου ...
Σε ευχαριστω πολυ ....
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Σας ευχαριστω παιδια.Τι θα κανουμε ομως φετος που οικονομικα ειναι δυσκολα τα πραγματα?
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σοφία πολύ ωραία περιγραφή, και εξαιρετικά ενδιαφέρον ταξίδι! Σε ευχαριστώ! Ελπίζω να μην αργήσει και η σειρά μου... :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom