Capital Controls και ταξίδια

Copa

Member
Μηνύματα
55
Likes
150
Εδω και 10 μερες ειμαι σε ταξιδι εκτος Ελλαδος. Απο δευτερα μεσημερι μου εχουν μπλοκαρει και τις 2 χρεωστικες (Εθνικη και Πειραιως) και δεν μπορω να κανω καμια αναληψη ή αγορα. Παλι καλα που προλαβα και εκλεισα εισιτηριο επιστροφης Δευτερα πρωι με ryanair, η οποια απο χτες δεν δεχεται κρατησεις με ελληνικες καρτες. Και παλι καλα που ειχα ηδη μετρητα πανω μου. :haha:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Κυριακή πετάμε.Ξέρω και εγώ με το μίσος που μας έχουν μπορεί να μην μας δέχονται στο εξωτερικό:lol::lol:.
Προχτές επέστρεψα από Πολωνία,Τσεχία κλπ.Μόνο μίσος δε μας έχουν πιστεψέ με!Όλοι μαζί μας είναι!Στην Πράγα μία κυρία που ψιλοήξερε ελληνικά έτρεξε μόλις μας άκουσε με έπιασε από τους ώμους,ταράχτηκα στην αρχή και με ένταση μου είπε να μην κάνουμε πίσω κι ότι θα είμαστε καλύτερα με τη δραχμή!Το θέμα είναι η διάθεση που έχει πέσει στο πάτωμα!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Εδω και 10 μερες ειμαι σε ταξιδι εκτος Ελλαδος. Απο δευτερα μεσημερι μου εχουν μπλοκαρει και τις 2 χρεωστικες (Εθνικη και Πειραιως) και δεν μπορω να κανω καμια αναληψη ή αγορα. Παλι καλα που προλαβα και εκλεισα εισιτηριο επιστροφης Δευτερα πρωι με ryanair, η οποια απο χτες δεν δεχεται κρατησεις με ελληνικες καρτες. Και παλι καλα που ειχα ηδη μετρητα πανω μου. :haha:
Ολοκληρώνεται και επιβεβαιώνεται δυστυχώς η εικόνα.

Ναι αν θέλεις πές μας που είσαι.Από περιέργεια και μόνον...Δεν αλλάζει κάτι...
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Έτσι δώστε μας λίγο κουράγιο γιατι έχουμε ξενερωσει σε απίστευτο σημειο
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Δεν αφορά αναλήψεις λοιπόν αλλά μόνον πληρωμές.Και δεν διευκρινίζει αν υπάρχει όριο και ποσό καιρό θα ισχύσει.Πάντως βοηθά κάποιους ανθρώπους.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλό αυτό εννοείται..

Έχω μια απορία όμως: Πες ότι πας έξω σε χώρα που δεν έχει Ευρώ και θες να κάνεις συνάλλαγμα γιατί για τον χι ψι λόγο δε θες ή δε μπορεις να δώσεις πιστωτική, μπορείς να πας κανονικά σε ανταλλακτήριο στο εξωτερικό και να δώσεις ευρώ να πάρεις π.χ. λίρες? Φαντάζομαι ότι γίνεται ε?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Καλό αυτό εννοείται..

Έχω μια απορία όμως: Πες ότι πας έξω σε χώρα που δεν έχει Ευρώ και θες να κάνεις συνάλλαγμα γιατί για τον χι ψι λόγο δε θες ή δε μπορεις να δώσεις πιστωτική, μπορείς να πας κανονικά σε ανταλλακτήριο στο εξωτερικό και να δώσεις ευρώ να πάρεις π.χ. λίρες? Φαντάζομαι ότι γίνεται ε?
Φυσικά αυτό γίνεται.Δεν θα καταργηθεί το Ευρώ στο εξωτερικό.Στην Ελλάδα μπορεί να καταργηθεί.

Εκτός αν ισχύει ο μύθος ότι τα Ευρώ που έστελνε ο Ιταλός(Ντράγκι) στην Ελλάδα είναι μαρκαρισμένα/σταμπαρισμένα και θα ακυρωθούν.

Να και η απάντηση για το θέμα των 10.000 που συζητήσαμε πιο πάνω.


http://www.capital.gr/capitaltax/3039393/-psinontai-elegxoi-gia-exagogi-metriton-sta-sunora
 
Last edited by a moderator:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Οι πιστωτικές λειτουργούν κανονικά στο εξωτερικό από σήμερα το πρωί μόνο για αγορές.Δεν μπορείς να πάρεις μετρητά προς το παρόν.Πάντως είναι θετική εξέλιξη για όσους βρίσκονται στο εξωτερικό κι έχουν ξεμείνει,φτάνει να έχουν κάποια κάρτα!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Εξελίξεις και από τα ταξιδιωτικά πρακτορεία.Η airtickets(φαντάζομαι και τα υπόλοιπα) ενημερώνει με newsletter ότι δέχεται κρατήσεις με Ελληνικές πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες για όλες τις low cost(Ryanair,Easyjet,Pegasus κτλ).Φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα και με τις κανονικές εταιρείες.
Τεχνικά μάλλον θα εισπράττει εδώ σαν Ελληνική εταιρεία και θα τους πληρώνει μέσω θυγατρικών που έχει στο εξωτερικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom