Capital Controls και ταξίδια

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αν θελει καποιος τωρα να κλεισει απο Ελλαδα ξενοδοχειο εξωτερικου με ποιο τροπο μπορει να το κανει?
Λογικα δεν γινεται...μαλλον,ακομη και να ξερουν τον αριθμο της καρτας σου,πρεπει να εισαι εκει με την καρτα και το ξενοδοχειο να εχει μηχανακι,οπως ειπε ο @Zeus παραπανω,οτι ισχυει για τις εταιριες ενοικιασης αυτοκινητων...και αυτο γενικα δικαιολογει και αυτο που λενε για "φυσικη παρουσια"....η μονη,ισως λυση,ειναι να γνωριζει το ξενοδοχειο την καρτα σου και να μπορει να περασει τον αριθμο γραφοντας τον στο μηχανακι...σεναριο,ε;;:)
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
138
Αγαπητε παν παν. Ερχομαι Ισπανια στη Μαδριτη στις 23/7 και θα μεινω στο NH Abascal Στη συνεχεια θα ειμαι Βαρκελωνη απο 28/7 εως 1/8 και θα μεινω στο Adante Θα ηθελα να σε ρωτησω αν τα ισπανικα ξενοδοχεια ζητουν καποια καρτα για να κρατησουν καποιο ποσο για εγγυηση. Αυτο μου ζητηθηκε περυσι στο Βερολινο ενω δεν μου εχει ζητηθει ουτε στη Ρωμη ουτε στη Πραγα ουτε στη Γενευη Υποψιν εχω μονο χρεωστικες καρτες ελληνικες φυσικα και φοβαμαι αν μου τις ζητησουν για εγγυηση ουσιαστικα θα ειναι αχρηστες λογω των καπιταλ κοντρολ που εχουμε εδω στην Ελλαδα
 

AERAS

Member
Μηνύματα
782
Likes
1.136
Ειδικά για τα ξενοδοχεία και τα αεροπορικά θα έπρεπε να υπήρχε παραθυράκι στον νόμο ώστε να μπορούμε να κάνουμε τις κρατήσεις μας....
τι φοβούνται πια με μια κράτηση ?
Όσοι έχουμε κλείσει αεροπορικά θα πρέπει να κάνουμε τους μάγους για να βρούμε ξενοδοχείο.
Απαράδεχτα πράγματα....
Αφήστε που θέλω να κλείσω μια επιπλέον εσωτερική πτήση.
τον πόνο μου σας μεταφέρω
συγνώμη...:icon_evil::eek::icon_evil::eek::icon_evil::eek::icon_evil::icon_evil::icon_evil::icon_evil::icon_evil:
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
εγω τωρα που ψανω να βρω καρτα εξωτερικου για να βγαλω visa/esta τι να πω!!! ακουσατε τιποτα ποτε θα λειτουργησουν οι συναλλαγες εξωτερικου?
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
εγω τωρα που ψανω να βρω καρτα εξωτερικου για να βγαλω visa/esta τι να πω!!! ακουσατε τιποτα ποτε θα λειτουργησουν οι συναλλαγες εξωτερικου?
Επισημα δεν εχει ειπωθει κατι, προσωπικη μου αποψη ειναι πως πριν το φθινοπωρο δεν θα αρθουν αυτοι οι περιορισμοι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.897
Likes
27.017
Αγαπητε παν παν. Ερχομαι Ισπανια στη Μαδριτη στις 23/7 και θα μεινω στο NH Abascal Στη συνεχεια θα ειμαι Βαρκελωνη απο 28/7 εως 1/8 και θα μεινω στο Adante Θα ηθελα να σε ρωτησω αν τα ισπανικα ξενοδοχεια ζητουν καποια καρτα για να κρατησουν καποιο ποσο για εγγυηση. Αυτο μου ζητηθηκε περυσι στο Βερολινο ενω δεν μου εχει ζητηθει ουτε στη Ρωμη ουτε στη Πραγα ουτε στη Γενευη Υποψιν εχω μονο χρεωστικες καρτες ελληνικες φυσικα και φοβαμαι αν μου τις ζητησουν για εγγυηση ουσιαστικα θα ειναι αχρηστες λογω των καπιταλ κοντρολ που εχουμε εδω στην Ελλαδα
Τα περισσότερα ξενοδοχεία κρατάνε μόνο τον αριθμό της κάρτας χωρίς να μπλοκάρουν ποσό.Ελάχιστα ξενοδοχεία κρατάνε εγγύηση και αυτά είναι συνήθως
πεντάστερα.
Αν δεν έχει κάποιος κάρτα συνήθως κρατάνε εγγύηση 50 ευρώ την βραδιά.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
εμενα μου ειχε κρατηση εγγυηση 15 ευρω το ατομο 4στερο στο μιλανο, και καλα αν περναμε τιποτα απο το mini bar του δωματιου
 

Stratengo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω ακυρωσεις σε κρατησεις μεσω booking, και εχω κανει τις κρατησεις με pre paid και πληρωμη στο ξενοδοχειο. Φοβαμαι μην ερθει καμια ξαφνικη ακυρωση και ψαχνω ξενοδοχειο τελευταια στιγμη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.434
Likes
14.426
Επειδή πολύς λόγος έγινε σε προηγούμενα πόστ για το μετρητά που μπορεί να έχει κανείς μαζί του,βάζω την δήλωση μετρητών που πρέπει να συμπληρώσεις στην περίπτωση που είσαι πάνω από το όριο.
 

Attachments

Zeus

Member
Μηνύματα
13
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, OLE!
Λογικα δεν γινεται...μαλλον,ακομη και να ξερουν τον αριθμο της καρτας σου,πρεπει να εισαι εκει με την καρτα και το ξενοδοχειο να εχει μηχανακι,οπως ειπε ο @Zeus παραπανω,οτι ισχυει για τις εταιριες ενοικιασης αυτοκινητων...και αυτο γενικα δικαιολογει και αυτο που λενε για "φυσικη παρουσια"....η μονη,ισως λυση,ειναι να γνωριζει το ξενοδοχειο την καρτα σου και να μπορει να περασει τον αριθμο γραφοντας τον στο μηχανακι...σεναριο,ε;;:)
Καλημέρα,

Η φυσική παρουσία της κάρτας προϋποθέτει να περάσει το σώμα της κάρτας από το μηχάνημα και όχι να περαστεί ο αριθμός της και το CCV στο μηχάνημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.131
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom