Capital Controls και ταξίδια

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ανοίξτε τις τράπεζες ρεεε...θελω να βγάλω λεφτά να πληρώσω την εφορία....:bash: ....κοίτα να δεις, δεν με αφήνει το κράτος να του πληρώσω τον φόρο...:klaps:
Σιγά ρε φίλε ποιος νομίζεις ότι είσαι και θέλεις να πληρώσεις και την εφορία? αυτά που ξέρεις να πας αλλού να τα κάνεις!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οι κινησεις κεφαλαιων στο εξωτερικο περνουν απo ελεγχο και πρεπει να παρουν εγκριση. Αγορες φυσικες ή ιντερνετικες απο επιχειρησεις του εξωτερικου αλλα και αναληψεις ή τραπεζικα εμβασματα στο εξωτερικο φαινεται να μην παιρνουν αυτην την εγκριση προς το παρον και ακουγεται λογικο. Αρα κομμενα τα ταξιδια στο εξωτερικο μεχρι την επομενη Τριτη τουλαχιστον.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
δεν βγαίνουν τα λεφτά προς τα έξω λέμε....το Paypal δεν θα ζητήσει λεφτά απο την πιστωτική που το έχεις συνδέσει;;
Ναι αυτό σκέφτομαι, αλλά θα ξέρει η κάρτα αν τα λεφτά πάνε έξω ή μέσα; Κι αν θέλω να κάνω αγορά από ελληνικό κατάστημα; Εκτός αν θεωρείται ότι πάνε στο paypal που δεν εδρεύει στην Ελλάδα. Δεν ξέρω μπερδεύτηκα
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Οι κινησεις κεφαλαιων στο εξωτερικο περνουν απo ελεγχο και πρεπει να παρουν εγκριση. Αγορες φυσικες ή ιντερνετικες απο επιχειρησεις του εξωτερικου αλλα και αναληψεις ή τραπεζικα εμβασματα στο εξωτερικο φαινεται να μην παιρνουν αυτην την εγκριση προς το παρον και ακουγεται λογικο. Αρα κομμενα τα ταξιδια στο εξωτερικο μεχρι την επομενη Τριτη τουλαχιστον.
το θεμα είναι τι γίνεται με αυτούς που είναι ήδη έξω, γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι αυτό σκέφτομαι, αλλά θα ξέρει η κάρτα αν τα λεφτά πάνε έξω ή μέσα; Κι αν θέλω να κάνω αγορά από ελληνικό κατάστημα; Εκτός αν θεωρείται ότι πάνε στο paypal που δεν εδρεύει στην Ελλάδα. Δεν ξέρω μπερδεύτηκα
Για ελληνικο καταστημα λογικα θα γινεται. Εκτος κι αν η προμηθεια του paypal θεωρειται εξαγωγη κεφαλαιων. Αλλα αν ειναι ετσι το ιδιο θα επρεπε να θεωρειται και η προμηθεια των Visa, MC κλπ.

το θεμα είναι τι γίνεται με αυτούς που είναι ήδη έξω, γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη?
Υπαρχει. Εχουν καρτες ξενων τραπεζων.
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μάλλον εννοεί τους τουρίστες έξω. Νομίζω πως αυτοί αν δεν έχουν μετρητά την κάτσανε
Προφανως. Αλλα δεν προβλεψαν κι αυτοι οι ερμοι να σηκωσουν μετρητα το ΣΚ;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Απο Ελλάδα ψωνίζεις με πιστωτική η χρεωστική οποιδήποτε ποσό (μέσα στα όρια βέβαια που έχει η κάρτα σου εννοείται) δεν χρειάζεται να κάνεις χρήση paypal για έξω είπαμε είναι το πρόβλημα και φυσικά ξέρουν πάντα απο που αγοράζεις και απο που πληρώνεις ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom