Capital Controls και ταξίδια

Samion

Member
Μηνύματα
10.414
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αστο φιλε γελανε και οι πετρες με αυτην την απαγορευση ανω των 2.000 μετρητων!κανεις δεν ελενχεται!
Εγω δε γελασα καθολου. Δηλ θα επαιρνες 10-500, απειρα χιλιαρικα μαζι σου μετρητα άνετος κι ωραιος? Ο φοβος φυλαει τα ερημα και η απαγορευση φυσικα και δεν εχει στοχο το μεσο ταξιδιωτη των 2.050 Ε που θα εχει μαζι του..ειναι ευνοητο που στοχευει.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Εγω δε γελασα καθολου. Δηλ θα επαιρνες 10-500, απειρα χιλιαρικα μαζι σου μετρητα άνετος κι ωραιος? Ο φοβος φυλαει τα ερημα και η απαγορευση φυσικα και δεν εχει στοχο το μεσο ταξιδιωτη των 2.050 Ε που θα εχει μαζι του..ειναι ευνοητο που στοχευει.
ενοειτε οτι εχεις φοβο οταν εχεις πολλα μετρητα πανω σου, κατα κυριο λογο στο να σε ληστεψουν. αν εχεισ μια βαλίτσα γεματη χαρτονομισματα θα σε καταλαβουν απο το scanner γιατι φενεται η πυκνοτητα και θα το καταλαβουν! τωρα για 10 και 20 χιλιαρικα τα περνας ανετα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αστο φιλε γελανε και οι πετρες με αυτην την απαγορευση ανω των 2.000 μετρητων!κανεις δεν ελενχεται!
Κάνεις λάθος!Στα σύνορα Ελλάδας-Βουλγαρίας όταν πέρασα το Σεπτέμβρη η ουρά ηταν πολλά χιλιόμετρα κατι που δε μας ετυχε ποτέ!Μετά απο 3 ωρες που φτάσαμε στα φυλάκια για τον έλεγχο είδαμε τους αστυνομικούς μαζι με τελωνειακούς να ψάχνουν ένα-ένα τα αυτοκίνητα.Βαλίτσες,τσάντες κλπ.Προφανώς οπως είπε κι ο συμφορουμιτης πιο πάνω δε στοχεύουν στον τουρίστα που μπορεί να εχει 50-100 ευρώ παραπάνω.Στοχεύουν στον Έλληνα που έτρεχε τουλάχιστον εκείνη την περίοδο να βγάλει χρήματα εκτός Ελλάδας,στη διακίνηση μαύρου χρήματος που πάντα συνέβαινε κλπ.Κατασχέσεις χρημάτων γίνονται κάθε μερα παντού!Οχι όμως απο τον ταξιδιώτη ακομη κι αν εχει 2500 μαζί.Άλλωστε εκεί το πρόστιμο θα ήταν μικρό.Χωρίς να σημαίνει βέβαια πως αν τύχει κι ελεγθεί κι αυτός αποκλείεται να πληρώσει.Αν ο τελωνειακός θέλει να πάει με το γράμμα του νόμου έχει καθε δικαίωμα να το πραξει.Μην πετάμε κουβέντες ελαφρά τη καρδία!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
δηλαδη θες να μου πεις οτι σου ειπαν ανοιξε το πορτοφολι σου να μετρησουμε ποσα χρηματα εχεις? σε τετιους ελενχους οπως λες αλλα πραγματα ψαχνουν , οπως ναρκωτικα και οπλα που δεν μπορεις να τα κρυψεις και ευκολα!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Οπότε, δε νομίζω ότι θα ενοχληθείς ιδιαίτερα αν ειδοποιηθεί το USCIS και η Homeland Security, ότι ένας παράνομος μετανάστης, προτρέπει και σε άλλους να τρυπώσουν παράνομα στις ΗΠΑ.

Όσο για την περίθαλψη, δεν είναι καθόλου μείον (με Ο). Δε γίνεται να πληρώνουν οι άλλοι κι εσύ ο παράνομος ν' απολαμβάνεις τα ίδια προνόμια μ' αυτούς.
Καταρχας δεν ειμαι παρανομος μεταναστης, μενω στην ελλαδα! Δεν πα να ειδοποιησεις και το fbi ρε φοβηθηκα τωρα την uscis και τριχες κατσαρες! Την ειρωνια σου δεν θα την πουλας σε εμενα! Καταλαβε τι γραφω , οταν λεεω ειναι μειον η περιθαλψη ενοω αυτο ακριβως που εγραψες, να σου δινει τουλαχιστον το δικαιωμα να βγαλεις social security για να μπορεις να ασφαλιστης και να πληρωνεις κανονικα φορους στο κρατος οπως ολοι!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.410
Likes
17.244
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το θέμα αφορά capital controls και ταξίδια. Offtopic μηνύματα, όπως και μηνύματα με ύβρεις θα διαγράφονται.

Παρακάτω...
 

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κλεισω αεροπορικά Wizzair για Βουδαπέστη και δωματιο από Airbnb. Υπάρχει καποιος που δοκίμασε?? υπηρξε προβλημα ή μπορω με τα Capitalcontrols να κλεισω κανονικά?? θα τα κλεισω με καρτα Πειραιως.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.124
Likes
24.392
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κλεισω αεροπορικά Wizzair για Βουδαπέστη και δωματιο από Airbnb. Υπάρχει καποιος που δοκίμασε?? υπηρξε προβλημα ή μπορω με τα Capitalcontrols να κλεισω κανονικά?? θα τα κλεισω με καρτα Πειραιως.
Με το Airbnb δεν έκανα κράτηση αλλά με το booking δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εξάλλου για διαμονή και εισιτήρια χρησιμοποιούνται κανονικά οι πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.727
Likes
12.600
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κλεισω αεροπορικά Wizzair για Βουδαπέστη και δωματιο από Airbnb. Υπάρχει καποιος που δοκίμασε?? υπηρξε προβλημα ή μπορω με τα Capitalcontrols να κλεισω κανονικά?? θα τα κλεισω με καρτα Πειραιως.
Πολύ σωστά τα λεέι ο @chris7. Έχω κλείσει με airbnb χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
112
Likes
60
Βοοκινγκ με πιστωτικη δουλευει κανονικα και απο ελλαδα να κλεισεις και οταν εισαι εξω για αγορες κρατησεις πριν μια βδομαδα εκανα κινησεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.799
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom