Capital Controls και ταξίδια

dkmaster

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα, δηλαδή δεν μπορούμε να πάρουμε καθόλου μετρητά στο εξωτερικό; Εγω που δεν έχω καμία κάρτα πέραν χρωστικής στην ουσία δεν μπορώ να φύγω αν δεν βγάλω πιστωτική;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
και συνηθως το γραφει και σε καθε λογαριασμό της πιστωτικής
Μιλαει για το οριο των καρτων σου το οποιο εχει ορισει η τραπεζα και εχεις αποδεχθει και εσυ.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα, δηλαδή δεν μπορούμε να πάρουμε καθόλου μετρητά στο εξωτερικό; Εγω που δεν έχω καμία κάρτα πέραν χρωστικής στην ουσία δεν μπορώ να φύγω αν δεν βγάλω πιστωτική;
Καλησπέρα και καλως ήρθες!
Μπορείς να κινηθείς με την χρεωστική σου εφόσον έχεις χρήματα μέσα στον λογαριασμό σου και εννοείται μπορείς να έχεις μετρητά μαζί σου, μέχρι 10.000 €. Με τις visa, mastercard χρεωστικές μπορείς να κάνεις συναλλαγές στο εξωτερικό (σίγουρα μέχρι στιγμής με κάρτες Πειραιώς, Alpha και Eurobank απ'όσο γνωρίζω). Για ανάληψη μετρητών δεν ξέρω αν είναι επιβεβαιωμένο από κάποιον πως ισχύει και πως μπορείς δηλαδή να σηκώσεις χρήματα από τράπεζα εξωτερικού. Για που θα ταξιδέψεις?
 

dkmaster

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Στη σημερινή εφημερίδα της Βουλής αναφέρει αυτό : Ή μεταφορά κεφαλαίων ή μετρητών στο εξωτερικό απαγορεύεται με κάθε τρόπο.

Καλώς σας βρήκα :D Θα πάω Μπανγκόκ. Έχω κλείσει τα εισητήρια από τον Απρίλιο και μαζεψα με αίμα 2300 για να έχω μαζί.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στη σημερινή εφημερίδα της Βουλής αναφέρει αυτό : Ή μεταφορά κεφαλαίων ή μετρητών στο εξωτερικό απαγορεύεται με κάθε τρόπο.

Καλώς σας βρήκα :D Θα πάω Μπανγκόκ. Έχω κλείσει τα εισητήρια από τον Απρίλιο και μαζεψα με αίμα 2300 για να έχω μαζί.
Αυτό που λες αναφέρεται στο άρθρο 4. Το άρθρο 5 διάβασε που θεωρητικά το αναιρεί στο κομμάτι των ταξιδίων. Πρέπει να δεις λίγο τι παίζει με το συνάλλαγμα για αυτές τις χώρες!
 

dkmaster

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το άρθρο 5 δεν αναφέρει κάτι για τα μετρητά που μπορείς να πάρεις μαζί. Για το συνάλλαγμα δεν έχω πρόβλημα, είναι ή 7η φορά που πάω οπότε γνωρίζω αρκετά.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το όριο ακόμη δεν έχει αλλάξει, είναι στα 10.000 € σύμφωνα με αυτό.
Είναι υπό συζήτηση βέβαια η αλλαγή του ορίου που θα μπορεί ο κάθε πολίτης να μεταφέρει σε μετρητά στο εξωτερικό σύμφωνα με αυτό το άρθρο.

Προφανώς μεταφορά εννούν την μεταφορά κεφαλαίων σε τράπεζα εξωτερικού.
 
Last edited by a moderator:

kavou

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επειδη εχω μπερδευτει..τωρα θα μπορουμε να χρησημοποιησουμε την πιστωτικη γ ενοικιαση αυτοκινητου στο εξωτερικο..;; Η με την χρηση χρεωστικης..;; Ενα απο τα δυο
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Στη σημερινή εφημερίδα της Βουλής αναφέρει αυτό : Ή μεταφορά κεφαλαίων ή μετρητών στο εξωτερικό απαγορεύεται με κάθε τρόπο.
Προφανώς μεταφορά εννούν την μεταφορά κεφαλαίων σε τράπεζα εξωτερικού.
http://news.in.gr/files/1/2015/pnp2.pdf
Απο το Νο 4,εμεις κραταμε και μας ενδιαφερει αυτο που υπογραμμισα....αρα δεν μπορουμε να χρησιμοποιουμε τη καρτα ακομη απο ελλαδα για καποια κλεισιματα,μονο με τη φυσικη μας παρουσια εκει που παμε τις χρησιμοποιουμε...
4. Η μεταφορά κεφαλαίων ή μετρητών στο εξωτερικό, με κάθε τρόπο, απαγορεύεται, περιλαμβανομένης της εντολής μεταφοράς κεφαλαίων σε λογαριασμούς που τηρούνται σε πιστωτικά ιδρύματα που εδρεύουν και λειτουργούν στο εξωτερικό, καθώς και της μεταφοράς κεφαλαίων με τη χρήση πιστωτικών, προπληρωμένων και χρεωστικών καρτών για διασυνοριακές πληρωμές
Επειδη εχω μπερδευτει..τωρα θα μπορουμε να χρησημοποιησουμε την πιστωτικη γ ενοικιαση αυτοκινητου στο εξωτερικο..;; Η με την χρηση χρεωστικης..;; Ενα απο τα δυο
Μπορεις,αλλα μονο οταν πας εκει...
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Για να καταληξουμε ρε παιδια τωρα , καποιος που ταξιδευει στο εξωτερικο θα μπορει να παρει μετρητα εως 10.000 ; Εγω πρωσοπικα θα παρω , αν και θα τηλ αυριο και θα ρωτησο τι ισχυη . Παντως μου φενεται παραξενο να μην μπορεις να παρεις μετρητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom