Capital Controls και ταξίδια

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ έκλεισα σήμερα ξενοδοχείο στην Ισπανία για Αύγουστο και δεν είχα πρόβλημα. Επίσης με κάρτα Πειραιώς μπορείς να διεκπαιρεώσεις τις παρακάτω ενέργειες:

https://www.winbank.gr/el/Documents/msgs.pdf
Γράφει συγκεκριμένα για αεροπορικά, ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κλπ.
Θεωρώ πως από Δευτέρα θα ξεκαθαρίσει το τοπίο...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για να καταληξουμε ρε παιδια τωρα , καποιος που ταξιδευει στο εξωτερικο θα μπορει να παρει μετρητα εως 10.000 ;
Ναι
Παντως μου φενεται παραξενο να μην μπορεις να παρεις μετρητα.
Πουθενά στην ΠΝΠ δεν προκύπτει τέτοια απαγόρευση.
 

kavou

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Εγώ έκλεισα σήμερα ξενοδοχείο στην Ισπανία για Αύγουστο και δεν είχα πρόβλημα. Επίσης με κάρτα Πειραιώς μπορείς να διεκπαιρεώσεις τις παρακάτω ενέργειες:

https://www.winbank.gr/el/Documents/msgs.pdf
Γράφει συγκεκριμένα για αεροπορικά, ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κλπ.
Θεωρώ πως από Δευτέρα θα ξεκαθαρίσει το τοπίο...
Μπορω δηλαδη και με χρεωστικη να ενοικιασω αμαξι.;; Θα πρεπει ν εχει καποιο ποσο μεσα.;; Η δν γινεται καθολου με χρεωστικη.;; Ευχαριστω.!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ έκλεισα σήμερα ξενοδοχείο στην Ισπανία για Αύγουστο και δεν είχα πρόβλημα. Επίσης με κάρτα Πειραιώς μπορείς να διεκπαιρεώσεις τις παρακάτω ενέργειες:

https://www.winbank.gr/el/Documents/msgs.pdf
Γράφει συγκεκριμένα για αεροπορικά, ξενοδοχεία, ενοικιάσεις αυτοκινήτων κλπ.
Θεωρώ πως από Δευτέρα θα ξεκαθαρίσει το τοπίο...
Όταν λες "έκλεισες" εννοείς με προπληρωμή? Ή δωρεάν ακύρωση? Και περίμενε λίγο ακόμα να προεγκρίνει το ξενοδοχείο τη κάρτα γιατί μπορεί να σου έρθει ακυρωτικό e-mail όπως σε άλλους..

Ελπίζω όχι βέβαια..

Κι αυτό που λες για τη κάρτα Πειραιώς το διάβασα κι εγώ, αλλά με τις άλλες κάρτες τι γίνεται? Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι άλλο μόνο για τη Πειραιώς? Ουφ βαρέθηκα τι μπλέξιμο είναι αυτό
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορω δηλαδη και με χρεωστικη να ενοικιασω αμαξι.;; Θα πρεπει ν εχει καποιο ποσο μεσα.;; Η δν γινεται καθολου με χρεωστικη.;; Ευχαριστω.!
Όχι η χρεωστική δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει στο θέμα του αυτοκινήτου διότι χρειάζεσαι πιστωτική κάρτα για το ποσό της εγγύησης που ζητάει η εταιρεία ενοικίασης. Με την χρεωστική μπορείς απλά να πληρώσεις το συνολο της ενοικίασης αλλα δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στην εγγύση..
 

Adfilipposgr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα,
Ξέρετε πώς μπορούμε να κλείσουμε εισιτήρια τρένου με την Deutsche Bahn τώρα που δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάρτες για αγορές απο το εξωτερικό ?
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
στο booking που έχω κλίση το ξενοδοχείο μου , έχω βάλει για εγγύηση μια προπληρωμένη κάρτα Visa τις eurobank με 5 euro υπόλοιπο. λέτε αυτό να πειράζει και να μου έρθει ακυρωτικό καμια μέρα πριν και να τρέχω τελευταία στιγμή? υπόψιν ότι η κράτηση έγινε με πληρωμή κατά την διαμονή.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
στο booking που έχω κλίση το ξενοδοχείο μου , έχω βάλει για εγγύηση μια προπληρωμένη κάρτα Visa τις eurobank με 5 euro υπόλοιπο. λέτε αυτό να πειράζει και να μου έρθει ακυρωτικό καμια μέρα πριν και να τρέχω τελευταία στιγμή? υπόψιν ότι η κράτηση έγινε με πληρωμή κατά την διαμονή.
Μπορει...θα πρεπει να εχει μεσα το "προστιμο"των ακυρωτικων,δηλ.αν σουλεει οτι πχ,αν δεν εμφανιστεις θα πληρωσεις την πρωτη νυχτα η αν δεν εμφανιστεις θα χρεωθεις ολη τη διαμονη.
ΥΓ.βεβαια και να τα ειχες μεσα,αν δεν επιτραπει η αναληψη απο το εξωτερικο,παλι θα εχεις προβλημα...αστα..
Καλησπέρα,
Ξέρετε πώς μπορούμε να κλείσουμε εισιτήρια τρένου με την Deutsche Bahn τώρα που δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάρτες για αγορές απο το εξωτερικό ?
Με αυτα που ισχυουν μεχρι τωρα,δεν μπορεις.
 
Last edited:

Adfilipposgr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μπορει...θα πρεπει να εχει μεσα το "προστιμο"των ακυρωτικων,δηλ.αν σουλεει οτι πχ,αν δεν εμφανιστεις θα πληρωσεις την πρωτη νυχτα η αν δεν εμφανιστεις θα χρεωθεις ολη τη διαμονη.

Με αυτα που ισχυουν μεχρι τωρα,δεν μπορεις.
Ευχαριστω. Δεν υπάρχει κάποιο πρακτορείο στην Αθήνα που να εκδίδει εισιτήρια τρένου με μετρητά ?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ευχαριστω. Δεν υπάρχει κάποιο πρακτορείο στην Αθήνα που να εκδίδει εισιτήρια τρένου με μετρητά ?
Δεν το γνωριζω...θελεις να το κλεισεις απο εδω,για να σου βγει πιο οικονομικα;...γιατι εκει καθε σταθμος εχει και μηχανηματα και γραφεια εξυπηρετησης,που στα εκδιδουν αυτοι.
 

Adfilipposgr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Οχι
Δεν το γνωριζω...θελεις να το κλεισεις απο εδω,για να σου βγει πιο οικονομικα;...γιατι εκει καθε σταθμος εχει και μηχανηματα και γραφεια εξυπηρετησης,που στα εκδιδουν αυτοι.
Το ξέρω ! Επειδή θα φτάσω με αεροπλάνο στη Φρανκφούρτη και θα πρέπει αμέσως μετα να πάρω τρένο για Στουτγάρδη δεν ξέρω αν θα βρω εισιτήρια. Γι αυτο θέλω να τα έχω κλείσει απο πριν.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Επειδή θα φτάσω με αεροπλάνο στη Φρανκφούρτη και θα πρέπει αμέσως μετα να πάρω τρένο για Στουτγάρδη δεν ξέρω αν θα βρω εισιτήρια. Γι αυτο θέλω να τα έχω κλείσει απο πριν.
Λες να μην υπαρχει μια θεσουλα;;ολο και κατι θα βρεις...μην αγχωνεσαι ;)
αυτη τη σελιδα του αεροδρομιου, την ξερεις,ετσι;http://www.frankfurt-airport.com/co..._by_bus_ortrain/airport_railway_stations.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom