Capital Controls και ταξίδια

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
αγορι μου δεν σου ειπα παρε οσα θες! 10.000 ειναι το οριο! στο αεροδρομιο εσυ νομιζεις οτι θα γδυσουνε να δουνε ποσα μετρητα εχεις πανω σου η θα κατσουνε να τα μετρανε οι υπαληλοι? καθε 2 μερες αλαζουνε τις αποφασεις για να προσπαθησουν να κανουν τον κοσμο να μην βγαζει τα λεφτα απο την τραπεζα δεν το εχεις καταλαβει το κολπο τους? αμα καθεσε και ακους τα site τι γραφουν δικο σου θεμα. αν θες παρε και εσυ τηλ οπια αεροπορικη θες να δεις τι θα σου πουνε!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.397
Likes
14.348
αγορι μου δεν σου ειπα παρε οσα θες! 10.000 ειναι το οριο! στο αεροδρομιο εσυ νομιζεις οτι θα γδυσουνε να δουνε ποσα μετρητα εχεις πανω σου η θα κατσουνε να τα μετρανε οι υπαληλοι? καθε 2 μερες αλαζουνε τις αποφασεις για να προσπαθησουν να κανουν τον κοσμο να μην βγαζει τα λεφτα απο την τραπεζα δεν το εχεις καταλαβει το κολπο τους? αμα καθεσε και ακους τα site τι γραφουν δικο σου θεμα. αν θες παρε και εσυ τηλ οπια αεροπορικη θες να δεις τι θα σου πουνε!
Ότι νάναι απαντάς...Το όριο έχει αλλάξει σύμφωνα με επίσημη απόφαση.Μας αρέσει δεν μας αρέσει αυτό είναι.Δεν περιμένω να μου πεί η αεροπορική ποιο είναι.Τι δουλειά έχει η αεροπορική;Νομοθετεί η αεροπορική με δικούς της κανόνες;Τώρα αν θέλεις εσύ να είσαι πάνω από τους κανονισμούς πάρε και όσα λεφτά θέλεις,και όσο καπνό θέλεις(τις προάλλες γράφτηκε εδώ για κάποιον που στείλανε στο αυτόφωρο επειδή είχε πολύ καπνό μαζί του)και όσο αλκοόλ θέλεις.Δικό σου θέμα είναι και η @karfitsa είπε μεγάλος είσαι κάνε ότι θέλεις.Αλλά μην παρασύρεις και τους άλλους με λάθος πληροφορίες/υποδείξεις.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
εσυ απαντας οτι ναναι φιλε μου! δεν αναφερθηκα ποτε σε αλκοολ και σε καπνο!
δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου αυτα μου τα λενε αρμοδιοι! δεν κανω υποδείξεις απλα δινω πληροφοριες που μου εχουν δωσει!
μολις μιλισα με φιλη μου αεροσυνοδο μου απαντησε οτι δεν υπαρχει προβλημα.
πηρα τηλ και στο αεροδρομιο ελευθεριος βενιζελος και μιλισα με το τελωνιο με υπευθυνο δεν υπαρχει περιορισμος στα 2.000. αν δεν ξερουνε τα αεροδρομια και οι αεροπορικες τι επιτρεπεται να βαλουν στο αεροσκαφος τους οι επιβατες της ποιος θα ξερει? και για να τελιωνει εδω το θεμα ας κανει οτι θελει ο καθενας!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
πηρα τηλ και στο αεροδρομιο ελευθεριος βενιζελος και μιλισα με το τελωνιο με υπευθυνο δεν υπαρχει περιορισμος στα 2.000
Μολις τωρα εκλεισα το τηλεφωνο με το τελωνειο του Ελ.Βενιζελος,στα τηλεφωνα 210-3530307/210-3531093/210-3532216....(το τελευταιο δεν το καλεσα)
Πηρα πρωτα το δευτερο τηλεφωνο και μου ειπαν,οτι μονιμος κατοικος ελλαδας επιτρεπεται μονο 2000 ευρω,ρωτησα,αν καποιος μπορει να δηλωσει παραπανω και να πληρωσει για αυτο και με παραπεμψαν στο πρωτο τηλεφωνο,που μου απαντησε μια ευγενεστατη κυρια που μου ειπε οτι το οριο ειναι 2000 και μονο για καποιο σοβαρο περιστατικο,υπαρχει συζητηση...εγω ειπα,οχι,μονο για τουρισμο και επανελαβα την πιο πανω ερωτηση και η απαντηση ηταν οχι,μεχρι 2000 ευρω,μπορει να εχει καποιος,μονο.
Τωρα @Lexuss σε μενα ειπαν οτι υπαρχει οριο και σε σενα βρεθηκε τελωνειακος να πει οτι δεν υπαρχει οριο,ας μας κρινουν οσοι διαβαζουν.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
καλα ο καθενας λεει οτι θελει . τους ρωτησες μηπος σε περιπτοση που αλλος εχει παραπανω μαζι τι προβλημα υπαρχει η που θα το ξερουν αυτοι? θα παρω ξανα τηλ τωρα γιατι καπιος μας κοροιδευει δεν εξηγητε αλλιως
 

MeVsHighway

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Παιδια, επειδη παρακολουθω το topic εδω και μερικες μερες αλλα δεν εχω παρει μια σιγουρη απαντηση σας γραφω:

Τον Αυγουστο εκλεισα εισητηρια για Βελιγραδι απο Θεσσαλονικη και αγορασα ενα interrail pass 22 ημερων. Σκοπευω να αγορασω να αγορασω αλλο ενα πριν φυγω και να κανω ταξιδι στην Ευρωπη για περιπου 2.5 μηνες. Πως αλλαζουν τα capital control το ταξιδι μου;

1) Θα μπορω να κλεινω χοστελ απο hostelworld και hostelbookers?
2) Mε τις αναληψεις τί παίζει; Ξερω πως δεν υπαρχει προβλημα αλλα φοβαμαι μηπως η τραπεζα ακυρωσει την καρτας αμα δει οτι θα βγαζω μεγαλο αριθμο χρηματων απο διαφορετικες πολεις καθε μερα.
3) Για να γυρισω Ελλαδα θα μπορω να κλεισω εισητηρια ryanair με πρωπληρωμενη;
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Μολις τωρα εκλεισα το τηλεφωνο με το τελωνειο του Ελ.Βενιζελος,στα τηλεφωνα 210-3530307/210-3531093/210-3532216....(το τελευταιο δεν το καλεσα)
Πηρα πρωτα το δευτερο τηλεφωνο και μου ειπαν,οτι μονιμος κατοικος ελλαδας επιτρεπεται μονο 2000 ευρω,ρωτησα,αν καποιος μπορει να δηλωσει παραπανω και να πληρωσει για αυτο και με παραπεμψαν στο πρωτο τηλεφωνο,που μου απαντησε μια ευγενεστατη κυρια που μου ειπε οτι το οριο ειναι 2000 και μονο για καποιο σοβαρο περιστατικο,υπαρχει συζητηση...εγω ειπα,οχι,μονο για τουρισμο και επανελαβα την πιο πανω ερωτηση και η απαντηση ηταν οχι,μεχρι 2000 ευρω,μπορει να εχει καποιος,μονο.
Τωρα @Lexuss σε μενα ειπαν οτι υπαρχει οριο και σε σενα βρεθηκε τελωνειακος να πει οτι δεν υπαρχει οριο,ας μας κρινουν οσοι διαβαζουν.
δεν το σηκωνει κανεις σε μενα!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
καλυτερα στο πρωτο και μετα στο δευτερο...θα επιμενεις...χρειαστηκε να παρω αρκετες φορες γιατι επεφτε η γραμμη....
πεφτει η γραμμη συνεχεια , αυτη η κυρια που σου ειπε για τα 2.000 τιν ρωτησες καποιος που χρειαζεται χρηματα για να πληρωσει πχ το ξενοδοχειο του,η που θα λειπει απο την χωρα 1 μηνα τι θα κανει? και κατι αλλο αν εχει παραπανω καποιος πανω πως θα το ξερουν αυτοι και με πιο τροπο θα το ελενξουνε αυτο?
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
μολις μιλισα με την κυρια και μου ειπε τα ιδια που εγραψες . αλλα μολις την ρωτουσα οτι καπιοι πρπει να εχουν παραπανω αποφεφγε να μου απαντηση. απλα μου φενετε αδυνατον να καθονται να μετρανε λεφτα η να ψαχνουνε για λεφτα στους ταξιδιωτες! εκομη ενα προβλημα προστιθεται μετα απο αυτο τις esta!

οταν ταξιδευεις εκτος ευρωπης δεν περνας τον ιδιο ελενχο οπως εντος ευρωπης?
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
απλα μου φενετε αδυνατον να καθονται να μετρανε λεφτα η να ψαχνουνε για λεφτα στους ταξιδιωτες!
Σιγουρα @Lexuss δεν θα τους ψαχνουν ολους...δειγματοληπτικα,θα γινεται η και ακομη να ρωτανε τους επιβατες ποσα λεφτα εχουν...αν αρχισεις να τρεμεις θα σε ψαξουν...η οταν σε ρωτησουν ποσα λεφτα εχεις και σου ζητησουν να τα δειξεις και εσυ τα εχεις και τα 3000 στο πορτοφολι.Δεν ξερω,ειναι η αληθεια πως γινεται ο ελεγχος η πως επιλεγουν τους επιβατες.Ισως καποια παλιοτερα μελη να θυμουνται,τοτε που υπηρχε περιορισμος στο συναλλαγμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.316
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom