Capital Controls και ταξίδια

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τα ΑΤΜ σε αυτές τις χώρες θα παραμέναν 5-6 είτε είχαμε capital control είτε όχι.
Η προμήθεια θα ήταν στο θεο είτε είχαμε capital control είτε όχι.
Με την κάρτα δεν θα πλήρωνες πουθενα εκτος ισως απο ενα ξενοδοχειο σε ολόκληρη τη χωρα είτε είχαμε capital control είτε όχι.
Τα να κυκλοφορείς με 5000 ευρώ θα ήταν επικύνδυνο είτε είχαμε capital control είτε όχι.
Την κάρτα την θέλεις για ώρα ανάγκης οπότε (αχρείαστη να είναι) θα την χρησιμοποιήσεις με φυσική σου παρουσία είτε είχαμε capital control είτε όχι.
Άρα στην παρούσα φάση το πρόβλημα σου είναι ή εξοδος απο την χώρα με ποσό πάνω απο 2000 ευρώ.
Αν δεν είχαμε capital control με τι ποσο θα έφευγες?Το ποσο με το οποίο θα έφευγες δεν θα ήταν επικίνδυνο να το κουβαλάς μαζί σου?Είχες σκοπό να βγάζεις χρήματα απο τα λιγοστά ΑΤΜ με μεγάλη προμήθεια?
 

Mixakick

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκαρη
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Τα ΑΤΜ σε αυτές τις χώρες θα παραμέναν 5-6 είτε είχαμε capital control είτε όχι.
Η προμήθεια θα ήταν στο θεο είτε είχαμε capital control είτε όχι.
Με την κάρτα δεν θα πλήρωνες πουθενα εκτος ισως απο ενα ξενοδοχειο σε ολόκληρη τη χωρα είτε είχαμε capital control είτε όχι.
Τα να κυκλοφορείς με 5000 ευρώ θα ήταν επικύνδυνο είτε είχαμε capital control είτε όχι.
Την κάρτα την θέλεις για ώρα ανάγκης οπότε (αχρείαστη να είναι) θα την χρησιμοποιήσεις με φυσική σου παρουσία είτε είχαμε capital control είτε όχι.
Άρα στην παρούσα φάση το πρόβλημα σου είναι ή εξοδος απο την χώρα με ποσό πάνω απο 2000 ευρώ.
Αν δεν είχαμε capital control με τι ποσο θα έφευγες?Το ποσο με το οποίο θα έφευγες δεν θα ήταν επικίνδυνο να το κουβαλάς μαζί σου?Είχες σκοπό να βγάζεις χρήματα απο τα λιγοστά ΑΤΜ με μεγάλη προμήθεια?
α) φεύγω συνήθως με λιγότερο απο 1000 ευρω. Β) Κανω μια ανάληψη οταν τελειώσουν για το υπόλοιπο ταξιδι σε ενα απο αυτα τα ΑΤΜ προγραμματισμένα με αυτη την προμήθεια . και αλλη μια τοςα χρήματα ανάλογα με τη διάρκεια του ταξιδιού γ) Εχω την κάρτα ικανή να μου δωσει χρήματα αν κατι παει πολυ στραβα. Αυτα. Αν εσυ κρίνεις οτι ειναι το ιδιο με τωρα παω πάσο. Τωρα φυσικά δεν εχω αλλη επιλογή απο το να παρω 4000 ευρω το ελαχιστο μαζι μου για ασφαλεια μετρητά και να ελπιζω να μην παει κατι πολυ στραβα. Στα συν βαζω και την παγκόσμια κάλυψη που εχω για υγεια με την Allianz.
 

Melinia

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά η ανάληψη χρημάτων και η χρήση ελληνικών πιστωτικών καρτών στο εξωτερικό δεν θα είναι δυνατή, όσο διαρκεί.
Θα μπορεί κανείς να αγοράσει εισιτήρια ή άλλες υπηρεσίες από site εταιριών του εξωτερικού; Π.χ, να προπληρώσει ξενοδοχεία στο booking. com;
Εγω προσπαθησα να κλεισω 2 ξενοδοχεια στο παρισι με καρτα μεσω booking.com και δυστυχως η συναλλαγη δεν μπορουσε να γινει και τις 2 φορες . Ευτυχως βρηκαμε τελικά καποιο ξενοδοχείο στο 5ο διαμέρισμα του παρισιού , αρκετα καλο και οικονομικο και κατοπιν συννενόησης ειπαν οτι θα μας κρατησουν το δωματιο αρκει να τους ενημερώσουμε την εβδομαδα πριν την αφιξη μας. Πάντως με τη booking η με κάποια άλλη εταιρία δεν γινεται κράτηση με πιστωτική !
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εχω επισκεφθει 104 χωρες και κυριως χώρες αναπτυσσομενες στην αφρικη, την ασια και τη κεντρικη και νοτια αμερικη.
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες ταξιδιωτικές επιλογές. Καταλαβαίνω το μένος σου στους επιβαλλομενους περιοριμούς, ευτυχώς Βόρεια Κορέα δεν γίναμε ακόμα, υπάρχουν ακόμα οι λαμπροί στόχοι των λατινοαμερικάνικων μπανανιών (εξαιρείται το Πουέρτο Ρικο που κατέστη αδελφοποιημένη χώρα).
Μήπως, για να έχουμε κάτι άλλο να διαβάζουμε, μας έγραφες μερικές ταξιδιωτικές ιστορίες από τις εμπειρίες σου σε κάποιες από τις χώρες αυτές;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.875
Μια νόμιμη λύση είναι (ειδικά για όσους μένουν βόρεια)να πάρουν το αυτοκίνητο τους
και να πάνε μια βόλτα στην Βουλγαρία.
Θα πάνε τρεις-τέσσερις φίλοι που ο καθένας θα έχει το νόμιμο ποσό των 2.000 ευρώ.
Θα ανοίξουν ένα λογαριασμό σε Βουλγάρικη τράπεζα π.χ.
http://www.alphabank.bg/display.aspx?page=about_home
και την ίδια στιγμή παίρνεις κάρτα χρεωστική,e-banking κλπ.
Οι υπάλληλοι του συγκεκριμένου καταστήματος μιλάνε αγγλικά.
Προτού ξεκινήσουμε κάνουμε και ένα τηλέφωνο,(κάπου είναι στο λινκ)
Βλέπουμε και την Βουλγαρία και σταματάμε την γκρίνια. :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μια νόμιμη λύση είναι (ειδικά για όσους μένουν βόρεια)να πάρουν το αυτοκίνητο τους
και να πάνε μια βόλτα στην Βουλγαρία.
Θα πάνε τρεις-τέσσερις φίλοι που ο καθένας θα έχει το νόμιμο ποσό των 2.000 ευρώ.
Θα ανοίξουν ένα λογαριασμό σε Βουλγάρικη τράπεζα π.χ.
http://www.alphabank.bg/display.aspx?page=about_home
και την ίδια στιγμή παίρνεις κάρτα χρεωστική,e-banking κλπ.
Οι υπάλληλοι του συγκεκριμένου καταστήματος μιλάνε αγγλικά.
Προτού ξεκινήσουμε κάνουμε και ένα τηλέφωνο,(κάπου είναι στο λινκ)
Βλέπουμε και την Βουλγαρία και σταματάμε την γκρίνια. :)
Μαζί με τις ελληνικές επιχειρήσεις κι εμείς….
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Μια νόμιμη λύση είναι (ειδικά για όσους μένουν βόρεια)να πάρουν το αυτοκίνητο τους
και να πάνε μια βόλτα στην Βουλγαρία.
Θα πάνε τρεις-τέσσερις φίλοι που ο καθένας θα έχει το νόμιμο ποσό των 2.000 ευρώ.
Θα ανοίξουν ένα λογαριασμό σε Βουλγάρικη τράπεζα π.χ.
http://www.alphabank.bg/display.aspx?page=about_home
και την ίδια στιγμή παίρνεις κάρτα χρεωστική,e-banking κλπ.
Οι υπάλληλοι του συγκεκριμένου καταστήματος μιλάνε αγγλικά.
Προτού ξεκινήσουμε κάνουμε και ένα τηλέφωνο,(κάπου είναι στο λινκ)
Βλέπουμε και την Βουλγαρία και σταματάμε την γκρίνια. :)
αυτο το σκεφτηκα και εγω να το κανω για την esta να παω και να βγαλω στην βουλγαρια καρτα! πριν 4 χρονια πηγαινα συχνα και ελεγα να ανοιξω εναν λογαριασμο αλλα τελικα δεν ανοιξα! να που χρειαστηκε τωρα ομως!
 

Mixakick

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκαρη
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες ταξιδιωτικές επιλογές. Καταλαβαίνω το μένος σου στους επιβαλλομενους περιοριμούς, ευτυχώς Βόρεια Κορέα δεν γίναμε ακόμα, υπάρχουν ακόμα οι λαμπροί στόχοι των λατινοαμερικάνικων μπανανιών (εξαιρείται το Πουέρτο Ρικο που κατέστη αδελφοποιημένη χώρα).
Μήπως, για να έχουμε κάτι άλλο να διαβάζουμε, μας έγραφες μερικές ταξιδιωτικές ιστορίες από τις εμπειρίες σου σε κάποιες από τις χώρες αυτές;
ευχαρίστως!!!
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες ταξιδιωτικές επιλογές. Καταλαβαίνω το μένος σου στους επιβαλλομενους περιοριμούς, ευτυχώς Βόρεια Κορέα δεν γίναμε ακόμα, υπάρχουν ακόμα οι λαμπροί στόχοι των λατινοαμερικάνικων μπανανιών (εξαιρείται το Πουέρτο Ρικο που κατέστη αδελφοποιημένη χώρα).
Μήπως, για να έχουμε κάτι άλλο να διαβάζουμε, μας έγραφες μερικές ταξιδιωτικές ιστορίες από τις εμπειρίες σου σε κάποιες από τις χώρες αυτές;
Πολυ ευχαριστώς αν και δεν ειμαι συνηθισμένος να γράφω ειμαι πιο "γνωστός" για τις φωτογραφικές μου περιγραφές ωστοσο παρακαλω πειτε μου μια χωρα ώστε να κανω την αρχή!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ευχαρίστως!!!

Πολυ ευχαριστώς αν και δεν ειμαι συνηθισμένος να γράφω ειμαι πιο "γνωστός" για τις φωτογραφικές μου περιγραφές ωστοσο παρακαλω πειτε μου μια χωρα ώστε να κανω την αρχή!!!!
Δες για ποιες δεν έχουν γραφτεί ιστορίες και ξεκίνα από εκεί. Ή ξεκίνα ένα θέμα, πες μας πού έχεις πάει και ψηφίζουμε ευχαρίστως για το ποια ιστορία θα μας φαινόταν πιο ενδιαφέρουσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.447
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom