Chat gpt AI

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.322
Likes
1.423
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλησπέρα, πρόσφατα έμαθα ότι κάποιοι χρησιμοποιούν AI εφαρμογές για οργάνωση ταξιδιού... Από το να τους βγάλει πρόγραμμα, μέχρι να προτείνει λύσεις σε προβλήματα. Τα χρησιμοποιεί κανείς; Μου φάνηκε πολύ smart 😁🤖
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.544
Likes
5.603
Καλησπέρα, πρόσφατα έμαθα ότι κάποιοι χρησιμοποιούν AI εφαρμογές για οργάνωση ταξιδιού... Από το να τους βγάλει πρόγραμμα, μέχρι να προτείνει λύσεις σε προβλήματα. Τα χρησιμοποιεί κανείς; Μου φάνηκε πολύ smart 😁🤖
Λίγη προσοχή μονό σχετικά με την αδειοδότηση χρήσης και επεξεργασίας προσωπικών δεδομένων.
Εγώ προσωπικά θα το απέφευγα.
Μαθαίνουν για σένα και τις προτιμήσεις σου και αυτό δεν είναι πάντα καλό.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.322
Likes
1.423
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Συμφωνώ απόλυτα, βέβαια τα ξέρουν όλα ήδη δυστυχώς!!! Μας ακούνε ήδη!!!🥴😠
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.544
Likes
5.603
Συμφωνώ απόλυτα, βέβαια τα ξέρουν όλα ήδη δυστυχώς!!! Μας ακούνε ήδη!!!🥴😠
Δυστυχώς. Άλλα υπάρχουν επιλογές οπού μπορείς (φαινομενικά) να μειώσεις στο ελάχιστο αυτό το μεγάλο πρόβλημα. Ας είναι κάλα βέβαια και o GDPR που συμμάζεψε λίγο (θα έπρεπε περισσότερο) τους απανταχού συλλέκτες προσωπικών δεδομένων.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
629
Likes
2.858
μετα απο οποιαδηποτε αναζητηση για αγορα προιοντων μαγικα απο την επομενη εχεις προτεινομενες διαφημισεις για παρομοια προιοντα. ακομη και χωρις αναζητηση μονο με συζητηση συμβαινει αυτο.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.322
Likes
1.423
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Δεν το πίστευα αλλά συμβαίνει σε πολλούς... Χωρίς να ψάξω κάτι , αν συζητήσω για ένα θέμα... Από εκζεμα, μέχρι κάποιο βιβλίο, μέχρι οτιδήποτε άλλο, μετά βγαίνει διαφήμιση, χωρίς να το έχω googlaρει. Δεν το πίστευα όταν μου το είπαν, αλλά όντως συμβαίνει κ ακούγεται ότι το μικρόφωνο του κινητού πιάνει λέξεις που θα πεις κ με συγκεκριμένο αλγόριθμο πετάει διάσημη... Μου φαινόταν τρελό αλλά νομίζω ισχύει....
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
474
Likes
1.575
μετα απο οποιαδηποτε αναζητηση για αγορα προιοντων μαγικα απο την επομενη εχεις προτεινομενες διαφημισεις για παρομοια προιοντα. ακομη και χωρις αναζητηση μονο με συζητηση συμβαινει αυτο.
Επιβεβαιωνω και εγω οτι συμβαινει αυτο με τις προτεινομενες διαφημισεις . Να επισημανω οτι το GDPR εφαρμοζεται, υποτιθεται εστω , εντος ΕΕ μονο. Στις ΗΠΑ που μενω εγω δεν υφισταται. Απο και κει περα η τεχνητη νοημοσυνη ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο για το μελλον. Οπως ολα τα πραγματα θελει σωστη χρηση για να μην γυρισει μπουμερανγκ για το μελλον καθοτι οι κινδυνοι παντα εγκυμονουν....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα, πρόσφατα έμαθα ότι κάποιοι χρησιμοποιούν AI εφαρμογές για οργάνωση ταξιδιού... Από το να τους βγάλει πρόγραμμα, μέχρι να προτείνει λύσεις σε προβλήματα. Τα χρησιμοποιεί κανείς; Μου φάνηκε πολύ smart 😁🤖
Εξαιρετικά κακή ιδέα. Το ChatGPT μόνο text processing κάνει, δεν ξέρει να κάνει σοβαρό planning, ούτε να φέρει ένα ταξίδι στα μέτρα σας. Αυτό στο οποίο θα βασιστεί για να σας κάνει προτάσεις, είναι σα να κοιτάς τα αποτελέσματα ενός google search κάτι χρόνια πίσω και να βλέπεις τις μπούρδες που γράφει ο καθένας στο tripadvisor να βγαίνουν ως πρώτα results.
Αυτό που μπορεί να κάνει το ChatGPT, είναι να γράψει fake travel stories...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
874
Likes
5.305
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Δεν το πίστευα αλλά συμβαίνει σε πολλούς... Χωρίς να ψάξω κάτι , αν συζητήσω για ένα θέμα... Από εκζεμα, μέχρι κάποιο βιβλίο, μέχρι οτιδήποτε άλλο, μετά βγαίνει διαφήμιση, χωρίς να το έχω googlaρει. Δεν το πίστευα όταν μου το είπαν, αλλά όντως συμβαίνει κ ακούγεται ότι το μικρόφωνο του κινητού πιάνει λέξεις που θα πεις κ με συγκεκριμένο αλγόριθμο πετάει διάσημη... Μου φαινόταν τρελό αλλά νομίζω ισχύει....
Μπαίνεις ρυθμίσεις κινητού και το κλείνεις βέβαια αν δεν θες...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.544
Likes
5.603
μετα απο οποιαδηποτε αναζητηση για αγορα προιοντων μαγικα απο την επομενη εχεις προτεινομενες διαφημισεις για παρομοια προιοντα. ακομη και χωρις αναζητηση μονο με συζητηση συμβαινει αυτο.
Λύση στις οικιακές συσκευές.
Ιδιωτική περιήγηση ώστε να σβήνουν τα μπισκότα και ιστορικό μετά από κάθε κλείσιμο του πλοηγού, σε macOS επιπλέον κρύβει την δραστηριότητα στο ίντερνετ από όλους, κάτι σαν VPN.
Αποτροπή ανίχνευσης από ιστότοπους.
Αναζήτηση χωρίς λογαριασμό στον γουγλη.
Κάποια επέκταση που να μπλοκάρει τους ανιχνευτείς ιστοσελίδων (κάνουν μεγάλη ζημιά) και τις διαφημίσεις επιλεκτικά σε σελίδες που θέλουμε η σε όλες..
Απομόνωση μικροφώνου.

Λύση στα κινητά.
Απαγόρευση χρήσης μικροφώνου από όλες τις εφαρμογές πλην του τηλεφώνου.
Απαγόρευση χρήσης κάμερας και φωτογραφιών από όλες τις εφαρμογές πλην φυσικά της κάμερας.
Ιδιωτική περιήγηση.
Απαγόρευση ανίχνευσης από ιστοσελίδες οπού είναι εφικτό
Απαγόρευση τοποθεσίας ανεξέλεγκτα.
Απαγόρευση σε όλες τις εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο, έκτος από τις πολύ σημαντικές. Καιρός για παράδειγμα.
Αυτά και άλλα πολλά.
Ολες αυτές οι ενέργειες είναι εφικτές σε macOS, IOS. Για αντροιντ δεν γνωρίζω, άλλα από τη στιγμή που έχετε λογαριασμό στον γουγλη η ιδιωτικότατα σας πάει περίπατο. Όχι ότι η apple είναι καλύτερη, άπλα κρατάει τα προσχήματα.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
629
Likes
2.858
@tatooine δηλαδη οσοι εχουν μακ και ιος δε εχουν gmail, maps facebook instagram κλπ?
και πως εισαι σιγουρος οτι επειδη λες να κλεισει για παραδειγμα το μικροφωνο κλεινει πραγματικα;
Απλα αυτο ειναι το κοστος της "δωρεαν" χρησης.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι αστείο το πως μια συζήτηση για τη χρήση του generative AI για οργάνωση ταξιδιών (σοβαρό θέμα) κατέληξε σε καφενειακή συζήτηση για privacy σε κινητες συσκευές...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.371
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom