Ταϊλάνδη Chiang Mai ή Chiang Rai;

maryland

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Καλησπέρα!
Φεύγω για Ταϊλάνδη τον Φεβρουάριο, 20 μέρες σύνολο, και μεταξύ άλλων θέλω να επισκεφτώ και Chiang Mai ή Chiang Rai. Τι μου προτείνετε καλύτερα; Μία από τις δύο ή και τις δύο; Πόσες μέρες να διαθέσω; Φτάνω Σάββατο μεσημέρι Bangkok και λέω να φύγω κατευθείαν για Βορρά, να δώ την αγορά την Κυριακή στην Chaing Mai κι από κει;;;δεν έχω ιδέα :)
Γενικά, το πλάνο μου είναι 4 μέρες Βορρά, 3 Bangkok, 5 Ko Tao, 5 Ko Pha Ngan. :)
 

Yiannis47

Member
Μηνύματα
57
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Ινδια .... ισως.
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα !!!
Θα σου δώσω μια απάντηση που μου έδωσαν και έμενα όταν έκανα την ίδια ερώτηση, πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ.

''Το Chiang Mai είναι μικρή πόλη γεμάτη υπέροχους ναούς. Αυτό όμως που κάνει το ταξίδι εκεί αξέχαστο είναι τα γύρω μέρη. Θα σου πρότεινα να επισκευτείς οπωσδήποτε το Mae Hong Son, Pai, Χρυσό Τρίγωνο. Επίσης, κοντά στο Chiang Mai βρίσκεται το Doi Suthep καθώς και το Doi Saket. Το κάθε ένα από αυτά είναι τουλάχιστον μισή ημέρα και όχι μέσα στην ίδια ημέρα. Επίσης το Doi Inthanon έχει πολύ ενδιαφέρον. Θα σου έλεγα λοιπόν να πας στο Doi Inthanon, να μείνεις κάπου εκεί κοντά τη νύχτα, και να συνεχίσεις το επόμενο πρωί για το Mae Hong Son, το οποίο είναι μεν 200 χλμ μακριά αλλά να υπολογίζεις οτι ο δρόμος είναι όλο στροφές . Στην περιοχή του Mae Hong Son μπορείς να επισκευτείς χωριά των Hill Tribes, καθώς και θερμά λουτρά. Στην επιστροφή, μπορείς να συνεχίσεις από το Βορρά, να περάσεις μέσα από το Haui Nam Dang National Park να περάσεις από το Pai και να καταλήξεις στο Chiang Rai και στον υπέροχο και must see Wat Rong Khun. Μετά να συνεχίσεις για Mae Sai, το οποίο δεν λέει και πολλά, και να επισκευτείς το τρίγωνο. Επίσκεψη στο μουσείο του οπίου είναι απαραίτητη, περισσότερο για να αντιληφθείς την ιστορία της περιοχής, η οποία όμως δεν έχει και μεγάλη διαφορά από το παρόν αν και αυτό δεν φαίνεται. http://goo.gl/maps/L5B5k Επιστρέφεις στο Chiang Mai και φροντίζεις να επισκευτείς κάποιες από τις αγορές, που υπάρχουν εκεί. Θα σου έλεγα να αποφύγεις το άκρως τουριστικό και ακριβό night bazaar και να διαλέξεις την Κυριακάτικη αγορά, που είναι τεράστια και θα σου φάει πολλές ώρες. Αυτά για το Chiang Mai''!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.497
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom