Ιταλία Ciao Toscana....

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
θελω να συνεχισω αλλα δε μου βγαζει επεξεργασια. τι κανω?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μην πατήσεις επεξεργασία αλλά απάντηση κανονικά, όπως θα έκανες για να στείλεις ένα οποιοδήποτε μήνυμα.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Σειρα εχει το San Gimignano, ειχα διαβασει οτι ειναι απ'τις καλυτερα διατηρημενες μεσαιωνικες πολεις της ιταλιας και γι'αυτο το αφησαμε τελευταιο στη σημερινη μας διαδρομη, για να εχουμε χρονο να το απολαυσουμε. Γεματοι περιεργεια για αυτη την ομορφη πολη αρχισαμε να διανυουμε τα τελευταια 30 km. φτανουμε λοιπον εξω απο τα τειχη και....παλι απογοητευση... παντου τουριστες, σε καθε γωνια.. , ολα τα παρκινγκ γεματα αυτοκινητα και πουλμαν. κοιταχτηκαμε και περασε η ιδια σκεψη απο το μυαλο μας.... πρεπει να φυγουμε, δε πρεπει να μας χαλασει η ομορφη εικονα που ειχαμε φτιαξει γι'αυτη τη πολη και ετσι μειναμε με τη περιεργεια....:haha::haha::(:(. Μας μεινανε μονο 24 km για να φτασουμε στο σπιτι μας και ηταν τα πιο ξενερωτα χιλιομετρα ολου του ταξιδιου. ελπιζω ομως οτι θα το ξανακανω αυτο το ταξιδι καποια στιγμη...


21/09/2010(ημερα εκτη : Ρωμη)


καλημερα.. και αντιο toscana...
ξεκιναμε για τη Ρωμη και τη τελευταια μερα των διακοπων μας.. βεβαια ειχαμε ξαναπαει στη ρωμη πριν 4 χρονια αλλα θα ηταν ωραια να ξαναβρεθουμε σε γνωριμα μερη αλλα παλι αλλαξαν τα σχεδια..
μετα απο 3 ωρες οδηγηση φτασαμε στο Βατικανο, θα μεναμε σε ενα καμπινγκ μιση ωρα αποσταση. σκεφτηκαμε λοιπον να αφησουμε σε ενα παρκινγκ το αυτοκινητο, να βολταρουμε στη πολη και το απογευματακι να παμε στο καμπινγκ. η οδηγηση εκει ηταν φρικη, τρεχανε ολοι σα τρελοι, τρομερη κινηση, ζεστη και εγω τρομερο αγχος μη γινει κανα ατυχημα(λογω οτι μενουμε σε επαρχια και δεν εχω συνηθισει τοση κινηση και φοβαμαι...), αρχισαμε να γκρινιαζουμε ολοι, ημασταν και κουρασμενοι και ειχε φτασει πια μεσημερι ετσι αποφασισαμε να παμε στο καμπινγκ να ξεκουραστουμε και το απογευμα θα ξαναγυρνουσαμε.
πηγαιναμε, πηγαιναμε και σταματημο δεν ειχε η ευθεια, χαθηκαμε κιολας, μετα απο καμια ωρα το βρηκαμε επιτελους.
παιρνουμε το κλειδι του bungalows απο τη ρεσεψιον και παμε για ξεκουραση. ωραιο το δωματιο μας και πολυ καθαρο.
Η υπολοιπη μερα περασε βαζοντας ευρω σε κατι αυτοκινητακια και αλογακια με τα οποια ειχε ξετρελαθει ο μικρος..
Ξημερωσε η μερα του γυρισμου, ο δρομος για fiumicino συντομος μολις 20 λεπτακια, παραδινουμε το αυτοκινητο και ετοιμοι για check in.
καμια δεκαρια σταυροι και προσευχες για καλη πτηση και απογειωνομαστεεεεεεε......

επιτελους πατησαμε γη και home sweet home σου ερχομαστε....


ομορφο ταξιδι και δεν φτανει μονο μια εβδομαδα για να το χαρεις αλλα ΣΥΜΒΟΥΛΗ : "Μην πατε ΠΟΤΕ σεπτεμβριο" αν δε θελετε να συναντησετε χιλιαδες τουριστες...




tips:



PARKINGS:
ασπρες γραμμες ειναι δωρεαν παρκινγκ (σε καποιες περιπτωσεις επιτρεπεται μονο στους κατοικους αλλα θα εχει πινακιδα "Residents only"),
οι κιτρινες ειναι για αναπηρους,
και οι μπλε επι πληρωμη.


FREE PARKINGS(FROM INTERNET)

FLORENCE

  1. by the coop in Scandicci στη viale nenni, απεναντι σταση τραμ(nenni - toregalli) της γραμμης Τ1 για santa maria novella
  2. piazzale michelangelo, και για κεντρο παιρνουμε το λεωφορειο 12 και σταματαμε στη σταση ponte delle grazie
LUCCA

  1. viale camilio benso conte di cavour, σχεδον ακριβως εξω απο τα τειχη της πολης.
SIENA

  1. πανω στο δρομο πριν φτασεις στην εισοδο της πολης.
  2. strada laterina, κοντα σε piazza del campo με τα ποδια
  3. fontebranda esterna, 10min με τα ποδια απο duomo
PISA

  1. parking exchange via brenner(via paparelli), βρισκεται στη βορεια εισοδο της πολης, κοντα στη duomo, λεωφορειο για κεντρο τηε γαμμης Ε, επιτρεπεται το παρκινγκ μετα τις 16:00
  2. parking exchanger via di pratale, βρισκεται λιγα μετρα μακρια απο parking via brenner, λεωφορειο γραμμης 7 για κεντρο
  3. και οπως εχω αναφερει παραπανω στη via ortigara ενα στενο πριν την εισοδο της πολης. εχει παρκομετρα αλλα μετα της 14:00 ειναι δωρεαν.
pistoia zoo δ/νση (για gps) -> via pieve a celle 16051030, pistoia
hours: 9:30am - 6:00pm
tickets : 12.50E adult / kids 7E



  • η βενζινη η πιο φτηνη που ειδαμε ηταν 1.18Ε και η πιο ακριβη 1.40Ε
  • βενζιναδικα σε autostrade ειναι ανοιχτα 24 ωρες ενω εκτος autostrade απο 7:00am - 12:30pm & 3:30pm - 19:00, τα μισα ειναι κλειστα κυριακη και τα αλλα μισα κλεινουνε δευτερα αλλα πολλα ειναι self service.
  • στα πρωτα διοδια που συναντας παιρνεις μια καρτα&στα επομενα πληρωνεις δινοντας τη καρτα η σε self service, σε διοδιο με υπαλληλο.
 
Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.272
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Γιώτα ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη περιγραφή και τις πρακτικές πληροφορίες! Να είστε καλά και να απολαμβάνετε πολλά ταξιδάκια με τον μικρό σας μπόμπιρα!
Υ.Γ. Πολύ ωραία η νέα φωτογραφία-avatar!
 

Sugar

Member
Μηνύματα
208
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Γιιώτα σ' ευχαριστούμε για τις όμορφες εικόνες που μας μετέφερες και σου εύχομαι να το επαναλάβεις σύντομα με καλύτερες συνθήκες. Εχω να σου κάνω δύο ερωτήσεις.

1. Το roadtrip αυτό ενδείκνυται να το κάνεις με 2χρονο ή το αφήνεις καλύτερα για αργότερα (λόγω πολλών μετακινήσεων με το αυτοκίνητο)?

2. Πετώντας με easyjet το καρότσι το παίρνεις μέχρι το αεροπλάνο? Στο χρεώνουν σαν χειροπασκευή? Αν μπορείς διαφώτισέ με λίγο. Ευχαριστώ πολύ
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Γιιώτα σ' ευχαριστούμε για τις όμορφες εικόνες που μας μετέφερες και σου εύχομαι να το επαναλάβεις σύντομα με καλύτερες συνθήκες. Εχω να σου κάνω δύο ερωτήσεις.

1. Το roadtrip αυτό ενδείκνυται να το κάνεις με 2χρονο ή το αφήνεις καλύτερα για αργότερα (λόγω πολλών μετακινήσεων με το αυτοκίνητο)?

2. Πετώντας με easyjet το καρότσι το παίρνεις μέχρι το αεροπλάνο? Στο χρεώνουν σαν χειροπασκευή? Αν μπορείς διαφώτισέ με λίγο. Ευχαριστώ πολύ

εγω δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με τον μικρο μου αλλα πιστευω οτι ειναι αναλογως το παιδι. υπαρχουν παιδακια που ειναι λιγο παραπανω ζορικα ακομα και για καφε να τα παρεις στη πλατεια..
εμας στι μεγαλες αποστασεις κοιμοτανε στο καθισματακι (και προτεινω να μην ειναι μπαγκετ γιατι ειναι αβολα για υπνο) οπως και στο καροτσι, αρκετα σνακ για το δρομο και του μαγειρευα φαγητο και το επερνα μαζι ωστε να ελεγχω αυτο που τρωει, μεσα στη τσαντα του ειχα εκτος απο μπολικες πανες γιατι ειμασταν εξω ολη μερα, μπουφαν, επιπλεον αλλαξια ρουχα, παιχνιδακια, πετσετα, μωρομαντηλα εννοειται, fenistil, θερμομετρο, ορους για τη μυτουλα και το μηχανηματακι μαζι και κουβερτουλα πικε. τωρα θα μου πεις που χωραγανε ολα αυτα? αστα τιγκα η τσαντα αλλα ενιωθα πιο σιγουρη. ειλικρινα δεν δημιουργησε κανενα προβλημα και ουτε εδειχνε να κουραζεται σε σημειο που να μη μπορει, ο αντρας μου γκριανιαζε περισσοτερο. παντως δεν μετανιωσα που τον πηρα και ενοειται πως θα τον ξαναπαρω.
και μονο που τον εβλεπα να χαιρεται με τις βολτες τοσο πολυ και παρολο που ειναι μικρουλης και δεν πολυκαταλαβαινει μας φιλουσε ολη την ωρα κατι που δεν εκανε πριν τοσο συχνα.ομορφη εμπειρια και συστηνω οπωσδηποτε σ'ολους να μην φοβουνται να παιρνουν τα παιδακια τους μαζι.

οσο για το καροτσι το δωσαμε στο check in αλλα σε ρωτανε αν θες να το κρατησεις μεχρι και την επιβιβαση και απο οτι ειδα απο αλλους που το ειχανε μαζι το αφησανε στην εισοδο πριν μπουνε στο αεροπλανο και μαλλον το βαζουνε μετα στις αποσκευες, δε το παιρνεις μεσα στο αεροπλανο.
επισης η easy σου δινει το δικαιωμα να μεταφερεις δωρεαν 2 πραγματα απο τον εξοπλισμο παιδιου, οπως καροτσι, καθισματακι αυτοκινητου ή καρεκλακι φαγητου αρα δε χρεωνεται.
και επισης και το παιδι εχει δικαιωμα για χειραποσκευη στις διαστασεις βεβαια που επιτρεπουν οι κανονισμοι.

οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Γιώτα σε ευχαριστώ μου θύμισες τις όμορφες μέρες που πέρασα στην Τοσκάνη πέρσι το Πάσχα Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να ξαναπάω μέσα στην επόμενη πενταετή Σε παρακαλώ θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το ξενοδοχείο απο ποια σελίδα το έκλεισες;Ποσο εύκολη πρόσβαση είχε ;;Εχει κλιματιστικό ;;αν χρειαστεί να πάω καλοκαίρι; Σε ευχαριστώ
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Γιώτα σε ευχαριστώ μου θύμισες τις όμορφες μέρες που πέρασα στην Τοσκάνη πέρσι το Πάσχα Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να ξαναπάω μέσα στην επόμενη πενταετή Σε παρακαλώ θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το ξενοδοχείο απο ποια σελίδα το έκλεισες;Ποσο εύκολη πρόσβαση είχε ;;Εχει κλιματιστικό ;;αν χρειαστεί να πάω καλοκαίρι; Σε ευχαριστώ
η σελιδα του ειναι : http://www.podereilfalco.it/Podere il Falco - Chianti Apartments - Casa Vacanze - Tavarnelle ...

ειναι λιγο δυσκολο να το βρεις τη πρωτη φορα , ουτε με gps το βρισκεις γιατι δεν εχει ακριβη διευθυνση αλλα εμεις οταν φτασαμε στο κεντρο του χωριου πηραμε την Λια(την ιδιοκτητρια) και ηρθε και μας πηρε. ειναι 2χμ απο το χωριο, μετα ειναι ευκολο να θυμασαι που ειναι. οι ιδιοκτητες ειναι ευγενεστατοι και εξυπηρετικοτατοι, και δεν μας ενοχλησανε ουτε μια φορα. οταν ανακαλυψα οτι ειχε wifi τη πηρα τηλ στι 9:30 το βραδυ να της ζητησω το κωδικο και ενω ελειπε απο το σπιτι (το σπιτι τους ειναι απεναντι ακριβως) και μου ειπε να μου τον δωσει το πρωι, μετα απο 5 λεπτα μας χτυπησε ο αντρας της και μας τον εφερε (απλα εκεινος δεν μιλαει αγγλικα) και δεν μας το χρεωσε. στα λεω ολα αυτα για να καταλαβεις ποσο εξυπηρετικοι ητανε.
πριν κανω τη κρατηση της εστειλα email και τη ρωτησα ποσο προκαταβολη θελει και τι γινεται με τη πολιτικη ακυρωσης και μου ειχε πει οτι δεν χρειαζεται προκαταβολη, ουτε ζητησε πιστωτικη, μονο διευθυνση και επισης μου ειχε πει οτι δεν εχει ακυρωσει ποτε κανεις και αμα τυχει κατι και δεν παω να την ενημερωσω οσο πιο νωρις μπορω.
απ'οτι θυμαμαι ειχε κλιματιστικο αλλα μπορεις να επικοινωνησεις μαζι της για σιγουρια.
πολυ καθαρο το διαμερισμα, πολυ ωραιος εξωτερικος χωρος και ειδικα το καλοκαιρι που θα μπορεις να καθεσαι εξω (απλα εχω διαβασει οτι το καλοκαιρι εχει πολυ ζεστη και υγρασια) αλλα ΜΗΝ ΠΑΣ σεπτεμβριο γιατι μαζευει χιλιαδες τουριστες και θα ξενερωσεις και οπωσδηποτε οχι αυγουστο γιατι τον αυγουστο ειναι σχεδον τα παντα κλειστα γιατι ειναι ο μηνας των διακοπων τους και λειπουνε οι περισσοτεροι.
ενα μειον ητανε οτι ειχε πολλα ζουζουνακια λογω του πολυ πρασινου που ειχε απ'εξω αλλα τιποτα ανυσηχητικο και τα παραθυρα ειχανε σιτες εκτος της κρεβατοκαμαρας(απλα δεν το πολυανοιγες).
επισης για 6 νυχτες πληρωσα 270€ (για το bambu appartment).
ελπιζω να σε καλυψα, οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου...
 
Last edited by a moderator:

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
270 e για 6 νύχτες ;για διαμέρισμα ;πλάκα κάνεις !τόσο εκνευρεστικά φτηνά;;όταν λες ζουζουνάκια ελπίζω να μην εννοείς σκορπιους !Το πρόβλημά μου στο διαμέρισμα που έμενα στην Τοσκάνη ηταν το γεγονός οτι κυκλοφορούσαν πολλά εντομα μέσα στο σπίτι μέχρι και σκορπιοι και αμα έχεις 2 παιδια μικρά αυτο ειναι πρόβλημα ...
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
270 e για 6 νύχτες ;για διαμέρισμα ;πλάκα κάνεις !τόσο εκνευρεστικά φτηνά;;όταν λες ζουζουνάκια ελπίζω να μην εννοείς σκορπιους !Το πρόβλημά μου στο διαμέρισμα που έμενα στην Τοσκάνη ηταν το γεγονός οτι κυκλοφορούσαν πολλά εντομα μέσα στο σπίτι μέχρι και σκορπιοι και αμα έχεις 2 παιδια μικρά αυτο ειναι πρόβλημα ...

εσεις που θα ειστε 4 θα νοικιασετε το διαμερισμα 2-4 ατομα που βγαινει λιιιιιιιγο παραπανω.
οταν λεω ζουζουνακια εννοω βρωμουσες και κατι αλλα πολυ μικρουλικα κοκκινα αλλα ακακα. ποτε δεν ειδα σκορπιο ουτε καν αραχνη. αν δε ανοιγεις το παραθυρο που δεν εχει σιτα δε μπαινουνε μεσα. γενικως εμας δεν μας δημιουργησαν προβλημα και ειχαμε και παιδι 2 ετων μαζι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.502
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom